jahlina jahlina komentáře u knih

Hrob mé sestry Hrob mé sestry Robert Dugoni

Děj této knížky plyne poměrně pozvolna, nicméně čtivě. Zápletka je skvěle vystavěná. Brzy jsem byla vtažená do děje a začalo mě zajímat, co se kdysi stalo. Chápala jsem potřebu Tracy objasnit mezery ve vyšetřování.

Ač se to může z anotace zdát, knížka není klasickou kriminálkou. Neprobíhá zde rutinní vyšetřování. Vše směřuje k novému soudnímu řízení, které snad přinese odpovědi na otázky, kterými se při původním vyšetřování nikdo nezaobíral. A to se ne všem v městečku líbí. Většina lidí se už ke staré historii nechce vracet. Skoro to vypadá na velké spiknutí, ale kdo všechno za ním stojí? Sedí nebo nesedí za mřížemi pravý vrah? Odhalení je vskutku překvapivé.

23.10.2022 4 z 5

Nalezení Nalezení Jiří Březina

Nalezení je již páté pokračování české detektivní série s Tomášem Volfem, které jsem si nemohla nechat ujít. Jiřího Březinu jsem si již dávno poznačila na svůj pomyslný seznam oblíbených českých autorů. A když po mě někdo chce tip na české detektivky, určitě bude Jiří Březina jedním z těch, které budu jmenovat.

Tentokrát byla moje spokojenost s knížkou dvojnásobná. Nejen, že se Tomáš Volf podílí na dalším zajímavém případu, který je čtivě a uvěřitelně napsaný, ale tentokrát také nahlédneme do míst odkud Tomáš pochází, do doby jeho dospívání, a také k události, která pravděpodobně sehrála roli při výběru jeho budoucího povolání.

Nedaleko obce, kde Tomáš vyrůstal a kde stále žijí jeho rodiče, se ztratila šestnáctiletá dívka Eliška. Vzhledem k okolnostem se předpokládá, že mohla utéct a také hrozí, že by se mohla pokusit o sebevraždu. Ale také se mohla stát obětí únosu. Otec Elišky osloví s prosbou o pomoc při pátrání po Elišce Evu Černou, někdejší kolegyni Tomáše, ale nyní již soukromou vyšetřovatelku. Shodou okolností se Tomáš chystá strávit týden své dovolené u rodičů. A tak se oba zapojí do pátrání, které zde vede místní policie.

Zároveň s touto linií příběhu se rozbíhá druhá vzpomínková z dob Tomášova dospívání. Zdá se, že současnost možná souvisí s událostmi z té doby a že minulost volá, aby byla konečně uvedena na správnou míru.

Jak jsem již napsala, knížka se četla skvěle a já si čtení maximálně užila. Prolínání dvou časových rovin, vykreslení života na malém městě, kde si všichni vidí do talíře, a jak se promění sousedské vztahy v případě tragédie a samozřejmě systematické vyšetřování a překvapivý zvrat, to vše zde najdete.

Tento díl série hodnotím jako velmi povedený. A zároveň doufám jako správná fanynka, že se pokračování této série dočkáme co nejdříve.

08.10.2022 5 z 5

Snoubenky smrti Snoubenky smrti Jean Christophe Grangé

Snoubenky smrti jsem si ke čtení vybrala, protože jsem měla v podvědomí uloženo, že film Purpurové řeky natočený podle stejnojmenné předlohy autora Jean-Christopha Grangého se mi hodně líbil. Zároveň jsem dostala chuť přečíst si trochu hutnější thriller, což jsem dle anotace od Snoubenek smrti očekávala. Přiznám se však, že když mi přišla šestisetstránková reading copy, trochu jsem se polekala. Nějaký čas jsem nad knížkou strávila, ale stránky ubíhaly až překvapivě rychle a já svého výběru nakonec vůbec nelituji. Naopak.

Děj je zasazen do Německa na počátku 2. světové války, kdy se sice země ještě vzpamatovává z následků předchozí války, ale už vstupuje do nových a mnohem hrozivějších bojů. Atmosféra v Německu je všelijaká, stačí málo, aby se člověk ocitl na pokraji života a smrti.

To se zatím netýká krásných a bezstarostných manželek nacistických pohlavárů, které se scházejí v berlínském hotelu Adlon na sklenku šampaňského. Ale i sem smrt zasáhne, když je několik z nich postupně nalezeno brutálně zavražděných. Vyšetřováním je pověřen člen gestapa Franz Beewen a pomáhají mu psychoanalytik Simon Kraus a bohatá dědička Minna von Hassel. Jejich zjištění jsou překvapivá, šokující a neuvěřitelná, kdyby se vše nedělo v tak šílené době…

Musím říct, že na začátku mě hodně zajímalo, jak se dá dohromady zrovna takto nesourodá trojice vyšetřovatelů. Tři tak rozdílní lidé, různého smýšlení a pocházející z různých poměrů…takže začetla jsem se poměrně rychle.

