Inozuka Inozuka komentáře u knih

Rozmarné léto Rozmarné léto Vladislav Vančura

Ať si kdo chce co chce říká, pozornému čtenáři se musí během Rozmarného léta dřív nebo později vkrást do hlavy myšlenka o formě upřednostněné nad obsahem. Jazyk je někdy až tak šroubovaný, že se pohybuje na hranici sdělnosti. To ale nic nemění na tom, že jde o dílo nad míru zábavné a dialogy všech zúčastněných jsou vskutku geniální. Až po přečtení si člověk uvědomí výjimečnost Menzlova filmového zpracování. Tohle převést na plátno, chtělo pořádnou dávku odvahy!

06.12.2016 4 z 5

STOP - Světové tažení ochmelky Poláčka z Prahy do Ohňové země STOP - Světové tažení ochmelky Poláčka z Prahy do Ohňové země Tomáš Poláček

Psaní Tomáše Poláčka mě baví. Před lety jsem si nemohl nevšimnout jeho článků v magazínu MF Dnes a ulítaval jsem na jeho reportážích ze ztřeštěných dobrodružství - většinou na hraně s notnou dávkou adrenalinu. Tím pádem jsem vcelku rychle zaregistroval, že v redakci chybí a nějak náhodou zjistil, že nyní píše pro Reportera. Když vyšel tenhle cestopis bylo jasno, že si jej musím co nejrychleji přečíst ... A Tomáš Poláček nezklamal. Cestopis o tomhle stopu se čte jedním dechem, je psaný s nápadem a invencí zkušeného novináře a s nadšením a živelností bývalého punkáče. Tomáš Poláček odhalí dost se svého života, nechá nahlédnout do svého nitra i minulosti. Až by člověk pomalu zapomněl, že ta jeho cesta byla především práce - tedy, že na ni byl vyslán svým zaměstnavatelem. Ale kdo může říct, že je mu práce zároveň i zábavou? Moc lidí ne. Výborné oddechové čtení.

09.01.2016 4 z 5

Intimní schránka Sabriny B. (final cut) Intimní schránka Sabriny B. (final cut) Emil Hakl (p)

Po několika stránkách mě napadlo, že femme fatale Petruše z Haklova románu může být Eva Turnová, současná basačka Plastic People of the Universe, tak jsem zagoogloval a ejhle, v jednom rozhovoru to potvrzuje. Ostatně o pár stránek dál bych na to přišel i bez googlu podle odkazů na DG307 a Šílenství. Důležité na tomhle zjištění je, že tvrzení samotného autora, že se ve formě final cutu nejedná moc o fikci, jako spíš o reálné zachycení jeho zážitků z poloviny devadesátých let, je nejspíš pravdivé. Vše podáno s klasickou Haklovskou roztěkaností a sebeironií... práce v reklamkách, snaha o podnikání, snahy někdejších protagonistů undergroundu protlouci se v nové době, milostné eskapády, chlast, drogy a rocknroll. Intimní schránka Sabriny Black se čte sama, občas malinko nudí, možná je to tím, že realita bez velkých fabulací prostě taková je. A jako taková je prostě skvělá!!!

29.08.2015 4 z 5

Krvavé finále: Jaro 1945 v českých zemích Krvavé finále: Jaro 1945 v českých zemích Jiří Padevět

Obdivuhodná mravenčí práce o masakrech v Čechách v posledních měsících 2. světové války. Většinou se týkají přelomu dubna a května, ale třeba u protipartyzánských operací na Moravě nebo u pochodů smrti jsou zde zaznamenány i události z března 1945. Kniha je členěna formou průvodce po krajích a je zajímavé sledovat charakter represárií podle jednotlivých regionů. Jestliže v západních, severních a částečně jižních Čechách se jedná spíše o masakry transportů vězňů koncentračních táborů nebo pochodů smrti, u střední Moravy o protipartizánské operace, tak zbytek Čech je zasažen hlavně excesy souvisejícími s nervozitou ustupujících jednotek a ze snah potlačit květnové povstání proti okupaci. Většinu válečných zločinů mají na svědomí příslušníci (Waffen) SS a gestapa, výjimečně se na nich podíleli i členové Luftwaffe nebo Wehrmachtu. Zajímavý je rovněž podíl krutostí spáchaných jinými než německými vojáky ve službách SS (Lotyši, Ukrajinci, Rusové...). V situaci, kdy už každému muselo být jasné, že je prakticky dobojováno, je to skutečně hrůzné. Musím přiznat, že počet pokusů o vypálení vesnic, braní, mučení a vraždění rukojmích mě celkem šokoval. Někdy bývá tendence líčit konec války v Čechách pomalu idylickým způsobem, že o nic nešlo a Němci se houfně vzdávali. Tahle kniha čtenáře vyvede z omylu a k notoricky známých zločinům jako je Ploština nebo Prlov přidává například Konětopy nebo Lejčkov. I když na sklonku války, pořád bylo značné riziko vyvěsit českou vlajku nedejbože vzít do ruky zbraň. To je fakt, na který se pomalu zapomíná... V náznacích se již objevují i události poválečné, kdy se hněv zase obrátil proti německému obyvatelstvu. Autor přislíbil toto téma zpracovat podobným způsobem a při jeho preciznosti to jistě nebude veselé čtení. Přesto se těším, bude to hezky hozená rukavice českému nacionalismu...

