Jajiinka Jajiinka komentáře u knih

Téměř zapomenuté recepty Téměř zapomenuté recepty Michaela Smolová

Hodnocení 5⭐/5⭐

Tato kniha je naprostý skvost! Obálka je vše říkající, a přitom je tak nádherná. Jednoduchá, nic extrémního a krásně použité spolu ladící barvy. Nádhera, navíc v pevné vazbě. To jsem zatím mluvila jen o přebalu, ale vnitřek knihy je ještě krásnější. Nejen, že kniha je výborně zpracovaná, gramáž papíru je vysoká, a to dělá knihu jedinečnou. Navíc každý recept má svou fotografii a pokud ty výrobky budou chutnat tak dobře jako vypadají na těch fotografiích, tak je musím udělat všechny!

Kniha má na začátku super rejstřík receptu, tudíž nemusíte složitě v knize listovat. Dělí se na sedm hlavních kapitol – Vánoční recepty; Slavnostní recepty; Recepty na víkend; Chléb a pečivo; Podzimní recepty; Sirupy, zavařeniny, nápoje a jiné; Sušenky a drobné pečivo.

U každého receptu najdete zajímavé tipy a rady, ala jak to dělávali naše babičky. Knihu receptu opravdu využiji a těším se až s její pomocí budu učit péct i svou dceru. Každopádně se letos těším na vánoční cukroví.

Klidně bych snesla i více receptu či tipu. Kniha je opravdu kouzelná, rozhodně doporučuji! Je to třeba krásný vánoční dárek. Ženám to udělá radost a muži si pochutnají… není to skvělé?

15.10.2021 5 z 5

Pramen moci Pramen moci Kristina Hlaváčková

Na styl psaní autorky, jsem už naprosto zvyklá a mám ho ráda. Dlouhé popisy soubojů a putování mě moc bavily. Celý třetí díl obsahoval zajímavý vývoj událostí. Tentokrát byla příběhová linka rozdělena na dvě, líbilo se mi putování obou „skupin“. Příběhová linka Aronel a Damiena mě bavila asi o trochu více než linka Michaela.

Aronel mě v toto díle moc zaujala a měla jsem jí občas „raději“ než Eli. Také zajímavá postava – Moama , která je rozená Kefetanka. Moc mě zaujalo chování Kefetanek, které svou mocí dokázali ovládnout muže a náležitě toho využily pro prospěch příběhu. Bohužel trochu zklamání u romantické linky, která skončila dříve, než začala. I když pořad tam je takové to očekávaní, že snad někdy…

____________________více v záložkách Recenze / FANTASY SVĚT Z PERA ČESKÉ AUTORKY, SÉRIE DRAČÍ OČI - CO MAGICKÉHO SE V NĚM SKRÝVÁ? _________________________

13.10.2021

Bez tváře Bez tváře Lucie Salová

Hodnocení 4⭐/5⭐

V první řadě bych chtěla ohodnotit název knihy a její přebal, je opravdu zajímavá a lákavá, přitom dokonale vypovídá, o co se jedná. Název je skvělý a ke knize se opravdu hodí.

Tento příběh je o Heleně, která je v očekávání na mateřské dovolené se svou první dcerou. Život bere z lehkostí, než přijde osudné setkání se zaběhlým psem, který ohrožuje jak její již narozenou dceru, tak i tu nenarozenou. Vše dopadlo dobře ale s Helenou tato záležitost tak otřásla, že se s partnerem rozhodli, že se odstěhují do vlastního bytu.
Stehování a hledání bytu probíhalo skvěle a den porodu nastal brzy. Po porodu však nastal zlom, na který dokonce života Helena nezapomene. Dětský křik jí drásal nervy, každý den jí bylo hůř. Při každém odchodu partnera pociťovala úzkost a celé dny proplakala společně s dětmi. Stala se matkou dvou dcer, z nichž ani jedné nedokázala nic dát. Její mateřskou lásku nahradily hluboké deprese a pocit neschopnosti. Nenávist a obsese. Kdyby se zabila, uleví se jí… Když už se ocitá na dně, rozhodne se vyhledat péči odborníka, i když ne každý s ní souhlasí. Přeci jen jak často slýchávala jsou to jen rozbouřené hormony po porodu. Proč se to ovšem pořád zhoršuje?

Kniha je založena na zkušenosti samotné autorky, která popisuje hrůzné chvilky psychické poruchy, která na první pohled není zřejmá. Ovšem většinou to neviditelné, nám dokáže nejvíce ublížit. Helenu tato nemoc ničí, dokáže svůj boj vyhrát? Jaký bude její život?

