Jana Eyrová

Koupit

Ubohý sirotek, Jane Eyreová, nemá nikoho, kdo by ji chránil před zlými příbuznými a učiteli. Odhodlaná najít své štěstí se stane vychovatelkou a začne tak svůj nový život v Thornfield Hall. Zanedlouho však Jane zjistí, že Thornfield a vlastník usedlosti, pan Rochester, před ní skrývají tajemství.

https://www.databazeknih.cz/img/books/82_/82879/big_jana-eyrova-1oQ-82879.jpg 4.63675

Vydáno: , Mladá fronta

Jane Eyre, 1847

Kniha Jana Eyrová

ydnac

KRÁSNÉ :-)
Procházela jsem se po knihkupectví a do očí mě praštila Jana Eyrová v hezkém novém obalu.
Krom toho, že se mi kniha hodí i do čtenářské výzvy 2022, jsem se už dlouho chystala tuto klasiku přečíst.
Nečekala jsem, že s knihou pocítím takové čtenářské souznění a lehkost s jakou se mi četla.
Příběh Jany se mi vryl pod kůži.
Bylo mi jí líto dokud byla u Reedových, pocítila jsem naději, když se jí začalo dařit ve škole jako studentce a poté jako učitelce a fandila jsem jí, když dostala místo u pana Rochestra :-)
Její nadání, vzdělanost, slušné chování, soucit, vytrvalost, trpělivost, životní postoj, neoblomné názory a občas něco malého rebelství, nám dalo příběh silné ženy, která neměla jednoduché dětství, ale i tak si stála za svým a nevzdávala se.
Někdy je 5 hvězdiček opravdu málo a tohle je ten případ :-) takže za mě 10*
DOPORUČUJI :-)

jejda.majda
31.12.2021

S chvilkovým odstupem od dočtení knihy musím bohužel říct, ze čtení Jany Eyrové pro mě bylo víc utrpením než radostí. Dala jsem jí šanci a celou jsem ji přečetla, ale kdyby byla o půlku kratší, o nic bychom. nepřišli a já bych určitě byla spokojenější. Po přečtení knihy jsem si s velkou úlevou oddechla. Holt tyto dlouhé popisné pasáže opravdu nejsou pro mě. :-(

Během čtení se mi v hlavě několikrát promítlo srovnání s Kvítkem karmínovým a bílým. Číst Kvítek pro mě byla neskutečná slast. Číst Janu Eyrovou byla někdy opravdu velká otrava.

Snad si příště vyberu nějakou lepší knihu, až si budu chtít zase přečíst něco staršího z 19. století.

Terezkasaccount
29.12.2021

Rozhodně se mi moc líbil celý Janin příběh. Milostná linka mi bohužel míč neřekla..

Adellll
11.12.2021

Do knihy jsem se pustila s né moc vysokým očekáváním. A o to víc mě proto překvapilo, že jsem hltala doslova každé slovo a prožívala každý zvrat. Kniha je navíc neskutečně nadčasová a postavy krásně vykreslené. Určitě jsem proto Thornfield nenavštívila naposledy.

Knihomillka
09.12.2021

Jana Eyrová je krásně odvyprávěný román. O ději tu bylo už mnoho řečeno, a tak doplním pouze to, že se čte s nesmírnou lehkostí. Otevřela jsem knihu na první stránce a najednou bylo přečteno. Klasická literatura, jedna z těch, kterou nebolí číst. :)

Dominika76
18.11.2021

(+ SPOILER) Tak toto bola naozaj krásna kniha. Prvých 100 strán sa mi to trochu ťahalo. V nich bolo opísané Janine detstvo a neraz som pri tom, čo musela prežívať uronila slzu. Po tom, čo dôjde do Thornfieldu sa začína romantika a čítanie ide samo. V časti, keď po neúspešnej svadbe uteká od pána Rochestera, som bola na Janu nahnevaná a mala som chuť knihu vyhodiť von oknom. Bo našťastie som to neurobila a koniec je viacmenej šťastný, čo ulahodilo mojej duši.

Kniha mi priniesla aj námety na zamyslenie. Práve vtedy keď Jana utiekla od svojej lásky, len pre mravné, náboženské a ľudské zákony. Štvalo ma to nehorázne a ja byť na jej mieste, už som v južnom Francúzku. Nuž, to hovorí aj o inej sile charakteru a samozrejme aj o inej dobe.

Ako som už spomínala, kniha má očarila. Aj sa mi už s pánom Rochesterom snívalo, prežívala som to, plakala. Odporúčam knihu všetkým romantikom. Tí, čo sú práve na začiatku vzťahu sa budú vedieť dokonale do Jany vcítiť. Tí, ktorí už sú vo vzťahu dlhšie si pripomenú prvotnú zamilovanosť. A tí, ktorí ešte na svoju lásku čakajú sa budú môcť zasnívať a predstaviť si seba na jej mieste.

Bakana
10.11.2021

(+ SPOILER) Taková červená knihovna 19. století. Kdyby to nebyla tak stará kniha, dala bych hodnocení ještě horší.
Nevím, ale děj měl opravdu ubohoučkou zápletku, příběhy typu “jak hodná chudá dívka ke štěstí přišla” mě nikdy moc nebraly a jednu celou hvězdu ubírám za naprosto nepravděpodobný dějový zvrat, že Rochester na konci knihy začal vidět.

ivulka15
03.11.2021

Knihu jsem četla kdysi jako velmi mladá a od té doby zhlédla několikeré filmové zpracování. A i přesto jsem knihou znovu okouzlená. Myslím si, že tento příběh patří mezi nejkrásnější milostné romány.