Igor1311 Igor1311 komentáře u knih

Kde raky spievajú Kde raky spievajú Delia Owens

ach, nikdy by som si nepomyslel, že sa pustím do čítania takýchto typov kníh. Určite to nie je pre mňa tá najlepšia kniha, akú som kedy čítal. No je to kniha, ktorá vo mne v poslednom čase najviac zarezonovala. Nádherný opis močiara a spolunažívanie dievčaťa a čajkami a všetkým živým v jej okolí ma doslova vtiahlo do príbehu a prenieslo do Severnej Karolíny. A na chvíľu som premýšľal, aký to musí byť život mimo civilizácie v prostredí nemých tvárí čajok, orlov a rakov. Aké je to ocitnúť sa na pokraji spoločnosti a napriek tomu viesť plnohodnotný život.

19.11.2020 5 z 5

Zvieracia farma Zvieracia farma George Orwell (p)

Dielo, ktoré nikdy nezostarne a vždy bude aktuálne, až aktuálnejšie. Dokonale zobrazuje našu spoločnosť, kde všetci sú si rovní ale niektorí sú si rovnejší. Vyhraj voľby a môžeš všetko.

05.02.2024 5 z 5

Lučištník Lučištník Bernard Cornwell

Cornwell je známy hlavne pre jeho sfilmované série Uhtreda a Sharpa. Ale... opäť sa raz vracia k svojej obľúbenej téme anglických stredovekých lukostrelcov. Už po pár stránka sme in medias res. Storočná vojna zúri a Thomas sa vrhá do krutých bitiek. Všetky bitky, najmä tá pri Kreščaku, sú viac ako vierohodne opísané. Veľké plus je takmer 100% zhoda s dobovými udalosťami.

30.01.2020 5 z 5

Vlk a dýka Vlk a dýka Juraj Červenák

je to prvý príbeh zo série, ktorý je písaný v prvej osobe ako rozprávanie notára barbariča. zrejme aj preto sa kniha perfektne čítala. aj bez väčších bojov má príbeh rýchly dej bez hluchých miest. osobne mi chýbal ten Steinov suchý humor, ale na pribehu sa to velmi nepodpísalo a kniha si zasluhuje všetkých päť hviezdičiek.

06.12.2018 5 z 5

Červený kapitán Červený kapitán Dominik Dán

Zas a znova famózny diel so zaujímavou historkou zápletkou, aj keď miestami už prekombinovanou a ťažko uveriteľnou, ale zas s výborným nápadom v porovnaní s ostatnými časťami.

12.04.2024 5 z 5

Na smrť Na smrť Jozef Karika

Pre mňa jednoznačne najlepšia karikova kniha, možno kvôli tomu, že konečne nejde o mysteriózny príbeh. príbeh je brutálny, podrobné opisy ´´života´´ v táboroch, výsluchy väzňov, prepletené životné osudy, jednoducho fantázia, aj ked to s ohľadom na príbeh knihy to nie je najvhodnejšie slovo. Na smrť je jednoznačne jednou z najlepších kníh, ktoré som čital za posledné obdobie a možno jednou z uplne najlepších.

24.10.2023 5 z 5

Anjel v podsvetí Anjel v podsvetí Juraj Červenák

Áno, áno, konečne je celý triumvirát vyšetrovateľov opäť pokope. Tentokrát sa vydávajú do Plzne, kde bol presídlený cisársky dvor, kapitán Stein najmä na popud svojho brata Leopolda. Tu sa začína vyšetrovanie, ktoré sa dotýka aj tých najväčších kruhov. Všetci zainteresovaní sa stretnú s vecami, ktoré otrasú ich vierou.
V knihe sa nachádzajú mnohé ďalšie historické postavy, dej mi pripomína mix Ohnivého znamenia a Krvi prvorodených. Pre mňa sa jedná o jednu z najlepších častí série, aj keď mám pocit, že záveru príbehu chýba akýsi razantnejší koniec, ale celková spokojnosť je nesmierna.