Tuto knihu jsem přečetla velmi rychle, prakticky za dvě odpoledne. Byla čtivá a zajímavá. Upřímně tato nemoc mě docela děsí. Sama mám dceru a nikdy bych si nedokázala představit, že bych se měla takto chladně k ní chovat. Samozřejmě nemocný člověk s tím bohužel nic neudělá, je to doslova začarovaný kruh. Láska k dítěti je automatická ale muže vše vymazat tato nemoc? Nikomu bych nepřála, aby se do takové situace dostal, každopádně autorka právě touto knihou chtěla upozornit na úplnou neschopnost okolí, přijmout jakoukoliv psychickou nemoc. Přitom taková nemoc je mnohem horší než slepé střevo nebo zlomenina. Proč tedy okolí není schopno tohle pochopit? Je pravda, že v dnešní době návštěva psychologa je pořád tabu. Každopádně mě tato kniha poučila a už duševní zdraví jakéhokoliv člověka nebudu brát na lehkou váhu. Knihu určitě doporučuji!

Chápu, že je to autorčina prvotina ale dokázala bych si to představit ještě trochu emotivněji napsané, kniha bohužel i přes silný příběh na mě až tak emotivně nezapůsobila.

21.09.2021 4 z 5

Karbonové město: Sanguis Carbo Karbonové město: Sanguis Carbo * antologie

Tato kniha mě velice překvapila, musím uznat, že moc antologii jsem zatím nečetla, a tak samo i povídkové knihy. U této však bylo pozoruhodné, jak každý autor dokázal definovat svůj příběh nejen do úplně jiné doby (časové osy) ale také do jiného žánru/podžánru. Nějaké povídky se mi líbili více a nějaké méně, celkově bych tomuto dílu dala 4⭐, společný konec se moc dobře četl ale přišel mi moc překombinovaný.
............. celou recenzi a rozbor povídek najdete v záložce RECENZE! ........
díky @Fantasy_sci.fi_svet

01.09.2021 4 z 5

Cvičebnice tvůrčího psaní Cvičebnice tvůrčího psaní Alžběta Bublanová

Hodnocení 4⭐/5⭐

Tato recenze bude trochu jiná, protože se nejedná a knihu, která by měla nějaký příběh.
Jedná se o cvičebnici/učebnici tvůrčího psaní. A pro koho taková kniha je dobrá?

Pro všechny, kteří nejen rádi čtou ale rádi píšou a chtějí se ze svých příběhů vypsat. Učebnice motivuje v psaní a dává rady, jak kreativně tvořit. Provede vás od jiskřičky nápadu až po jednotlivé části psacího procesu. Jak autorky samy tvrdí psaní je řemeslo, pokud jej chcete ovládat, je užitečné dobře znát nářadí, se kterým budete pracovat. Zabývá se otázky jako – co všechno je třeba vědět o své literární postavě, co s ní vše můžete podniknout, jaké jsou možnosti vyprávění. Jaké máme žánry/podžánry, jak překonat tvůrčí blok.

Tato kniha je ale hlavně o cvičení, je tam dostatek prostoru, kde vás cvičebnice bude vyzívat k psaní příběhů. Rozvine tak vaše myšlení a kreativitu. Kniha nabádá, že jediné, jak se stát dobrým spisovatelem, tak je psát a psát a psát.

Já osobně si odmala píšu „do šuplíku“ a maximálně to dávám číst jen své rodině. Ale je to mou vášní a někdy doslova posedlostí. Tato kniha mi poradila a vzbudila ve mně opět vášeň psát, mým snem je jednou vydat knihu… tak třeba tentokrát to dovedu až do konce .

! Dokonce i jako recenzentovi mi tato publikace pomohla, abych si začínala všímat v knihách důležitých detailů. !

23.08.2021 4 z 5

Světla nad močálem Světla nad močálem Lucie Ortega (Navrátilová)

(SPOILER) Hodnocení 4,5⭐/5⭐

Tento příběh je o Leně, která si sáhla na život. Deprese a pocit méněcennosti ji k tomu dohnal ale jak se říká smrtí život nekončí. Lena se probouzí v močále a je z ní navka, budoucí bludička. Stává se magickou bytostí a získá rodinu o které nevěděla, že může existovat. Ovšem aby dovršila svou proměnu, musí kromě zvládnutí svých nových sil zvládnout to hlavní, a to je nalákat do močálu lidskou duši. Její první oběť jí v poslední okamžik vyklouzla doslova mezi prsty, ovšem nevadí na splnění lhůty má Lena ještě příštích sedm let. Jenže… vše se změní po střetu s nepřátelskou strigou a všemocná Morana Leně udělí trest a to takový, že jí zkrátí lhůtu pro splnění, a to na sedm dnů. Lena se nevzdává svého bludičkového života a je pro to schopná udělat naprosto cokoliv. Zvládne včas najít svou oběť?

