JankaV80 JankaV80 komentáře u knih

Židovka z Toleda Židovka z Toleda Lion Feuchtwanger

Je to zvláštní, ale kniha se mi četla lehko i těžko. Velmi těžce se mi četly pasáže týkající se jakéhokoli náboženství, ať už křesťanského nebo moslimského či o židovské víře. Možná proto, že jsem sama nevěřící a je pro mě celou podstatu náboženství/víry velmi těžké pochopit.
Když se ale vyjádřím pouze k tomu podstatnému - k historickému příběhu ze Španělska, kde se křesťanský král Alfons zamiluje do krásné dcery Raquel svého židovského poradce, pak se mi příběh líbil a to se vším, co k tomu patřilo - rozkvět, úpadek, válčení, intriky ze stran lidí, kterým se vztah krále s židovkou nelíbil, atd. A i když mi bylo jasné, kam příběh od samého počátku povede, stejně jsem byla smutná, že to tak dopadlo.

02.01.2023 3 z 5

Déšť Déšť Sára Saudková

Nebudu lhát, knihu jsem si půjčila ze zvědavosti. Zajímalo mě, jak se paní Saudková popasuje s psaním detektivky. Svérázná Oldřiška, hlavní vyšetřovatelka mordparty, se mi moc líbila. Děj knihy byl ze začátku velmi slibný, škoda druhé části, kdy se zbytečně pár věci opakovalo a jak už tu bylo tolikrát zmiňováno, useknutého závěru. Škoda, že si s tím závěrem nedala autorka trochu víc práce.
Nicméně, svérázná Oldřiška mi přirostla k srdci, takže jí (a paní autorce) dám ještě šanci a časem zkusím i druhý díl.

02.01.2023 3 z 5

Myší díra Myší díra Simona Votyová

Mně se kniha líbila, byť byl příběh, teda spíš osudy jednotlivých lidí ze stejného domu, jednoduché. Jednoduché, ale velmi často i smutné. Kniha není ničím jiným než poukázáním na to, že jsou okolo nás lidi, kteří jsou buď sami nebo ze svého osudu často nemocní, a my si toho nevšímáme. No a v této knize osudy všech lidí překvapivě propojí jedna myška.

02.01.2023 5 z 5

Čas odejít Čas odejít Jodi Picoult

Autorka, která mě zatím nezklamala. Co kniha, to originální téma a musím se přiznat, že co kniha, to i slzy ukápnou. Tady to bylo na konci knížky, který mě velmi překvapil.
Každá postava z knihy (Alice, Jenna, Serenity, Virgil, Gideon, Thomas, ...) měla něco do sebe a nemůžu říct, že by mi někdo přišel protivný. Zasazení příběhu mezi slony bylo naprosto úžasné. Člověk se o nich dozvěděl hromadu věcí, hlavně situace, kdy je velmi podobný člověku. Kdy u slonů, stejně jako u lidí, existuje velmi tenká hranice mezi negativním okamžikem a traumatem. A propojení s vědmou a jejími schopnostmi a se soukromým detektivem bylo velmi nápadité. Knihu doporučuji, je moc pěkná.

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Naprostá bomba, kniha mě moc bavila (byla to první kniha od tohoto autora) a když už jsem se k ní dostala, nemohla jsem se od ní odtrhnout. Moc mě bavil ten nápad s knihovnou a knihou Výčitek. To, jak Nora střídala životy a měla možnost si zkusit, jaké by to bylo, kdy se kdysi rozhodla jinak. Ostatně je to otázka, kterou si každý člověk (nebo většina) položil alespoň jednou v životě: "Co by bylo kdyby ... ." A ten konec knihy, tak ten byl naprosto úžasný, protože to nebyla žádná slátanina, ale vyústění všeho toho, co Nora prožila v jednotlivých životech a tak se nakonec rozhodla tak, jak se rozhodla. Celá kniha v sobě navíc nese i poselství, které by mělo čtenáři dojít.
Doufám, že další knihu, kterou budu případně od toho autora číst, se mi bude taky líbit a autor mě překvapí svým nápadem na téma.

Kroniky prachu Kroniky prachu Lin Rina

První přečtená kniha od této autorky a jsem nadšená, moc se mi líbila. Už se těším na druhý díl ze série Kroniky prachu.
Animant je člověk, který mi hned od začátku sedl. Líbila se mi její velká láska ke knihám, její názory (hlavně na nucený společenský život) a že si za nimi stála a v podstatě i její naivní názor na život a vztahy mezi ženou a mužem. Bylo moc pěkné prostřednictvím knihy pozorovat, jak se postupně mění její vztah k panu Reedovi a jak to nakonec všechno skončí. A co víc, dozvěděla jsem se i něco o knihách a knihovnách v době, kdy knihy nebyly ženám běžně dostupné a kdy bylo vzdělání výsadou hlavně mužů.