09.10.2020 5 z 5

Pád titánů Pád titánů Ken Follett

Jedna z úplne najlepších kníh, aké som kedy čítal. Follettovo majstrovstvo nie je len v rozvetvenom opise osudov spomínaných rodín, ale najmä v tom, ako čitateľovi ponúkol historické udalosti. Perfektne a kriticky hodnotí politickú situáciu v Európe pred vznikom vojny, opis najväčších bitiek prvej svetovej vojny za ním nezaostáva. Človek, ktorý ma aspoň základné znalosti o udalostiach opisovaných v knihe si príde určite na svoje, dozvie sa, ako sa robila najvyššia politika na začiatku minulého storočia, ako vyzerala spoločnosť od najvyšších priečok až po tie najnižšie.

11.12.2018 5 z 5

Diabol v zrkadle Diabol v zrkadle Juraj Červenák

Keď som prvýkrát čítal Diabla v zrkadle, z celej série mi prišiel tento príbeh ako najslabší. Dnes som si ho opäť vzal do rúk s tým, že si prečítam len prvých pár strán, ale ani neviem ako, a zrazu som si čítal záverečné poďakovanie. Aj keď je to slabšie ako ostatné diely, stále sa vyznačuje veľmi dobrou kvalitou. Autor vnáša menšie napätie a rozbroje medzi hlavné postavy, čo vyplýva najmä z príbehu o náboženských pokojoch. Výborne vystihnuté napätie medzi katolíkmi a protestantmi, krvavé bitky plné vyvrhnutých vnútorností, zápletka s biskupom, atentát na majestát, proste výborné dielo.

27.11.2018 5 z 5

Čachtická paní Čachtická paní Jožo Nižnánsky

od nižnánskeho mám prečítané takmer všetko, ale toto a lásky žofie bosniakovej su jeho najlepšie knihy...krvavá grofka bola námetom už mnohým autorom, ale tak, ako ju zachytil a jej príbeh opísal jožo, sa nepodarilo asi nikomu

09.09.2018 5 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Trhlina bola svojho času megahit na Slovensku a práve preto som si ju neprečítal. Časom vyšiel film a kniha zažila ďalší boom. Kedže knihu a film čitali/videli všetci, práve preto sa mi do nich nechcelo. Film som nakoniec pozrel, aj viackrát, ale bola to bieda.

Po hooodne dlhom čase som sa rozhodol si Trhlinu aj prečítať, lebo som sa chcel isť na Tribeč pozrieť v noci, na všetky jeho paranormálne javy (samozrejme, že som sa k tomu zatiaľ nedostal :D). Aaale kniha mi prišla fakt dosť dobrá až napínavá. A to nie som fanušik knižných hororov. Les v noci može posobiť hrozivo, najma ak ste na mieste, kde ste nikdy neboli a máte problém s orientáciou. A tuto atmosferu Karika bravúrne vystihol. Do toho zakomponoval podľa Igorovho svedectva všetky tie nadprirodzené javy, ktoré sa im prihodili, od svetielok po halucinácie. Možno pre mna jedna z najlepších pasáží bola tá o Fisherovi a celej story okolo nájdenia platní s nahrávkami.

Určite nejde o nejaké svetové literárne veľdielo, no Trhlina má svoju mysterioznu atmosféru, ktorá z nej robí solídne dielo.

02.06.2023 5 z 5

Vaterland Vaterland Robert Harris

Pre mna zatial najlepšia Harrisova kniha, čo som čital. Hned od prvých strán sa dá napätie krájať, napínava atmosféra, skvele megalomanské opisy Berlína. Presuvame sa do akejsi sci fi historie, v ktorej Nemecko vyhrá vojnu a stanu sa panmi na kontinente. Na pozadí velkeho statneho sviatku sa však odohravaju udalosti, ktoré by mohli otriasť narodnym socializmom.
Ale ten záver! Prišiel mi akýsi dosť odfláknutý. napriek tomu sa jedna o velmi slušny pribeh a ako písal Boby17 predo mnou, ten holokaust, o ktorom nik z nezainteresovaných nevedel je vskutku famozne opísaný

04.11.2020 4 z 5

Strach Strach Jozef Karika

Po Trhline ide o moje druhe stretnutie s Karikom a musím priznať, že ma to bavilo rovnako. Aj ked podobné hororové žánre vôbec nečítam, myslím, že vďaka karikovi ich začnem a začnem hned dalšou jeho knihou.

