janamaluveckova

Spolek přátel krásné literatury a bramborových koláčůSpolek přátel krásné literatury a bramborových koláčůMary Ann Shaffer

Tohle bylo překvapení. Nic jsem od toho nečekala, rozjezd pomalý, ale pak člověk naskočí a je to jízda až do konce. Typ knihy, kdy je vám líto, že už končí a vy musíte z jejího světa pryč.

Svůj vůz i pluh veď přes kosti mrtvýchSvůj vůz i pluh veď přes kosti mrtvýchOlga Tokarczuk

Asi nejlepší vstup do světa knih Olgy T.

Gott: Československý příběhGott: Československý příběhPavel Klusák

Takhle by se mělo psát o popu. Gott usazen do širokých souvislostí společensko-politických, podobně jako Švehlův Magor.

Za AlpamiZa AlpamiDavid Zábranský

Grafomanský blábol s podivným politickým podtónem (skorofašounským). :(

Krásně to popsal v Respektu P. A. Bílek:

"(...) Chce Zábranský klást nepříjemné otázky, jít proti proudu a být kontroverzní, nebo je vskutku přesvědčen, že v sofistikovaném fašounkovství je jediná naděje? Z románu soudit nejde, tak odfláknutý polotovar se uchopení vzpírá. První polovina je odvarem z Nesnesitelné lehkosti bytí – vypravěč jednání postav neustále komentuje a zobecňuje, ale místo břitkosti jde o upocené pitvoření, jež si žádá dávku čtenářského masochismu. To asi autor cítí, takže nechá skrz vzpomínky a deníky mluvit hlavní postavy, matku a syna. Efekt je jediný: fašounci, ironizovaní dříve vypravěčem, se nám stanou blízkými – mluví k nám a my jim rozumíme. Od čehož je jen krok k pocitu, že to jsou vlastně docela sympatičtí lidé."

15.01.2018odpad!

Kundera: Český život a dobaKundera: Český život a dobaJan Novák

Trochu předimenzované a mělo se škrtat, ale jinak skvělá vlna do českého zatuchlého rybníčku.

16.07.2020

A zavaž si tkaničkyA zavaž si tkaničkyRoman Szpuk

Palán v Hospodářkách to napsal líp než já: "Szpuk vrací do literatury i několik zdánlivě ztracených principů. Tím prvním je popis krajiny, ono klostermannovské brouzdání se močály a postávání před rozeklanými velikány, které, zdálo by se, vynálezem fotografie a filmu ztratilo své opodstatnění. Proč složitě popisovat něco, co lze jednoduše ukázat, že? —— Szpuk tuto mrtvolu přesto dokázal resuscitovat. Recept? Vzdělání meteorologa a vztah k přírodě zpečetěný tím, že autor od brzkého jara do pozdního podzimu často spí venku a v bouřích vyráží na vrcholky. Szpuk v krajině nehledá ztišení a nějakou konejšivou moc. V bezohledné nekompromisnosti jejích zákonů nachází spíš rezonanci k vlastní zkoušené duši. Snad proto všechny ty noční pochody, mráz a vichr. "Stoupám po břehu Pravětínského potoka. Noc bez měsíce mě kryje lépe než hrob. Jdu poslepu, čtu terén chodidly." —— Druhým Szpukovým darem moderní české literatuře je návrat rozervaného romantického hrdiny. Pravda, středobod světa dovede sám ze sebe uplácat každý psavec, tímto výhradním zájmem ale oslovuje jen svou babičku, maximálně subkulturu. Szpuk také píše o sobě, žije však tak specifickým životem, že žádnou subkulturu ani nemá, a řádky o tom, jak ho manželka posílá − naprosto pochopitelně − z domu, tvoří jeden z podstatných proudů jeho deníků. Kdo mu porozumí? Každý. "Jdeme stopovat. Auta nás míjejí. Chvějeme se mrazem. 'Proč jsou tak zlí?' komentuje projíždějící auta Dominik. 'Nejsou zlí,' říkám. 'Je jim to jedno'."

09.04.2018

Winterbergova poslední cestaWinterbergova poslední cestaJaroslav Rudiš

Takový "euroromán", od všeho trocha a nic pořádně, uspokojí průměrnou chuť, ale ne labužníka.

10.12.2021

NevěděníNevěděníMilan Kundera

Román? Pamflet zapšklého nenávistníka Čechů. Dočteno se sebezapřením. Slabé myšlenkami i literárně.

TajemstvíTajemstvíRadka Třeštíková

Tak nějak nevím. Nikam to její spisování nevede, točí se na jednom - pohodlném, teplém - místečku.

A každé ráno je cesta domů delší a delšíA každé ráno je cesta domů delší a delšíFredrik Backman

Články z časopisu by se neměly natahovat na knihu. Je to dojemná miniaturka do nedělní přílohy, ale kniha to není. Muži jménem Ove to sotva líže paty.

15.11.2018

Co by můj syn měl vědět o světěCo by můj syn měl vědět o světěFredrik Backman

Fejetonky, podezřele poslepované do celku, hluboko pod úrovní autorovi obvyklou.

15.11.2018

Leonardo da VinciLeonardo da VinciWalter Isaacson

Strhující, inspirativní, detailní.

21.05.2019

Kniha smíchu a zapomněníKniha smíchu a zapomněníMilan Kundera

Rozhodně nekupujte vydání Atlantisu. Je autorem "vylepšeno", mj. tam chybí celá slavná pasáž o Gottovi jako idiotovi hudby.

