jakub2199 jakub2199 komentáře u knih

Raw - Energie pro váš život Raw - Energie pro váš život Andrea Malá

Kniha byla spíše zklamáním. Po stránce vizuální je provedena slušně, ale po obsahové působí spíše recyklovaně. Chybí obsáhlejší informace o základních pravidlech syrové stravy. Tématicky působí recepty jako náhodný výběr z receptů jiných autorů. A samozřejmě nesmím zapomenout na to, že většina příznivců syrové stravy tak činí jako příznivci nemasité stravy, proto se rozhodnutí připojit recepty na ústřice jeví jako navýsost nevhodné.

26.09.2018 2 z 5

Velký Gatsby Velký Gatsby Francis Scott Fitzgerald

Zajímavá kniha. Ne zrovna nejplynnější četba, ale bezpochyby dostatečně zajímavá na to aby stála za úvahu. Když jsem začal číst, tak mi kniha připomínala Kdo chytá v žitě, přestože se tento pocit zmenšoval s každou přečtenou stránkou, jistý element se nevytratil. Pokud bych to měl popsat, tak by to byl Kdo chytá v žitě je o přechodu z mládí do dospělosti a Velký Gatsby o přechodu z dospělosti do zralosti. Jde o příběh, který zároveň opovrhuje a zároveň je fascinován privilegovanou vrstvou a snaží se odhalit jejich povrchnost a zároveň smutek, který je jejich způsobu života nevyhnutelně vlastní. Vždyť jediné dvě alespoň vzdáleně slušné postavy jsou Gatsby a Carraway a obě končí příběh nešťastnější. Možná se za několik let ke knize vrátím a zkusím objevit další roviny.

21.09.2018 4 z 5

Mléko a med Mléko a med Rupi Kaur

Je nutné hned v úvodu zmínit, že nejsem (pravděpodobně) zamýšlené obecenstvo knihy. Přes tuto poznámku musím říct, že kniha rozhodně stojí za přečtení. Je v ní rozhodně cítit potenciál. Některé z básní jsou nádherné a zasahují, přesně tam, kde má poezie zasahovat. Dokonce i některé z autorčiných ilustrací je nutno pochválit. Hlavním problémem je nekonzistentnost. Obecně nejsem příznivcem volného verše. Proto aby mě oslovil musí stát za to a sbírce by rozhodně prospěl zásah editora (tím nechci snižovat hodnotu sbírky) takto působí spíše jako hrubý diamant než opracovaný klenot. Ale pro ženy/dívky 12-18 a muže/chlapce, kteří se pokoušejí zahlédnout za oponu ženství rozhodně zajímavé čtení.

17.09.2018 3 z 5

Nadělat prachy Nadělat prachy Terry Pratchett

Jako ostatní knihy Sira Terryho, solidní četba. Kvalita Zeměplochy ve své skvělé formě. Pratchettův tradiční humor si tentokrát bere na paškál bankovnictví a měnový systém. Série s Vlahošem je velice konzistentní, co se kvality týče a rozhodně stojí za přečtení (jako prakticky vše ze Zeměplochy).

16.09.2018 5 z 5

Čaroprávnost Čaroprávnost Terry Pratchett

Je těžké zpětně soudit tuto knihu. Pozdější knihy s čarodějkami jsou podle mě lepší, ale i Čaroprávnost je úžasná. Pro někoho kdo četl více knih ze zeměplochy by bylo nejlepším vysvětlením říci, že se kniha stále hledá. Jsou přítomné všechny elementy výtečné zeměplošské knihy (boření stereotypů, černý humor, unikátní forma vypravěčského stylu, unikátní fantazie, hravá dětskost s vyzrálou dospělostí, četné kulturní reference a další) ale je to nekonzistentní. V jednom okamžiku jste ponořeni v ději a stránky vám utíkají mezi prsty a v dalším čekáte až se bude něco dít. Přes zdánlivě negativní vyznění je to nádherná kniha rozhodně jedna z lepších a bezpochyby nebude zklamáním pro nikoho, kdo ji dá šanci.

09.05.2018 4 z 5

Zimní pohádka Zimní pohádka William Shakespeare

Žárlivost je bezpochyby hlavním tématem knihy. Křivda způsobená pod vlivem takové motivace nikdy nemůže přinést nic dobrého. Tématicky jde vlastně o obdobný příběh jako Othello, s tím rozdílem, že zde vše dobře dopadne (nebo alespoň téměř vše) protagonisté se poučí ze svých chyb a díky zásahu osudu a štěstěny vše dobře dopadne. Napsáno to bylo čtivě, ale vzhledem k tragédiím, které se stanou v průběhu děje by trocha více zachovaného neštěstí neškodila.

08.05.2018 4 z 5

Nadechnout se Nadechnout se George Orwell (p)

Rozhodně nejde o špatnou knihu, právě naopak. Schopnost s jakou autor zachytil myšlenky a život průměrného muže jsou až neuvěřitelné. Knihu jsem si přečetl, protože byla mezi nejoblíbenějšími knihami Christophera Hitchense. Ale v mých očích rozhodně nepřekonala kvality 1984. Hodnocením osciluji mezi 3 a 4 hvězdami, ale rozhodně jde o kvalitní knihu a k přečtení bych ji doporučil spíše sečtělým čtenářům.

02.05.2018 3 z 5

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Snad jediné, co je možné vytknout je jak je příběh krátký. Bylo by velkým potěšením strávit s Elzeárdem Bouffierem více času. Přesto jde o knihu, která nestárne je stejně poutavá při každém přečtení.

