jarynek jarynek komentáře u knih

Spirála Spirála Džundži Itó

Začíná to tak nějak skoro nevinně jako pomatenost staršího muže zaoblenými křivkami. No možná ne pomatenost, spíše obscese, která zpočátku kroutivě klíčí tam někde vzadu v mozkových závitech, aby vám později nedala spát a obtáčela se kolem vás, a nakonec vás nenávratně jako vír stáhla do Jezírka vážek. A pak už není návratu a vše se kolem vás točí ve spirálách. A když se kolem vás nic netočí, tak se vám něco může točit na zádech. A to je snad ještě horší. Možná to všechno zní trochu šíleně, ale co naděláte, když si uvědomíte, že máte spirálu v uchu. Jo a taky na bříškách prstů. Tohle byla hodně povedená jízda po tobogánu komiksového hororu.

11.10.2022 5 z 5

Hrdinové Hrdinové Joe Abercrombie

O čem kniha je?
O třech dnech válčení.
Tak to musí být asi pěkná nuda.
Ne naopak. Je to výborné čtení, které rychle plyne, až se divíte, že už jste na konci, a že ty tři dny boje tak rychle utekly. Akce střídá akci, ale přitom nejde o žádné nezáživné opakování řežby, ale vždy se jedná o unikátní střípek tak trochu nesmyslné bitvy.
U Abercrombieho většinou oceňuji práci s postavami. Ne jinak je tomu tentokrát. Spousta barvitých charakterů na obou stranách fronty, mezi nimiž těžko hledat kladnou postavu, ale kteří vám přesto přirostou k srdci (oni ti klaďasové jsou většinou nerealističtí a nudní), vás nutí chvíli fandit jedné straně, abyste za chvíli drželi palce těm druhým. Vyšperkované dialogy a povedený závěr na jednu stranu ukazují nesmyslnost války, ale na druhou stranu ji tak nějak berou za součást lidského žití. Líbilo se moc.

11.10.2022 5 z 5

Udolí zrůd Udolí zrůd Steve Niles

Kdo je zrůda? Ten, kdo tak na první pohled možná vypadá, nebo ten, kdo se tak chová? Příběh nás zavede do odlehlého kraje, kde je takovýchto "pochybných existencí" nemálo. Ponurá atmosféra údolí se přenáší do nálad a vztahů všech jeho obyvatel, jejichž střet se zdá být nevyhnutelný. Vyprávění je plné emocí a to je jeho hlavní přednost, protože samotný děj je vlastně poměrně jednoduchý a zasloužil by si větší propracování a větší gradaci. Takto to bylo od půlky hodně rychlé a zkratkovité. Konec byl hodně kvapný, ale na druhou stranu jeho vyznění se mi líbilo. Pokud jde o kresbu, tak ta mi k příběhu hodně sedla - dokázala vystihnou emoce lidí i náladu kraje a přispěla tak k celkově kladnému hodnocení knihy.

21.09.2022 4 z 5

Utajená země Utajená země Mike Mignola

Tohle mne zklamalo. Hodně jednoduchý příběh, do něhož byla snaha nacpat co nejvíce dříve osvědčených atributů - opusštěný ostrov, obří opice, sbevražedný atentátník, postava, která chce ovládnout svět, atd, atd. Celkově to ale nemá žádnou atmosféru, kde by to mělo být hrůzostrašné, tak je spíše úsměvně, kde by to mělo být akční, tak je spíše nudné. Cílovými čtenáři asi mělo být dětské publikum. Tentokráte to nezachraňuje ani kresba, která zřejmě bude pro dětského čtenáře líbivá, ale k Hellboyovi se podle mne nehodí.

17.09.2022 2 z 5

Vztek a další příběhy Vztek a další příběhy Lucy Taylor

Povedená sbírka povídek, kde se mnohdy nejde pro krev a nějaké to sprostší slovo daleko. Ale v tomto případě mi to nepřišlo jako nějaká prvoplánová snaha o zaujmutí čtenáře, ale o styl, který správně dotváří celkové vyznění povídek a prostředí, v němž se postavy pohybují. Některé příběhy mají podobný základ a styl, ale celkově jsou témata povídek variabilní, u žádné z nich jsem se nenudil a většinou potěšilo i zakončení s pointou. Stejně jako v předchozím hodnocení, i já se pozastavil nad překladem, případně nad překelpy - několikrát použité slovo "pokakaný" mi hodně rvalo čtenářskou duši, což ješkoda, prootže jinak je málo, co bych knize vytknul.