21.07.2015 5 z 5

Nekonečná, téměř průzračná modř Nekonečná, téměř průzračná modř Rjú Murakami

Celkem zklamání. Když o tom zpětně přemýšlím tak na této knize je nejlepší její název. Jinak je to pouze nesouvislý popis drogových a sexuálních parties. Děj věškerý žádný, vcelku problém identifikovat se s některou z postav, nějaký emoční dopad pouze minimální. Fetovací, násilné (zas až tolik jich není) a sexuální scény popsané naturálně, ale ve srovnání třeba s Bukowskim přesto čajíček... V roce 1976 možná extrémně šokující, a tím asi i úspěšné, ale dnes nic zvláštního. Velké plus za částé zmínky o hudbě (hlavně DOORS)... je vidět, že pro autora je důležitá a má ji spojenou s požitky nejpříjemnějšími.

24.05.2015 2 z 5

Ženský Ženský Charles Bukowski

"Kdybych se narodil jako ženská, byl bych určitě prostitutka. Protože jsem se narodil jako chlap, toužil jsem v jednom kuse po ženských, hlavně po těch nejhorších. Přesto jsem z ženských - z těch dobrých - měl strach, protože nakonec vždycky chtějí vaši duši, jenže to, co ze mě zůstalo, jsem si chtěl ponechat. Nejvíc jsem toužil po prostituktách, po primitivních ženských, protože jsou nudné a hrubé a nemají žádné nároky. Když pak odešly, o nic mě neochudily. Přesto jsem současně prahnul po jemné, dobré ženské, bez ohledu na tu obrovskou cenu. Jinými slovy jsem byl ztracený. Silný chlap by vzdal obojí. Já jsem silný nebyl. Takže jsem se dál potýkal s ženskými, s jejich podstatou."

A o tom to celé je. Bukowského styl vyniká zejména v povídkách, které jsou svižné, vtipné a překvapivé. U delších próz bývá problém s tím, že po čase začnou všechny ty chlastačky a šoustačky nudit. U Žen je to asi nejmarkantnější... Přesto se čtou lehce a mezi tělními tekutinami a potoky chlastu nejdete i pronikavé záblesky filozofie, pro něž Bukowského miluji.

09.09.2014 4 z 5

Sbohem, baby Sbohem, baby Dennis Lehane

Drsné. Kruté. Syrové. Lehane si nebere servítky a neúprosně máchá čtenáře v tom nejhnusnějším a nejsmradlavějším bahně současné společnosti. Nic nazatajuje a nic neodpouští. Po dočtení budete pár minut zaručeně hypnotizovat zeď. Hodně působivé je vystihnutí bostonského kriminálního prostředí. Moc mě bavily i dobře napsané dialogy, vtípky detektivů Broussarda a Pooleho jsou nádherně suché a slovník týpků v barech nevybíravý... Lehane zkrátka nemůže zklamat. Přečetl jsem jedním dechem a nemohl se odtrhnout. Napínavé, akční, promyšlené... Vůbec se nedivím, že jeho knihy si tak oblíbil Hollywood a že výsledky jsou vždy nadprůměrné.

11.05.2014 5 z 5

Sny o kopci Bunker Hill Sny o kopci Bunker Hill John Fante

Od Fanteho jsem předtím četl jen Zeptej se prachu a musím říct, že Sny o kopci Bunker Hill se mi líbily víc. Kniha je zvláštně suše vtipná a s přihlédnutím k okolnostem, za nichž vznikla, klobouk dolů před autorem. Zvlášť zábavné jsou kapitoly odehrávající se v Holywoodu a rovněž zápletka se zápasníkem Vévodou ze Sardinie vás na tuty rozesměje. Styl je oproti Zeptej se prachu takový uvolněnější a ucelenější, ale hlavní postava Arturo Bandiny je pořád stejný vůl. Arogantní, namyšlený a přesto totálně neschopný, se zvláštním darem všechno podělat. Teprve až když jsem na konci knihy uviděl fotku stojícího mladého Johna Fanteho, pochopil jsem, že Arturo Bandiny je mnohem víc než jen postava jeho románu. Je to prostředník nadhledu nad jeho vlastním osudem, způsob jakým se vyrovnává s omyly vlastního mládí. Přesně tak, jak jsem si Artura Bandiniho představoval, totiž vypadá na té fotografii i mladý Fante.

