hu_87 hu_87 komentáře u knih

Deset tváří úzkosti Deset tváří úzkosti Hans Morschitzky

Kvalitně a čtivě napsané. Poměrně obohacující čtení, vřele doporučuji.

14.11.2018 5 z 5

Vybrané kapitoly z biologické psychiatrie Vybrané kapitoly z biologické psychiatrie Zdeněk Fišar

Z mého pohledu kvalitní a povedená kniha.
Která, ovšem, vyžaduje alespoň základní znalosti, případně alespoň touhu se naučit, některým přírodovědeckým pojmům. Je napsaná poměrně vědecky, odborně, což může být pro laika obtížné. Já myslím, že je škoda, že podobných knih není více.
Autoři např. rozebírají
- receptorové systémy (definice receptoru, regulace...)
- neuromediátory a jejich účinky, včetně např. biosyntézy, degradace
- neurochemické podklady deprese, schizofrenie aj.
Samozřejmě na začátku knihy nechybí kapitola o neuronu a jeho stavbě a takový menší "úvod".

14.11.2018 5 z 5

Psychosomatická prvouka Psychosomatická prvouka Radkin Honzák

Zajímavé čtení. Musím říct, že některé věci pro mě byly dosud neznámé, osobně by mi přišlo vhodné knížku ještě doplnit o nějaké další symptomy (psychogenní kašel a dráždivý tračník mi osobně nestačil), např. ekzémy, bolesti hlavy apod. Ale k tomu asi dobře poslouží psychosomatika od Danzera. Má každopádně zajímavý a čtivý styl psaní.

10.11.2018 5 z 5

Hysterie – strach z odmítnutí Hysterie – strach z odmítnutí Heinz-Peter Röhr

Zajímavý pohled na histriónskou poruchu osobnosti. Koupě se mi vyplatila - opět :)). Dozvíte se třeba, co vše může vést k rozvoji HPO, jak se tito lidé dívají na lidi okolo a vztahy... no prostě podrobněji sepsaná analýza hysterického charakteru, nijak náročné na pochopení i pro laiky.

02.11.2018 4 z 5

Jazyk těla - Tělesná dynamika charakterových struktur Jazyk těla - Tělesná dynamika charakterových struktur Alexander Lowen

Naprosto super, nic jiného k tomu dodat nemůžu. Kniha je poměrně obsáhlá, ale srozumitelně seznamuje s charakterovými "rysy" (nechci psát přímo poruchami) a co je pro ně typické, ať už z hlediska chování, tendencím, problémů se vztahy... ale i také stavby těla/držení těla (např. stažená šíje/předsunutá pánev/ztuhlá čelist etc., nechci sem dávat přílišný spoiler alert).
Od té doby, co mám přečteného Lowena spolu s McWilliamsovou se na následující problematiku dívám o dost chápavěji.
A mnohem víc je to celé dopodrobna napsané, než Lowenova další kniha "Bioenergetika" (hlavně z hlediska jednotlivých charakterů), i když se i tak jedná o pěkné čtení.

02.11.2018 4 z 5

Biofyzika pro zdravotnické a biomedicínské obory Biofyzika pro zdravotnické a biomedicínské obory Hana Kolářová

Jedna z mála učebnic, ze kterých se vám na zkoušku učí poměrně bez problémů, za mě rozhodně palec nahoru.

02.11.2018 5 z 5

Sociální mozek Sociální mozek František Koukolík

Mé vyjádření se bude vztahovat k "pouze" oficiálně nově vyšlému vydání.
Takhle - jsou lidé, kteří očekávají od knihy něco jiného, než jak se může samotná kniha jevit. Např. si pak stěžují, že kniha budí dojem vysokoškolských skript a že si z ní nic neodnesli.
Pokud vás téma mozku a neurověd zajímá, určitě se na knihu minimálně podívejte. Kniha je napsána částmi poměrně odborně (podstatné zvláště pro laiky, kteří jsou v tématu neurověd a sociálního chování člověka nováčkem), nechybí obrázky mozku a některé zajímavé studie, u kterých mám však dojem, že se jim autor mohl věnovat rozsáhleji.
Můj dojem je takový, že koupě knihy rozhodně stála za to, avšak pokud hledáte knížku, která vyhoví potřebám vám jakožto laikům, asi radši doporučím jiné knížky.

02.11.2018 4 z 5

Ztělesněná zkušenost - Procesuální práce s tělem Ztělesněná zkušenost - Procesuální práce s tělem Stanley Keleman

Rozhodně zajímavé čtení.

27.10.2018 4 z 5

Anatomie emocí Anatomie emocí Stanley Keleman

Popravdě moc nerozumím tomu, z jakého důvodu má kniha tak nízké hodnocení. Název přece mluví za vše - autor se zabývá tématem, jak emoce ovlivňují např. držení těla, svalové napětí a tak dále.
Z mé strany není knize co vytknout, splňuje to, o čem pojednává už samotná obálka. Kniha mi pomohla si některé věci uvědomit.

Bioenergetická cvičení Bioenergetická cvičení Richard Hoffmann

Nemám co vytknout. Kniha splnila má očekávání.

Psychoanalytická diagnóza Psychoanalytická diagnóza Nancy McWilliams

Oceňuji, ať už z hlediska obsahových informací (autorka se kapitolám věnuje dostatečně a žádná kapitola není nijak odbytá), nebo díky zajímavým informacím, které si z knihy odnesete. A v kombinaci s Lowenem je to opravdu fajn.

