Jellus

Anděl smrtiAnděl smrtiKarel Fořt

Vyborne cteni a pribeh o sestricce, ktera nemela rada deti je silny a strasny.

Hyeny mezi námi a další skutečné kriminalistické případy ze ŠumavyHyeny mezi námi a další skutečné kriminalistické případy ze ŠumavyKarel Fořt

Vzdy, kdyz ctu neco podobneho, zarazi me jak nedokonaly je nas trestny system a co prav ma kazdy spatny clovek. Predne nejvetsi chyba je, ze trest nejvyssi byl zrusen a pracovni tabory tez. Jak je jinak mozny, ze pachatel je jiz X-nasobne trestany, za pedofilii par let (bez nutne kastrace), vrah dostane tez par let a nekdo dalsi v sebeobrane ma i trest vyssi... Je to k zamysleni, ze nejake nepovedene% je lepe chraneno, nez vetsinova spolecnost. Dale vidim problem i v zaclenovani lidi, kteri chybu udelali, odpykali si ji a radi by se do spolecnosti vratili, ale ta jim to neumozni a tudiz nemaji na vyber a musi pokracovat v tom, v cem nechteli.

Stíny ŠumavyStíny ŠumavyKarel Fořt

Proste skvele! Nejlepsi je pribeh kriminalisty leticiho k mori. Je tam napeti, dojeti, usmev... Proste to psal zivot a muzete videt, ze kriminaliste nejsou jen ti drsni pani, co skripou lumpy, jak orechy, ale ze i sami jsou obcas temi orechy. :)

Vražda pod Černou věžíVražda pod Černou věžíKarel Fořt

Az zase budu v Klatovech na namesti a vsude bude klid... Vzpomenu si, ze ne vzdy tomu tak bylo a i bude

Smrt byla mým řemeslemSmrt byla mým řemeslemKarel Fořt

Zajimavy nazev a stejne tak i obsah

Šumavská hora viděla vrahaŠumavská hora viděla vrahaKarel Fořt

Vyborny soubor vypraveni. Lidsky nejhnusnejsi je pribeh o babicce. Obsahem smutne, psanym projevem krasne. Doporucuji

Vražda v PodlesíVražda v PodlesíKarel Fořt

Nahodny objev v Klatovske knihovne.. A jak dopadl?
-Soubor kratkych povidek ze znameho prostredi predevsim Susice, Klatov, Zelezne Rudy atd...
-Vyvstal ve mne pocit, ze Susice je drsnejsi na preziti, nez Brooklyn. :D
-Spisovatelsky um je vyzraly, misty dokonce i zabavny a cte se dobre se zaujetim
-Prectete si to, vazne. Najdete si povidku: Start nadeje a vitezstvi smrt... Neco tak krasneho a smutneho jsem hodne dlouho necetl!

Metro 2035Metro 2035Dmitry Glukhovsky

Tezka traga. Autor ma skvele napady, ale po spisovatelske strance mu chybi jeste um. Spatne knihy se nemaji docitat, ale ja jsem spatny ctenar a musim i ty spatne dokoncit...

29.12.2021

451 stupňů Fahrenheita451 stupňů FahrenheitaR. Bradbury (pseudonym)

Mel jsem problem se zacist. Musel jsem si i pomoci internetem.... Ale pak to bylo uz dobre. Zvyraznena myslenka kdy blbost ma vetsi vahu, nez inteligence je hodne priznacna kazde dobe, ve ktere inteligenci strida populismus a buranstvi.

LunaparkLunaparkStephen King

Zadny drastak to neni, bohuzel. Vic nez jizda na horske draze to je jizda na labutich.

MalenčíMalenčíHana Kavurová

Za me autorka musi jeste spisovatelsky dospet. Slovni obraty, zasoba, pouzivani slov, ale i tucnost deje a jeho navaznost...

Napad je dobry, ukonceni tragicke. Byt kniha v duchu prvnich stran, rikam vam, lide dobri, nespali by jste mesic.. Ale takhle, bohuzel...