07.12.2013 4 z 5

Příliš hlučná samota (komiks) Příliš hlučná samota (komiks) Valérie Berge

Převést Hrabalovu Příliš hlučnou samotu do komiksu je jistě ambiciózní projekt, předem však odsouzený ke značnému zjednodušení autorova textu. Kniha francouzských tvůrců se s výzvou porvala se ctí, jejich komiks je jistě zajímavý, vybrali klíčové citace a podařilo se jim zachytit jakousi náladu novely o stárnoucím lisaři knih, kterému jeho rukama a lisem procházejí dějiny, a na kterého doléhá nový svět, jemuž rozumí čím dál méně. Na druhou stranu zde je absence příběhu, podtržená ještě značně nekonkrétní a "rozmazanou" kresbou. Výsledkem je taková jednohubka, která sice nabídne nějaké podměty k přemýšlení, ale ve své stručnosti nedokáže zachytit myšlenkovou hloubku a mnohovrstevnost Hrabalovy novely. Tím pádem bych bral tuto knihu jen jako jakési grafické doplnění četby originální prózy.

30.12.2023 3 z 5

Písečná kosa Písečná kosa Vladimír Körner

Vrcholné dílo Vladimíra Körnera, ve kterém svým osobitým způsobem popisuje osudy mladého rytíře Alwina ze Sovince v křižáckém řádu v Prusku ve 13. století. Körnerův originální styl až básnického popisu niterných myšlenek a duchovního zmatku neukotveného mladého člověka, vytrženého z rodného kraje i zachycení drsného severu a doby, jsou opravdovou čtenářskou lahůdkou. Na rozdíl od pozdějších Körnerových děl impresionistický styl ještě úplně nepřevládl a knihou se tak vine jasná dějová linie plná krutosti a nesmlouvavosti. Vyvrcholení příběhu je opravdu silné a završuje autorův záměr zlidštění suchých historických fakt. Jediné, co je trochu rušivé, je používání stejných obratů a frází, jaké autor použil v jiné své křižácké novele - Údolí včel. Dá se to ale pochopit, protože Údolí včel byl původně pouze scénář filmu, který Körner napsal právě podle pramenů použitých v románu Písečná kosa, teprve později jej přepsal do novely. Každopádně Písečná kosa je dle mého názoru jedním z vrcholů české poválečné prózy.

16.11.2023 5 z 5

Shermany dobývají Evropu: Vzpomínky britského velitele tanku 1944–45 Shermany dobývají Evropu: Vzpomínky britského velitele tanku 1944–45 David Render

Skvěle napsané vzpomínky mladého poručíka RAC na tažení z Normandie až do Brém. Nenechte se zmást první kapitolou o vylodění Sherwood Rangers na pláži Gold, která je trochu divně napsaná. Samotného vylodění v den D se David Render nezúčastnil a jedná se proto o jakýsi kompilát bojového deníku a vzpomínek jiných. Následující kapitoly jsou ale úplně jiný šálek čaje a umožňují čtenáři nahlédnout do života britských tankistů v nekompromisních a krutých bojích západní fronty Druhé světové války. Render nic nezamlčuje a je naprosto otevřený jak k sobě, tak i k ostatním. Dozvíte se spoustu zajímavostí o taktice, výzbroji i každodenním životě na frontě. Zjistíte zda je lepší Stengun nebo MP40, co si mysleli britští vojáci o maquistech, jaký dojem měli z Rudé armády i jaký je rozdíl v boji mezi benzínovým a naftovým Shermanem. Opravdu dobrá kniha, pro zájemce o obrněnou techniku naprostá povinnost.