Autoimunitní řešení Autoimunitní řešení Amy Myers

Některé informace pro mě byly šokující a popravdě nevím, co si mám o některých věcech yslet. Nepopírám, že to může nemocným zmírnit jejich potíže, možná i se problémů zbavit kompletně (kdoví - přijde mi to přijatelnější než různé silné léky, které pacientům zatěžují tělo), ale nemůžu posuzovat. Čte se to aspoň poměrně dobře, ale připravte se na některé věci, které vás možná dost překvapí.

Tak či tak, tohle je vzkaz pro všechny, kteří nějakým autoimunitním onemocněním trpí: chtějte se vyléčit a tomu, že strava nemá žádný vliv na průběh onemocnění, za žádných okolností nevěřte. Pokud tomu uvěříte, může se vám to vymstít. O té bezlepkové dietě uvažujte určitě, spolu s omezením mléčných výrobků i luštěnin. Ke zbytku nevím, jak se vyjádřit, protože nemám dostatek doplňujících informací.

28.09.2018 3 z 5

Já: o vztahu mozku, vědomí a sebeuvědomování Já: o vztahu mozku, vědomí a sebeuvědomování František Koukolík

Zajímavá publikace, přesto si myslím, že v tomto oboru existují kvalitnější knihy :) A některým tématům se mohl autor věnovat obsáhleji.

28.09.2018 3 z 5

Molekuly emocí - Věda v pozadí medicíny těla a mysli Molekuly emocí - Věda v pozadí medicíny těla a mysli Candace Pert

Mám ve zvyku číst spíše knížky, které jsou podpořeny vědeckými studiemi, a popisem, jak studie probíhaly, rozebíráním těch studií. V těch "mých" knížkách se popisují obvykle fakta, která pojednávají k věci, ale rozhodně ne věcmi ze života autora/autorky, popisem konverzací s kolegy z práce a tak dále.
Je to - částmi - podané jako takový příběh, což mi nedošlo, když mě kniha zaujala svým názvem. I tak tu jsou poměrně zajímavé pasáže, ale mě na knize zklamalo hlavně to, jakým "příběhovým" způsobem byla podána. U někoho to může naopak čtení usnadnit. U mě pomohly výpisky, ač si z knížek vždy pamatuji to, co chci, tahle je výjimkou.

21.09.2018 3 z 5

Sociální psychologie Sociální psychologie Milan Nakonečný

Knížka je nacucaná kvanty informací, trošku se tu zapomnělo na uchování větší přehlednosti. Ten rejstřík mě dost překvapil, narazit na až takhle krátký je docela vzácnost... Jinak se jedná o průměrnou až nadprůměrnou učebnici ze svého oboru.

18.09.2018 4 z 5

Mandaly - obrazy z nevědomí Mandaly - obrazy z nevědomí Carl Gustav Jung

Velmi zvláštní kniha. K přečtení mě inspirovala jedna osoba, jinak by tahle knížka zůstala nepovšimnutá v regálu.
Má očekávání se vcelku lišila; také mi vadilo, že nejsou obrázky jednotlivých mandal např. hned před, anebo za rozborem určité mandaly, ale třeba v polovině knihy. On to rozebírá poměrně zvláštně, během úvah se dostává i trošku, jak to říct... "jinam", ale z knížky si odnáším některé zajímavé postřehy, i když se mě nakonec kniha v lecčem zklamala. A u některých mandal by se mi více líbilo, kdyby autor rozbor neodfláknul a poskytnul podrobnější analýzu, která mi někde přišla o dost potřebnější.

18.09.2018 3 z 5

Psychologie zdraví Psychologie zdraví Jaro Křivohlavý

Pro mě to je mimořádně poučná kniha.

08.09.2018 4 z 5

Učebnice obecné psychologie Učebnice obecné psychologie Alena Plháková

Stará klasika, jak jí s oblibou nazývám, kterou by si měl prostudovat každý, kdo je v psychologii nováčkem. Pro mě nejlepší učebnice v tomto oboru. Pěkně shrnuto vše základní, co by měl zájemce o psycho-obory v prvé řadě vědět.

08.09.2018 5 z 5

Myšlení: rychlé a pomalé Myšlení: rychlé a pomalé Daniel Kahneman

Legendární dílo. Musím uznat, že při zběžném listování v knize mě začínala některá témata trošku odrazovat od dalšího čtení, ale opak byl pravdou. Tohle by měla být povinná četba, ne jak některé žvásty, co se dnes na školách čtou. Původně se mi nechtělo si jí kupovat, přeci jen si obvykle kupuji knihy v poměrně nižší cenové kategorii. Nakonec se mi koupě dost vyplatila.
Každého, koho aspoň trochu zajímají témata, kterým se věnuje dle popisu tahle knížka , by přečtení tohohle mělo potěšit a obohatit.
Knížka má cca 500 stránek-když nepočítám poznámky na konci a rejstřík- takže si se čtením dejte na čas, protože se nevyplatí knihu jen tak přelétnout a je třeba se na jednotlivé kapitoly opravdu soustředit. Ale ne zas, že by se mi kniha špatně četla. Nakonec se dozvíte široký rozsah nových informací, o kterých vás třeba běžně nenapadne moc přemýšlet.

08.09.2018 5 z 5

Nebezpečné osobnosti Nebezpečné osobnosti Joe Navarro

Průměrná kniha. Vlastně by se nic nestalo, kdyby z mé strany zůstala nepřečtená. Zdlouhavě se věnuje něčemu, co lze shrnout do několika pár stránek.

07.09.2018 2 z 5