Janule164 Janule164 komentáře u knih

Francouzova milenka Francouzova milenka John Fowles

Poprvé přečteno před několika lety, ale dojem nezůstal vůbec žádný. Teď jsem knihu doslova hltala. Čte se velmi lehce (ačkoli je to náročnější dílo). Bavilo mě, jak si vypravěč pohrává se čtenářem, oslovuje ho, komentuje příběh. Na jednu stranu přiznává, že on je ten, kdo děj řídí, na druhou stranu se tváří, že neví, co přijde dál, jak se postavy rozhodnou (já za to nemůžu, to on/ona). A ve finále přinese jeden závěr (i když podezřele brzy na to, aby to byl skutečný závěr), pak druhý a nakonec třetí. Některé otázky zůstanou nezodpovězeny!
Bavila mě viktoriánská Anglie, plná konvencí, předsudků, nadbytku volného času, kdy je hlavní činností dne vypravit se na návštěvu. A z postav hlavně doktor Grogan a Sam.
Doporučuji.

11.02.2020 5 z 5

Den pro Šakala Den pro Šakala Frederick Forsyth

Skvělá kniha. Jedna z těch, která se nedá odložit, ani když musíte na záchod nebo když dítě už popáté opakuje, že potřebuje pomoct se stavěním garáže pro traktor :)
S napětím jsem sledovala, jestli vyhraje Šakal, nebo komisař Lebel. A pořád ještě nevím, komu jsem držela palce. Doporučuji.

14.01.2020 5 z 5

Hlas kukačky Hlas kukačky Hana Marie Körnerová (p)

Kdyby byla celá kniha psaná tak jako část o Editě, dala bych klidně i 5 hvězdiček. To je perfektní příběh, který jsem opravdu hltala stránku za stránkou. Příběh Irmy, ač silný, byl vyprávěn nezajímavě. Závěr zase lepší, ale celkový dojem z knihy už zůstal oslabený. Ale i tak příjemně strávené dny.
A po několika dnech mi stále leží v hlavě, takže nakonec 4 hvězdičky.

06.01.2020 4 z 5

Medvídek Vilda se nenudí Medvídek Vilda se nenudí Lucie Sunková

Na první pohled skvělá! Medvídka Vildu známe z časopisu Puntík a syn ho miluje. Krásné komiksy i příběhy na čtení provázejí celým rokem od jara do Vánoc. Už se těším, až knížku přinese Ježíšek :-)

26.11.2019 5 z 5

Tajemství knihy Tajemství knihy Leo Pavlát

Některé pasáže zajímavé, jiné už hodně zastaralé. Kniha by si zasloužila přepracovat.

25.11.2019 3 z 5

Nana Nana Émile Zola

První čtvrtinu knihy jsem četla vyloženě kvůli Výzvě a bojovala s chutí ji odložit a nedočíst (což nedělám). Pak se ale příběh začal rozvíjet a nakonec mě bavil.

01.09.2019 3 z 5

Malý čtenář Malý čtenář Vladimíra Gebhartová

Můj dvouletý syn si oblíbil několik básniček a pohádek, musíme je všechny přečíst každý večer :)

26.04.2019

Máma v kuchyni Máma v kuchyni Barbora Charvátová

Během půl roku vyzkoušeno víc než deset receptů, z toho sedm zařazeno do stálého jídelníčku! Na spoustu dalších se chystám. Kuchařka je skvělá, jednoduchá, přehledná. A obrázky s opičkou na spodním okraji stránky můj téměř dvouletý syn miluje :)

02.01.2019 5 z 5

Caesar a Kleopatra Caesar a Kleopatra Philipp Vandenberg

Velmi zajímavé téma, bohužel podané neskutečně suchým stylem. Dočteno jen kvůli výzvě.

15.12.2018 2 z 5

Nie na ústa Nie na ústa Maxim E. Matkin

Když čtu Matkina, mám chuť hovoriť po slovensky ;)
Bavila jsem se.

- Nejedz ten sopeľ, prosím ťa.
- Ale ja ho mám v nose.
- Vyber si ho do vreckovky.
- Ale ty ho chceš zahodiť?
- Mám si ho odložiť?
- Ale mohol by si si založiť zbierku sopľov.
- Budem o tom uvažovať.
- Ale, tati?
- Áno?
- Tati, ale ten sopeľ mi vážne chutí.
Na to som nemal čo povedať.