07.09.2022 4 z 5

Královny čarodějek Královny čarodějek Mike Mignola

Nedávno jsem četl Pochmurný kraj Odkaz a přijde mi, že to má hodně paralel s Lady B. Autoři se snažili navázat na úspěšné série a úplně se jim to nepovedlo. Jako základ se vezme druhá světová válka, to nemůže nikdy škodit; namísto plíživého děsu a tajemna, které hlavní hrdiny obklopovali v původních sériích, jsou nyní všudepřítomné záporné postavy, které ale zastrašit nedokážou (třeba velké létajííc oči jsou spíše k smíchu); nezajímavé postavy; lesbický vztah hlavních hrdinek; rychlé přemožení záporáků. Potěšilo zasazení příběhu do Č Krumlova a některé pasáže knidy, ale celkové vyznění bylo zklamáním z nevyužítého potenciálu

01.09.2022 3 z 5

Cesta Cesta Vicente Segrelles

Začátek s obřím pavoukem a hmyzáky nebyl nijak originální, ale ještě to šlo. To měl autor více rozvést, udělat nějakou zápletku a byl bych spolu se vždy výbornou kresbou spokojen. Bohužel zbytek knihy už byla změť ne dobře rozvitých nápadů. Tentokráte ani bonusy nebyly příliš zajímavé. Bohužel dosud jasně nejslabší díl.

31.08.2022 2 z 5

Ozvěny (limitovaná edice) Ozvěny (limitovaná edice) Joshua Hale Fialkov

Výborný příběh, který mne bavil hned od první stránky. Spolu s hlavním hrdinou se dostáváte do situace, kdy nevíte, co je skutečnost a co je jen odrazem vaší mysli. Atmosféra a napětí postupně narůstá a úsměv malých panenek udělaných z kůže a kostí malých dětí nenechá čtenáře klidným. Povedený je i závěr, který není žádným happyendem a opět trochu nechává na čtenáři, jak si vše vyloží. Povedená je i černobílá kresba a rozvržení panelů, které především na začátku každé části navozuje atmosféru roztříštěného vnímání reality.

31.08.2022 5 z 5

Vzhůru k obloze Vzhůru k obloze Brandon Sanderson

Základní kostra příběhu není moc originální - mladý tak trochu odstrkovaný jedinec se dostane do školy/výcviku, aby se z něj postupně stal ten nejlepší/nejudatnější hrdina, který všechny zachrání. K tomu mu ještě pomáhá nějaká výjimečná schopnost nebo okolnost, takových knih už asi každý četl povícero. Ačkoliv bych toto neřadil mezi nejlepší Sandersonovy knihy, tak přesto i z tohoto úvodního dílu je vidět jeho výborná vypravěčská schopnost a práce s postavami (kterých tady ani zatím není až tak moc), která i z takovéhoto neoriginálního základu dokázala udělat hodně čtivé dobrodružství. Začátek hodně bavil a rychle vtáhnul do děje, prostředek lehce ztratil na tempu a hlavní hrdinka tratila trochu na sympatiích, ale konec to vynahradil a naladil na druhý díl.

25.08.2022 4 z 5

Nářek mrtvých Nářek mrtvých Cullen Bunn

Sice je kniha plná běsů, duchů, skřetů a jiných podivných postav, ale přesto se tajemno z nového příběhu zasazeného do Harrow County nějak vytratilo. Berenika byla v původní sérii fajn, ale tady mi, přestože je hlavní postavou, přišla spíše nevýrazná a tak nějak vláčená dějem. Ačkoliv původní séria ke konci trošku slevila z původně nastavené laťky, tak jsem měl asi příliš velká očekávání, která se zatím úplně nenaplnila.

