Ignis Ignis komentáře u knih

Nepříliš šťastná rodina Nepříliš šťastná rodina Shari Lapena

Tak jako, asi mě to bavilo. Jen těch psychopatů tam bylo nějak moc, a ten jen tak nahozený motiv nočních vyjížděk... Mám z toho pocit, že to není fér, něco jen tak naznačit a nechat být. Tohle zase není mnohovrstevnatý román s několika výklady, ale přímočará detektivka.
A konec mě taky zklamal, ne, fakt jsem sestře zavražděného nepřála tu satisfakci, které by se jí mělo dostat.

29.06.2023 3 z 5

Zásnubní prsten Zásnubní prsten Vlastimil Vondruška

Bylo to zajímavé, ale ta hlavní zápletka strašně moc překombinovaná a nepravděpodobná. Ale dobře se to četlo a koneckonců už napsal i horší věci.

18.04.2023 4 z 5

Podzimní boogie-woogie Podzimní boogie-woogie Jan Švancara

(SPOILER) Začíná to relativně zajímavě, detektiv je takový řekněme klasický (zní to líp než neoriginální a vlastně mě to vůbec nevadilo, naopak).
Vývoj případu mě bavil přesně do chvíle, kdy se tam objevila mafie, tím to pro mě ztratilo veškeré kouzlo. Přijde mi to strašně laciné, mafie má prostě lidi všude, takže všechno ví a všechno zná a basta.
Akorát teda nevím, jestli jsem tak nepozorně četla (to je možné, spěchala jsem, abych to vrátila do knihovny), ale nějak jsem nepostřehla, jak vůbec ten mafián na ten obraz přišel. Ale ta závěrečná tečka mě pobavila, to ne že ne.
Jinak ta legionářská linka se mi líbila, zábavnější o to víc, že zrovna před touhle knížkou jsem četla Čechosabáky, které se zabývají podobným tématem, ale úplně jinak.

09.03.2023 3 z 5

Znáte jejich příběhy? 31 příběhů holek a kluků z dětských domovů Znáte jejich příběhy? 31 příběhů holek a kluků z dětských domovů Denisa Prošková

Náhodou jsem na knížku narazila v knihovně a vlastně ani nevím, proč jsem si ji nakonec půjčila, ale rozhodně nelituji.
Někdy je těžko uvěřitelné, jak někteří lidé žijí a co musí děti vydržet. A je zajímavé i jak vlastně dneska vypadají dětské domovy a jak fungují.

19.02.2023 5 z 5

Čechosabáky: Ve stínu legií Čechosabáky: Ve stínu legií Jan Michl

(SPOILER) Zajímavá detektivka, hlavní hrdina sympatický, ostatní postavy zajímavé. Jen ten konec je takový vlastně rozbředlý, sice se většina úmrtí vysvětlí, ale tak nějak to není ono.

19.02.2023 4 z 5

Démon přichází v mlze Démon přichází v mlze Martin Nesměrák

Přiznávám lehké zklamání. Autora neznám, tahle knížka mi náhodou přišla pod ruku v knihovně. Možná kdybych znala, zklamaná nebudu. Ale název i anotace vyvolávají dojem, že se v knížce bude víc řešit záhada démona a pozdější vraždy, bohužel ta potenciálně zajímavá detektivní zápletka je strašně odfláknutá a průhledná. Naštěstí to zachraňuje druhá linie příběhu, která je mnohem zajímavější než ta předchozí. Takže ve výsledku lepší průměr.

11.02.2023 3 z 5

Mluví k vám kapitán Mluví k vám kapitán Martin Moravec

Naprosto super. Moc jsem od toho nečekala, ale fakt mě to bavilo, člověk se dozví spoustu věcí a ještě se u toho pobaví.
A vzbudilo to ve mě touhu aspoň jednou letět A380, jak mě byly letadla celkem ukradený, tak nadšení pana kapitána je nakažlivé.