Jako první musím zmínit naprosto dokonalou obálku a název knihy. Hezky to na sebe ladí a kniha se musí prodávat úplně sama.

Tato kniha mě opravdu velice příjemně překvapila. Autorka má velkou fantasii a nebojí se jí v knize uplatnit. Její psaní mi naprosto sedlo, stylisticky krásně vyladěno. Bravurně dokáže tvořit atmosféru a líčit prostředí, do detailu jsem si to dokázala představit. Lena byla velmi zajímavá postava, která po čas příběhu prošla vývojem. Bohužel, díky rychlejšímu tempu knihy, jsme neměli moc čas poznat vedlejší postavy více do hloubky což byla škoda. Vynikající nápady jako odevzdání vzpomínek a tím oddalování svého lidství. U každé nové kapitoly má Lena své myšlenkové až psychologické pochody – o smrti, o životě atd. Autorka tam používá i citáty a skrz těchto myšlenek se dozvídáme proč si vlastně Lena vzala život. Opravdu dokonalý fantasy svět, který se mi líbil už i z toho důvodu, že se v něm nacházeli krásné postavy jako rusalka, víla, bludička, striga atd… miluji slovanskou mytologii. Závěr byl pro mě překvapivý a rychlí ale přitom dokonalý. I když tam té romantické linky mohlo být klidně i trochu více.

23.08.2021 5 z 5

Nevlastní sestra Nevlastní sestra Sandie Jones

Hodnocení 4⭐/5⭐

Pravidelné nedělní obědy u matky si již sestry Kate a Lauren, už tak moc neužívají jako za mlada. I z důvodu, že nedávno jejích rodinu postihla tragédie, kdy jim zemřel milovaný otec. Milovaný především ze strany Kate, která s ním trávila více času než její sestra Lauren, ta spíše tíhla celý život k matce. Ale po smrti otce se na této tradici obědů lpí ještě více, než ovšem jednoho dne zaklepe na dveře někdo, kdo jejich životy přetočí o milion stupňů. Je to dívka jménem Jess, která tvrdí, že je jejich nevlastní sestra a hledá svého otce.
Každá, ze sester má své osobní problémy a démony. Kde jsou ty doby kdy si sestry byli blízké a říkali si veškeré tajemství? Od příchodu jejich nevlastní sestry se začínají stavět jedna proti druhé a začínají vyplouvat na povrch rodinné tajemství, které byli hluboko zahrabané. Žádná rodina totiž není dokonala a ta jejich vůbec ne.

Zajímavý příběh, který se zdá úplně standartní, ale přesto je na něm něco nepřesvědčivého. Autorka motá příběh a poté ho následně rozmotává a odhaluje rodinné tajemství, které je občas obřího kalibru. Začátek i když byl velice čtivý tak se docela táhl. Děj byl však zajímavý a vcelku originální a nepředvídatelný (aspoň pro mě). Moc mě bavili detailní rozbory rodinného dramatu, a přitom i osobní trable, každé ze sester a jejich neustála potřeba si myslet, že ta druhá se má líp. Také občasné zabrouzdání do retrospektivy příběh rodiny oživil. Autorka moc hezky píše – i když musím vytknout, že chyb jsem tam našla dost. Hlavně chybějící uvozovky mě tam často rozptylovali. Což tedy asi není chyba autorky. Je to velice zajímavá kniha o rodinném dramatu říznutá psychothrillerem. Je určená především ženám a sestrám. (obě splňují, takže za mě fajn)

17.08.2021 4 z 5

Dílo v červené, dílo ve žluté Dílo v červené, dílo ve žluté Alejandro Jodorowsky

(SPOILER) Hodnocení 4/5

Toto vizuálně zdařilé dílo slavného Jodorowského má celkem 4 díly, ovšem nakladatelství CREW je zpracovalo do dvou knih. Toto je druhá kniha, která obsahuje díl – „Dílo v červené“ a díl – „Dílo ve žluté“.

