IHT IHT komentáře u knih

Případ Arleny Ferrisové Případ Arleny Ferrisové Erle Stanley Gardner

slusne cteni. Detektivni zapletka vyborna, zpusob odhaleni moc pekny, ale me dost rusily ty pravnicke dialogy. Perry Mason coby pravnik resi spoustu veci u soudu a vsechny ty kudrlinky v prime reci k soudci, svedkum, ci obzalobe pusobi dost otravne. Snazil jsem se je preskakovat, coz obvykle delam dost nerad. (Ale vazen musim cist ctyrikrat stejnou vyzvu soudci k predvolanemu svedkovi?)

16.11.2018 4 z 5

O moudré velrybě a další pohádky O moudré velrybě a další pohádky Monika Nikodemová

Ohavne. Kvalitu pohadek nechci posuzovat prilis prikre - jsou urceny pro male ctenare, takze hlavni je pouzivat jednoducha a kratsi slova a pomerne kratke vety. (Presto jsou nektere vety zbytecne dlouhe.) I pres vedomi nizkych naroku si ale myslim, ze alespon nektere pribehy jsou.. pitome. Treba takove "zelvicky" (SPOILER!!): vyrazily hledat poklad na konci duhy, cestou potkaly "velkorozce", ktery chtel jit s nimi (pry mu to vzkazala hvezda - duhu lze pritom videt jen ve dne, tak nechapu, proc v pribehu vystupuje hvezda). Na konci duhy nasly studanku, "kousek od studanky stal Velkorozec" (ktery tam prisel s nimi, takze to prilis prekvapive asi nebylo). Velkorozec se napil, zmenil v jelena a odesel. Vodni vila vylezla ze studanky, podekovala jim, ze osvobodily jelena a byl konec... uf. Jedna kratka citace pro predstavu: "Želvičky pokračovaly ve své cestě a potkali (SIC!) ještě mnoho lesních kamarádů. Jistě se s nimi ještě někdy potkají." Ruku na srdce - nemyslite taky, ze je to jen vata na natahovani textu?

Krome prostoduchych pribehu me na knize rozciluji hrubky. Ano, hrubky v detske knize!! Kterou vydal Fragment! (V nejkratsi pohadce o zelvickach jsem jich napocital 5 a to jsem byl velmi shovivavy.) Hrubky jsou velmi caste v interpunkci, nicmene i prosta shoda podnetu s prisudkem dela autorce potize. Chapu, ze kdyz jsou hrdinkami "zelvicky", pricemz jedna z nich je samec, muze to byt pro nekoho matouci, ale presto logika gramatiky je neustupna. (Shovivavejsi jsem byl u hodnoceni prime reci, kdyz zelvicky oslovovala dalsi postava - tam muze pritomnost muzske postavy zavdat pricinu pro mekke "i".) Srozumitelnost textu snizuji obcasne preklepy ve forme chybejicich predlozek atp. Krome zmineneho je pro deti matouci (overeno na sedmiletem synovi), ze autorka nepovazuje za nutne u dialogu oznacovat mluvciho. Dospely ctenar pochopi, ze kazdy novy odstavec predstavuje zmenu mluvciho, ale kdyz ty proslovy jsou kraticke vety na pul radku, tak to dite muze slusne zmast.

Za pozitivum knihy povazuji docela pekne ilustrace, proto jedna hvezda

13.11.2018 1 z 5

Led pod kůží Led pod kůží Vilma Kadlečková

tak za me porad dobry. Chapu, ze kdyby to nekdo cetl bez navaznosti na prvni dil, byl by hodne zmateny, ale kdyz to ctu jednim dechem, tak je to chytlave a napinave. Uz se vrham na dalsi dil :)

12.11.2018 4 z 5

Jablko je vinno Jablko je vinno Miroslav Horníček

Milé, moudré, ale přesto na mě někdy působí trochu vyumělkovaně. První části s (pre)historickými příběhy z českých dějin jsou podle mě nudnější. Zato Napoleon mě prostě nadchnul. Na jednu stranu to je napsáno velmi chytře a je vtipné, jak se střídá "ženský" a "mužský" pohled na mezilidské vztahy, na druhou stranu, pan Horníček to napsal velmi šablonitě, se zveličením mužských a ženských stereotypů. Právě lpění na stereotypech v mých očích knihu poněkud shazuje.

