jindra2 jindra2 komentáře u knih

Na plechárně / Sladký čtvrtek Na plechárně / Sladký čtvrtek John Steinbeck

Pěkné počtení. Záznam života v jedné zapadlé ulici, který se mohl odehrávat třeba na Žižkově. Vše se točí okolo plasticky podaných postav samotářského doktora a charismatického Macka. Vlastně se nic zvláštního neděje, to by o tom ale nesměl psát Steinbeck.
Ústy Macka autor na začátku druhého dílu popisuje, jak by měla vypadat struktura románu. Nelze, než souhlasit.

20.08.2020 3 z 5

Život nahoře Život nahoře John Braine

Schopný inteligentní kariérista musí potlačovat svou hrdost. Ale každá trpělivost má své meze... Všechny postavy jsou nesympatické ale ne jednorozměrné. Kdo má děti, ocení popis vztahu Joea k Barborce a Harrymu. Závěr není příliš přesvědčivý. Navíc je prozrazen už v anotaci na obálce.

18.02.2020 3 z 5

Dneska už se tomu směju Dneska už se tomu směju Adina Mandlová

Velmi čtivá kniha amatérské spisovatelky, mnohem zajímavější, než mnohé přežvýkané autobiografie. Fascinuje Mandlové inteligence, vhled, (sebe)ironie, cynismus. Pozdnímu prozření lze uvěřit.
Její vysvětlení nepodařeného angažmá v Hudebním divadle v Karlíně v r. 1966 se diametrálně rozchází s verzí ostatních aktérů. Nevíme, kde je pravda ale poněkud to relativizuje jiné popisy událostí. Dle názoru některých jejích známých (např. Werich) to byl zlý člověk, na jehož charakteru se negativně podepsal neujasněný zážitek z dětství.

04.02.2020 4 z 5

Citadela Citadela Archibald Joseph Cronin

Skvěle čtivá kniha, silně kritická k poměrům v lékařském stavu. Je překvapující, jak je aktuální. Původní profese autora je znát. Nadbytečné prohlídky, předepisování zbytečných léků, falešná solidarita a naopak nesmiřitelnost s těmi, kteří nedrží basu, odmítání "nevědeckých" postupů, přisvojování si cizích zásluh, nezdravá rivalita, malost, závistivost, prospěchářství. Samostatnou kapitolou je systém zdravotnické péče, který by Ondřej změnil, neví ale přesně jak. Ve zdravotnictví tečou velké peníze a jde-li o zdraví, lidé přestávají uvažovat racionálně.
V knize není zbytečná věta, charakteristiky postav jsou výmluvné. Počeštění křestních jmen postavy čtenáři přibližuje. Ondřej Manson je vlastně prototypem zapáleného, čestného lékaře, který boří zatuchlé pořádky a práce je pro něj posláním. Jeho žena je nadpozemsky dokonalá.

13.01.2020 4 z 5

Zrádná tvář Zrádná tvář Vláďa Zíka (p)

Rozverný příběh točící se okolo Jeho Jasnosti knížete z Agavíru. Některé postřehy se hodí i na dnešní dobu: miliardář zbohatl na prodeji mléka bez mléka, banky se zabývaly výhradně tištěním peněz... Knížka je vtipná a ironická, při představě krutého údělu knížecího dvojníka donuceného žít ve zlaté kleci po boku monstrózní miliardářovy dcery se čtenář otřese hrůzou. Takovou literaturu vládnoucí moc za protektorátu potřebovala.

08.12.2019 3 z 5

Kdo ví, kde budu zítra Kdo ví, kde budu zítra Jindřich Šídlo

Knížku zhltnete velmi rychle. Upřímná a sugestivní zpověď novinářského workoholika. Když máte výdrž, zdravou drzost a sebevědomí, dosáhnete velkých cílů. Nemusí vám úplně sedět vztah pana Etzlera k ženám, můžete polemizovat s některými názory (srovnání československé emigrace 1968 a muslimské 2015) ale musíte si ho vážit jako odvážného člověka, kterému nejsou lhostejné poměry v zemi, kde nežil polovinu života a chce pro nápravu něco dělat. Slušnost je pro něj základní lidská vlastnost a tou poměřuje svůj vztah k jiným lidem i politice.