Myslím, že jsem podobnou knížku ještě nečetla. Námět mi přišel hodně originální. Kromě kriminální linky je zde hodně informací okolo. Získáme snadno představu, co se v té době v Německu dělo, jaké byly nálady. Během vyšetřování dochází k několika zvratům, takže o napětí není nouze. Postavy jsou skvěle vykreslené. Závěr mi přišel už trochu natahovaný a vyexponovaný, ale celkový dojem z knížky mám úžasný.

Pokud se pro knížku rozhodnete, počítejte se s tím, že se nejedná o žádnou přímočarou kriminálku, kterou zhltnete za jeden dva večery, ale rozhodně Vás čeká zajímavý čtecí zážitek.

Za reading copy děkuji @albatrosmedia.

29.09.2022 4 z 5

Temná hra Temná hra Andy Maslen

Z prvního dílu krimi série s názvem Temná hra, kde se seznamujeme s čerstvě povýšeným inspektorem Henry Fordem a jeho týmem při vyšetřování sériových vražd, jsem poměrně nadšená. Pár drobností by se asi dalo vytknout, ale čtenářský zážitek mi rozhodně nepokazily. A já se moc těším na pokračování. Doufám, že se brzy dočkáme.

Samotná postava Henryho Forda, který si nechává říkat jednoduše Ford, je docela zajímavá. Hned v úvodu se dozvídáme o horolezecké nehodě, kterou sám způsobil a při které zemřela jeho žena. Co přesně se stalo si nese jako své tajemství, které skrývá před svým synem i okolím. Svádí se sebou každodenní boj a je jen otázkou času, jak dlouho to ještě vydrží…

Další postava, která stojí za zmínku, je Hannah, velmi inteligentní forenzní vyšetřovatelka, která říká přesně to, co si myslí. Má totiž drobnou poruchu autistického spektra, často nerozumí vtipu a její humor je zase neuchopitelný pro ostatní. Z toho plyne spousta komických situací. Společně s Fordem tvoří sympatickou dvojici, kterou bych přirovnala k hrdinům Poe a Tilly z krimi série M. W. Cravena.

Na své si přijdou i ti, co mají rádi systematické vyšetřování, sbírání stop, vyslýchání svědků, atd. Tady se vyšetřovatelé zpočátku neměli moc čeho chytit, s čímž i korespondovalo pomalejší tempo, které ale postupně zrychluje s tím, jak vyšetřování vrcholí.

Musím říct, že jsem si do poslední chvíle nebyla jistá, kdo bude tím hledaným pachatelem. Autor dokázal skvěle balancovat mezi podezřelými. Dokonce ani krátké vhledy z pohledu pachatele příliš neprozradily.

Jak jsem naznačila v úvodu, výtku bych měla, ale nemůžu být konkrétní, abych nespoilerovala. Z celkového hodnocení tak ubírám půl hvězdy. Nicméně má knížka mé velké doporučení.

15.09.2022 5 z 5

Zahrada bez zalévání: Chytré zahradničení se 44 rostlinami, které dobře snášejí sucho Zahrada bez zalévání: Chytré zahradničení se 44 rostlinami, které dobře snášejí sucho Annette Lepple

Knížka nese název Zahrada bez zalévání a jejím poselstvím je předat tipy, jak zahradničit udržitelně, bez plýtvání a pro zdravou planetu, ale přitom vytvořit příjemné místo pro sebe i obyvatele zahrad z řad živočichů. Pokud Vás tato myšlenka oslovuje, je tato knížka určená i Vám.

Knížka začíná pěkně od základu, seznamuje čtenáře, co všechno hraje roli při zahradničení – kvalita půdy, stanovitě, mikroklima…velký význam pro vybudování udržitelné zahrady, která lépe hospodaří s vodou, je chytré mulčování. V neposlední řadě je důležitý výběr vhodných a na vodu nenáročných rostlin. Knížka nabízí výběr 44 odolných trvalek, keřů a popínavých rostlin.

Inspiraci knížka nabízí také v chytrých projektech – dešťová zahrada, zalesnění zdí, apod.
Najdeme zde i tipy k řešení nejčastějších problémů – škůdci, choroby, či škody způsobené počasím.
V závěru jsou uvedené odkazy na prodejce potřeb pro zahradničení, literaturu a weby, kde můžeme hledat další informace a inspiraci.