28.10.2018 3 z 5

Milí pokusní králíci Milí pokusní králíci Jaroslav Flegr

Zvyknout si na styl teto knihy chce cas. Pokud tomu ale cas venujete a prestane Vas rozptylovat uvodni odstavec, vlastni text, konecny komentar autora a hlavne dost infantilni a vetsinou zcela zbytecne facebookove "skopiciny", tak si muzete vychutnat popularizacni texty z pera vedce-autora.
Precetl jsem opravdu hodne popularizacnich knih a textu a hodne casto jsem mel dojem, za autor je mirne receno posuk, ze si honi vlastni triko a chce hlavne exhibovat. Tyto myslenky me napadaji i u Flegrovych Kraliku. Zaroven ale smekam pred panem profesorem, jak dokazal vydupat prakticky z niceho kvantum paradnich dat. Urcite za tim stoji i jeho skvela schopnost vytahnout (alespon v popularizacnim textu) podstatu problemu a predvest jej lidem s nejakou poucnou paralelou ze spolecenskeho zivota. Za tuto schopnost mu ochotne promijim i jeho politickou agitku (ktera je knize naobtiz, protoze 5 let stare trenice si uz skoro nikdo nepamatuje), misty usmevne, ale vetsinou spise nejapne FB zertiky i desive amaterske graficke podani (probuh, kdo pustil ty prakticky necitelne grafy?).

Plnych pet hvezdicek za skvelou popularizacni praci!

21.10.2018 5 z 5

Jantarové oči Jantarové oči Vilma Kadlečková

Skvele. Prestoze jsem zacinal cist asi trikrat, nez me to chytlo, tak musim priznat, ze to je proste skvele :) A to nejsem zadny fanda SF!
Dobre pripraveny pribeh, osudy jednotlivych postav prijemne propletene, uz se tesim, az si dam dalsi dily a cele se to "posklada" :)
Nektere charaktery jsou sice plossi (treba Pinky), ale celek je velmi prirozeny. Pokud mate radi klasicke SF, urcite neprohloupite ctenim teto knihy. A pokud Vam prijde prvnich par kapitol prilis komplikovanych - vydrzte, smysl a pribeh se objevi ;)

19.10.2018 5 z 5

Past na osamělého muže Past na osamělého muže Robert Thomas

Vyborne, jsem moc rad, ze jsem to precetl (za jeden vecer). Styl psani je naprosto paradni - mozna by se dal popsat jako divadelni fraska. Jako detektivku to ale urcite neberte - mohli byste v rozuzleni hledat mouchy a to za to nestoji :) (za detektivni linku strhavam hvezdicku, ale bavil jsem se dobre :))
velka skoda, ze toho do cestiny prelozili od Thomase tak malo :(

13.10.2018 4 z 5

Jak nevyloupit banku Jak nevyloupit banku Donald E. Westlake

dost slabe, pribeh hodne protahovany, Westlake umi napsat mnohem lepsi knihy (Rosady, Jak nevodit policii za nos)

09.10.2018 3 z 5

Válka spermií: Nevěra, konflikt mezi pohlavími a jiné ložnicové bitvy Válka spermií: Nevěra, konflikt mezi pohlavími a jiné ložnicové bitvy Robin Baker

Dechberoucí, čtivá, provokativní - přesně takhle by měla vypadat popularizace vědy.

03.10.2018 5 z 5

Co by můj syn měl vědět o světě Co by můj syn měl vědět o světě Fredrik Backman

Mam Backmana moc rad (Ove, Babicka, Britt-Marie) a "Syna" jsem zacal poslouchat jako audioknihu. Dost me to otravilo, vubec me to nebavilo.... :( (Ac muz, nejsem zrovna zastance fekalniho humoru a prvni kapitola mi zase tak vtipna neprisla.)
Nejaky cas jsem to nechal ulezet a ted si knihu precetl sam. A nelituji!!
Backman je niterny a opravdovy. Na rozdil od predchozich knih tato nema pribeh, ale jedna se o radu zamysleni nad podstatnymi vecmi v zivote. I proto si myslim, ze vlastni cteni s vlastnim tempem, pauzami na premysleni a konfrontaci s vlastnimi nazory je tu hodne dulezite.
Nedokazu (po)soudit, ale nedivil bych se, kdyby nekteri ctenari s relativne prikrymi komentari byli bezdetni... ci nezamilovani... :)