26.11.2019 5 z 5

Plukovník Chabert Plukovník Chabert Honoré de Balzac

Plukovník Chabert - Klasická povídka o vychytralé manželce a přepjatě hrdém manželovi. Prosvítá Balzacův obdiv monarchie.
Dívka se zlatýma očima - Mysteriózní příběh o nadpozemsky vášnivém vztahu mezi 2 prototypy dokonalých lidí s anarchistickými prvky. Dialogy jsou záměrně vyšroubované a exaltované.

01.11.2019 3 z 5

Pobertové Pobertové William Faulkner

Ta kostrbatá souvětí se nedají číst.

20.10.2019 2 z 5

Boží políčko Boží políčko Erskine Caldwell

Novela o skalních vidlácích z amerického Jihu. Trochu mi trvalo, než jsem se začetl ale od příjezdu do průmyslového městečka dostal děj spád. Jediný z rodiny, kdo si zachoval zdravý rozum a nadhled, byla krásná Griselda. Kniha je o vášni, posedlosti, umanutosti a má i sociální rozměr o boji dělníků za lepší pracovní podmínky.

20.10.2019 3 z 5

Žert Žert Milan Kundera

Opravdu skvělý velký román. Plasticky popisuje běsnění 50. let a následné zaběhnutí do pro Čechy typického přežívání s režimem. Jeden z mála případů, kdy se román dá poměřovat s filmem. Kupodivu mi ve filmu nevadila absence osudové lásky Lucie a konec byl lepší než v románu.

20.10.2019 4 z 5

Hráč / Večný manžel Hráč / Večný manžel Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Hráč - Výsek ze života slušného avšak slabého člověka, zmítaného svými vášněmi. Nakonec převládne ta hráčská. Částečná autobiografie.
Věčný manžel - Ponurý psychologický příběh manžela, který odhalí nevěru své zesnulé ženy a rozhodne se pomstít. Autor si pohrává s jednou ze 2 hlavních postav i se čtenářem, který tuší, že manžel zná pravdu ale neví to jistě. Je to studie vyšinutí ze zklamané lásky a mimikrů, kterých jsou lidé schopni.

20.09.2019 4 z 5

Nesnesitelná lehkost bytí Nesnesitelná lehkost bytí Milan Kundera

Dobrá kniha, byť dle mého názoru poněkud přeceňovaná. Víc než o psychologický román jde o filozofickou esej. Názorná ukázka, jak nepříznivé poměry (v tomto případě sovětská okupace), dokáží semlít slušné lidi.
Je dobře, že nemůžeme svá rozhodnutí opakovat, pak by byl život ještě více nesnesitelně lehký.
Nepochopil jsem filozofický rozměr exkrementu ani důvod dlouhého popisu Tereziných snů a jejího unikání z reality (Petřín, letiště). Uvítal bych více dialogů. Kouzelný je popis levicového pochodu do Kambodže.
Bohužel jsem si k postavám nedokázal vytvořit vztah. Snad to ani nebylo autorovým záměrem. Připadaly mi spíše jako prototypy, které Kunderovi slouží k projekci jeho filozofických myšlenek.
Kunderou zatracená filmová adaptace byla zdařilá.

28.07.2019 3 z 5

Fiesta Fiesta Ernest Hemingway

Nesourodá parta (většinou intelektuálů) se vydá na tradiční fiestu do Pamplony. Všichni jsou víceméně duševně závislí na rozvedené lady Brett, jejíž největší zálibou po nepovedeném manželství s britským aristokratem je kromě alkoholu manipulace a ponižování mužů. Někteří kritici na základě této antihrdinky došli k názoru, že autor byl misogyn.
Linka na zážitky z 1. sv. války je jen naznačena, takových lidí, kteří nenašli své místo v životě, se najde vždy dost.
Klasický dobrý Hemingway, množství zdánlivě banálních dialogů, které pozornému a vnímavému čtenáři vypoví mnohé o postavách, jejich pocitech a motivacích. Psát na první pohled všedně ale tolik toho říci mezi řádky, to je umění.