24.03.2018 5 z 5

Zlomení andělé Zlomení andělé Richard K. Morgan

Rozhodně tématický odklon od prvního dílu. Z komentářů na knihy jsem pochopil, že druhý díl byl tématicky největším odklonem a větší podobnost byla mezi prvním a druhým dílem. Pro mě osobně rozhodně vylepšení oproti předchozímu dílu. Musím přiznat, že explicitní popis sexuálních scén se mi trochu tloukly s pasážemi filosofující nad přirozeností války a utrpení, které si jako druh způsobujeme.
Každopádně kniha nepostrádá akční pasáže, pro fanouška předchozího dílu rozhodně nebude zklamáním. Děj plyne vcelku svižně, vynalézavost a představivost autora co se vymýšlení nové technologie týče je obdivuhodná.
Z knihy je cítit stejný komentář na aspekt lidské společnosti. Na rozdíl od předchozí knihy, která byla spíše komentářem na třídní nerovnost a kritika konzumní společnosti, jsou Zlomení andělé spíše komentářem na fundamentalismus - jak na náboženský tak ideologický a možná dokonce i na náboženství jako takové. Rozhodně zajímavá kniha, co stojí za přečtení.

23.03.2018 5 z 5

Dobrá znamení Dobrá znamení Terry Pratchett

Zvláštní kniha, velice by mě zajímalo jakým způsobem si autoři rozdělili úkoly při tvorbě. Styl knihy je nepřekvapivě kombinací Pratchetta a Gaimana. Lze najít mnoho příkladů humoru, který si pohrává s očekáváním čtenáře a literárními a kulturními klišé. Stejně tak hloubka a zároveň lehkost a až dětská komičnost nutí čtenáře se tu usmát a tu zavzpomínat na dětství. Jedinou výtku, kterou bych měl byla jistá nevyrovnanost plynutí děje. Chvílemi chvátá jako s větrem o závod a chvílemi je stojatý jako kámen. Přesto rozhodně stojí za přečtení.

10.03.2018 4 z 5

Bouře / The Tempest Bouře / The Tempest William Shakespeare

Drama jsem četl, protože jsem na něj narazil v porovnání s Hamletem, s kterým sdílí mnoho paralel - to alespoň tvrdil autor. Přestože jde o příběh pomsty, tak kvalita Hamleta nedosahuje. První 3 dějství jsou skvělé, intriky, manipulace, pomalé odhalování motivů, charakterů postav. Ale 4 a 5 dějství, kdy se příběh rozplétá a samotné rozuzlení příběhu mi přišly neuspokojivé. Chyběla mi autentičnost rozhodnutí Prospera, nechápal jsem proč se rozhodl učinit to co učinil. Ale vzhledem k rozsahu a kvalitě určitě stojí za přečtení.

07.03.2018 4 z 5

Hrrr na ně! Hrrr na ně! Terry Pratchett

Solidní kniha z řady o městské hlídce. Velice humorné, jak už je u sira Terryho zvykem. Jen určité části v rozřešení ke konci knihy mi přišly trochu nucené (obzvlášť Ahmed mi připadal jako ukázkový McGuffin). Ale i tak rozhodně povedené a stojící za přečtení.

22.02.2018 4 z 5

Březnové idy Březnové idy Thornton Wilder

Potencionální čtenář by měl vzít na vědomí, že se nejedná o historickou knihu, ale na historii založenou literární fikci, ne nepodobnou románu Jméno Růže od Umberta Eca. Forma je provedena jako série korespondencí a deníkových zápisů (ne nepodobné Drákulovi od Brama Stokera). Čtenář tak získává pouze kusý obraz celého děje a je na něm, aby určité mezery vyplňoval svou představivostí. Postavy (a to včetně Caesara) jsou fiktivními verzemi svých historických základů a je nutno pamatovat, že jejich myšlenky a názory reprezentují více autorovu vizi než skutečnou realitu. Určitě bych knihu doporučil jakémukoliv zájemci o historii Říma, či čtenáři, hledajícímu experimentální formu vyprávění.

17.02.2018 5 z 5

Bohém Bohém František Gellner

Souborné vydání třech sbírek. Osobně pro mě hodnota básní s každou sbírkou klesala. Po nás ať přijde potopa nejlepší a posmrtné Nové verše nejhorší. Hodnocení jistě subjektivní, ale přesto musím poznamenat, že minimálně pro první dvě sbírky je kvalita excelentní a hodnocení poslední sbírky je pod reflexí prvních dvou. Celkově bych hodnotil kvalitu rozhodně vyšší než většinu proletářské poezie, která vyšla v 50. letech. Každému bych ale doporučil i Šrámka. Podobnost obou autorů je takřka zárukou toho, že by měly verše najít své čtenáře mezi čtenáři jednoho či druhého.

17.02.2018 4 z 5

Nohy z jílu Nohy z jílu Terry Pratchett

Většina knih ze série o hlídce jsou konstruována jako procedurální policejní případy. Přesto každý z nich má svůj vlastní "hlas". Komedie je něco vlastní všem Pratchettovým knihám, ale kouzlo této knihy a dalších ze série je způsob jakým vzniká (nebo bychom měli napsat - by vznikala) policejní metodika. Za všechny uvedu příklad forenzní laboratoř zřízená na nepožívaném záchodě. Přes všechen humor jsou to právě témata jako rovnoprávnost, spravedlnost, morálka, které jsou tak mistrně vetkány do příběhu, která dávají Pratchettovým knihám věčnost. Shrnutím rozhodně doporučená četba fanouškům detektivních příběhu, kteří se chtějí trochu zasmát.

17.02.2018 5 z 5