První svazek už jsme si ohodnotili minule a nyní se vrháme na druhý. Tento je trochu jiný, přitom si drží stejnou kvalitu.
V první polovině nazývanou „dílo v červené“, se více dozvídáme o generálovi Bonaparte a jeho pohnutkách. ASIAMAR v tomto díle bojuje sám se sebou a snaží se zjistit kdo doopravdy je. Jak skončí osud Bonaparteho?

Druhá půlka nazvaná „dílo ve žluté“, se odehrává v roce 1888. Asiamar zjišťuje pravdu o rytířích z Heliopole a není tím nadšen. Rytíři ho však uklidní a posílají na další úkol tentokrát do Londýna, kde Asimar doslova ztratí hlavu. Dokáže se odprostit od svého srdce? A na jaké straně nakonec bude bojovat?

Tato kniha dle mě měla lepší tempo, než předešla, a i zvraty byli zajímavé. Touto knihou Jodorowský sérii ukončuje a musím uznat, že příběh mě až tak nezaujal. Občas mi to přišlo až moc překombinované ale z druhé strany hezky uhlazené a zábavné. Pasáže do sebe zapadali a některé části knihy byli vyprávěny retrospektivně.

27.07.2021 4 z 5

Dílo v černé, dílo v bílé Dílo v černé, dílo v bílé Alejandro Jodorowsky

(SPOILER) Hodnocení 4/5

Toto vizuálně zdařilé dílo slavného Jodorowského má celkem 4 díly, ovšem nakladatelství CREW je zpracovalo do dvou knih. Jako první máme knihu, která obsahuje díl – „Dílo v černé“ a díl – „Dílo v bíle“.

Příběh je o alternativní historii Ludvíka XVII, zákonného krále Francie. Není to obyčejný muž ani žena. Je abnormální… je nadlidský. První část knihy s názvem „dílo v černé“ je o jeho zplození a prohřešcích jeho otce Ludvíka XVI. Dále o obrození a šanci stát se rytířem z Heliopole. Je to tajná sekta, která vyrobila elixír dlouhověkosti, a proto členové mohou žít tři sta století. Jejich úkolem však není hromadit moc či majetek, ale šíření moudrosti, těžké práce a odpovědnosti za lidstvo. První úkol našeho hlavního hrdiny je něco získat a tam první část našeho příběhu končí.

V druhé části názvem „Dílo v bíle“ hlavní hrdina musí objevit i svou druhou stránku, bez této jeho stránky totiž světu nepomůže. Odhalí totiž tajemství generála Bonaparte a jeho úkol bude mu zabránit v jeho mocichtivosti a touhou stát se bohem. Dokáže to? A jaká jeho půlka se probudí k životu?

Komiks je velice pěkně zpracovaný se zajímavým námětem. Kresba má osobitou barevnost a jasně vyjadřuje, co má. Kombinace alternativní historie a fantasy mě docela nadchla, ovšem dej občas pokulhával, ale je zřejmé, jaké nese poselství.

27.07.2021 4 z 5

Kdo jsme a odkud přicházíme Kdo jsme a odkud přicházíme Karel Machala

Hodnocení 4⭐/5⭐

Kdo jsme? Odkud jsme? A kdo jsou naši předkové?
Pokládáte si tyto otázky? – Pak je tato kniha, jako dělaná pro Vás!

Tato kniha mě velice zaujala, protože já sama si ráda tvořím rodokmen a zkouším vypátrat své předky. Hodně mě toho naučila, otevřela mi oči a vytvořila přehled různých okolností vývoje DNA. Musím ale i přiznat, že pár kapitol bylo pro mě až moc odborných, a to mě nějak nezaujalo – proto jedna hvězdička dolů, ovšem jen z mého pohledu, je to totiž naučná literatura, takže člověk by měl čekat nějakou tu odbornost. Moc se mi líbilo pátrání do historie předků, jejich nemocí a vývoj. Velice se mi líbilo, že autor podněcuje i váš mozek k činnosti, aby se u knihy přemýšlelo. Tato kniha mě opravdu bavila a určitě se k ní ještě někdy vrátím, navíc mě opět namotivovala pátrat po svých předcích.

"Bojíte se jedovatých hadů, ačkoliv jste se s nimi nikdy nesetkali? Vaši předkové je potkávali a do genů se leccos zapsalo. "

29.05.2021 4 z 5

Píseň severu Píseň severu Michaela Merglová

Hodnocení 5⭐/5⭐

Sníh a mráz zasáhne Dussu v plné síle, vichřice přináší smrt a mnoho horšího. V horách se ztrácí udatní bojovníci a něco temného a zvráceného vraždí v ulicích. Nejlepší bojovník Rajíkovy dvanáctky Cuchenan a věčně upovídaný bard Minangar se vydávají na společnou cestu, dobrodružství, které bude znít v písních Minangarových. Dokáží se vypořádat s temnotou, proti které stojí?

