JAnD JAnD komentáře u knih

Ve staré cihelně se svítí Ve staré cihelně se svítí Petr Hugo Šlik

Stále skvěle čtivé jako první díl, místy i uvěřitelnější, obsahující poučení...
Ale zase ten konec, lépe řečeno úplný závěr - trochu pohádka, trochu deux-ex-machina, zkrátka rozeznění vánočního zvonu několik hodin po té, co se konečně na něj vybraly peníze?
Toho si ale děti nevšimnou a vřele (nejen) jim doporučuji.

04.05.2020 5 z 5

Tajemství jeskyně pokladů Tajemství jeskyně pokladů Petr Hugo Šlik

První polovina napínavá, připomínající poněkud Foglara. V druhé polovině se děj několika málo uvěřitelnými obraty stočí trochu do jiné polohy, přesto jde o moc pěknou knihu pro starší děti.
Oceňuji zapojení moderních věcí nerušivým způsobem, podnícení trochy zájmu o historii svého města a i to, že hlavní hrdinové nejsou úplně bez chyby.

04.05.2020 4 z 5

Garpíškoviny aneb Bibi a čtyři kočky Garpíškoviny aneb Bibi a čtyři kočky Barbara Nesvadbová

Slyšeno jakou audiokniha v podání Jiřího Meduny.

Docela vtipné, ale nejsem si úplně jistý vhodností pro úplně malé děti. Ne, že by to bylo vyložen nevhodné, ale je tam pár kontroverznějších pasáží:
- zážitky z doby předporodní
- svobodná matka
- kastrovaná kočka
Nic, co by dětem (5-8) nešlo vysvětlit, ale ani nic, co bych jim dal, ať si čtou samostatně, bez výkladu.

29.01.2020 4 z 5

Dary Severákovy Dary Severákovy Wacław Sieroszewski

Líbilo se mi to, bohužel se mi knížka někde ztratila. Rád bych si ji po více než 20 letech znova přečetl...

23.01.2020

Cesta přes propast Cesta přes propast Michaela Hartová

Fakt dost dobrý. Pro náctileté, ale i když jsem mnohem starší, s chutí jsem si početl.

31.12.2019 5 z 5

Ardistan a Džinistan I. Ardistan a Džinistan I. Karel May

Podle některých kritiků jde prý o nejhodnotnější Mayovo dílo.
První díl trilogie je zpočátku sice čitelný, ale nepříliš dobrodružný. S blížícím se koncem dílu už o dobrodružství není tolik nouze, byť je vše až příliš idealistické a postavy hodně černobílé a až groteskní.

Autor se snažil v této knize personifikovat ideu míru mezi národy, že každý člověk je ve svém nitru v podstatě dobrý, i když třeba vlivem okolností působí spíš zle. Bohužel právě jím vychvalovaný německý národ v pozdějších letech dal této myšlence hodně na frak...

10.12.2019 3 z 5

Dívka v pavoučí síti Dívka v pavoučí síti David Lagercrantz

Autor se ze všech sil snaží navázat na Larssona, i tím, že využívá téměř všechny důležité postavy z předchozích dílů (chyběl mi snad jen chirurg z nemocnice). Zdaleka to není tak čtivé, i když místy se napětí přibližuje původní trilogii. Osvětluje i některé nejasné okamžiky z Lisbetina mládí. Konec je pak poněkud náhlý, i když s příslibem do dalšího dílu.
Lepší tři hvězdičky.

13.11.2019 3 z 5

Kniha přímo navazuje na předchozí díl a řeší otázky, které v něm vyvstaly.
Děj je natolik strhující, že jsem jí po chvilkách přečetl za jediný den.

11.10.2019 5 z 5

Dívka, která si hrála s ohněm Dívka, která si hrála s ohněm Stieg Larsson

Poněkud pomalejší rozjezd, skoro třetinu knihy se nic až tak zásadního neděje, ale pak je to fofr. A pak najednou konec knihy, zřejmě spíš z důvodu délky, protože téměř nic není vyřešeno.