22.09.2023 5 z 5

Pre hrsť dukátov Pre hrsť dukátov Juraj Červenák

Konecne sme sa dockali dalsje casti a musim povedat, ze pre mna je jednou z tych najlepsich. Silna trojka vysetruje dalsi zavazny pripad siahajuci do najvyssich mestianskych kruhov. S pribudajucimi castami serie sa nam profilizuju aj charaktery postav, co je super, najma u serzanta. Nechyba suchy humor, opisy zlamanych hnátov, opisy zlatej Kremnice, prisna kapitanova zbožnosť ci litre vypiteho piva. Sice koniec mi prisiel akysi nedotiahnuty, ale napriek tomu opat vynikajuce citanie a verim, ze onedlho sa budeme moct tesit na dalsie ich dobrodruzstvo.

26.10.2021 5 z 5

Narrenturm – Veža bláznov Narrenturm – Veža bláznov Andrzej Sapkowski

Takže prvá časť Reinmara je za mnou. Po pre mňa vynikajúcom úvode prišla, aspoň ako som to ja cítil, dlhá a nezáživná časť, ktorá sa však na konci dostala na rovnakú kvalitnú vlnu ako úvod. Čo mi však vadilo bola hojnosť latinských viet /podobne ako v Ecovom Mene ruži/, v ktorých som sa ľahko strácal a tak mi dej unikal.
Avšak odhliadnuc od latinčiny to však bola spanilá jazda /áno, ako husitské jazdy/. Andrzej vynikajúco opísal vrcholný stredovek, najmä náboženstvo ako také a všetko s tým spojené /inkvizícia, stredoveké čary, zaklínadlá, bosorky atď./. Po celkovom zvážení mi však z toho vyšiel vskutku dobrý a pomerne hodnoverný historický román z náboženského prostredia, z ktorého na nás z každej strany číhali náboženskí odpadlíci, kacíri, žoldnieri, rytieri.

15.02.2020 4 z 5

Hra o tróny Hra o tróny George R. R. Martin

Určite jedna z najlepších kníh, aké som kedy čítal.

Nikdy som nebol veľký fanúšik fantasy /nerátajúc Pottera, ktorého so čítal ako dieťa a Tolkienovho Pána prsteňov, ktorého som videl ako film asi 100x/. Keď už bola Hra o tróny takým seriálovým megahitom, tak nastal čas, aby som si ju pozrel a samozrejme prečítal. Kniha je geniálna a neuveriteľne podrobná - áno, je tam mnoho mien, ale čo už :) Skvele, skvele vykreslené postavy, hlavne Daenerys /aspoň pre mňa/, ktorá sa zo šedej myšky vypracuje na silnu khaleesi.

Asi jediná škoda je to, že som videl seriál a viem, čo bude nasledovať. Mimo toho som nadmieru spokojný a teším sa na ďalšie tisíce a tisíce strán z tejto epickej ságy.

24.11.2019 5 z 5

Agónia a extáza Agónia a extáza Irving Stone (p)

neuveriteľne farbisto a kvalitne napísaný životopis o najväčšom staviteľovi s dejinách. Stone je spisovateľský fenomén, ktorýprináša čitateľovi životy významných ľudí v románovej forme. Tentokrát na 800 stranách rozpísal do podrobností život sochára a maliara Michelangela Buanarottiho, ktorý sa už od mala tužil stať sochárom. Veľké plus pre knihu prinášaju dovtedy nezverejnene dokumenty, sukromna Michelangelova korešpondencia, ktoré sa do napísania knihy nikde neuverejnili. neuveriteľne pútavo sú zachytene jeho uspechy, ale aj neuspechy. Popri Gréckemu pokladu je to jedna z jeho najlepšich knih.

19.02.2019 5 z 5

Beštia Beštia Dominik Dán

zatiaľ jedíná Dánovka, ktorú som prečital dvakrát. Je plná krutosti, neúcty k ľudskému životu, no zároveň prešpikovaná suchým humorom Krauza a spol., bez ktorého by tento prípad asi nezvládli. Aspoň pre takých, aký bo Rigo mal trest smrti ostať.

10.04.2024

Nehanebné neviniatko Nehanebné neviniatko Dominik Dán

vynikajuca, skvelá a zatiaľ asi nejlepšia Dánovka, kde do poslednej kapitoly nevieme kto je vrah(?). Skvelé, jednoducho skvelé.

03.04.2024 5 z 5

Tma Tma Jozef Karika

V porovnaní so Strachom ide rozhodne o dejovo slabšiu knihu, aj keď námet nebol vôbec zlý.

22.09.2023 4 z 5