Píseň severu nám přináší plno nových dobrodružství ze světa Písně oceli. Ne všechny tyto příběhy řešili Cuchenan s Minangarem společně. V tomto díle, řeší věci docela často i zvlášť a ukazuje se i hodná a dobrá stránka barda. Sukničkář Minangard, který zpívá o dobrodružství a splétá slova lásky, ovšem sám žádnou pořádně nezažil, má se to ovšem teď změnit? Tato kniha pracuje hodně s charaktery postav a jejich vnitřních bojích. Láska je zde větší konstantou než v předchozím díle. Každopádně dílo opět nepředstavitelně čtivé a zábavné! Většinu knihy, hlavně kde se odehrávali dialogy, jsem se smála od ucha k uchu. A i když má kniha přes 600 stran, přečetla jsem ji rychle, protože mě opravdu bavila. Navíc má opět krásný přebal. Miluji tuto sérii a moc se těším na další díl. Už aby byl.

23.05.2021 5 z 5

Květy smrti Květy smrti Jill Johnson

Hodnocení 3,5⭐/5⭐

Tento příběh vypráví o podivínské profesorce, která má svou střešní zahradu s dalekohledem. Když jeden den uslyší pronikavý výkřik, využije svůj dalekohled k prohlídce domu naproti a původu tohoto křiku. Tento čin ovšem spustí sérii událostí, které ovlivní její život. Jmenuje se Eustacia Roseová a je profesorkou botanické toxikologie. Stará se o svou rozsáhlou sbírku jedovatých rostlin, které dokážou zabíjet. Sebemenší neopatrnost a hrozí reálné riziko poranění či dokonce smrti.
Kvůli nové posedlosti sledováním své krásné sousedky a jejich neustále se střídajících mužských návštěv, si začala o těchto mužích vést záznamy a pojmenovávala je po toxických kytkách, protože měla dojem, že muži ženu jen toxicky ovlivňují. Vypěstovala si touhu svou květinku – Psyché před těmito toxiny chránit. Poté však dojde k vraždě, za zvláštních okolnosti – jedná se o otravu toxickou květinou. Dokáže Eustacia svou nevinu? A je opravdu tak nevinná? A co když sousedka nevinná květinka, není až tak nevinná?

Velice zajímavě poddaný thriller s detektivní zápletkou. Abych byla upřímná čekala jsem docela jiný příběh. Ale i tak mě to bavilo a zajímalo mě, jak to dopadne. Řekla bych, že skoro geniální je nápad přirovnávat muže k toxické květině. Je to velice originální a k charakteru hlavní postavy to velice sedí. A proč jen skoro? Protože názvy květin se pamatují hůře než jména a občas jsem měla problém s tím, který muž se za názvem květiny skrývá. Charakter hlavní postavy byl velice zajímavý až zvláštní a podivný. Příběh čtivý a uvěřitelný. Vyšetřování a minulost Eustácie mě moc bavilo. Konec byl napsán moc dobře, jen možná trochu urychlený a nedořešeny.

13.05.2021 4 z 5

Pokrevní poselství Pokrevní poselství Jiří Dittrich

Hodnocení 5⭐/5⭐

Alex se domníval, že válku, co vede s bratrem má již vyhranou. Ale poté co se dozvěděl o jisté sudbě, se všechny jeho mylné domněnky vyvrátili. Tajná sudba nelítostivě váže celý jejich královský rod. Alex je zpět v království se snaží ponořit do vzpomínek srdce, aby mohl onu sudbu dešifrovat a zvrátit. Zek prozatím zůstává v ústraní, ale nebude to trvat již dlouho. Malé a časté útoky na město naznačují, že Zek se dal do pohybu a něco chystá. Ale co? Alex i celá rada si nad tím láme hlavu. Dokáží včas uhodnout Zekuv plán? Podaří se Alexovi přijít na to kdy byla sudba vyřčena a zvrátit jí?

