JanaŠ.051 JanaŠ.051 komentáře u knih

Sympatizant Sympatizant Viet Thanh Nguyen

Táto kniha je nielen spoločensky kontroverzná, ale aj veľmi dobre napísaná. Ide o špionážny román, ktorého rozprávačom je kapitán juhovietnamskej tajnej služby. Je sympatizantom Vietkongu, teda komunistického vietnamského severu. Kapitán je cynický ako každý dvojitý agent, ktorý si nemôže dovoliť láskavé pohodlie jednej ideológie a zjednodušujúceho delenia sveta na my a oni.

25.08.2018 5 z 5

Väzenia, v ktorých sme sa rozhodli žiť Väzenia, v ktorých sme sa rozhodli žiť Doris Lessing

Úžasné eseje, ktoré nezostarli ani po 30 rokoch. O tom, ako sa pod vplyvom vonkajších okolností dokážeme zmeniť na úplne iracionálne, nenávistné bytosti.

Jakubov rebrík Jakubov rebrík Ljudmila Jevgeňjevna Ulickaja

Toto rozprávanie nie je chronologické. Začína sa predstavením dvoch žien: Marusie, ktorá práve umrela, a Nory, jej vnučky, ktorej sa práve narodil syn. Striedavo sa v knihe k slovu dostávajú obidve. Nora scénografka žije v manželstve-nemanželstve s geniálnym, ale trochu autistickým vedcom, pričom miluje gruzínskeho režiséra, ktorý sa u nej občas zastaví, niekedy aj na rok. Druhú líniu rozprávania tvoria listy Marusie a jej budúceho manžela Jakuba, Norinho starého otca. Takto sa na jednej strane 20. storočie začína a na druhej končí. Zároveň ide o príbeh o láske, vzájomnom odlúčení, o náhodných nepredvídateľných stretnutiach aj o tom, koľko utrpenia sme schopní uniesť bez toho, aby sme úplne zatvrdli.

Pod sněhem Pod sněhem Petra Soukupová

Najobľúbenejšia kniha od Petry Soukupovej.

Nejlepší pro všechny Nejlepší pro všechny Petra Soukupová

Opäť skvelé.

Návrat Návrat Hisham Matar

Kniha nie je len príbehom rodiny, ale aj úžasným a dojímavým portrétom krajiny a ľudí na prahu obrovskej zmeny. Je rozprávaním o neistote, nádeji a sklamaniach, ako aj o nesmiernom odhodlaní vrátiť príbeh tým, ktorým ho odobral despotický režim.

Kráľovstvo Elmet Kráľovstvo Elmet Fiona Mozley

Kráľovstvo Elmet je znepokojujúca kniha o spôsobe a možnosti spolunažívania vo svete, o chamtivosti, chudobe, spravodlivosti, pomste a morálke... Je to lyrický komentár o súčasnej spoločnosti, o vzťahu detí k otcovi v ktorom sa autorke podarilo zachytiť atmosféru severoanglickej krajiny. V slovenskom preklade ma veľmi vyrušovalo pomenovanie otca tatom (preto tie 4 *).

Amerikána Amerikána Chimamanda Ngozi Adichie

Úžasná, strhujúca kniha, úplne univerzálna.

Živica Živica Ane Riel

Severské krimi roku 2016. Taký titul nesie román Živica, v ktorom by ste však márne hľadali vyšetrovateľov či policajtov. Ide o znepokojujúci psychologický príbeh rodiny, ktorá sa postupne rozhodla uzavrieť do seba, ochrániť sa pred svetom, ktorý hlava rodina považuje za ohrozujúci a nepriateľský. Zo stolára Jensa sa stáva horder – človek, ktorý okolo seba kopí veci. Jeho manželka sa zasa uzavrie do väzenia vlastného tela a priberá do takej miery, že sa už nedokáže ani pohnúť a zo svojej spálne píše listy dcére. Je to mimoriadne pútavo napísaná anatómia šialenstva, postupného rozpadu vedomia osobnosti, na ktorom chtiac či nechtiac participujú aj iní ľudia.

Susanin efekt Susanin efekt Peter Høeg

Efekt Susan je ideálna letná kniha jedného z najuznávanejších dánskych spisovateľov. Ide o krimi príbeh s prvkami dystópie, ktorý sa číta rýchlo, pretože chcete odhaliť tajomstvo konšpiračnej teórie, ktorá dala celý dej do pohybu. Susan je fyzička, ktorá miluje vedu a dokáže ju uplatniť na zariadenie domácnosti alebo na varenie. Zároveň je však sama predmetom hodným skúmania, pretože kontakt s ňou v ľuďoch vyvoláva záchvaty úprimnosti, tzv. efekt Susan. So Susan sa stretávame vo chvíli, keď ju aj jej rodinu dostane z indického väzenia bývalý vládny úradník. Za odmenu však chce zápisnicu z posledného zasadnutia tzv. Komisie budúcnosti. Susan ide o život a na splnenie úlohy má dva dni.

Jezero Jezero Bianca Bellová

Bianca Bellová získala za Jezero cenu Magnesia Litera za najlepší český román. Namiho príbeh sa odohráva pri jazere, ktoré vysychá. Chlapec-sirota hľadá svoju matku a svoju cestu v živote. O mieste sa nepíše viac ako to, že je tam medziplanetárny vysielač a duch jazera, ktorý visí nad všetkým. Kniha je postapokalyptická, ale aj veľmi reálna v opise ľudskej povahy a duše.

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Vynikajúce!

24.08.2018 5 z 5

Vplyv Davida Bowieho na osud mladých dievčat Vplyv Davida Bowieho na osud mladých dievčat Jean-Michel Guenassia

Dosť bizarný príbeh, skôr YA preložený nevtieravo hovorovo.

24.08.2018 3 z 5

Všetko, čo si nepamätám Všetko, čo si nepamätám Jonas Hassen Khemiri

Tomuto hovorím literatúra.

Neodolatelné Neodolatelné Adam Alter

Veľmi zaujímavé čítanie o behaviorálnej závislosti na videohrách, nakupovaní, sociálnych sieťach (tie som pre istotu zrušila už vlani, hoci po prečítaní tejto knihy by som to urobila znova).

Běguni Běguni Olga Tokarczuk

Je otázne, či ide o román. Skôr je to taký nezaraditeľný mix 116 krátkych próz, z ktorých sú niektoré poviedkami, iné úvahami, momentkami. Veľmi pôsobivé čítanie.

Budha z predmestia Budha z predmestia Hanif Kureishi

Budha z predmestia je moja obľúbená kniha od Kureishiho, neskôr, akoby sa vzdal humoru alebo mne už prestalo byť do smiechu :/.

23.08.2018 5 z 5

Moruša Moruša Iboja Wandall-Holm

Autentická výpoveď ženy, ktorá prežila hrôzy druhej svetovej vojny na severe Slovenska.

23.08.2018 5 z 5

Severozápad Severozápad Zadie Smith

Zatiaľ najlepšia kniha Zadie Smith.

22.08.2018 5 z 5

Swing Time Swing Time Zadie Smith

Zadie Smith je moja obľúbená autorka a som rada, že aj v slovenčine si našla dobré vydavateľstvo. V Swing Time sa mi páčila najmä londýnska časť - bolo to ako pokračovanie k Severozápadu.

22.08.2018 5 z 5