Severozápad

Toto je příběh města. Severozápadního cípu města, který je malým babylonem. Všechny odstíny pleti, veškerá možná vyznání. Divoké ulice, v nichž žijí vlivní a mocní i ti, kdo takové výsady postrádají. Lidé, kteří mají bydlení, děti a práci – i jedinci, jimž nic z toho není dopřáno. A mnozí další, pohybující se někde m... celý text

Toto je příběh města. Severozápadního cípu města, který je malým babylonem. Všechny odstíny pleti, veškerá možná vyznání. Divoké ulice, v nichž žijí vlivní a mocní i ti, kdo takové výsady postrádají. Lidé, kteří mají bydlení, děti a práci – i jedinci, jimž nic z toho není dopřáno. A mnozí další, pohybující se někde mezi. Spokojený není nikdo.
Taková jsou všechna obří města. Umrněné životy v umrněných bytech, natěsnané jeden vedle druhého. Oddělené světy, které se ve vzácných okamžicích propojí – to když přes práh nečekaně přejde cizí osoba a bez varování naruší systém. Jako onoho dubnového odpoledne, kdy na dveře Ley Hanwellové zaklepe neznámá žena, požádá o pomoc, rozbouří klidné vody a přiměje Leu, aby vyšla ze své ulity.


Nový román Zadie Smithové sleduje osudy čtyř Londýňanů – Ley, Natalie, Felixe a Nathana –, kteří by si v dospělosti rádi vybudovali novou existenci mimo Caldwell, chudinské sídliště jejich dětství. V soukromých domech i ve veřejných parcích, v práci i při zábavě se jejich Londýn jeví jako složitý organismus, jako krásné i nelítostné místo k životu. Frekventované křižovatky však skrývají křivolaké zadní průchody, a když se člověk vydá po širokém hlavním bulváru, ocitne se občas ve slepé uličce.
Jedna z nejvýraznějších britských autorek mladší střední generace bravurně zachycuje typický kvas moderního velkoměsta, v němž se činy protagonistů proplétají do barvité koláže hlasů a osudů tak, že výsledkem je působivý tragikomický celek. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/17_/178909/severozapad-178909.jpg 3.224
Originální název:

NW (2013)

Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, BB art
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (7)

Přidat komentář
lentolog
27. července

Slovenský preklad sa nepodaril:-(

teresinha
23.02.2016

Přečíst Severozápad mi trvalo necelý měsíc, což je na mě a moje „soukromé“ čtení docela výkon. Není to tím, že by tahle knížka byla nějak ultračtivá. Jen je zkrátka dobrá a nebudete ji chtít pustit z ruky, i když způsob, kterým je napsaná možná každému nesedne.
V anotaci se píše, že je to příběh města, a lépe se to snad vyjádřit ani nedá. Londýn je tu všudypřítomný, na každé stránce, v každém řádku za každým písmenkem. Některé postavy se v něm možná maličko rozmělní a ztratí jasné obrysy, což byla jedna z věcí, která mi vadila. I přesto, že jsem tuhle knížku četla celkem „v kuse“, občas jsem se ztrácela a chvilku mi trvalo, než jsem si srovnala, kdo, co, kde a proč. Svádí to k spoustě metafor a přirovnání, jako je mozaika charakterů, prolínání sociálních vrstev, pestrobarevná koláž… I obálka sama o sobě něco vyjadřuje, Londýn coby křižovatka osudů, ale to už jsem moc patetická :)
Zadie Smithová píše výborně, neotřele a dynamicky, hraje si s typografií a grafickou stránkou, což textu často dodává na významech, a to mě bavilo. Zkrátka je to skvělé čtení, které můžu jedině doporučit.

Adliczka
09.07.2015

Oproti knize "O krase" taky od stejne autorky me tato kniha zklamala. Nelibil se mi styl, jakym to bylo napsane. Opravdu oproti tamte knize uplne neco jineho.

zuzulique
21.01.2015

Úplne iná Zadie ako tá z románu Bílé zuby. Nie som si istá, či "úplne iná" v dobrom zmysle. Keď som začala knihu čítať, bola som úplne unesená, páčil sa mi štýl, vyjadrovanie, príbeh. Postava meno Lea si ma získala a s nadšením som otáčala stranu za stranou a v duchu som si hovorila, že takú dobrú knihu som dávno nečítala. Lea, prisťahovalkyňa z Írska je vzdelaná žena, ktorá dennodenne vykonáva nudnú prácu, má milujúceho manžela, ktorý túži po deťoch, no ona sama odmieta byť matkou len preto, že to od nej vyžaduje spoločnosť a márne hľadá zmysel života. Stereotyp bežných dní náhle naruší osoba, ktorá zazvoní pri dverách a zápletka je na svete...

Neskôr sa na scéne objaví ďalšia osoba – Felix, môj záujem začal opadávať, ale stále som si hovorila, je to výborné.
No ďalej nasledovali akési denníkové fragmenty zo života ďalšej postavy – kamarátky Ley Natalie, ktorá to napriek svojmu černošskému pôvodu, vďaka svojej húževnatosti a ambicióznosti, dotiahne na úspešnú advokátku. Mala by byť šťastnejšie ako Lea, no je tomu tak? V živote prežíva tiež nudu, ale trochu inú ako Lea a rieši si ju po svojom...

184 krátkych pasáží zabili moju chuť a nadšenie (strácala som sa v nich a opäť nachádzala...) a napriek tomu, že v poslednej časti románu sa opäť stretávame s postavami Ley a Natalie v tom klasickejšom zmysle príbehu. Mohla som sa sústrediť už len ťažko, dočítala som to s odretými ušami.
Veľmi ťažko uchopiteľný príbeh a netradičná forma ma väčšinou na knihách priťahujú, ale v tomto prípade ma to akosi minulo, hlavne uprostred.
Napriek tomu za 2/3 románu dávam 4*. Snaha o moderný naturalistický román jej tak úplne nevyšla, ale škoda, mohla... Za prečítanie však určite stojí, stratený čas to v žiadnom prípade nebol :-)

Lost Soul
06.12.2014

Velké zklamání, na román jsem se moc těšila, protože předchozí knihy Z. Smith byly skvělé. Nicméně toto byla nuda - nezajímaví hlavní hrdinové, jejich prázdné životy mě nedokázali ničím zaujmout, nezaujali mě ani popisy Londýna.

Clarice
03.03.2014

Tak trochu jiná Anglie. Drsná, syrová, reálná. Odvrácená strana mých dosavadních představ.
Je to první setkání se Z. Smith a zprvu, než jsem si zvykla na styl vyprávění, rytmus, střídání pohledů postav ...., jsem myslela, že ji vůbec nedočtu a litovala vynaložených peněz. Byl to boj a snad desetkrát jsem se sama sebe ptala: "Má cenu číst dál?." No a 5* mluví za vše. Není to "pěkné" čtení, ale stojí za to, a rozhodně se k ní, a jejím jednotlivým zamyšlením, vrátím. Několikrát.

Li@
19.01.2014

Depresivní čtení které ale nutí člověka se zamyslet nad sebou samým. Nemůžete ji odložit, protože vás zajímá, jak dopadne a jinde vás zajímá, jak se stalo to, co víte, že tak dopadlo. Zajímavě napsané. Akorát nálada po přečtení je dost melancholická.


Autor a jeho další knihy

Zadie Smith

Zadie Smith
anglická, 1975

Uživatelé mají knihu

v Právě čtených1x
v Přečtených26x
v Doporučených2x
v Knihotéce6x
v Chystám se číst15x
v Chci si koupit1x