Dolores ClaiborneováDolores ClaiborneováStephen King

Trosku jinaci King, nez King byva.. Ale vlastne, co je typicky King, ze? :)

Trosku jsem v tom citil prichut H. G. Carlisle a jeji pradavne dilko: Krev me krve

Suprove pocteni pro 1-2 vecery... Neni to akcnak, krvak, napinak, pripinak a nevim, co jeste.. Ten dej se pevne line jak dalnice lesem

Hra o trůnyHra o trůnyGeorge R. R. Martin

Tohle je tucny, jak krkovice z nejakyho pasika :D NIKDY jsem to nevidel a ani nechtel videt, nechytla ne ta manie, nejsem moc fanda do fantazie, kde jsou draci a carodejove, a asi se najde jeste tisic mych NE proc to necist... Ale... Objevilo se nam to doma, casu momentalne na rozdavani a pres ty predsudky jsem to otevrel...

A ono me to docela bavilo. Prekvapilo to mile. Teda fraze o vlasech pomazanych olejem me uz privadela k silenstvi, ale kniha zabavna, ctiva a serial vlastne stale nechci videt, abych si nezkazil svuj dojem :D

BudoucnostBudoucnostDmitry Glukhovsky

DG ma vyborne napady, je to inteligentni clovek skvele hovorici vice jazyky... Umi knihy dobre rozjet, ale po vrcholu vzdy padaji dolu... Zacatek bych hodnotil i na plno, stred uz o hvezdu min, skoro konec jeste mene no a konec.. Skoro az skoda slov.. A je to skoda.. Ten napad a myslenka je skvela.

Dovolim si jednu myslenku. C19 zabylo 5m lidi v tuto chvili? Ale za stejnou dobu je na Zemi o 80-100mil lidi vice, nez bylo pred pandemii... Roku 2022 Zeme dosahne 8MLD zijici populace.... Porodnost v prepoctu na zenu je nizsi, ale zen je vice (samozrejme i muzu), temer vymizela detska umrtnost, stoleti lide nejsou o nic vzacnejsi, nez jahody na zimu v Bille....

Roku 1922 nebylo na Zemi ani ne 2MLD lidi a jeste pred nimi byla dalsi svetova valka... Za 100let o 6MLD lidi vice... 100let! Mozna uz my - deti revoluce -, ale zcela urcite nase deti (nar.2020 a pozdeji) budou resit problem, ktery znici jakoukoliv etiku, zazite mantinely a mozna i Zem samotnou.. - Prelidneni. V prubehu veku se zmeni pohled na valky a epidemie. Kolik lidi bude 2122 na zemi? 10-12-20-30MLD? Je tedy smrt jednotlivcu nas nepritel a nebo spojenec pred smrti spolecnosti? Vi jen budoucnost...

15.12.2021

NemesisNemesisIsaac Asimov

Neni to akcnak, krvak, bombasticke hvezdne valky... Je to klidne scificko o dvou dejovych linii, ktere se na konci elegantne spoji. Prijemne pocteni na 2 odpoledne :)

Vzdy me zajimala jedna vec, inspiruji vedci spisovatele a nebo spisovatele vedce?

11.12.2021

HraHraLeopoldo Gout

Asi to je pro mladez, asi? Popravde netusim, co mladez cte... Jednoduche, rychle cteni.. Da se stihnout za jedno odpoledne. Pribeh predvidatelny, psanou formou zadne zvlastni specifikum...

07.12.2021

Šikmý kostelŠikmý kostelKarin Lednická

Zacatek me bavil, ale postupne jsem ztracel do knihy chut.
Mozna velka ocekavani, mozna mi jen nesedi takova kniha... Tezko rict.

02.12.2021

Mělké sibiřské hrobyMělké sibiřské hrobyMichael Krupa

Kniha ma jedno minus.. A to, ze je moc kratka.
Pro nas asi nepredstavitelny zpusob prezivani a "cestovani".

Pan MercedesPan MercedesStephen King

Je to takovy "velkofilm", kde se pomalu sbihaji 2 proudy, az vznikne jeden silny. Ja jsem se bavil, dobre bavil.

02.12.2021

Návrat domů s třetí rotou kolem světaNávrat domů s třetí rotou kolem světaVladimír Rogl

Pomerne zajimave cteni. Mozna jen muj nazor, ale rekl bych, ze Legie jsou lehce opomijeny fakt nasi historie a i castecne mytologicky upravovana jeji cast.

