Ifanka Ifanka komentáře u knih

Koncept kontinua Koncept kontinua Jean Liedloff

Ano! To je ono! Doporučuji všem rodičům.

08.12.2020 5 z 5

Ochráním tě Ochráním tě Peter May

Ach jo :( Milovaný Peter May mě poprvé zklamal. Jak píší předchozí čtenáři, konec je prostě špatný :(

05.03.2020 3 z 5

Frišta Frišta Petra Procházková

Úžasná kniha zachycující afgánskou kulturu a život. Petra Procházková skvěle zachytila myšlení, zvyky a tradice muslimů žijících v Kábulu po roce 2001. Zprostředkovává také názory místních obyvatel na sovětskou okupaci a americkou invazi. Po celou dobu čtení jsem si připadala, že jsem všude společně s Herrou ;) Doporučuji!!!

21.10.2018 5 z 5

Dempsey & Makepeaceová Dempsey & Makepeaceová John Raymond

Trochu špatný překlad a překlepy, ale skvělý britský humor na pozadí dobré detektivky.

19.09.2018 4 z 5

Kompletní utajené zápisníky Agathy Christie – Zákulisí promyšlených vražd Kompletní utajené zápisníky Agathy Christie – Zákulisí promyšlených vražd John Curran

Vynikající!!! Pro milovníky madam Agathy :)

15.08.2018 5 z 5

Antoine de Saint Exupéry v obrazech a dokumentech Antoine de Saint Exupéry v obrazech a dokumentech Alain Vircondelet

Moc pěkne zpracovaný dokument života jednoho z nejdůležitějších spisovatelů 20. století. Hodně se čtenář dozví o Saint Exypéryho ženě Consueolo, která na něj měla v mnoha směrech velký vliv.

10.12.2017 5 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Na Gertu jsem se dlouho chystala, ale také jsem ji odkládala, protože odsun Němců po 2. světové válce není příjemné téma. Kateřina Tučková mě ale rozhodně nezklamala. Krásný text uchopující toto strašné období a situaci jihomoravských Němců za války, po válce, přes komunistickou diktaturu po Sametovou revoluci. Doporučuji!

03.12.2017 5 z 5

Lovec draků Lovec draků Khaled Hosseini

Nádherný román o Afgánistánu druhé poloviny 20. století. Místy trošku afgánsky přeslazený, ale příběh ukazuje život Afgánců na pozadí revolucí a válek. Hlavním motivem je člověk, vina a odpuštění...

03.12.2017 5 z 5

Hedvábnou stezkou Hedvábnou stezkou Lucie Drbohlavová

"Nemáme žádný cíl. Naším cílem je cesta."
Knihu jsem četla před letošní cestou do Tádžikistánu a pomáhala mi vydržet ten dlouhý čas do odletu. Většinu zemí jsem procestovala stejným způsobem jako autorka a ve všem sdílím její názor nejen na střední Asii, ale také na cestování. Cestovat bychom měli s otevřenýma očima a srdcem, pokorou a úctou, neboť všude v zahraničí jsme hosty.

Ranhojič Ranhojič Noah Gordon

Noah Gordon je druhý Mika Waltari. Od Egypťana Sinuheta jsem nečetla podobný kvalitní historický román, který prostě nemůžete odložit ;)

Aleppský kodex Aleppský kodex Matti Friedman

Výborný příběh o židovské kultuře a vzniku státu Izrael s detektivním nádechem.

Sobí lidé Sobí lidé Piers Vitebsky

Výborná kniha o životě současných pastevců na Sibiři, také o sovětské minulosti původních národů a hlavně o sobech ;)

14.06.2016 5 z 5

Lidé v pralese Lidé v pralese Albert Schweitzer

Psáno spíše deníkovou formou, ale i tak člověk žasne nad obdivuhodnou aktivitou a energií tohoto muže. Spousta informací o životě původních obyvatel v koloniích a zajímavé etnografické detaily...

23.02.2016 4 z 5

Jezdci Jezdci Joseph Kessel

Nádherná kniha pro milovníky střední Asie, světa karavan, horkého, silného a hodně sladkého čaje a koní :) Dobrý styl psaní, kvalitní literatura a zajímavě propracovaná psychologie postav. Velký Tursén!

09.01.2016 5 z 5

Kalevala - Karelofinský epos Kalevala - Karelofinský epos Elias Lönnrot

Nelze milovat sever a nepřečíst Karelofinský epos! Velkou hodnotu eposu přidal svým překladem Josef Holeček, je to prostě nádhera :)

16.12.2015 5 z 5

Nešťastné putování do šťastné Arábie Nešťastné putování do šťastné Arábie Thorkild Hansen

Neuvěřitelné putování z Dánska až do Bombaje ve 2. pol. 18. století. Srdeční záležitost, protože jsem procestovala některá města Předního východu, kudy dánská výprava projížděla :)

04.11.2015 5 z 5

Muž z ostrova Lewis Muž z ostrova Lewis Peter May

Naprosto výborné! Člověk se musí krotit, aby nepřeskakoval, jak je příběh napnutý :) Nejvíce oceňuji krásný styl psaní - popisy charakterů i krajiny. Postava Tormoda Macdonalda je úžasně napsaná, včetně vnitřního hlasu člověka trpícího demencí. Číst Petera Maye je jako jíst čokoládu ;)

15.07.2015 5 z 5

Hory hrozí Hory hrozí Eero Niilo Manninen

"Znals Máreha Anta, starého Laponce, jehož život se začal i skončil v horách? Byl to můj bratr. Na paměť jeho a jeho národa sepsal jsem tuto knihu."
Nádherné čtení o Laponcích na začátku 20. století. Doporučuji!

12.07.2015 5 z 5

Továrna na Absolutno Továrna na Absolutno Karel Čapek

Karel Čapek je prostě geniální. Není co dodat, snad jen tento "hatefree" závěr :)
"A zejtra pro mě udělejte třeba to zelí po moravsku.
Po moravsku?
No, co? Já to zkusím..."

19.06.2015 5 z 5

Poslední Laponec Poslední Laponec Olivier Truc

Pravda, poslouchala jsem jako mluvené slovo... A to ne jako severskou detektivku, ale jako román z Laponska. Spousta etnografických zajímavostí ze života Sámů, ať už minulého nebo současného. Všude sobi ;) Skvělý popis krajiny - fjordy, východy a západy slunce (jak už podotkl marlowe) atd. Příběh mě zaujmul, takže příprava na letní cestu do Karélie hotova :)

18.06.2015 5 z 5