S ohledem na tema se primo nabizi srovnani Dominika Landsmana (Denicek moderniho fotra atd.) s Fredrikem Backmanem. Oba se snazi zpracovat totez, oba jsou vtipni, ale kazdy je uplne jiny. Zatimco u Landsmana jsem se chechtal o 106, Backmanuv humor je mily, dojimavy. Pritom jsou oba sebeironicti, inteligentni a zaujimaji stejny (ci hodne podobny) postoj. Coby otec si nachazim svoje u obou autoru :)

02.10.2018 5 z 5

Konec léta Konec léta Anders de la Motte

Prijemne a ctive drama. Rozuzleni prekvapive, i kdyz jista voditka rozumne napovidaji nektere souvislosti. Jednu hvezdicku strhavam za charakter hlavni postavy - Vera pro me byla do poloviny knihy hrozne komplikovana a necitelna, vubec jsem se v ni nedokazal zorientovat. Na jednu stranu hrozne povrchne popsany vztah k Leonovi, ktery se strucne objasni az v zaveru knihy a ktery je pro hlavni dejovou linku mozna zcela nepodstatny, ci zcela povrchni vztah k Ruudovi. Naproti tomu jeji "sjizdeni se" utrpenim druhych je popisovano natolik niterne, az to rusi, resp. odvadi pozornost. S motivaci pro takovou zavislost jsem se nejak nedokazal ztotoznit.
Struktura pribehu pro me byla take rozporuplna - na jednu stranu je Vera temna, sebedestruktivni, mysteriozni, na druhou stranu rusi pribeh nektere prvoplanove "efektni" momenty (Vera si oblekne matciny saty). Ale to uz jsou jen takove stouralovy malicherne poznamky ;). Knizka urcite stoji za precteni, pokud mate chut na nejaky thriller.

02.10.2018 4 z 5

Rošády Rošády Donald E. Westlake

Klasicky Westlakeuv styl - vyborna zapletka, cynicka hlavni postava, prekvapiva pointa :)
Tyhle knihy (Rosady a Jak nevodit policii za nos) patri mezi me stalice, rad se k nim vracim. Dortmunderovska serie (Jak neuloupit smaragd a dalsi) uz mi tak zabavna nepripada, protoze hlavni hrdina je melancholik a smolar. Kazdopadne se jedna o velmi ctive oddychove dilo, ktere ma v ceskem vydani dost ohavnou obalku (skoda, ze ji nedelal taky Born) a nezajimavy nazev (vtipna anglicka slovni hricka Two much! se nijak zvlast sikovne prelozit neda, ale vysvetlovat v anotaci, ze pri rosade se komplikovane tahne kralem, to je dost nuda).

27.09.2018 5 z 5

Jak nevodit policii za nos Jak nevodit policii za nos Donald E. Westlake

Vyborna a netradicni detektivka. Westlake je skvely vypravec s paradnimi napady, jeho pribehy jsou hezky vystavene a maji vypointovany konec. Prestoze tu v komentarich par lidi konec kritizuje, myslim, ze je proste "westlakeovsky".
Pokud se Vam libi tahle knizka a necetli jste autorovy Rosady, urcite si je prectete - budou se Vam libit :)

27.09.2018 5 z 5

Třiatřicet stříbrných střech Třiatřicet stříbrných střech Jan Vladislav

uf, hodnotim z pozice unaveneho rodice, ktery cte detem pred spanim a hodnotim velmi kriticky. Vsechny pohadky jsou hooodne dlouhe a hooodne natahovane. Ve stylu Tri vlasu deda Vseveda, ktery se porad budi a porad pta, proc ho matka nenecha spat... nebo ve stylu Jezibaby, ktera trikrat vyjde pred pernikovou pohadku s otazkou, kdo ji to tu loupa pernicek... Detem by se to asi i libilo, ale tak dlouhou pohadku pred spanim nevydrzi - takze ve finale jim pointa unikne... a ja zustavam frustrovany uprostred nekonecne rozectene pohadky...

to, ze jsou pohadky na 10-20 stran by se jeste dalo vydrzet, ale zkuste detem, ktere se snazite ulozit, v prubehu cteni vysvetlovat, co je to: jařmo, kleč pluhu, dýhy sudu, vřeteno, kolovrátek, carevična, pastorkyně, spanilost, kuš, šumař, roubení, kořenáč, ... petilete deti jsou fakt zvedave a nejradeji by vsechno videly na obrazku (ukaz na pocitaci!), proto jsou tyto pohadky pro cteni pred spanim zcela nevhodne.