22.01.2023 5 z 5

Půl krále Půl krále Joe Abercrombie

Dobře napsaný příběh, který má spád. Většina motivů tam sice není úplně originální, ale dohromady fungují skvěle.
Jen jsem si celou dobu říkala, že na autora je to nějaké krotké, až na konci jsem si v přidaném rozhovoru přečetla, že je to pro mládež, tak tím se to vysvětlilo:-)

06.01.2023 4 z 5

Má sestra je sériový vrah Má sestra je sériový vrah Oyinkan Braithwaite

(SPOILER) Bavilo mě to, taková lehká záležitost na jedno přečtení, četlo se to skoro samo.
Jen mě teda mrzel ten konec, který vlastně není.

29.12.2022 4 z 5

No...ty části, kde se autor věnuje Evženovi, Taťáně a ději vůbec, jsou výborné.
Dopis Evženovi si opravdu zaslouží proslulost.
Zajímavý je i pohled na ruskou společnost v té době.
No a pak...pak jsou tu ty autorovy odbočky podobající se vzdychání důchodce nad zkaženým světem. Bohužel tvoří poměrně výraznou část knihy a nudí. Alespoň mě tedy určitě.
Rozhodně ale nelituji času, který jsem s knížkou strávila.

Pár pistolí - a stačí.
Pár pistolí a kule jen,
a osud bude rozhřešen.

27.12.2022 3 z 5

Broučci Broučci Alena Peisertová

Ve školce nám to pouštěli na desce anebo nám to četla soudružka učitelka, to už si nepamatuju, vím, že mě tenkrát přišla jako nejsmutnější smrt Janinky, konec kupodivu už pak tolik ne.
Teď jsem to četla synovi a jen zírala na věci, co tam vlastně jsou, nejvíc mi ale vadila ta slepá poslušnost k bohu, to mě strašně dralo, jakákoliv vlastní iniciativa musela být po zásluze potrestána. O pohádce o koťátkách nemluvě, ta mě přišla extra krvelačná. Nemělo by v křesťanství jít spíš o napravení hříšníků než trest smrti při jakékoliv lehké neposlušnosti?
Jinak to beru jako sondu do tehdejšího života -
"Broučku, budeš se ženit - Ale já nechci! - Nezájem, vezmeš si Berušku. - Ale já si nechci vzít Berušku... - Jinou neznáme a oženit se musíš, tak mazej žádat o ruku. - Hm, tak jo."
A u Berušky: " Beruško, vezmeš si Broučka! - Ale já bych radši... - Nic, Brouček přišel jako první, tak si ho prostě vezmeš. - Hm, tak jo. "
Jinak mě pobavilo jak se tam děti prostě jen tak objevily, prostě Brouček odletí do práce a po návratu mu běží dítě naproti.
Jediné, co opravdu oceňuju byla zmínka o té nejmladší Berušce se špatnou nožičkou, jak jí tam sourozenci pomáhali a tak.
Co mi ovšem vadí, že vůbec netuším, jak dopadli broučci z roští!

19.12.2022 1 z 5

Sbohem, armádo Sbohem, armádo Ernest Hemingway

Jsem ostuda, ale od Hemingwaye jsem ještě nic nečetla, takže jsem v rámci ČV využila příležitosti, ale neměla jsem zrovna šťastnou ruku. Dokud se kniha věnuje válce a takovým věcem, je to vcelku dobré, ale bohužel, v okamžiku, kdy se na stránkách objeví Catherin, začíná nuda k nepřežití. Dialogy o ničem a furt dokola, poslední část jsem se nutila číst jen s velkými obtížemi, protože se tam lautr nic neděje.
Hned předtím jsem četla Oheň od Barbusse a ten mě přišel mnohem lepší.

19.12.2022 2 z 5

Oheň Oheň Henri Barbusse

Na to, že válečné romány nevyhledávám, musím uznat, že je to opravdu působivé čtení. Vzhledem k tématu a ději nemůžu napsat, že mě to bavilo, ale autorovi se podařilo zprostředkovat ten pocit, jaké to asi bylo, být vojákem v první světové. Že válka není jen bitva, ale taky nekonečná námaha a nuda. A zima a občasný hlad, a bahno, hodně bahna.
Ten závěr to dost zabil, sice autora do jisté míry chápu, ale víc by mě zajímalo, jak se dostali odtamtud než plakátové provolání.