27.11.2022 4 z 5

Iluze pravdy Iluze pravdy Michal Vaněček

Za mě osobně velké překvapení českého autora. Kniha napínavá, plná zvratů a s tématem, které je teď velmi aktuální a dá se mu věřit. Přečetla jsem se zatajeným dechem, takže se další knížce od tohoto autora rozhodně bránit nebudu.

Průtrž Průtrž Wilbur Smith

Stejně jako uživatel Mája777 jsem i já teprve nedávno zjistila, že Wilbur Smith napsal i něco pro děti. Protože hledám knihy, které by bavily mého syna (má rád dobrodružné s chlapeckou postavou jako hlavním hrdinou), okamžitě jsem si ji půjčila ke čtení.
Příběh knihy je zasazený do moc pěkného prostředí - do Konga. Kniha je napínavá, má spád, řeší se v ní lidské vztahy, ale připadne mi místy překombinovaná. Stejně jako hlavní hrdina Jack, který se občas chová spíš jako dospělý člověk než jako dítě. Přes to všechno ale dávám knize 5 hvězd z 5, protože je to kniha pro děti a kdybych ji měla hodnotit dětskýma očima, je prostě skvělá. A co je nejdůležitější, líbila se mi tak moc, že si určitě půjčím i druhý díl.

26.10.2022 5 z 5

40 dní pěšky do Jeruzaléma 40 dní pěšky do Jeruzaléma Ladislav Zibura

40 dní pěšky do Jeruzaléma od Ládi Zibury je moje první kniha od tohoto autora a určitě není poslední :) Četla jsem ji delší dobu, někdy jsem si vychutnávala, co autor napsal. Kniha mě pobavila, rozesmála, donutila mě se i zamyslet, ale co je pro mě ze všeho nejdůležitější, nebyl to strohý popis cestování. Cestopisy se mi děsně těžko čtou a tak jsem ráda za autora, který to umí uchopit tak, aby to lidi jako já bavilo a knihu dočetli až do konce.

26.10.2022 4 z 5

Výherce Výherce Michael Byrne

Musím přiznat, že se mi kniha četla těžko. Nevím, zda je to tím, že jsem už dospělá, ale vadilo mi plno věcí - děsně dlouhé popisy, dlouhé věty a co pro mě bylo asi nejhorší, přeskakování v příběhu. Příběh je dobrý, jen si myslím, že to měl autor celé uchopit trochu jinak (víc pro děti). Neukončený závěr příběhu knize na zajímavosti taky nepřidal.

26.10.2022 3 z 5

Čajovna v Tokiu Čajovna v Tokiu Julie Caplin

Z celé série Romantické útěky byl pro mě tento díl zatím nejslabší. Situace, která se odehrávala mezi Fionou a Gabem mi přišla taková kostrbatá. Co ale chybělo té romantické lince, to autorka nahradila úžasným popisem Japonska - od kultury, přes přírodu až k lidem.

26.10.2022 4 z 5

Knihonoš Knihonoš Carsten Henn

Mně osobně se kniha moc líbila. Hlavně proto, že to byla příběh o lásce ke knihám a o lidech, které knihy milují.
A dovolím si citaci z knihy, která mě chytla za srdce, protože je tak strašně pravdivá: "Carl dělil čtenáře na zajíce, želvy a raby. On sám byl ryba a nechal se knihou unášet, někdy pozvolna, jindy rychle. Zajíci byli rychločtenáři, kteří se knihou hnali hlava nehlava a hned zas zapomněli, co před několika stránkami četli. Proto museli neustále listovat zpět a číst znovu. Tak to dělaly i želvy, protože ty četly tak pomalu, že mnohokrát uběhlo několik měsíců, než se knihou prokousaly. A občas si následujícího večera četly poslední stránku znovu, protože nevěděly, jestli ji náhodou nepřeskočily. Každé z těchto zvířat se však mohlo ve chvilce proměnit ve zvědavou čejku. Ta přelétla na konec a přečetla nejdřív finále a až potom zbytek." Tak co, ve kterém zvířeti se při čtení knih vidíte?
Knihu určitě doporučuji :-)

12.09.2022 5 z 5

Rande s knihomolkou Rande s knihomolkou Emma Hart

Asi jsem čekala něco trochu jiného, když mělo jít o knihomolku, její lásku ke knihám a její problémy s randěním. Co mě hodně nepříjemně překvapilo byla skutečnost, že člověk milující knihy a označující se za knihomola, hází s knihama a používá je jako "zbraň". Vždyť přece ten, kdo knihy zbožňuje a Kinsley je dokonce prodává, protože je spolumajitelkou obchodu s knihami, by s nimi něco takového nedělal (nebo se pletu)? Zbytek bylo průměrné, i když odpočinkové, čtení s předvídatelným závěrem. Jestli chcete číst něco, u čeho nemusíte přemýšlet a chcete romantiku, pak je to ta správná kniha.