17.03.2021

Nedělňátko aneb S Cimrmanem v zádechNedělňátko aneb S Cimrmanem v zádechMiloň Čepelka

Z recenze na iliteratuře (Jan Lukavec): "Rekapituluje v ní nejen vznik a vývoj divadla, díky kterému se asi nejvíce proslavil, ale i další činnosti, jimž se věnoval; dává nahlédnout do svého rodinného zázemí i do své soukromé metafyziky. Čepelka vystudoval Vysokou školu pedagogickou a pak tři roky učil na základní škole v Novém Kníně. V roce 1961 nastoupil jako redaktor do Československého rozhlasu, kam jej přivedl jeho přítel Jiří Šebánek (1930–2007). Oba pak byli zakládajícími členy Divadla Járy Cimrmana. Když se Šebánek „odtrhl“, byl Čepelka jediným člověkem, jenž hrál se Zdeňkem Svěrákem a Ladislavem Smoljakem i v „konkurenčním“ Salonu Cimrman. Čepelka obdivně mluví o Svěrákovi, o jeho vtipu, umění vyprávět, zato o Smoljakovi a jeho údajných rychlých názorových zvratech se vyjadřuje s velkou rezervou. S úctou vzpomíná i na svého přítele Šebánka, i když souhlasí s poněkud drsným Svěrákovým výrokem, že Šebánek prospěl divadlu JC dvakrát: „poprvé tím, že ho založil, a podruhé tím, že z něj odešel“. A osvětluje i spory, které mezi zakladateli panovaly. Například Šebánkovu nelibost nad filmem Jára Cimrman ležící, spící: podle něj měl být Cimrman člověk, o kterém se neví, jak vypadal, „a najednou dostane Svěrákův ksicht“, zlobil se prý. Čepelkův pohled jistě není nijak přelomový, zásadně objevný ani provokativní a čtenář v publikaci nemůže hledat prohlášení o tom, že cimrmanovci údajně přinášejí „veskrze tradiční a ustálenou podobu vnímání naší minulosti, jež sama volá po dekonstrukci“, jak před časem napsal jeden teoretik. Ovšem svým pohledem do zákulisí dokresluje a doplňuje již známé skutečnosti."

17.01.2018

Severní vodySeverní vodyIan McGuire

Zručné řemeslo; zápletka vlastně omletá a banální, jako z šestákové detektivky 19. století, jen obalená do postmoderního kabátu "historického" a "exotického" vyprávění. Čte se dobře, ale je to celé takové chladné a bez života, paradoxně s ohledem ke všem těm zvěrstvům a expresím v textu.

09.04.2018

V lesíchV lesíchTana French

Pro milovníky pomalého vyprávění, pak skvělé. Kdo hledá rychlovku plnou dějových zvratů, bude zklamán. Posloucháno jako audiokniha - výborně načtená Petrem Jeništou.

AnomálieAnomálieHervé Le Tellier

Kniha se čte sama, navíc - jako bonus - je doslova prošpikovaná odkazy na jiná díla, lidi, filmy, hlášky... Takový postmoderní koktejl, trochu v duchu Binetovy Sedmé funkce jazyka. Pokud nemáte rádi scifi, tak se nebojte - není to klasická scifi a celý scifi prvek je tu spíš jako podkres...

CivilizaceCivilizaceLaurent Binet

Člověk si musí zvyknout na styl vyprávění a pochopit, jak je kniha udělaná. To je docela těžké. Kdo to dá, užije si. Nápad i konec jsou 100%.

Sedmá funkce jazykaSedmá funkce jazykaLaurent Binet

Neskutečný nářez. Literární Pulp Fiction pro inťouše. Nejde přestat číst.

Královna horKrálovna horDaniel Wisser

Skvělé téma (život v pečovateláku, euthanasie), ale hlavně skvělá forma. Člověk propadne na místo hlavního hrdiny jako Alenka králičí dírou a má pocit, že se to všecko odehrává kolem něj.

Knihy JakubovyKnihy JakubovyOlga Tokarczuk

Dá fušku se začíst a hlavně dočíst, ale když se vám to celé pospojuje. je to čistá radost.

Zpověď Jonatána Papírníka - Memoár nadiktovaný Michelle CuevasovéZpověď Jonatána Papírníka - Memoár nadiktovaný Michelle CuevasovéMichelle Cuevas

Kniha má dobré jádro, ale jinak je to produkt amerických škol kreativního psaní, moc vaty a nudy. — Pro zajímavost: v pražském divadle Minor to uvádějí jako představení, vykuchali to a nechali jen to jádro a najednou je to síla. Stojí za vidění.

Slovenské stoletíSlovenské stoletíPavel Kosatík

Neskutečně čtivé. Jsem paf, kolik toho o Slovensku a Slovácích nevím.

Hladový lánHladový lánAndrew Michael Hurley

Hezky napsané, hezky napínavé. Člověk si nad tím nemůže nepřipomenout Rosemary má děťátko...

Lido di DanteLido di DantePetr Borkovec

Překvapení - dobrý básník napsal skvělou prózu. Čte se jedním dechem.

01.09.2017

Detektiv Bondybej 001Detektiv Bondybej 001Vojtěch Steklač

Disease: To těžko, odvárek. Kniha vyšla dva roky před Ž. Robertem.

06.12.2017

Kořenové dětiKořenové dětiSibylle von Olfers

Rozkoš.

15.12.2017

Z říše hmyzuZ říše hmyzuNikolaj Nikolajevič Plavilščikov

Davny objev z antiku. Chytre cteni o prirode, i jdyz od Rusaka.

06.07.2018

Přízrak Dochartovy šachtyPřízrak Dochartovy šachtyJules Verne

Jedna z nej- dramatizací. Napínavé.

11.08.2018

Klika byla vysokoKlika byla vysokoRoman Szpuk

Trochu upovídané

21.05.2019