18.08.2022 3 z 5

Na Kinga hodně "obyčejný" příběh jen s mírnými náznaky tajemna, kde je tak trochu na čtenáři, kam až popustí uzdu fantazie. Autor opět dokázal, jakým je výborným spisovatelem, když jednoduchý námět "holčička ztracená v lese" umně zpracoval velmi čtivým a napínavým způsobem. Asi málokdo při čtení nebude hlavní hrdince držet palce a prožívat s ní její strachy, ale i malé radosti a překonávat všechny možné překážky při cestě za záchranou. Trochu jsem se bál, jak se autor popasuje se závěrem, ale mé obavy byly zbatečné. Zakončení je přesně takové, jaké se k tomuto rozsahem malému příběhu hodilo. Asi tuto knihu neocení všichni Kingovi čtenáři, ale za mne povedené dílko.

16.08.2022 5 z 5

Podivný ráj a jiné povídky Podivný ráj a jiné povídky Philip K. Dick

Vše, co známe z Dickovy tvorby, se objevuje již v jeho raných povídkách, které vyšly v této knize - neradostné postapo světy zničené válečnými bombami, paranoidní vnímání okolí, skoky časem, roboti mnohdy lidštější než lidé, skepse z budoucnosti lidstva, nedůvěra k autoritám, jedinec bojující proti systému, mnohdy neradostné konce příběhů. Mnohdy mají povídky hlubší přesah, nutí čtenáře k zamyšlení a zůstávají v hlavě dlouho po dočtení. Snad je lepší nepřečíst všechny povídky rychle po sobě, což jsem neudělal a ke konci už mi přišly některé příběhy trochu se opakující a tedy tolik nebavily, takže ve finále celkový dojem nebyl takový, jaký jsem měl v průběhu čtení. Každopádně tohle určitě stojí za přečtení.

05.08.2022 4 z 5

Batman: Černé zrcadlo Batman: Černé zrcadlo Scott Snyder

Povedený Batman. Zprvu mi to přišlo jako na sebe ne úplně navazující příběhy, ale postupně vyprávění do sebe zapadalo a na prvotních základech je vybudován hodně noirový až hororový gradující děj. Poprvé jsem se setkal s Batmanem, kterým je někdo jiný, než Bruce, ale nejedná se o prvoplánovou snahu autora se něčím odlišit, ale v příběhu to má své opodstatnění. Vše se více než kolem Batmana točí kolem komisaře Gordona a jeho rodiny a je celkem syrové vyprávění rodinných vztahů a nočních můr. Povedené je i civilní pojetí záporných postav, především té hlavní, z níž jde ke konci skutečný děs, a kterou byste v noci nechtěli potkat. Ne vše od Snydera mne oslovilo, třeba Metal jsem ani nedočetl, ale Černé zrcadlo se povedlo a v oblasti klasického superhrdinského komiksu rozhodně nadprůměrný kousek.

28.07.2022 5 z 5

Štěkot uvázaných psů Štěkot uvázaných psů Jakub Dušek

Noirový příběh z protektorátních Čech (resp. Prahy), který má možná trochu pomalejší rozjezd, ale o to syrovější je pak ve svém konci. Policejní vyšetřovatel, původem Němec, jemuž nevěří ani Češi ani Němci, a který odkrývá druhou tvář svého kolegy "pana Obíbeného" se musí při svém vyšetřování potýkat s mnoha ústrky překážkami. Je tak při cestě hledající pravdu nucen vydržet fyzické i psychické útoky na svou osobu a jít téměř proti všem. Kladně hodnotím i černo bílo šedou kresbu, která výborně dotváří atmosféru protektorátního útisku. Za tento komiks výrazně převyšující tuzemský snadard jsem opravu rád a mohu jej jen doporučit.