19.02.2023 5 z 5

Hrdinové nové fronty – příběh punkové legendy Hrdinové nové fronty – příběh punkové legendy Petr Štěpán

Každý, kdo se jen otřel o tuzemský punk nebo hardcore, musel zákonitě na HNF narazit. Jedna z nejoriginálnějších kapel stylu, která obstojí i ve srovnání se světovou scénou a válcuje dokonce i mnohem mladší bandy. I já mám rád dema HNF a řadu jejich skladeb považuji za nadčasové hity. Na knihu jsem se proto dost těšil a možná i proto je pro mě výsledek rozpačitý. Čtenář dostává v podstatě tři bloky vzpomínek, které se vzájemně doplňují a fungují i samostatně. Úvodní část je obecným uvedení do problematiky punku v ČSSR osmdesátých let, jihlavkého kulturního i politického podzemí a do mládí Petra Štěpána, autora knihy a frontmana HNF a XIII.Století. Tato část se čte dobře, je možná trochu povrchní, ale i tak zajímavá. V druhém bloku se snaží Štěpán rekonstruovat příběh HNF na základě vlastních vzpomínek, ale hlavně podle dobových zápisů v zinu Punk Maglajz. Zde nastává malinko problém, protože zápisky jsou celkem neuspořádané a nepřehledné, často bez kontextu a výsledek působí mírně chaoticky. Nicméně se krátká historie HNF z toho dá vyčíst, trochu chybí osobnější pohled a jasnější kontinuita. Poslední část knihy je potom věnována kompletním textům. Fanoušci určitě znají, ale i tak souborné vydání lyriky HNF určitě přivítají (včetně reprintu původních šmíráků), pro jiné bude jistě překvapením, jak byla poetika HNF přímá a neohrožená vůči tehdejšímu režimu. Shrnutí: mohlo to být lepší, ale i tak se jedná o cenné dílo, které potěší jak znalce a pamětníky, tak i laiky nebo punkový dorost

26.11.2022 4 z 5

Proces (komiks) Proces (komiks) David Zane Mairowitz

Podle mého, se převod slavné Kafkovy novely do komiksu povedl. Kresba vystihuje tíživost cesty obviněného Josefa K. procesem, někdy je sice až moc hravá, ale přesto atmosféře věrná. Scénář zachycuje základní linku a umně děj zjednodušuje při zachování jeho absurdity a brutality. Kafka není pro každého a nejsem si jistý, zda tento komiks dokáže k četbě jeho knih někoho přitáhnout, obráceně ale funguje dobře a jako zpestření pro již obeznámeného čtenáře dokáže pobavit a možná i nabídnout zajímavé interpretace některých částí knihy.

24.12.2021 5 z 5

A jako Antarktida: Pohled z druhé strany A jako Antarktida: Pohled z druhé strany David Böhm

Měl jsem strach, jestli tato kniha na mě nebude až moc dětská, ale ukázalo se, že to byl jen předsudek. A jako Antarktida je sice napsaná a udělaná tak, aby byla malým čtenářům co nepřístupnější a nejpoutavější, ale stejně tak dokáže oslovit i dospělého. Fenomén jižního kontinentu zkoumá z různých úhlů pohledu a vždy se snaží vypíchnout to nejdůležitější a nastolit otázky, které mají přesah i do běžného "nepolárnického" života. Grafická úprava a celková koncepce je naprosto strhující, ta hravost mě nepřestala do poslední stránky udivovat. Magnesia Litera naprosto zasloužená!
P.S.: Velké plus za zmínku o The Thing.

09.05.2021 5 z 5

Létavice touhy - Erotismus v dílech Zbyňka Havlíčka, Jany Krejcarové a Egona Bondyho Létavice touhy - Erotismus v dílech Zbyňka Havlíčka, Jany Krejcarové a Egona Bondyho Radim Kopáč

Žili jsme
Umírali
A kdybychom vstali z mrtvých
žili bychom právě tak jako dřív
Jak je to smutné! říkejte si
Jak je to smutné!
A onanujte se mnou
(Zbyněk Havlíček)
------------------------------------
Do řitě dneska ne
bolí mne to
A pak chtěla bych si s tebou napřed povídat
protože si vážím tvého intelektu
Lze o něm předpokládat
že je dostačující
k mrdání směrem do stratosféry
(Honza Krejcarová)
------------------------------------
Jen něco málo změn
nastane za ta nekonečná léta
která nás dělí od smrti
nebudeš moci sehnat milence
nebudu moci souložit
budeš ještě nasranější
a budu ještě zapšklejší
je to jen něco málo změn
avšak přece každým dnem jeden ubývá
(Egon Bondy)

12.05.2020 4 z 5

Boxer, brouk Boxer, brouk Ned Beauman

Nájezd skvělý, prostředí sběratelů nacistických reálií funguje skvěle se spoustou vtipných historických a pop kulturních odkazů. Prostředek ale veskrze nudný, točící se kolem anglického předválečného fašistického hnutí, eugeniky, židů a homosexuálů. Autor se snaží šokovat, ale dle mého názoru mu to moc nejde. Na zajímavosti a poutavosti pak kniha nabere zase v poslední třetině, kdy se konečně něco děje a čtenář se dozvídá, proč ta spousta keců okolo na předchozích stránkách ...

