Nonstop Eufrat

Bývalý katolický kněz se musí vypořádávat nejen se svou novou rolí manžela a otce, ale také s tajemnými esemeskami od neznámého odesilatele. V rámci pátrání se vrací nejen k tomu, co jeho odchodu ze služby bezprostředně předcházelo, ale i ke svému dětství a napjatému vztahu s otcem. Vyzrálý debut Veroniky Bendové se zamýšlí nad různými podobami víry i modloslužebnictví v naší době. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/14_/145761/nonstop-eufrat-145761.jpg 4.127
Novely, Literatura česká
Vydáno:, Fra

GreenMagritte
29.06.2016

Hlavním motivem knihy je příběh Tomáše, kněze okolo čtyřicítky, který se rozhodne, že se vzdá své služby poté, co naváže vztah s bývalou spolužačkou Annou. Ačkoli se zápletka může zdát jednoduchá, je místem pro řadu větších či menších epizod odkrývajících Tomášovu frustraci z osamělého kněžského života, ale i nervozitu z nové role manžela a otce.

Nonstop Eufrat je typ knihy, z níž budete mít požitek, když si ji skutečně přečtete a nelze ji nějakým určitým způsobem popsat. Na to obsahuje příliš mnoho drobných nuancí a pasáží odkazujících k víře, modloslužebnictví, právu na štěstí, jakož i pokrytectví a neschopnosti respektovat cizí rozhodnutí jít svojí vlastní cestou. A tím je kniha pozoruhodná, protože i když nevěříte a je vám téma náboženství vzdálené, nebude vám přesto vzdálený tento příběh.

DariDerek
06.08.2015

Můj první komentář po přečtení na GR: Útlá knížka... Něco málo přes sto stran.. A přece jen velmi silný příběh.. Nějak mi hlava nebere, že už je konec. Nechce se mi opustit Tomáše s Annou a jejich vztah, jejich život. Asi chci být dál voyaer jejich životů.. Ovšem už to nejde. Už je konec. Kniha, příběh, stojí za to!
více v recenzi.

lidunka1
01.07.2015

Tuto knížku jsem přečetla jedním dechem za večer. Autorka zřejmě žije v církvi, zná bibli a je i dobrou psycholožkou. Je schopna vidět věci ze všech stran a umí se do svých hrdinů vcítit. Několik mých přátel kněží odešlo ze služby a jsem ráda, že jsem si tuto knížku mohla přečíst.

nef7
31.12.2013

Ze všech knih, co jsem kdy přečetla, mě jen dvě z nich rozbrečely tak, aniž by mě k tomu donutily svým dějem, nýbrž svým vykreslením bezvýchodnosti v některých situacích v životě člověka. Jednou z nich byla kniha Zlomená žena od Simon de Beauvoir se stejnojmennou povídkou a tou druhou právě Nonstop Eufrat.

Veronika Bendová

Veronika Bendová