27.09.2018 2 z 5

Zatracená smůla Zatracená smůla Donald E. Westlake

Jsem rad, ze se autor po Uloupene bance opet dostal do formy. Zatracena smula je prima lehke oddychove cteni :-)

25.09.2018 3 z 5

Zpackaný únos Zpackaný únos Donald E. Westlake

Jsem moc rad, ze jsem vydrzel u Dortmundovy serie. Tahle kniha je opet zabavna, nenudi presprilis dlouhymi popisnymi pasazemi (ve srovnani s Uloupenou bankou), postavy maji vtipne dialogy a zapletka vesele graduje. To vse je v souladu s prvnim dilem (Jak neuloupit smaragd) a snad i zbytkem serie. Vesele dovolenkove cteni na destive odpoledne :)

22.09.2018 4 z 5

Ako sa správajú zvieratá Ako sa správajú zvieratá Ivan Filipovič Zajančkovskij

V dnesni dobe je to jednoznacne zastarale... pred triceti lety jsem to sice hltal, ale nyni uz dokazu ocenit i jine aspekty knihy (vedeckost, verohodnost, preklad). Je tam rada nedostatku a chyb, ale to je poplatne dobe - Brehmuv zivot zvirat uz dnes taky prilis neobstoji :)
Za precteni stoji, ale pokud Vas to nechytne samo, tak to klidne odlozte ;)

21.09.2018 3 z 5

Ukradená banka Ukradená banka Donald E. Westlake

Ctu celou Dortmunderovskou serii, neboli mam za sebou prvni dil a chystam se na dalsi. Ukradena banka nebyla spatna, ale ve srovnani se smaragdem mi prisla vyrazne nudnejsi. Hlavne ty dlouhe popisy podruznosti (partii karet hlidacu, premysleni, co muzou mit protihraci a kolik centu vyhraju/prohraju... to bylo dost nezazivne pro nekoho, koho nebavi karty ani nazivo). Stejne tak kradeni podvozku ze srotaku, ci jejich montaz... Urcite budu v serii pokracovat, ale jine autorovy knihy hodnotim vyse :)

21.09.2018 3 z 5

Sputnik, má láska Sputnik, má láska Haruki Murakami

motto: "kdybych vedel, ze to ma doslov, tak jsem to asi necetl"

vim, ze tu zrejme budu za burana, ale kazdy jsme nejaky. Jake to bylo? Tajuplne? ano. Velmi ctive? ANO! Melancholicke? ANO!!
Kazdopadne me pocity jsou smisene. Na jednu stranu velmi detailni popisy a velmi osobni zpovedi. Zneklidnujici, voyeuristicke a depresivni. (Budiz, to by se dalo vydrzet :)) Na druhou stranu silne symbolicke a jinotajne. A to je to, co mi nesedi. Mozna jsem jednodussi, ale moderni umeni, Kafka ani haiku me neberou. Byla to moje prvni zkusenost s Murakamim a na nejaky cas zrejme posledni. Urcite nelituji, ze jsem si ho precetl, to tvrdit nechci, ale ten doslov - ten me fakt otravil.
Uz z principu nemam rad doslovy, kde se Vam nekdo, kdo knihu nenapsal, snazi vysvetlit, co se autor pokusil ctenari sdelit. Ruku na srdce - pokud autor nenapise doslov sam, tak podobne interpretace dila jsou pro mne spise dokladem jeho pochybne kvality. Pokud by bylo dilo dobre, tak by podobne doslovy snad potreba nebyly, no ne? ;)

12.09.2018 2 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Kdyz jsem si knihu precetl, byl jsem dojaty. Kdyz jsem se podival na autoruv medailonek, byl jsem v soku.
Jak to delate pane Backmane, ze dokazete v jednatriceti napsat tak hluboky pribeh o cloveku temer dvakrat tak starem, jako jste vy? Jak se dokazete vyhnout obvyklym stereotypum mladych lidi a byt tak fantasticky lidsky a opravdovy? Hluboce pred Vami smekam...

10.09.2018 5 z 5