Tento díl mě opět nezklamal. I přesto, že stran je v knize opravdu hodně, musím říct, že mě ani jednou nepřepadla nuda. Neříkám, že jsem všechny pasáže doslova hltala, ale určitě bych je označila za zajímavé. Odkrývali totiž fungování celé říše a také zjištění důležitých informací, které chyběli v prvních dvou dílech, ale uvědomila jsem si to, až když jsem si to přečetla. Takový ten pocit, že vám něco chybí ale dozvíte se co, až když to přijde. Mluvím teď hlavně o objevování Alexovi minulosti, tedy spíš minulosti jeho rodu. Získáváme zajímavé informace o rodičích, a i o Zekovi. Moc mě bavili zkoušky a následující slavnosti. Autor si opravdu s každým dílem piluje dovednost psaní a popis boje živlů jsem si jako čtenář opravdu užila. Konec knihy byl trochu rychlí ale dalo se to čekat. Závěr a odhalení v něm bylo pro mě dokonalé, opravdu lépe bych si to nedokázala představit. Posledních 100 stran se ve mě střídali různé emoce, a dokonce i slza ukápla.

Každopádně už teď vím, že potřebuji další díl! Opravdu nutně... takže @elementum.books jak dlouho budu muset čekat?

Obálka jako vždy krásná, jsem moc ráda, že tato série mi zdobí knihovnu. (Jen škoda, že knihy nejsou v pevné vazbě )

30.04.2021 5 z 5

Jednorožec Jednorožec David Lauda

(SPOILER) Hodnocení 4⭐/5⭐

Tento příběh je o dvou hlavních postavách. Jednou z nich je 73letý důchodce Ovčáček, který je dle svých slov vězněn v domově pro seniory a na druhé straně máme zaměstnance takzvaného „chromáku“ Ivana. Ivan dopomůže seniorovi Ovčáčkovi utéct a najít ztracené štěstí, co ho opustilo spolu s jeho milovanou ženou. Prožívá své poslední dobrodružství a potkává jednorožce Alimenta, s kterým si vypráví své životní příběhy. Aliment je 150let starý jednorožec, který to v životě neměl vůbec lehké. Poučí jeho příběh pana Ovčačka pochybovat o nás lidech?

Již svým přebalem tato kniha naznačuje, že to bude smršť. Obálka je dle mého velice kontroverzní a originální. Navíc musím podotknout, že originalita není jen v obálce ale i v celém obsahu knihy. Ať už se jedná o příběh nebo o vtipná přirovnání, kterých je tam občas přespříliš. Autor nám servíruje emocionální příběh, který má mít vyšší smysl. V pozadí příběhu (neboli když člověk čte mezi řádky) měl by vyústit v poučení, nejen pro čtenáře. Řekla bych, že je to doslova slovní tornádo, které zaujímá svým specifickým humorem/černým humorem. Musím vyzdvihnout autorův všeobecný přehled – doslova to z příběhu dýchá, a i přes to že vtípky občas hraničící s jednoduchostí jsou přitom tak chytře použity. Velice jsem se u tohoto díla nasmála.

Abych to nějak shrnula.
Příběh byl slovně bohatší než všichni Trumpové a Putinové dohromady.
Autor to vykreslil líp než Michalengelo Sixtinskou kapli. :D

20.04.2021 4 z 5

Kouzla na obzoru Kouzla na obzoru Tereza Janišová

(SPOILER) Hodnocení 3,5⭐/5⭐

Toto je má druhá audiokniha ze serie Erilian. Hana Drnovská se opravdu moc hezky poslouchá.

Na začátku příběhu se opět vracíme do města zvaném Erilian, které se zdá téměř idylické. Kiařina dcera Zia, je ovšem odpůrce tohoto názoru. Ona je totiž vlastně odpůrce všeho, co její rodiče řeknou. Ovšem její čarodějné schopnosti ji připadají málo dobrodružné, proto se chce vydat do světa a zažít pořádné dobrodružství o kterém by mohla psát. Potají se vydá na jihovýchod, ovšem opravdu nemá ani tušení, jak její výprava dopadne. Kdo Ziu provede novým světem, který postupně poznává a odhaluje? A jaké to pro ni bude mít důsledky?

V první řadě musím říct, že mě překvapilo, že série nepokračuje tam, kde skončila ale odehrává se cca po 18 letech z pohledu druhé generace. Velice mě zaujal nápad s cestováním mimo kouzelné město. Také se mi moc líbili nově použité stvoření a postavy, vodní víla, kraken a dokonce draci. Svět jako takový se mi moc líbí, propracovanost příběhu a jména postav jsou moc dobré. Klasické klišé, co se objevuje v knize, a dokonce sama hlavní postava na to naráží, mi nevadí… jsem romantická žena, mám ráda klišé. ???? Ovšem musím přiznat, že první díl se mi líbil více a také proto jsem se rozhodla pro takové hodnocení. Na konci knihy příběh vygradoval a stal se pro mě o dost zajímavější než v první půlce. Ta byla dle mě trochu nudnější a hlavně mě strašně iritovala právě hlavní postava – Zia, na mě je moc drzá a svéhlavá. Tak mi celkově v této sérii trochu vadí jednoduchost dialogu s neustálou dávkou ironie a vztekání se.
Každopádně jsem si příběh užila a mladší čtenáře určitě nadchne.

