jindra2 jindra2 komentáře u knih

Dvojník, Stepančikovo Dvojník, Stepančikovo Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Stepančikovo - Dobrý, naivní vysloužilý důstojník je psychicky vydírán bývalým sluhou, který ho hodlá pod pláštíkem vznešenosti a "úrovně" připravit o majetek. Na Dostojevského poměrně lehké čtení.

25.05.2018 3 z 5

Zápisky z Mrtvého domu Zápisky z Mrtvého domu Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Neuvěřitelně autentická a silná kniha. Nelze na ni zapomenout.

22.05.2018 5 z 5

Štěpančikovo a jeho obyvatelé. Ze zápisků neznámého. Zápisky z Podpodlaží Štěpančikovo a jeho obyvatelé. Ze zápisků neznámého. Zápisky z Podpodlaží Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Štěpančikovo je lehce zábavný popis toho, kam může zajít nekritická dobromyslnost vystavená bezskrupulózní manipulaci.
V Zápiscích z podpodlaží se potkáme se situacemi a pocity, které zažil a zažívá denně každý z nás. Strach z okolí, jak nás ostatní vnímají, komplexy méněcennosti, obava se otevřít. Jen jsou v postavě antihrdiny hypertrofovány.

22.05.2018 4 z 5

Ministerstvo strachu Ministerstvo strachu Graham Greene

Temný špionážně detektivní thriller se záblesky jemného anglického humoru. Věrohodně popsaná atmosféra bombardovaného Londýna. Promyšlená dějová zápletka. Některé situace nepříliš věrohodné: obzvláště překvapivě snadné vniknutí do "domu pro nemocné" a následný útěk ze sanatoria.

09.01.2018 3 z 5

Možná přijde i diktátor. Proč už zase ztrácíme svobodu a nikomu to nevadí Možná přijde i diktátor. Proč už zase ztrácíme svobodu a nikomu to nevadí Tomáš Klvaňa

Vcelku zajímavý esej pojednávající o době, kdy stále méně záleží na faktech a na důležitosti nabývají emoce a uzavírání se v sociálních bublinách. Autor by měl dle mého ještě podrobněji rozebrat některé z příčin tohoto stavu: prohlubující se diferenciace příjmů, superbohatí ovlivňující politiku a zákonodárství, daňové ráje, hypertrofovaná politická korektnost, oligopoly. Vyhřeznutí hlouposti a sprostoty na sociálních sítích, které mají stále větší vliv na veřejné mínění, je zčásti způsobeno nedůvěrou a nenávistí k elitám, které jsou uzavřené a nedostatečně reflektují stav společnosti.
Trochu mě překvapilo emocionální obvinění europoslance Tomáše Zdechovského ve věci odebrání dětí paní Michalákové norskými úřady. Ta věc je velmi sporná.
Za nejlepší část knihy považuji popis Ruska.

25.12.2017 3 z 5

Americká tragédie Americká tragédie Theodore Dreiser

Strhující psychologický, společensko kritický román. Autor vstupuje do hlav svých postav a podrobně popisuje jejich uvažování a motivy jednání. Myšlení sobeckého, morálně nejistého Clyda rozebírá natolik sugestivně, že si čtenář skoro říká: Co tomu Clydovi zbývalo, než tu dívku zabít?
T. Dreiser otevírá množství naléhavých otázek: viny a trestu, svědomí, přípustnosti trestu smrti, důležitosti sexuální výchovy, etiky advokátské profese, škodlivosti neprostupných sociálních tříd, nerovnosti chudých a bohatých před zákony, náboženského fanatismu a mnoha dalších.
Pro neznalého je šokující rigidita a zatuhlost americké společnosti začátku 20. století.
Filmové ztvárnění s Montgomery Cliftem a Elizabeth Taylorovou je mimořádně zdařilé.

25.12.2017 5 z 5

Bezpečné známosti Bezpečné známosti Josef Frais

Čtivá detektivka, která si na nic nehraje. Sledujeme pátrání v minulosti zavražděného násilníka. Současně se dozvídáme o osobních problémech vyšetřovatele a seznamujeme se s polosvětem v době soumraku komunistické diktatury. Autor se odvážil i několika opatrných kritik dobových poměrů. Vyřešení případu není efektní ale věrohodné.

31.08.2017 2 z 5

Oni přijdou Oni přijdou Milan Jariš

Pan Jariš umí vyprávět a dobře zvládá popis. Je znát detailní znalost nepředstavitelně bizarního světa koncentráku, kde nelze nic dělat "správně", nevyzpytatelná cesta osudu může znamenat smrt nebo přežití. Tamní svět není oproti našim představám striktně rozdělen na my a oni ale mezi esesáky a vězni existuje zvláštní zvrácená symbióza.
Kdyby spisovatel nevčlenil do povídek (naštěstí menšina) rudou propagandu, dal bych za 4.

24.06.2017 3 z 5

Bez krásy, bez límce Bez krásy, bez límce Hana Bělohradská

Těžké psycho bez nadbytečného slova. Kniha se čte jako jeden dlouhý temný sen.

17.05.2017 5 z 5

Válka policajtů Válka policajtů Pavel Frýbort

Napsáno čtivě lehkou rukou, místy až příliš. Když Najman zlikvidoval balkánský gang pomocí středověkých rekvizit, bylo to už moc. Postava hrdiny je plastická, dialogy svižné a věrohodné. Pan Frýbort psát uměl, jen si měl dát trochu víc práce s věrohodností zápletky a nepopouštět tolik uzdu fantazii. Méně je někdy více.

27.11.2016 2 z 5

Nadějné vyhlídky Nadějné vyhlídky Charles Dickens

Neobyčejně eklektická kniha. Je v ní vše: neopětovaná láska, romantika, psychothriller, horor, dobrodružství, zločin, patos, mysterium. Děj nelze předvídat, což je znak dobré knihy i filmu. Líbí se mi, že je děj zobrazen množstvím věrohodných dialogů na úkor popisu. Popisy postav, Londýna i venkova skvělé - čtenář je vidí před očima. Realismus par exellence - mnoho dnešních autorů by si mohlo vzít příklad.

03.10.2016 5 z 5

Poslední kabriolet Poslední kabriolet Anton Myrer

Kniha velmi čtivá a snad až příliš dokonalá. Takový literární Forrest Gump, musí se líbit každému. Uvítal bych trochu méně dokonalosti ve stylu kurzů tvůrčího psaní a trochu více syrovosti. A.Myrer skvěle zvládá dialogy, trochu méně popisy. Charaktery hlavních postav jsou plastické. Nejvíc mě dostala scéna likvidace německého tanku.

19.06.2016 4 z 5

Slizké smrti Slizké smrti Tania Morrison

Psychologické drama s pokusem o atmosferický přesah s prvky tajemna a nereálna. Snaha jistě chvályhodná, jen by to chtělo více lehkosti. Dialogy mi místy přišly trochu toporné. Ale čtenář se docela začte, a o to jde.

10.06.2016 2 z 5

Vlk mezi vlky I. Vlk mezi vlky I. Hans Fallada (p)

Strhující, velmi čtivý epický román. Fallada má talent pro charakteristiku postav a dialogy. Příběh v 2. dílu je téměř detektivní, atmosferický až mysteriózní. Mimo jiné pochopíte, proč Němci do dnešních dnů mají panickou hrůzu z inflace. Motivem románu je přerod floutka Volfganga Pagela v zodpovědnou a čestnou osobnost (možná až příliš idylický).

19.01.2015 4 z 5