První kněžna aneb Závrať moci

Po Bořivojově smrti se kněžna Ludmila snaží udržet český stolec pro své syny. Až smrt moravského knížete umožní návrat jejího prvorozeného syna Spytihněva a Ludmile se podaří dosáhnout toho, že ho čeští velmoži přijímají za svého knížete. Spytihněv se ukazuje jako dobrý vládce, získává spojence v králi Arnulfovi, ale zůstává bezdětný. Proto je pro jeho mladšího bratra Vratislava vybrána nevěsta z mocného kmene Stodoranů, která po křtu přijímá jméno Drahomíra. Její vztahy s Ludmilou jsou od počátku napjaté a ještě se vyostří, když po smrti Spytihněva usedne na knížecí stolec Vratislav. Ten se ocitá ve složité situaci, protože v rozhádané francké říši soupeří o moc bavorský vévoda Arnulf a saský vévoda Jindřich a oba ho chtějí získat na svou stranu. Drahomíra si nepřeje, aby se Ludmila stýkala s jejími syny Václavem a Boleslavem a snaží se svou tchyni zbavit vlivu na české velmože. Ti jí však po nečekané smrti Vratislava svěřují do výchovy Václava a Boleslava a Drahomíra, přestože má vládnout za Václava do jeho plnoletosti, se rozhodne Ludmily zbavit…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/58_/58174/prvni-knezna-aneb-zavrat-moci-aLo-58174.jpg 4.120

Bořivoj a Ludmila 2.

Literatura česká, Historické romány
Vydáno, Ikar (ČR)

Kniha První kněžna aneb Závrať moci

Lenka4
29.10.2015

Není náš pohled na lidi žijící před více než tisíci lety pokřivený tradovanými křesťanskými legendami? Pokud hrála v jejich životech pohanská božstva tak velkou roli, jak líčí autor, je neuvěřitelný tak rychlý (a upřímný) obrat k nové víře, její pochopení a rozšíření. Není nakonec otázka víry v životě tehdejšího prostého obyvatelstva přeceňována? Kromě přílišného důrazu na náboženství román obsahuje i několik dosti nepravděpodobných či nelogických zápletek (např. příběh Ledy). Vadí též nadměrné opakování některých skutečností (utrpení žen plynoucí z jejich neplodnosti). Zajímavější by bylo lépe propracovat charaktery více osob, hlavně žen, kterých je v příběhu málo, jsou líčeny dost ploše a do jejich světa se autor odvážil vstoupit jen okrajově a šablonovitě. Kladně lze hodnotit to, že kniha se čte dobře a vhodnou formou přibližuje historické osoby a události. Kladně nelze hodnotit nakladatele, který šetří na korekturách a dovolí si vydat publikaci s tolika chybami.

orinka3
20.04.2015

Konečně se mi trochu ujasnily rodinné i mocenské poměry v 9. století u nás. Knížka je čtivá, zajímavá, povedla se. Autorovi bych dala 5 hvězdiček. Jednu v hodnocení jsem ale musela ubrat za to, jak je knížka tiskově odfláknutá. Jestli za korekturu někdo dostal peníze, měl by je ihned vrátit - tam není jen jedna, dvě chyby, tam se to chybama hemží.

RADOST
19.12.2011

Poutavě vylíčený život Bořivoje, Ludmily a jejich synů na přelomu 9. a 10. století v zemi Bohemanů. Je třeba udržet řiši, prozíravě se spojovat s mocnějšími vládci, vést a ovlivňovat vlastní lid. Jako ústupek mocným přijmout křesťanství, šířit ho a časem se mu plně oddat. Je to období bojů. Největším nepřítelem se ale stává lidská povaha, touha po moci a žárlivost. Ludmilina snacha Drahomíra nechá chytrou, rozvážnou, uctívanou a milovanou Ludmilu zavraždit jen proto, aby ji nezastiňovala. Z knihy jsem se dozvěděla více než z učebnic historie a těším se na pokračování o dalších etapách života v naší zemi.