07.04.2021 4 z 5

Podzim 1152 Podzim 1152 David Petersen

Hodnocení 4⭐/5⭐

Je to příběh myších bojovníků, kteří se nazývají Myší hlídkou a svádějí nekonečný boj s dravci. Do jejich skupiny patří průvodci, průzkumníci, počasníci, stopaři a ochránci, kteří udržují hranice a cesty bezpečné. V našem příběhu jsou ústředními postavami tři nejlepší členové hlídky a to – Boris, Justýn a Straše. Jejich výprava poodhalí mstu a spiklenectví, které musí co nejdříve sdělit kapitánce jejich hlídky. Dokáží tyto tři myši zabránit katastrofě a zachránit Opevněnou hůrku, která je sídlem Myší hlídky? Jakou roli v tomto příběhu má Černá sekera?

Tato kniha má opravdu velice hezký vizuál. Jak obálka, tak i vnitřek knihy se mi moc líbil a musím říct, že i příběh byl docela zajímavý. Takový nenáročný, i když jsem tedy ze začátku trochu tápala ve jménech myší. Na můj styl je tam málo textu, ale ilustrace to dokonale vynahrazují. Jsou sice takové ustálené, ale moc hezky barevné. Moc komiksu jsem zatím nepřečetla ale myslím, že to do budoucna budu muset napravit. Opravdu fajn počteníčko na jeden příjemný večer. ????

01.04.2021 4 z 5

Píseň oceli Píseň oceli Michaela Merglová

(SPOILER) Hodnocení 5⭐/5⭐

Zajímavý příběh o spletitosti osudu otroka Cuchenana a začínajícího barda Minangara. Po smrti svého pána se otrok Cuchenan rozhodne odejít (utéct) a směruje k Dussu, cestou je ovšem překvapen dračím ohněm a lidským řevem. Jeho instinkty mu velí pomoct, proto odláká draka k sobě a pomocí šeptající ho meče z kmenu stromu, ho také zabije. Pan Dussu ho přivítá jako hrdinu a nabídne mu místo ve své družině. To vše je zastřeno věštbami a proroctvími, že snad přišel sám Luga. Tady přichází na scénu chlípný bard Minangard, který touží vystupovat ve velkých síních s velkolepými baladami, a to nejraději z dobrodružství udatného drakobijce. Jeho posedlostí jsou ženy a svým podlézavým chováním, a dokonalou poetičností dokáže uhranout každou, která mu na to skočí. Dokáže se tato nesourodá dvojice dát dokupy a zažít spolu plno dobrodružství? Nebo se snad z nich stanou přátelé na život a na smrt? Co je v tomto příběhu větší zbraň – kouzelný meč či bardova loutna a zpěv?

I když v této knize vidím jisté podobnosti s jinými světy, jinými příběhy a jinými postavami, musím přiznat, že mě kniha neskutečně bavila. Kniha jako celek byla velice čtivá a stránky doslova běželi (větší fond písmen a menšímu formát knihy),ale vůbec to nevadilo. I přes to, že kniha neoplývala originalitou, její historie byla pěkně formulována stylem balad i když bych jich tam klidně snesla i více. Dialogy byli vtipné a postavy mě bavili, historie postav byla také pěkně po částech odhalována. Jako každé správné klasické fantasy, byli postavy kladné a jako zpestření tam byly Minangardovy zálety s vdanými ženami a následovné utíkání, před manželi a otci děveček oděných jen v bílých propocených prostěradlech. Navíc jeho neukojitelnou touhou o tom psát balady, o děvečkách a o velkém a udatném drakobijci… z kterého jeho balady udělali doslova Boha s kouzelným mečem. Na to, že to byla první kniha této spisovatelky byla pro mě dokonala a už se moc těším na další příběhy této dvojice.

15.03.2021 5 z 5

Ustláno na betonu Ustláno na betonu Elen An

Hodnocení 4,5⭐/5⭐

Příběh je o dívce jménem Šárka. O strastech ale i radostech mladého života. Šárka si užívá života plnými doušky, ale teprve až potká Lukáše uvědomí si, že nikdy nežila víc. Každý vztah má ovšem své úskalí, a ne vždy je to tak jak by si člověk přál. Lukáš není úplně dokonalý partner, potřebuje být pořád na výslunní a nabádá Šárku k nepravostem.

