jaja4 jaja4 komentáře u knih

Vrstva ticha Vrstva ticha Vilma Kadlečková

Nejdůležitejší věci se neodehrají ani v 6. svazku, protože tím, jak zůstávají utajeny naší mysli, nás nutí koupit si další díly. V hlubinách Arga padlo rozhodnutí, rozdelit poslední knížku na 3 části - a zatím naše vědomí, připoutané k sítím napsaného, se užírá nedočkavostí, smýkáno větrem opakování, vláčeno v zajetí krásně vybroušené češtiny, klamáno úžasnými zvraty; to je urrümaë - natahování textu je urrümaë. I tak je ale Mycelium lepší než cokoliv ze světa, který čtenáři nazývají české sci-fi.

Je len dobre, že Sofia tu dostala najmenej priestoru zo všetkých dielov, lebo ona je pre mňa najnudnejšou postavou.

24.10.2021 5 z 5

Nasterea Nasterea Petra Stehlíková

Odstup medzi 2. a 3. dielom bol taký dlhý, že u mňa už nedokázal vyvolať pôvodné nadšenie. Prvých 70 strán bola veľká nuda a posledných 50 mi bolo ukradnutých. Na použitom jazyku mi niečo nedefinovateľné prekážalo. Je lepšie si Nastereu požičať z knižnice, než kupovať. Aj to iba v prípade, že si skalným fanúšikom tejto ságy.

30.04.2021 2 z 5

Pre hrsť dukátov Pre hrsť dukátov Juraj Červenák

V Kremnickom prípade sa Červenák vrátil k striedmejšiemu štýlu písania, bez opulentných orgií a alchymistov. V rámci série Stein a Barbarič ide o dobrý priemer. Pre hrsť dukátov je občas zdĺhavá a chvíľami dokonca nudná kniha, ale ako potenciálny scenár na film, je to výborné. Čudujem sa, že ešte nesfilmovali žiadnu detektívku tejto trojice z rudolfínskej doby.

30.10.2021 3 z 5

Jantarové oči Jantarové oči Vilma Kadlečková

Talent Vilmy Kadlečkovej je obrovský a tryská z každej kapitoly prúdom. Žasnem nad pestrosťou použitých slov, napínavým dejom a psychologickou hĺbkou postáv. Toto je kniha na Nobelovu cenu! Mycelium prekonalo aj Naslouchača Peti Stehlíkovej.

29.09.2020 5 z 5

Uvoľnení Uvoľnení Neal Shusterman

Ak chceš byť dobrý spisovateľ, musíš mať schopnosť písať inak, ako ostatní. Ak chceš napísať dobrú antiutopickú knihu, musíš mať schopnosť do smútku, ktorého je kniha plná, vniesť pozitívne emócie. A čím viac, tým lepšie. Je ľahké popisovať zlé veci. Ťažké je nájsť pozitíva uprostred temnej noci. A to žiaľ ani Neal Shusterman nedokázal.

10.10.2018 3 z 5

Program apokalypsy Program apokalypsy Vilma Kadlečková

Aktuálne spoločenské témy (očkovanie, feminizmus, digitalizácia) feat psychologická kniha feat úvaha o náboženstve/ateizme feat sci-fi = výborná rozprávka pre dospelých. Škoda, že tej akcie nebolo viac, lebo dlhé dialógy a monológy boli občas na nevydržanie. Ten záver išiel do... Kiež by Mycelium skončilo po 6 dieloch. Tie posledné 2 časti nemali pre mňa ten správny náboj. Už si nemyslím, že ide o najlepšie sci-fi na svete, ale dobré to rozhodne bolo.

22.06.2022 4 z 5

Ak je človek, umelá inteligencia alebo geneticky upravená entita bohom iba preto, že sa vymanila vďaka vede z moci prírodných zákonov, potom je tvrdenie, že Boh neexistuje, najlepším argumentom o chybných záveroch modernej vedy. Len dúfam, že sa Boh vráti na Zem skôr než naše vedomia skopírujú do počítačov. Inak sa stane pravdivou hláška zo Star Treku: "My sme Borg. Budete asimilovaní. Akýkoľvek odpor je zbytočný."

24.04.2021 3 z 5

Hlasy a hvězdy Hlasy a hvězdy Vilma Kadlečková

VAROVANIE: Táto séria je tak návyková, že celé mesiace po tom, čo ju dočítaš, sa ti žiadna iná kniha nebude zdať dosť dobrá! Kiež by aspoň vyšiel ten posledný diel.

09.01.2021 5 z 5

Léto v síti Léto v síti Petra Martišková

Naty je super baba, milá, chytrá, vnímavá, proste fajn. Toto je výborná letná knižka, len škoda, že všetko od Martiškovej nie je rovnako cool.