19.12.2022 4 z 5

Anděl smrti Anděl smrti Vlastimil Vondruška

No mělo to potenciál, mělo. To by to ovšem nesměl být Vondruška, aby to nakonec nezabil.
Že má konce většinou dost na sílu a useknuté je vlastně jeho trademark, takže bych se neměla divit, ale tentokrát mě to fakt mrzí, protože to mohla být hodně dobrá věc.
A jsem ráda, že nejsem jediná, komu se ti manové pletli.

21.10.2022 3 z 5

Lékaři na horách: Neviditelní hrdinové Lékaři na horách: Neviditelní hrdinové Wojciech Fusek

No tak na to, že o horolezectví jsem se nikdy nezajímala a o polské už vůbec ne, tak mě knížka fakt bavila.
Trochu nevýhoda je ta, že o polských horolezcích nevím ani ň (tedy, původně jsem nevěděla:-)) takže to bylo ze začátku trochu náročnější na orientaci, protože autoři jejich alespoň částečnou znalost předpokládají a jména létají sem tam a chvíli trvá než si je člověk zapamatuje a roztřídí.
Ale pak už dobrý a vlastně strašně zajímavý. I když moje přesvědčení, že horolezci jsou blázni mi spíš potvrdila :-).

04.10.2022 5 z 5

Temné hlubiny Temné hlubiny Robert Bryndza

Za mě takový průměr. Čte se to dobře, přečetla jsem to na jeden zátah, ale zase nemůžu říct, že bych pak byla nějak nadšená.
Erika mi teda moc sympatická nebyla (nečetla jsem předchozí díly, tak jsem netušila, do čeho jdu) a závěr byl sice poměrně dost překvapivý, ale zároveň ne úplně uspokojivý.

10.09.2022 3 z 5

Multikulti pindy jedný český mindy Multikulti pindy jedný český mindy Iva Pekárková

Mám autorku ráda, tak trochu (trochu hodně) ji závidím dobrodružnou povahu. I když tedy zrovna to společné bydlení je teda už hodně hardcore.
Celkově mě její postřehy baví a líbí se mi pohled na věci z jiného úhlu.
Výhoda (alespoň pro mě) byla v tom, že se to dá číst po částech a nemusíte tím zabít celý den.
Docela mě překvapilo, že i když ta knížka není nejnovější, pořád si tak půlku pamatuju z doby, kdy jsem četla autorčiny blogy na idnes.

04.09.2022 4 z 5

Čarodějnice Čarodějnice Camilla Läckberg

No tak kdyby ta knížka byla o půlku nebo aspoň o třetinu kratší, nic by se nestalo. Problém mi to dělalo hlavně na začátku, zčásti i tím, že jak anotace slibuje hon na čarodějnice, člověk čeká kdy to začne jít do kopru a to očekávání je horší než když to už začne. Protože když to začne, už jsem to nečetla po kouskách, ale přečetla to téměř na jeden zátah.
Historická linka mě bavila, tedy jestli se to tak dá říct, jen to propojení na konci mohlo být trochu detailnější.

31.08.2022 3 z 5

Zkrotit vlka Zkrotit vlka Benjamin Black (p)

Teda na to, jak je knížka krátká, tak jsem ji četla hodně dlouho. Není tak strašná jak by to mohlo vypadat podle celkového hodnocení, ale rozvleklá je dost.
Má to klasické schéma - nalákání čtenáře na vraždu, pak se děj věnuje všemu okolo jen ne pátrání a nakonec "jo, vy vlastně čekáte až se dozvíte, kdo to udělal - no, tak to bylo takhle..."
A konec.
Ale jednotlivosti a atmosféra se mi líbili, takže jsem to nejen nakonec dočetla, ale chvilkami si to i užila.

20.08.2022 3 z 5

1913: Co jsem ještě chtěl vyprávět 1913: Co jsem ještě chtěl vyprávět Florian Illies

Půjčila jsem si to současně s prvním dílem a četla hned po něm.
Nevýhoda - některé věci se opakují.
Výhoda - nemusela jsem se začitat, vzhledem k tomu, že autorův styl mě neskutečně bavil, tak jsem si to vysloveně užívala.

20.07.2022 5 z 5