Knížku jsem zatím spíše prolistovala, ale už tak mi poskytla pár zajímavých nápadů, a hlavně chuť a elán se pustit do některých úkonů na naší zahradě, které mi budou přinášet radost. A to je další poselství této knížky: „Zahradničení je cestou ke štěstí.“ Z vlastní zkušenosti můžu potvrdit, že práce na zahradě přináší radost, zvlášť pokud se daří. A k tomu se autorka knížky snaží napomoci.

08.09.2022 5 z 5

Zkuste to doma sami - Veganská kuchařka Zkuste to doma sami - Veganská kuchařka kolektiv autorů

Nejsem VEGAN ani VEGETARIÁN, přesto mě v nabídce titulů nakladatelství KAZDA zlákala právě tato veganská kuchařka z řady Zkuste to doma sami. Jak to, proč? Snad za to mohla lákavě udělaná obálka, při pohledu na níž se mi začaly sbíhat sliny nebo možná myšlenka, že by bylo fajn zařadit do jídelníčku něco netradičního, více rostlinného,…Každopádně jsem byla zvědavá , co mi může tato knížka nabídnout.

Knížka není „jenom“ obyčejnou kuchařkou, tedy veganskou kuchařkou. Knížka ukazuje, jak připravovat rostlinnou stravu bez použití průmyslově zpracovaných produktů. Dává jednoduché návody, jak si připravit alternativy masa, mléčných výrobků a vajec doma z regionálních surovin. Zároveň dává inspiraci, jak při přípravě veganských pokrmů nerezignovat na výraznou chuť a vůni.

Pokud si myslíte, že veganská strava je hlavně o sóje a tofu, tak s touto knížkou přijdete na to, že veganská kuchyně může být daleko rozmanitější a zajímavější, přitom výživově dostačující.

A pokud již jste vegani, ale často si povzdechnete, proč jsou v obchodech prodávané výrobky tak drahé, tahle knížka vám nabídne zdravější a chutnější alternativy připravené doma za podstatně méně peněz.

Já tuhle knížku beru jako inspiraci a seznámení se s potravinami, které jsem třeba úplně neznala. Není to z mé strany propagace veganství, ale způsob, jak vést život udržitelnější a „zelenější“ cestou je mi rozhodně sympatický a podpory hodný.

08.09.2022 5 z 5

Tajemství sídla Bellefontaine - nový začátek s vůní levandule a špetkou prokletí Tajemství sídla Bellefontaine - nový začátek s vůní levandule a špetkou prokletí Marie Laval

Knížka Tajemství sídla Bellefontaine mě příjemně překvapila. Levandulová obálka navozuje atmosféru francouzské Provence a evokuje spíše romantiku, anotace slibuje příběh laděný do thrilleru. Dostanete od každého kousek. Předvídatelná romantická linka je okořeněná tajemstvím, které je spojeno s místem, kde se děj tohoto románu odehrává.

Do knížky jsem se začetla snadno. Od začátku se pořád něco děje. Navíc jsem se nechala okouzlit popisem místa, které vysloveně zve k návštěvě. Události opředené tajemnem zase uspokojily moji lásku k napínavým a kapku strašidelným příběhům. Předvídatelnost mi nevadila.

23.08.2022 4 z 5

Kateřina z Poděbrad: Zkouška lásky Kateřina z Poděbrad: Zkouška lásky Oldřiška Ciprová

Jedná se o romantický příběh, který je oblečen v historickém kabátku. Té historie se není třeba bát. Vystupují zde skutečné postavy, vše se odehrává v mantinelech skutečných historických událostí, ale žádná suchá fakta vás zde nečekají. Jedná se o, skoro bych řekla, ryze holčičí záležitost. Já si čtení užila, knížka zahrála na mou romantickou strunu a já si na chvíli odpočinula od drsnějších příběhů, které obvykle čtu.
Knížku jsem zhltla za dva dny. Stránky jsem obracela a ke konci skoro nedýchala, jak to dopadne. Je to skvělé odpočinkové čtení.
Autorka v epilogu uvádí některé skutečnosti na pravou míru. Já jsem si také googlila nějaké informace okolo, proto je mi jasné, že většina příběhu je smyšlená. Každopádně fakt, že se dříve dívky v rámci politických zájmů vdávaly tak brzy a volbu za ně provedl někdo jiný, mě asi nikdy nepřestane udivovat.
Od Oldřišky Ciprové jsem četla ještě Drahomíru a Vládkyni Vikingů, ale tahle o Kateřině Poděbradské se mi líbila jednoznačně nejvíce.

16.08.2022 4 z 5

Poslední slib Poslední slib Kathryn Hughes

Zpočátku jsem byla malinko zmatená z množství jednotlivých linek příběhů a postav, které se ale postupně propojovaly a vyjasňovaly. Netrvalo to dlouho a já se nechala unášet dějem, zvědavá, jak to všechno dopadne. Nechyběly překvapivé okamžiky a zvraty. Ten hlavní zvrat nastal opravdu až úplně na konci, takže napětí mě drželo až do té doby a popohánělo mě ke čtení.
Moc se mi líbí autorčin styl vyprávění a také způsob, jak si dokáže se čtenářem pohrát.