04.04.2020 3 z 5

Utajená obrana Šumavy Utajená obrana Šumavy Martin Dubánek

Přes mírně bulvární název velice detailní a zasvěcená kniha o šumavské linii lehkého opevnění. Autoři nabízejí vhled do všech životních cyklů řopíků v tomto regionu. A tak se čtenář dozví o výstavbě linie opevnění z třicátých let, o jejich obsazování wehrmachtem po Mnichovu, o využití pevnůstek při obraně proti postupující americké armádě, o zakomponování a zdokonalení řopíků v plánech ČSLA i o labutí písni opevnění v druhé půlce devadesátých let. Vše velice zasvěceně a precizně podáno s bohatou fotodokumentací. Na závěr pak tipy na výlety k nimž bych rád doplnil, že od doby vydání knihy bylo otevřeno muzeum opevnění u Soumarského mostu a rovněž jeden řopík v linii Albrechtovice-Libínské sedlo je zrekonstruovaný.

31.12.2019 5 z 5

Kacířův kancionál Kacířův kancionál Petr Pálenský

Inozuka: Je vždy obdivuhodné, když již za života je umělec schopen vytvořit dílo tak nezpochybnitelné, že samo o sobě stane se monumentem. Občas až megalomanským …

Bondy: Na život i na smrt se vyser, tady leží Zbyněk Fišer.

Stalin: Nic není tak velké, aby to nemohlo být ještě větší.

Otakar Švec: Jen vám to občas spadne na hlavu a rozemele vás na kaši.

Kim Čong-un: Kaši já mám rád …

Bůh všemohoucí: Dost tady berete moje jméno nadarmo, chabrusáci.

Nietzsche: Gott ist tot.

Ďábel: Dobrá hláška, nechám si to vytetovat na vocas …

Franta Štorm: Tohle astrální spojení, zdá se mi až příliš silné.

Steve Jobs: Nezapomeň si stáhnout tu appku na Appstoru. Design není to, jak věci vypadají, ale jak fungují …

21.11.2019 5 z 5

Rodina Rodina Ed Sanders

Když jsem se vrátil z kina z nejnovějšího Tarantinova trháku Tenkrát v Holywoodu, zamířil jsem ke knihovně, kde se mi již pár let válela nepřečtená kniha o Mansonově famílii a konečně se do ní začetl, abych zjistil, jak že to bylo doopravdy ... Ed Sanders odvedl vskutku mravenčí práci a vyčerpávajícím způsobem se snaží popsat celou historii Rodiny od počátku, přes zběsilé vraždění až po soudní proces a následné snahy členů sekty o podmínečné propuštění. Dějiny hippie - satansko - rasiticko - jeblého kultu pitvá Sanders opravdu důkladně, kolikrát na základě drbů a odbíhání k osudům vedlejších postav. Někdy tak kniha působí dost rozkolísaně a zmatečně, jindy zase až dost nudně, popisující pomalu i to, že Charles si dal k obědu housku ... Zvlášť střední část knihy, zabývající se vražedným běsněním léta 1969 je však hodně čtivá a snaží se poctivě rekonstruovat hrůzné činy Rodiny. Citelně zde chybí fotodokumentace, kterou si je nutné vyhledat na netu a vzhledem ke stáří knihy chybí informace o smrti Mansona a Atkinsové ve vězení.

20.11.2019 4 z 5

Ledové póly - věčný běh o závod na konec světa Ledové póly - věčný běh o závod na konec světa Reinhold Messner

Vítězství formy nad obsahem .... nádherně provedená kniha, tisk na křídovém papíře, bohatý obrazový doprovod, ale na druhé straně pokulhávající a prapodivný text. Na Messnerův expresionistický styl psaní jsem si až do konce knihy nezvykl a nebýt dvou chronologických přehledů dobývání obou pólů (proč tam není i to samé pro pól třetí, když v předchozím textu se jím autor zabýval, je mi záhadou) a podrobnějšího popisu Nansenovy expedice v Arktidě a Schackletonovy v Antarktidě, skoro bych se nebál zvolat něco o ztrátě času. Mrzí mě to, protože kniha je opravdu pěkná a je škoda, že Reinholdovi s tím psaním někdo nepomohl a trochu ho neusměrnil ... Tak snad příště. Mé hledání svatého Grálu komplexní a fundované knihy historie dobývání obou pólů trvá.

21.09.2019 3 z 5