Narrenturm – Veža bláznov

Narrenturm – Veža bláznov je prvý diel historicko-fantastickej série Husitská trilógia od najúspešnejšieho poľského autora súčasnosti Andrzeja Sapkowského. Medik Reinmar z Bielawy je na úteku. Nielen pre lásku, ktorou zahorel k manželke sliezskeho šľachtica Gelfrada von Stercza, ktorý je toho času na križiackej výprave proti Husitom. Reinmar sa musí mať na pozore aj pred inkvizíciou. Tá totiž v jeho skromnej zbierke objavila spisy, za ktoré by sa hanbil každý Boží služobník. Reinmar križuje polia a lesy strednej Európy len s ťažkosťami, po rozume mu totiž stále behajú zvodné vnady čarokrásnej Adely, čo má robiť, keď je volanie srdca silnejšie ako hlas rozumu? Vstúpte s majstrom pera Andrzejom Sapkowským do roku 1422, kedy všetky cesty lemovali šibenice a polia križovali pochodne križiackych výprav proti vyznávačom nepravej viery v samom srdci Európy. Husitskí špióni sa však schovávajú na netradičných miestach a husitské vojská tvorené prostými roľníkmi víťazia nad šľachtou a nabodávajú na ostrie svojich nožov....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/41_/416213/veza-blaznov-Jii-416213.jpg 4.4596

Husitská trilogie / Husitská trilógia 1.

Literatura světová, Romány, Fantasy
Vydáno, Lindeni

Kniha Narrenturm – Veža bláznov

Igor1311

Takže prvá časť Reinmara je za mnou. Po pre mňa vynikajúcom úvode prišla, aspoň ako som to ja cítil, dlhá a nezáživná časť, ktorá sa však na konci dostala na rovnakú kvalitnú vlnu ako úvod. Čo mi však vadilo bola hojnosť latinských viet /podobne ako v Ecovom Mene ruži/, v ktorých som sa ľahko strácal a tak mi dej unikal.
Avšak odhliadnuc od latinčiny to však bola spanilá jazda /áno, ako husitské jazdy/. Andrzej vynikajúco opísal vrcholný stredovek, najmä náboženstvo ako také a všetko s tým spojené /inkvizícia, stredoveké čary, zaklínadlá, bosorky atď./. Po celkovom zvážení mi však z toho vyšiel vskutku dobrý a pomerne hodnoverný historický román z náboženského prostredia, z ktorého na nás z každej strany číhali náboženskí odpadlíci, kacíri, žoldnieri, rytieri.

Hesonit

Skvělé v rovině historického románu, báječně odlehčené inteligentním, často zábavným fantasy aspektem. Oceňuji autorovy vysvětlivky a poznámky.

Gauri

Knížka mě bavila. Nejednou mě rozesmála, nechybí v ní ale ani napětí a romantika. Jazyk, kterým Sapkowski píše, jsem si neskutečně vychutnávala. Baví mě i prostředí do kterého je příběh zasažen. Jednu hvězdičku jsem ubrala, protože skrz dlouhé politické rozhovory, latinské věty a nespočetné množství jmen, se mi kniha chvílemi nečetla lehce.

Bandini

Výborná kniha, četla se sama. Sapkowski a jeho skvělý příběh, postavy, dialogy, humor...řekl bych lepší než Zaklínač a to jsem jeho velkým fanouškem.

kuruteku
29.12.2019

Tento cyklus se z autorovy tvorby docela vymyká - sice stejně jako v Zaklínači hlavní hrdina kašle na zákony a morálku (i když ne tak docela, prostě cizoložství je dovoleno, vražda ne), ale tím veškerá podobnost končí. Je to jiný příběh, jiný průběh. I když jsem začal číst ze zvědavosti a dočetl z úcty k autorovi, musím si to pořád opakovat. Chvílemi jsem se nudil (nekonečné putování), chvílemi bavil (čarování a bitvy), chvílemi žasnul nad naturalismem magických a bitevních scén, jásal nad humorem a hlavně trpěl latinskými citacemi. Proč jsou v e-knize vysvětlivky na konci a nejsou propojeny odkazem? Sečteno a podtrženo, není to špatné, pokračování si - snad, protože zatím není k sehnání - rád přečtu.

JiriKlesta
09.12.2019

Naprosto špičková kniha s dokonale vystiženou atmosférou středověku. Kam se hrabou některé historické romány z českého středověku. Autorova důvěrná znalost historických reálií kombinovaná jeho specifickým humorem. Prostě pecka!

Šnek86
02.12.2019

V celku příjemné putování Reinmara z Bělavy zasazené do období husitských válek.Reynevan je vskutku naivní , tak trochu pošetilý a hlavně sukničkář, kterého ženy dostávají do neustálých průserů.Naštestí má všude dost přátel, kteří mu zachraňují zadek... Občas se objeví nějaké kouzlo nebo trocha magie.
Pozn: Uvádění kapitol mi celkem vyhovovalo.
Pokračuji druhým dílem.

zpevSusannah
23.09.2019

Není to Zaklínač a přesto to má ty správné koule - humorné scénky, akce a neustálé očekávání co zase ten Reynevan provede :-). Zcela jsem si tohoto "nešiku" se svým malým "klanem" ochranitelů zamilovala.
Narrenturm je prostě dobrodružný fantazy příběh, který v tomto stylu umí napsat snad jen pan Sapkowski.
Taaaakže, Boží bojovníci, jedeme dál a to přímo do Čech!