09.11.2018 4 z 5

Macbeth Macbeth Jo Nesbø

Souhlasím s Constanzo a Finn69. Je nutné znát Shakespearův originál, bez toho se opravdu zdá, že vraždy přicházejí příliš rychle. Pro mě čtivé od začátku, ale zhruba od poloviny mě příběh pohltil. Už léta jsem nečetla pod peřinou s baterkou v ruce, abych nebudila ostatní :) Zajímalo mě, jak si Nesbo poradil s předlohou, jak uchopí postavy, jak přenese středověký příběh do současného světa. A rozhodně mě nezklamal.

22.09.2018 4 z 5

Stíny nad zálivem Stíny nad zálivem Lucy Clarke

Přečteno jedním dechem, napínavé a nedořešené až do poslední kapitoly. Neustále se dozvídáte nové věci, které dávají příběhu jiný směr.

22.09.2018 4 z 5

Jana Eyrová Jana Eyrová Charlotte Brontë

Kdybych četla v pubertě, určitě by mě příběh zaujal mnohem víc. Teď už jsem se jen bavila tím, jak to do sebe všechno hezky zapadá, aby se mohl konat očekávaný happy end :) Ale četlo se příjemně.

29.07.2018 3 z 5

Postel, hospoda, kostel Postel, hospoda, kostel Zbigniew Czendlik

Spousta hlubokých myšlenek velmi lehkou, čtivou, často vtipnou formou. Přečteno za čtyři večery, ale určitě se budu vracet.

01.07.2018 4 z 5

F. L. Věk I.-II. F. L. Věk I.-II. Alois Jirásek

Do knihy jsem se pustila kvůli výzvě a taky proto, že jsem měla pocit, že bych si ji jednou přečíst měla - protože učím češtinu a zatím jsem se k tomu nedonutila :) Hodnotila bych na 3,5, další půlku hvězdičky přidávám, protože mě F. L. Věk příjemně překvapil. Hlavní hrdina je sice až příliš nereálný, v podstatě bez záporných vlastností, ale čte se to docela dobře. Nikdy jsem si nemyslela, že by mě zrovna tenhle román bavil tak, abych četla do půlnoci ;)

16.06.2018 4 z 5

Kdo chodí tmami Kdo chodí tmami Aleš Palán

Krásná kniha. Jsem okouzlená... V Petrkově jsem nikdy nebyla, přesto se mi o něm už dvě noci zdá.

07.04.2018 5 z 5

Gerron Gerron Charles Lewinsky

Téma hodně zajímavé, ale stylem mi kniha vůbec nesedla. Souvětí jsou často rozsekaná na jednotlivé věty, takže jsem měla pocit, že se neustále oddělují souvislosti, informace, které by k sobě měly patřit. Jinak by kniha dostala čtyři hvězdičky, takto jen tři.

25.07.2017 3 z 5

Gabra a Málinka 1. a 2. díl Gabra a Málinka 1. a 2. díl Amálie Kutinová

Kupodivu stejně dobré a vtipné, jako když jsem ji četla kdysi :)

31.12.2016 4 z 5

Má bohéma Má bohéma Arthur Rimbaud

Má bohéma

Chodil jsem po světě a měl jsem ruce v kapse.
Také můj svrchníček už byl jen vidinou.
Múzo, tys spolčila se s pěkným hrdinou.
A přitom snil jsem jen o samé velké lásce.

Mé prasklé kalhoty se splaskly v chumáč děr.
Zasněný Paleček, já louskal jsem si v běhu
rýmy. Ve Velkém voze dlel jsem na noclehu.
Mé hvězdy šuměly, kdž přišel podvečer.

A já jim naslouchal na kraji u silnice,
za dobrých večerů při svitu večernice,
a rosa stékala mi zvolna po čele,

když s nohou na srdci za fantastické luny
jsem tahal pérka z bot jak povolené struny,
drnkaje do taktu, a básnil vesele.

17.12.2016 4 z 5

Druhý život Marýny G. Druhý život Marýny G. Vladimíra Klimecká

Asi jsem čekala víc. Těsně po přečtení mi zůstal jen nejasný dojem z knihy. A ten je navíc silně ovlivněn spoustou pravopisných a jazykových chyb, které mě při čtení hodně rušily.

06.12.2016 3 z 5