11.10.2019 5 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Po letech opět přečteno. Děj je napínavý, odsýpá, dvě dějové linie se časem protnou. A ač jsem již jednou četl a znal řešení, stejně jsem nemohl jít spát, dokud nedočtu odhalení. Což mám rád.

04.10.2019 5 z 5

Správná parta a zrušená kletba Správná parta a zrušená kletba Daniel Kühnl

Stále vtipné, ale titulní zápletka zde končí, takže další pokračování asi číst nebudu.
Oceňuji zapojení Karla Gotta a prezidenta Klause (není jmenován) do děje :-D

04.10.2019 4 z 5

Správná parta a kouzelný míč Správná parta a kouzelný míč Daniel Kühnl

Dceři se to líbilo. Samotný děj nic světoborného, hodně moralizující, přibližuje dětem nástrahy moderního života (šikana, vandalismus, drogy, ideologie..).
Ovšem autorovy hlášky stojí za to (zlatý hřeb večera, to je ještě lepší, než zlatý šroub...). Pobavilo, přečetl jsem i druhý díl.

04.10.2019 4 z 5

Ostrov v nebezpečí Ostrov v nebezpečí Gerald Durrell

Vlastně taková mezipoloha mezi pohádkou, dobrodružnou knihou a přírodovědou.
Sympatické, i když až zkarikované postavy, řekl bych že pro autora docela typické.
A takové upozornění, jak všechno může souviset se vším.
Tuším, že o zápletce nám povídala už učitelka na ZŠ před nějakými 30 lety...

25.08.2019 5 z 5

Anička a cirkus Anička a cirkus Ivana Peroutková

Tak trochu jiný příběh o kamarádství. Posloucháno v autě, malým čtenářkám rozhodně doporučuji.

05.08.2019 5 z 5

Anička na horách Anička na horách Ivana Peroutková

Dle mé dcery je to nejlepší díl.
já jej poslouchal, dalo se to.

05.08.2019 5 z 5

Anička a její kamarádky Anička a její kamarádky Ivana Peroutková

Moc mne nenadchla, nejsem cílová skupina, ale audioverze poslouchána v autě a dalo se to.
Dcera Aničku miluje

Vteřiny strachu Vteřiny strachu Oldřich Syrovátka

Sbírka povídek o strachu a napětí od různých autorů. Příběhy z války, sportu, letních táborů i z různých povolání. Některé opravdu dobré, jiné slabší, část velmi poplatná době.

05.08.2019 4 z 5

Tajemný motocykl ve Vlčích Jamách Tajemný motocykl ve Vlčích Jamách Karel Pirner

Podstatnou část knihy tvoří v podstatě návod k obsluze a údržbě motocyklu Jawa, a zřejmě za tím účelem byla i psána. Děj sice chvílemi napínavý, ale méně uvěřitelný.

Děj se odehrává poblíž jihočeského okresního města, dle různých narážek (do Tábora se jede přes Sezimovo ústí, do Budějovic je 40 km) odhaduji na Veselí nad Lužnicí

05.08.2019 3 z 5

Bigglesovo drama v Čechách Bigglesovo drama v Čechách William Earl Johns

Kniha se odehrává v zřejmě jihočeském městečku se sklářskou tradicí .
Pro pamětníky režimu poněkud méně uvěřitelné, pro milovníky dobrodružství použitelné.

Počátek Počátek Dan Brown

Zdaleka to nebyl takový napínák jako Andělé nebo Šifra. Méně umění, více počítačů, prostě Langdon šmrncnutý Pavučinou. Myšlenka dobrá, odpovědi na otázky uvěřitelné, padoucha jsem kupodivu odhadl dobře.
Lepší závěr než Symbol, ale rozhodně nepatří mezi knihy, co se čtou jedním dechem, nevadila mi ani několikadenní pauza.

05.08.2019 3 z 5