28.07.2019 3 z 5

Příběh pana Pollyho / Láska a pan Lewisham Příběh pana Pollyho / Láska a pan Lewisham Herbert George Wells

1. kniha je příběhem "zbytečného" muže středních let, žijícího v nepodařeném manželství a trápeného existenčními problémy. Pan Polly ničím nevyniká, má o sobě nevalné mínění a nic od života nečeká. Jeho frustrace vyústí v sebevražedný pokus. Teprve útěk od manželky, setkání s jinou ženou a násilný boj s vetřelcem obnoví jeho sebeúctu a umožní mu najít nový smysl života. Nikdy není pozdě začít znova.
Hrdinou 2. knihy je mladičký nadaný univerzitní student, který v duchu svého vědeckého přesvědčení sepíše "Schéma" - plán svého budoucího života. Avšak setkání s krásnou stenotypistkou obrátí jeho spořádaný život vzhůru nohama, umožní mu dospět a poznat, že pány svého osudu jsme jen do určité míry.
H.G.Wells má své postavy rád, nesoudí je, nahlíží na ně a jejich počínání laskavě s jemným humorem. V obou knihách se nevyskytuje žádná záporná postava, i rabijátský sok pana Pollyho je podán s určitou grácií.
Příjemné oddechové čtení.

24.06.2019 3 z 5

Prázdninové známosti Prázdninové známosti Pamela Hansford Johnson

Kniha klame názvem. Jde o vycizelovanou psychologickou studii mezilidských vztahů, odehrávající se během několika dnů v zapadlém belgickém letovisku. Nenaplněná láska studentky k učiteli poskytuje příležitost rozehrát jemné předivo skryté vášně, mužské samolibosti, až patologické lásky k dítěti, napětí po letech manželství. Nic na povrchu nevypovídá o tom, co se skutečně děje. Některé pasáže jsou téměř mysteriózní. Autorka nenápadně stupňuje napětí, další vývoj je nepředvídatelný (což je vždy znakem kvalitního díla). Do textu vkládá zdánlivě nepříliš významné poznámky a detaily, které se složí na poslední stránce. Závěr o rozměru antické tragédie čtenáře přibije k židli.

26.03.2019 4 z 5

Prsatý muž a zloděj příběhů Prsatý muž a zloděj příběhů Josef Formánek

Opravdu slabé. Měl jsem pocit nezodpovědnosti autora, který grafomansky napíše, co ho napadne. Scény se chaoticky mění bez viditelné koncepce a vnitřní soudržnosti. Jako povídka by to asi bylo lepší - hutnější a soudržnější. O psychologii postav se stejně nedá moc mluvit.

03.01.2019 odpad!

Šachta číslo 7 Šachta číslo 7 Kostas Kotzias

Věrohodný, temný a depresivní příběh z poválečného Řecka, popisující střet mezi zájmy horníků a vedením dolů. Přes jasně levicový světonázor autora se nejedná o prvoplánovou propagandu. Postavy nejsou černobílé a lze nalézt jistou snahu o pohled z obou stran. Psychologické profily hlavních postav mohly být hlubší, absence některých by románu neuškodila.

16.11.2018 3 z 5

V tajném státě V tajném státě Robert McCrum

Napínavý špionážní thriller. Vysloužilý vysoký důstojník rozvědky zjistí nesrovnalosti v úřadě, který vedl a rozhodne se přijít věci na kloub. Akční ale věrohodné.

14.09.2018 4 z 5

Déšť ustal k večeru Déšť ustal k večeru Anna Sedlmayerová

Novela popisující psychologickým způsobem banální rodinnou tragédii, kterých se kolem nás, byť ne v tak vyhrocené podobě, odehrávají desítky. Je právě úlohou umělce dostat se pod povrch.
Příběh se odehrává v Ústí nad Labem a významnou roli hraje finanční nedostatek. Veřejná bezpečnost pracuje precizně a efektivně, její příslušníci jsou chlapi na svém místě, rozhodní avšak se srdcem ze zlata. Hlavní postava, vyšetřovatel nadporučík Mahula je po všech stránkách dokonalost sama. Závistivý tchán a zatrpklá tchyně zemřelé "nepochopili novou dobu", zato jejich syn, sympatický Libor "má správné politické názory". Přesto jsou postavy uvěřitelné a způsob psaní čtivý.

25.08.2018 3 z 5

Popel a démant Popel a démant Jerzy Andrzejewski

Dle Andrzeje Wajdy kniha velmi věrohodně popisuje stav polské společnosti bezprostředně po 2.sv. válce. Na mě politický postoj autora nepůsobí prokomunisticky, naopak lze vysledovat "podvratné" sekvence. Je třeba si uvědomit, kdy byla kniha vydána.
Jak řekl Wajda: Dnešní čtenář nemůže pochopit, co bylo tehdy jasné všem, kteří museli počítat s komunistickou cenzurou.

17.06.2018 3 z 5