Krvavé finále: Jaro 1945 v českých zemích

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Publikace přináší ve členění podle krajů ČR formou místopisných hesel informace o násilnostech nacistické branné moci páchaných na civilním obyvatelstvu mimo bojové situace a mimo místa k represím přímo určená. V knize najdete zločiny spáchané mezi březnem a květnem 1945. Čtyřmi hlavními skupinami násilností jsou protipartyzánské operace na Valašsku a na jihovýchodní Moravě, potlačená povstání a následné represe, jako například v Přerově, Velkém Meziříčí nebo v Trešti, násilnosti spáchané na vězních během pochodů a transportů smrti především v západních a jihozápadních Čechách a nakonec střelba do obyvatel sledujících vojenské ústupové kolony....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/238557/big_krvave-finale-jaro-1945-v-ceskych-z-2Xs-238557.png 4.749
Nahrávám...

Komentáře (11)

Kniha Krvavé finále: Jaro 1945 v českých zemích

jprst
25.06.2022

Tak tohle byla na četbu dost dřina a pokud jsem si chtěl ověřit fakta i z dalších zdrojů, tak to bylo hodně, především časově, náročné, ale rozhodně to stálo za to.

TomHagen
11.08.2020

Omlouvám se, ale tady jen jedním slovem: Silné.


alhl
02.05.2020

Další monumentální dílo jednoho z mých oblíbených autorů, za kterým se opět skrývá spousta mravenčí práce. Chce to ale silný žaludek, zvěrstva se děla neskutečná. Každopádně doporučuji všem, kteří se blíže zajímají o tu dobu.

Mánička178
25.11.2019

Brutál... je to nepředstavitelné, kolik zvěrstev se událo ze strany nacistů, nutno podotknout, že to byli ruky nejenom Němců, ale i jiných národností. Tisíce a tisíce českých lidí zmučených, zohavených, utrýzněných, popravených, kteří si kolikrát museli vykopat svůj vlastní hrob... z vesnic blízko našich obydlí. Co se jim asi honilo hlavou? Co se honilo hlavou jejich katům? Tolik vesnic vyrabovaných, vypálených. Kolik lidí o nich dnes ví? Kolik lidí žije v tom, že tento osud potkal jen Lidice a Ležáky?
Jen přemýšlím nad všemi těmi pomníky, na kterých je psáno "nezapomeneme". Mám strach, že spoustu lidí už bohužel zapomnělo. Příšerné...

MildeZ
10.08.2019

Drsné čtivo a očekávám, že pokračování v podobě Krvavého léta 1945 bude ještě o stupínek hutnější...Jako velmi vydařenou záležitost potom hodnotím přiložení CD s obrazovým video materiálem, které celou publikaci výborně doplňuje!!

milan.krimsky
29.01.2018

Kniha popisuje odsun zajatců a vězňů před koncem druhé světové války, jíž ještě neměli fašisté stále jasno o vyhrané válce. V knize jsou podrobně popsaná místa transportů a pochodů smrti vč. jejich pomníků.

novecento
28.07.2017

Po přečtení knih Jiřího Padevěta Pod tíhou historie a Krvavé finále jsem se vydal pěšky z nádraží Bohušovice nad Ohří do Terezína. Cestou jsem myslel na ty tisíce utrápených, většinou židovských mužů, žen a dětí, kteří prošli tímto Dantovským peklem. Prohlídka Památníku Terezín a muzea ghetta byla pro mě velice silný osobní zážitek. Můj velký obdiv patřil všem židovským umělcům (hudebníkům, básníkům, hercům a krejčím, kteří dovedli i z mála ušít slušivé divadelní šaty, malířům a učitelům), kteří předvedli v tomto ghettu své umění ve prospěch svého kolektivu. Pomocí kreseb a obrázků nám zanechali důkazy o krutostech a násilí dozorců, ale i popsali každodenní život v tomto ghettu. V pokladně si můžete koupit knihy s kresbami a obrazy, které Vás uchvátí svojí kvalitou zpracovaného tématu: večerní omývaní mrtvých, modlitby za zemřelé-Jizkor, noční jízdy kočáru navršeného mrtvolami ke krematoriu.. Proč se takhle rozepisuji? Protože i sám Jiří Padevět přiznává,,že knihy Krvavé finále a Krvavé léto jsou encyklopedie spíše než literatura, je to skutečný seznam, je to seznam mrtvol.“ A většina čtenářů si tento seznam mrtvol prohlédne a nebude mít více síly se k němu vracet. Stejně jako já jsem neměl sílu si koupit a odnést domů ty úžasné kresby v pokladně muzea Terezín. Myslím si, že tyto velice kvalitní knihy Jiřího Padevěta by měly být součásti výuky všech středních škol, stejně jako návštěva Památníku Terezín. Je totiž důležité, nalézt ten správný přístup k těmto knihám. Nestačí jen hledat strýčky mezi odsunutými Němci v Krvavém létě a ani si nevšimnout Krvavého finále a naopak.

minirock
02.03.2016

Hodnocení jsem dal nejvyšší, ale při čtení téhle knížky mi bylo smutno a často jsem ji odkládal na mnoho dní. Strašné, co se tady dělo v posledních dnech války. Moje babička, která válku zažila, mi vždycky když jsme se o ní bavili, říkala, němec zůstane němcem, pamatuj si to. Na ty mrtvé by se nemělo zapomínat a proto je tato kniha tak důležitá.

1