24.07.2022 5 z 5

Vražedně dokonalá Vražedně dokonalá Joëlle Jones

Tak toto mi přišlo scénáristicky slabé a s pokračujícím příběhem celkem i nudné. Jasně, má to i silnější chvilky s humorem a povedenou nadsázkou, ale přesto by příběh měl ctít alespoň nějaké základní premisy, pokud se má jednat o "vražedně dokonalou". Namísto toho vidíme vraždící dámu, která za každou zakázkou nechá spoustu svědků, které ji viděli s obětí či ji přistihnou na místě činu - o tom, že tam po ní zbyde spousta stop a sama z akcí mnohdy vyvázne jen se štěstím a se šrámy, které by hned musely být podezřelé, ani nemluvě. Takže základ matka od rodiny udržující teplo rodinného krbu versus skutečně dokonalá vražedkyně hodně pokulhává. Což je škoda, z tohoto se dalo vytěžit více.

24.07.2022 3 z 5

Do švestek jsme doma Do švestek jsme doma Martin Nekola

Je dobré si tyto časy připomínat. Slušel by tomu větší rozsah - takto je příběh přece jen trochu zkratkovitý. Ale i tak jsou v knize zajímavá fakta, o tom, že ani za železnou oponou to pro mnohé alespoň ze začátku nebyla procházka růžovou zahradou.

26.06.2022 4 z 5

Nehoda Nehoda Mikael Ross

Vypadá to jako hodně neatraktivní téma, ale nenechte se tím odradit. Je to plné emocí, humoru, malých nedorozumění - snaha o reálný vhled do života duševně postižených, který ukazuje, že i v případě těchto jedinců existují plnohodnotné vztahy a hodnoty, pro které stojí vyvinout maximální úsilí. Samotný děj se skládá z menších příběhů, které gradují v dojemné finále.

26.06.2022 5 z 5

Lunapark Lunapark Stephen King

Dobře řemeslně napsaný King s ingrediencemi, které rád používá - nostalgie po časech minulých (tentokráte sedmdesátky), trochu tajemna (tentokráte spíše pomálu a možná by příběh dokázal fungovat i bez něj), vztahy spíše nenaplněné, napínavý děj (tentokráte bohužel bez nějakých velkých překvapení a zvratů). Na to, jak je kniha útlá, tak je poměrně pomalý rozjezd - i když čtenář tuší, kam autor směřuje, tak mi začátek přišel trochu natahovaný. Děj se následně rozjede, ale pka je najednou konec, kdy mi přišel trochu nevyužitý potenciál Domu hrůzy a v něm přebývajícího ducha. Takže OK, dobře se to čte, baví to, ale při znalosti jiných Kingovek mi to přišlo trochu nemastné neslané

20.06.2022 4 z 5

Meta Meta Pavel Bareš

Čekal jsme trochu něco jiného, více superhrdinského, resp. větší využití superhrdinských schopností v ději. Nakonec sice se tam daný prvek objevuje, ale asi by příběh při určitých změnách dokázal fungovat i bez toho. Když už se autor vydal tímto směrem a dal si práci s vybudováním zajímavých pravidel fungování, tak mohl superhrdinskou linku využít více. Hlavní linie vyprávění je spíše o stalkingu, psychickém i fyzickém zneužívání, apod. Pokud na toto přistoupíte, tak kniha je čtivá, děj rychle ubíhá, je plný akce, zvratů, ale i vtipných situací. Oceňuji i jak autor dokázal příběh popsat pohledem hlavní ženské hrdinky.

17.06.2022 4 z 5

Hellblazer: Vzlety a pády Hellblazer: Vzlety a pády Tom Taylor

Hellblazer, který zde vycházel kdysi, se mi líbil více. Cynických hlášek je i zde dost, základní nápad příběhu (kdy z nebe padají mrtví boháči, kteří nejdříve mají a pak nemají andělská křídla plus využití fotbalového rématu) je dobrý, s kresbou jsem neměl větší problém, i když si myslím, že k pekelným a okultním příběhům se úplně nehodí (na to je moc barevná a líbivá). Ale přesto mne jednotlivé postavy postupem času bavily spíše méně, některé scény mi přišly nelogické v jednání hlavních hrdinů a především to nakonec bylo až příliš happy (zdolání démona bez ztráty kytičky, rozdávání peněz mezi lid, který to neřeší a jde to hned oslavit, vyřešení všech traumat, mrtví boháči jsou vlastně ok).

14.06.2022 3 z 5