19.11.2020 5 z 5

Pád do temnot Pád do temnot Vilma Kadlečková

Rë Akkütlix! Táto séria je vražedne dobrá! Filozoficko náboženská fantasy, kde sa treba zmieriť s menším množstvom akcie. Ale tie vnútorné monológy postáv ma nikdy neprestanú baviť. Ale u Hokrina, čakať 4 roky na posledný diel je nevídané. Vyjde vôbec a kedy??? A hlavne bude naozaj posledný? Neuniesli Kadlečkovú Össeania?

30.10.2020 5 z 5

Anjel v podsvetí Anjel v podsvetí Juraj Červenák

Anjel v podsvetí sa radí podľa mňa k tomu slabšiemu z tejto série. Niekde po bok Mŕtveho na Pekelnom vrchu. Prvá polovica knihy je plná opisov, ale veľa sa toho nestane. Druhá naopak výborne akčná a zamotaná. Skrátiť text o sto strán by bolo dobré, lebo prehrýzť sa k akcii bude pre sviatočných čitateľov fuška.

15.10.2020 2 z 5

Ztracený symbol Ztracený symbol Dan Brown

V ďalšej knižke odhalí Robert Langdon najväčšiu záhadu v dejinách. Ako sa dostanú bábätká do mamičkinho bruška?

04.08.2020 2 z 5

Krev prvorozených Krev prvorozených Juraj Červenák

Keď vieš, čo od Červenáka čakať, dá sa to. Ohnivé znamenie bolo o chlp lepšie. Ale volať túto knihu detektívkou? S Agathou Christie, jej prepracovanými postupmi a zápletkou, sa to nedá porovnať. Podľa mňa ide skôr o historický, mysteriózny román, lebo ten podiel iracionality je tu na detektívku príliš vysoký.

23.05.2020 3 z 5

Zlaté enklávy Zlaté enklávy Naomi Novik

(SPOILER) Scholomancia je jedna z mála sérií, kde posledný diel je lepší než prvý. Žiaľ, v jej svete platí len málo pravidiel, takže sa môže stať čokoľvek a ty vieš, že to dopadne určite dobre. Tým pádom to nie je až tak strhujúce, ako by mohlo byť. Vzťah hlavných postáv bol pre mňa sklamaním.

05.12.2023 4 z 5

Lovec čertov Lovec čertov Juraj Červenák

Opäť iba priemer. Škoda - preškoda! A pritom napr. Zakliaty kláštor bol tak skvele napísaný. Aj Lovec čertov mal svetlé momenty (plavba na lodi po Váhu, opis trnavských reálií), ale bez Steinových poznámok a Barbaričovho ostrovtipu, tomu chýbalo dialógové korenie. Ani dej veľmi neprekvapil.

21.10.2023 3 z 5

Oko světa Oko světa Robert Jordan (p)

Úžasná!! AUDIOKNIHA dokazuje, že vydávanie audiokníh má zmysel. Pavel Soukup ju svojim krásnym hlasom čítal tak emotívne, akoby hral divadelnú hru. Všetka česť vydavateľstvu One hot book, skvelá práca. V knihe je pomerne veľa hluchých miest a ťahalo sa to. Predsa len 14 dielov je na jednu knižnú sériu až moc. Niektoré scény mi prišli až príliš drsné.

07.05.2022 4 z 5

Kde raky spievajú Kde raky spievajú Delia Owens

Walden alebo život v lese X Chalúpka strýčka Toma.

06.12.2021 3 z 5

Druhá Nadace Druhá Nadace Isaac Asimov

Je to klasika, to bez debát, ale... dnes už nudná (s každým dielom viac a viac) a občas smiešna. Sci-fi sa za tie roky posunulo k väčšej akcii a k prekvapivejším zvratom.

14.08.2021 2 z 5

Léto na vodě Léto na vodě Petra Martišková

Pohodové čítanie, ale ako na hojdačke. Jedna kapitola super vtipná, druhá nudná, a tak sa to striedalo celú knihu. Malo tam byť viac romantiky. Aj štylisticky sa to dalo viac vycibriť.

12.09.2020 3 z 5

Holka, kterou nechtěli Holka, kterou nechtěli Torey L. Hayden (p)

Pred 10 rokmi mi pripadala Torey ako úžasná, veľmi empatická a citlivá autorka. Po posledných 2 knižkách mám pocit, že sa Torey opakuje, je profesionálnejšia a otrlejšia, čo ma neprekvapuje. Preto mi aj Holka, kterou nechtěli pripadá, napriek závažnosti obsahu, iba priemerná. Pre mňa zostáva jej najlepšou knižkou Spratek.

02.09.2020 3 z 5