Drak spíDrak spíMichaela Klevisová

Knihu jsem odkladal pomerne dlouho... A byla lepsi, nez jsem cekal. Skvele pocteni

S Baťou v džungliS Baťou v džungliMarkéta Pilátová

Urcite zajimave pocteni a pripomenuti postavy AB.

NěmciNěmciJ. Katalpa (pseudonym)

Zajimavy nejen dej, ale i jazyk a zpracovani.
Perfektni kniha!

14.11.2021

Krvavé jahodyKrvavé jahodyJ. S. Kupka (pseudonym)

Takze, ohledne knihy se vyrojila pomerne silna kritika ohledne autenticnosti... Je pomerne absurni hledat pisemne doklady o nekom, kdo vlastne nemel oficialne existovat. Kde vezi pravda, vi asi jen 1-2 lide.... Ale ruku na srdce, kdo se rad prokousava moderni historii, tak vi, ceho tahle chaska byla a vlastne stale je schopna a to me zavadi do taboru te strany, ktera veri autenticnosti a nebo jeji vysokou miru a tez verim, ze je mozne, ze ne vse bylo dobre pojmenovane treba i proto, ze neco jako rozhled u mlade slecny v dobe valky svetove a posvetove asi zrejme ani nemohl nabrat nejakych zavratnych vysin.

K hodnoceni dila samotneho - Kniha je ctiva, misty nechutna (zalezi na citlivosti a empatie ctenare) a nekdy za par let se k ni rad znova vratim.

23.10.2021

ŽhářkaŽhářkaStephen King

Skvela a ctiva kniha, ale Charlie by mohla byt sestrenie Carrie.

16.10.2021

Útěk z tábora 14Útěk z tábora 14Blaine Harden

Ziji v miru v 21.stoleti...mam strechu, neni mi zima. Muzu jist, co chci kdy chci. Oblekat se podle pocasi a rikat si temer vse. Ctu casto o koncentracnich taborech ve stredni Evrope a byt je to uz nekolik generaci zpatky, stale jeste ziji lide, co to prozili a prezili. Presto ma ma generace obrousene moralni hrany filmy, serialy....

Na druhe strane planety mezitim jsou lide, co ziji, jako nekteri evropane v a po druhe svetove valce. Tem taborum se muze rict treba i farma na lidi, kdyz jsou lide vybirani, kteri spolu muzou mit deti a ty deti nikdy nemaji opustit ploty zarizeni.

Ohledne Severni Koreje mam nekolik prani. Prvni je cestovatelske a podivat se desitly let do minulosti a navstivit ji. Druhe prani je lidske, aby dynastie Kimu skoncila a lide poznali svobodu a vlastni vladu nad sebou.

Od knihy je velice tezke se otrhnout!

16.10.2021

Osvětimská ukolébavkaOsvětimská ukolébavkaMario Escobar

Absolutni kravina. Idealizovana fikce, zadna osobni a ani prenesena zkusenost.

Ctenar ziska dojem, ze Mengele byl trosku strejda morous, co kouka po vecerech na fotbal a u toho pije pivo a decka misto umirani hladem umirali nudou u pohadek.

S literarni slabosti se tomu v poslednich X letech vyrovnal jen autor Ucastniku zajezdu. Tohle vlastne ve finale taky na me pusobilo jako zajezd do Polska.

Chcete-li si usetrit jedno odpoledne v zivote, otevrete si na tohle neco zajimavejsiho a nebo napiste do velkeho bratra (google) Pamet naroda. Po precteni nekolika vypovedi prezivsich budete take zatracovat vsechny knihy zromantizovaneho holokaustu.

Odpad!

26.09.2021odpad!

Fotograf z OsvětimiFotograf z OsvětimiMaurizio Onnis

Chtel jsem dat o hvezdu mene.... Text neni zas nejak extra surovy, ale fotogalerie na konci ze ktere beha mraz po zadech me donutila dat plne hodnoceni.

23.09.2021

Na západní frontě klidNa západní frontě klidErich Maria Remarque

Jedna smyslnost o nesmyslnosti, aneb uzasna kniha o deb*lni valce.

23.09.2021

Z Paříže do PařížeZ Paříže do PařížeJoseph Joffo

Filmova i literarni podoba je vydarena a je to prijemne cteni na jedno odpoledne.

22.09.2021