06.09.2022 3 z 5

Pohlednice bez podpisu Pohlednice bez podpisu Imogen Clark

Mně se kniha moc líbila, protože v ní, jak by se mohlo zdát, nepřevládala romantika, ale děj se věnoval odhalení rodinného tajemství. Cara pátrá po tom, zda je možné, aby její máma nezemřela, jak jí a jejímu bratrovi řekl otec, ale byla stále na živu. Postupně se Caře podaří odhalit různé věci (najde část své rodiny) a čím víc se toho dozvídá, tím míň si je jistá, zda chce poznat ženu, která ji a bratra opustila, když byli oba děti. Jaká matka přece opustí své malé děti? Jaký by musela mít důvod, aby to udělala? To se dozvíte v této knize, která se četla dobře.

01.09.2022 5 z 5

Myšlenky za volantem Myšlenky za volantem Marek Eben

Krátké, vtipné povídky Marka Ebena ze života. Hned začátek celé knihy povídek je vtipný, jelikož autor s humorem sobě vlastním, nechal knihu "svázat" do kroužkové vazby, aby čtenář případně mohl vytrhnout ty povídky, které se mu nelíbí :) ....takže je jasný, že se nic trhat nebude a co povídka, to životní zkušenost. Čte se to jedním dechem, doporučuji.

27.08.2022 5 z 5

Spolubydlící Spolubydlící Beth O’Leary

Kniha, u které čtenář hned na začátku tuší, jak to celé dopadne a přesto něco trochu jiného, protože oba spolubydlící, jak Tiffy, tak Leon, mají ve svém životě něco, s čím se musí poprat/postavit se tomu čelem. A přestože se dlouhou dobu, kdy spolu bydlí, nepotkávají, jeden druhému psychicky pomáhá a navádí ho správným směrem.
Knížka na volný čas (dovolená, prázdniny, ...) jak dělaná. Rozhodně doporučuji.

19.08.2022 5 z 5

Dítě třetí říše Dítě třetí říše Mandy Robotham

Naprosto souhlasím s komentářem uživatelky Noisette73. Co napsat víc o knize mě nenapadá. Snad jen, že stojí za přečtení :)

19.08.2022 5 z 5

Pláž v Chorvatsku Pláž v Chorvatsku Julie Caplin

Knihu jsem četla na dovolené u moře v Chorvatsku. Bonusem bylo, že jsem se dozvěděla i něco o této zemi a lidech. Kniha se četla úplně sama, je to taková romantická jednohubka. Všechny knihy, které jsem četla z této série, mě zatím bavily.

03.08.2022 5 z 5

Svědectví Svědectví Margaret Atwood

Ač jsem u prvního dílu trpěla (nečetl se mi vůbec snadno), druhý jsem měla jako dvojhubku :) Četlo se to úplně samo, nemusela jsem se vůbec nutit (spíš jsem se nutila knihu odkládat a dělat i něco jiného) a vyprávění 3 žen, které mají něco společného s Gileádem a jejichž osudy se v knize protnou, mi připadalo neuvěřitelně čtivé a napínavé. Nejedna postava v knize člověka překvapí.
Dovolím si citovat z knihy, protože tahle citace myšlenky je dle mého názoru základem toho, aby čtenář pochopil, jak to mělo v Gileádu fungovat, ale bohužel to fungovalo úplně jinak: "Myšlenka Gileádu byla zpočátku čistá a ušlechtilá, na tom se všichni shodneme," pokračovala. "Ale podkopali ji sobci a pokrytci posedlí mocí, jak se v dějinách lidstva stalo už tolikrát. Určitě si to přejete napravit."
Knihu doporučuji a dle mého názoru k jejímu přečtení není nutné bezpodmínečně číst díl první (Příběh služebnice).

30.07.2022 5 z 5

Tajemství modrých dopisů Tajemství modrých dopisů Emily Bleeker

Až má kniha velmi smutný příběh, líbila se mi. Smrt partnera a dostávání jeho dopisů po smrti mi velmi připomnělo romantický film "P.S. Miluji tě". Luke to měl ale v knize mnohem těžší, protože se musel vypořádat nejen se smrtí milované manželky Natalie, ale hlavně s péčí o 3 jejich děti. Celé to pro něj bylo těžší o skutečnost, že mu Natalie v dopisech naznačuje, že před ním měla jedno velké tajemství. Tajemství, se kterým se neumí poprat, takže ho rozčiluje, že se mu Natalie nepřiznala, když ještě žila, následně je z tajemství smutný a když už chce všechno nechat plavat a tajemství neřešit, vyplave na povrch tak nějak samo.
Musím se přiznat, že jsem knihu četla ve chvíli, kdy i v mém okolí někdo umřel a vůbec se mi nečetla lehce (a proto recenzi na knihu píšu až s odstupem času). Na závěru příběhu oceňuji, že je naznačené, jak by mohl skončit, ale třeba taky nemusel.

30.07.2022 4 z 5