Písečná kosa

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Příběh, který se odehrává ve 13. století na pozadí válek mezi křižáky a Prusy, je ale přes své dobové zařazení moderním románem, který soustředěně popisuje nelidskost chování lidí uprostřed řádu, necitelnost a chladnost bez naděje na jakoukoliv možnost normálního života. Člověk v mezní situaci, kterou sám není schopen ovlivnit, se pak mění na studený, necitelný stroj na vyplňování příkazů nebo předem daných předpisů. Zbývá často jen zoufalství, vědomí absolutní konečnosti a zhnusení nad politickými čachry, které jsou i v rámci humanitního cíle schopny nelítostného vyvražďování. Autorova skepse a deziluze je navíc umocněna bravurním jazykem a nevšední, neotřelou obrazností, kterou se zařazuje k nepřehlédnutelným a velmi originálním spisovatelům druhé poloviny 20. století – o tom ostatně hovoří i Státní cena za literaturu, kterou Vladimír Körner dostal v roce 2006....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/224050/pisecna-kosa-224050.JPG 4.372
Žánr
Romány, Literatura česká, Historické romány
Vydáno, Ivo Železný
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (9)

Kniha Písečná kosa

Přidat komentář
Eicherik
03.08.2020

První dojem z knihy mám ten, že mi rukopis, jakým je psána moc nepřipomíná Körnera. Tématicky je to on. Temná doba, pesimismus, násilí, bezvýchodnost, v tom všem autora poznávám, ale ta slova, jako kdyby poskládal někdo jiný. Písečná kosa je zajímavý, historický příběh v kterém potkáme i pohanské Prusy, ale nejzajímavější byla pro mě ta část, která se odehrávala na řádovém hradě. Körner je můj oblíbený autor a těším se na další jeho díla.

wosch
18.07.2020

Bolest, bolest, bolest - bis zum bitteren Ende.


Klamm
24.02.2020

Kdo má rád Údolí včel, bude mít rád i Písečnou kosu. Je sice hůře stravitelná, ale jsou tam bílé zdi Jeruzaléma, komtur, Akkon, krvotok, půst, zazdívání za živa, slepá dívka, spousta pohanů, a mihne se i Armin z Heide...
Dokonce jsou tam i andělé, které ještě nikdo z lidí neviděl...
80%

ZaS
22.11.2019

Bohužel kniha pro mě byla jen potvrzením, že Körner není můj šálek kávy. Dějová linka prakticky neexistuje; je to jen sled 'obrazů'. Ideální základ scénáře ale hodně těžké na čtení.

Bolomsson
17.10.2018

Před otevřením knihy pro mě byla hlavním lákadlem tématika zaměřující se na historický střet mezi křižáky a Prusy. Paradoxem nakonec je, že o tento historický střet v knize zase až tak nejde a důraz je kladen především na postavy, jejich nesnáze, myšlenkové pochody a složité duševní rozpoložení. A to především u hlavního hrdiny Alwina, který pravidelně balancuje mezi tím, zda má být maximálně loajální svému poslání ve jménu řádu nebo se má nechat podvolit svým vnitřním myšlenkám, které jsou pravým opakem nastolené etikety a zvyklostí uvnitř řádu.
V této knize není nouze o propracované líčení krajiny, velkou pozornost spisovatel věnuje především moři, jeho chladnému pobřeží a strohým místnostem uvnitř řádového hradu, které knize přidávají na syrovosti a trudomyslnosti příběhu. Zkrátka a jednoduše...nečekejte moc odpočinkovou četbu:-).

3497299
17.04.2018

Impresionisticky laděný román odehrávající se v první polovině 13. století během křižáckých válek s Prusy a pokusů o christianizaci severu. Zjitřenou atmosférou prodchnutou všudypřítomným násilím, apokalyptickými vyhlídkami i celkovým pesimismem vůči civilizaci, který z příběhu vyzařuje, mi Körnerova kniha připomíná díla Cormaca McCarthyho. Zejména jeho nejvýznamnější dílo Krvavý poledník.

piroušek
12.08.2017

autor nezklamal, téma také ne. Lahůdka pro čtenáře a trvalá kniha do sbírky knih.

Belbo
09.06.2015

Od Körnera jsem nečetl všechno a ani se k tomu nechystám.Znám Kosu, Údolí včel, Adelheid a Psí kůži a z těch mi přijde Kosa literárně nejlepší. Ty ostatní jsou "kafemlejnky."

1