David miluje Šárku. Šárka miluje Lukáše. Lukáš miluje Sandru. Kdo je sakra Sandra?

Tento příběh mě velice bavil a moc dobře se četl. Byl moderní a velice empatický. V této chvíli musím ovšem přiznat, že jsem cílový čtenář a nejsem si úplně jistá, zda by mužskému pokolení byl příběh taky tak sympatický. Příběh je velice romantický, ale tak trochu jinak než obvyklé klišé. Ano, je pravda, že i v této knize se občas hlavní hrdinka chová nepředvídatelně a „hloupě“, ale ono to tak je, když my ženy máme zlomené srdce. A neustálé čekání ve dne v noci na příchozí sms či hovor milovaného, to jsme si určitě užila každá. Postavy jsou velice hezky vylíčené a velice snadno zapamatovatelné. Kniha je propletena city, pochybami a falešným pocitem štěstí. Konec byl velice zajímavý a dodnes si vlastně říkám, jak to tedy vlastně bylo. Není to žádná složitá četba, je spíš odpočinková. Obálka je velice hezká a knihu vystihuje.

26.12.2020 5 z 5

Poslední na seznamu Poslední na seznamu Peter Mohlin

Hodnocení 3,5⭐/5⭐

Tahle kriminální detektivka není jedna z nejlepších, co sem kdy četla. Ale určitě patři k těm zajímavějším, co se tyče příběhu a hlavní postavy.
Bývaly agent FBI ¨John¨, kterému se moc nevydařila poslední akce a musel jít do programu pro ochranu svědku, kdy mezi tím se mu dostane do ruky dopis od jeho mamky. Ta žije ve švédsku odkud pochází i náš hlavní hrdina. Z dopisu zjistí, že jeho bratr byl opět obviněn ze zmizení mladé dívky, která byla dědičkou oděvní nadnárodní firmy. John díky možnostem FBI je převelen do Švédska to týmu, který má na starost vyšetřovaní onoho zmizení kde figuruje jeho bratr.
Hodně se mi líbil ten nápad bývalého agenta FBI v programu pro ochranu svědku. Hodně to komplikovalo průběh vyšetřovaní, jelikož si ho mohl někdo-kdokoliv dát dohromady s obžalovaným. Navíc hlavní hrdina trpěl stihomamy z možnosti, že ho najdou lidé, před kterými je v programu na ochranu svědků. Kniha je napásané průměrně. Je tam honě slov, která se opakují ale není to nic, co by narušilo celkový pohled na knihu. Autoři nás po celou dobu vedou různými uličkami a nadhazují nám indicie, které jsou většinou slepé. Konečné rozuzlení je velmi překvapivé a vrahem je osoba, od které jsem to rozhodně nečekala.
Suma sumárum se jedná o průměrnou detektivku s dobrou hlavní postavou a zajímavými dějovými zvraty.

17.12.2020 4 z 5

Ono samo se to... Praštěné historky, u kterých budete slzet smíchy! Ono samo se to... Praštěné historky, u kterých budete slzet smíchy! Kristina Hlaváčková

Hodnocení 4⭐/5⭐

Praštěné historky, u kterých budete slzet smíchy! Kniha humorných povídek o životě samotné spisovatelky.

Jak sama autorka říká, je magnet na maléry. Muže snad za to, že ji samovolně vybuchují dýně, medvědi ji lezou do stanu, lepí se na ní zvířátka všeho druhu a různého počtu nohou? Mimo to má i speciální talent na mužské a romantiku zvládá s neodolatelným kouzlem nešikovného klauna v obrovských botách.

Opravdu úžasná kniha na odpočinek a zlepšení nálady. Spisovatelka vypraví své příběhy velmi barvitě a lidsky. Náhled do jejího života a trablů, s kterými se kolikrát potýkáme my sami je zajímavý. Povídky nejsou nijak dlouhé, a proto se kniha čte dobře a velice rychle. Autorčin styl psaní mam ráda, jak už jsem již zmiňovala u knihy „Pořád se to.. „ . Musím přiznat, že kniha „Pořád se to…“ se mi líbila o chlup více, ale i tak tuto knihu hodnotím velice kladně. Příběh doprovází pro pobavení i vtipné ilustrace, které se ke knize naprosto hodí.

U knihy jsem se opravdu bavila a spisovatelce děkuji za pobavení. ????

10.12.2020 4 z 5