16.08.2022 5 z 5

Domek v Irsku Domek v Irsku Julie Caplin

Opět moc příjemné odpočinkové čtení. Tahle "Caplinka" se u mě zařadila hned za Hotýlek na Islandu, který mám na prvním místě. A Irsko si píšu na seznam zemí, které chci navštívit...

16.06.2022 5 z 5

V kleci V kleci Ellison Cooper

Knížku jsem četla jedním dechem, měla vše co mám u krimi thrilerů ráda. Hlavní hrdinka Sayer, která není nesympatická (doufám že se o ní v dalších dlech dozvíme něco víc), mi sedla. Zápletka byla trochu na hraně uvěřitelnosti, ale hlavu si s tím příliš nelámu. Zas to bylo trochu něco jiného, což pokud máte tento žánr načtený, prostě oceníte. Autorka mě pěkně povodila za nos a přes malé tušení, které jsem měla, mě stejně překvapila.
Určitě se chystám na další díly a doporučuji.

14.05.2022 4 z 5

Sanatorium Sanatorium Sarah Pearse

Knížka měla dobře vykreslenou tísnivou atmosféru. Nástup je skvělý, pak jsem měla trochu problém s hlavní hrdinkou, ale to se zlepšilo, jakmile se začala řešit úmrtí v hotelu. Dál měl děj skvělé tempo, atmosféru, nechybělo napětí až dokonce. Konec samotný je trochu zvláštní, že by příprava na pokračování? Hodnotím spíš 3,5 *.

20.02.2022 4 z 5

Pořád jsem tady Pořád jsem tady McGarvey Black

Knížka je vemi čtivá, krátké kapitoly ubíhají pod rukama skoro samy. Téma není ničím neobvyklým, vyprávění z pohledu zavražděné Quinn však dodává příběhu na zvláštnosti. U knížky jsem se rozhodně nenudila a doporučuju. Jen nečekejte klasickou detektivku nebo thriller, knížka nese označení psychologický román.

31.10.2021 4 z 5

Kdo je bez hříchu Kdo je bez hříchu Bo Svernström

Po delší době thriller, který hodnotím plným počtem hvězdiček. Četla jsem téměř jedním dechem. Líbilo se mi prolínaní časových linek, autor mě dokonale držel v nejistotě až skoro dokonce. A rozuzlení je dost mrazivé.

10.09.2021 5 z 5

Krutá hra Krutá hra Max Seeck

Hodnotím jako velmi čtivý krimithriller s mrazivou atmosférou a originální zápletkou i hlavní vyšetřovatelkou. Ráda si přečtu pokračování.

09.09.2021 4 z 5

Nonstop Eufrat Nonstop Eufrat Veronika Bendová

Tohle byl pro mě docela objev, četla jsem na doporučení. Pro mě silný příběh o životní cestě mladého kněze, jeho dilematech a vnitřních bojích. A nejen to, těch otázek k zamyšlení je tam docela dost.

09.09.2021 5 z 5

Ptačí domek Ptačí domek Eva Meijer

Na tuhle knížku jsem se nechala nalákat pozitivními ohlasy a krásnou obálkou. A jsem moc ráda, že jsem po ní sáhla. Svým pomalejším tempem mi sedla dokonale do nálady. Mám ráda ptáky, ráda je pozoruju, ale že bych úplně souzněla s Len, to se říct nedá. To její naprosté přizpůsobení ptačím potřebám asi dovedu pochopit jen do určité míry. Přesto si myslím, že je to opravdu hezky napsaný příběh.

09.09.2021 4 z 5

V temnotě V temnotě Mike Omer

Tohle je hodně povedená série a moc se těším na další pokračování. Nechybí zde napětí, humor ani trocha romantiky. Pachatel byl pěkný hnusák, ale zase to nebyla krvárna, kde by byly desítky mrtvých. Líbí se mi metodický postup policie, postupné odkrývání stop, které dávají indicie vedoucí k vrahovi, ale nakonec je to trochu jinak než to vypadalo...

15.07.2021 5 z 5

Dům na samotě Dům na samotě Michaela Klevisová

Krásně vykreslené postavy, děj plyne pozvolna, ale je to čtivé.

06.05.2021 4 z 5

Má přítelkyně Má přítelkyně Veronika Moreira

Tahle knížka je spíše taková historická jednohubka. A tak jsem ke knížce také přistupovala. Pokud si chcete přečíst něco kratšího, abyste se seznámili s postavou Jany Seymourové, není tato knížka špatnou volbou.

19.04.2021 4 z 5