hu_87 hu_87 komentáře u knih

Jak ovládnout své emoce Jak ovládnout své emoce Meurisse Thibaut

Jedna z mála knih o "seberozvoji", která stojí za přečtení, je plná zajímavých informací a něco si z ní opravdu odnesete. Co jsou emoce, proč existují a proč nás mohou klamat? Proč je dobré se na své emoce podívat z odstupu? To všechno se zde dozvíte. Za mě super knížka.

25.04.2023 5 z 5

Nové zbraně vlivu Nové zbraně vlivu Robert B. Cialdini

Jedná se vlastně o to samé, o čem bylo předchozí vydání, akorát na konci je pár stránek věnováno i psychologii přesvědčování v online světě. Přesto se jedná o nadčasovou knížku, kterou by měl mít doma každý, kdo se jen trochu zajímá o psychologii nebo kdo je šéf nebo manažer. A pevná vazba má také něco do sebe :)

25.04.2023 4 z 5

Nastavení mysli – Nová psychologie úspěchu aneb Naučte se využít svůj potenciál Nastavení mysli – Nová psychologie úspěchu aneb Naučte se využít svůj potenciál Carol Dweck

(SPOILER) Tahle kniha mě tak extrémně nebavila, až mi přišlo, že jí nedočtu.
Prostě:

- myšlení FIXNÍ je idea toho, že je něco daného, neměnného (třeba váš talent, inteligence), což může vést k tomu, že se pak přestanete snažit, protože přece "máte talent" a kdybyste se začali snažit, okolí tím přesvědčíte, že vlastně talent nemáte. Když se setkáte s chybou, vnímáte to jako vlastní selhání, což blokuje váš seberozvoj.

- myšlení RŮSTOVÉ je opak, prostě chybu vnímáte jako možnost se v něčem zlepšit nebo se něco naučit; nic není předem dané, máte potřebu se rozvíjet atd.

Stačilo by to napsat na pár stránek. Autorka se VELMI ČASTO opakuje a osobně nesnáším knihy, u kterých se autoři musí opakovat, aby zaplnili stránku. Tohle mě prostě extrémně nebavilo, pardon.

25.04.2023 2 z 5

Začněte s proč: jak vůdčí osobnosti inspirují k činům Začněte s proč: jak vůdčí osobnosti inspirují k činům Simon Sinek

(SPOILER) Tahle kniha se mi od autora vůbec nelíbila. Přijde mi to jako slátanina několika příběhů o nějakých organizacích a neustále se opakující PROČ (a reklama na Apple). Kdybych četla pouze tuto knihu, řekla bych si, že autor nepíše moc poutavě. Naštěstí jeho "Lídři jedí poslední" mě přesvědčilo o tom, že autor umí psát... tohle ale nemohu doporučit. Když jsem to dočetla, tak jsem si říkala, co že jsem se to nového dozvěděla.

Tohle "PROČ" zkrátka musí být nějaký vyšší smysl. Něco, čemu věříte a něco, co oslovuje váš emoční mozek. A když budete mít svoje PROČ a bude mu věřit i vaše organizace, pomůže jim to nejen k vyšší produktivitě, ale i k pocitu sounáležitosti s organizací. Tohle si stačí pamatovat. Jestli něco děláte jenom pro peníze, je logické, že po čase vás to přestane vnitřně bavit nebo naplňovat. Jestli chcete, aby vás vaše práce naplňovala, musíte věřit tomu, co děláte a být v tom autentičtí - tedy vaše idea se musí shodovat s tím, co budou říkat okolí vaše činy.

25.04.2023 2 z 5

Lídři jedí poslední Lídři jedí poslední Simon Sinek

(SPOILER) Inspirující a s svěže napsaná kniha o tom, jak naprostá většina organizací fungují špatně a jejich šéfové se chovají tak, jako by věděli všechno nejlépe a své podřízené vnímají jako poslušné ovečky, ke kterým se náležitě chovají ("já jsem šéf - ty jsi můj podřízený a opovaž se zpochybňovat cokoliv co řeknu").

Tohle je jedna z těch knih, která je opravdu inspirující v pravém smyslu a je radost se k ní vracet. Neobsahuje totiž pouze výčet organizací, ve kterých se šéfové chovají jako skuteční lídři (tedy znají pokoru a dokážou se i od svých podřízených něco poučit, nechovají se jako by snědli všechnu moudrost světa), ale obsahuje i zajímavé informace z oblasti psychologie/biologie. Autor se také zamýšlí nad generací baby boomers a nad stylem, jakým své organizace vedou jako šéfové.

*Typickým příkladem toho, před čím autor varuje, je naprostá většina fabrik (alespoň tady v ČR). O zaměstnance nejeví vedení přílišný zájem, zaměstnanci jsou směšně placeni, vedení si myslí, že ví všechno nejlépe a umí si jen urvat pro sebe a na zaměstnancích chce ušetřit co to jde. *

25.04.2023 5 z 5

Léčivá síla chladu: Otužováním ke snížení stresu a zvýšení výkonnosti Léčivá síla chladu: Otužováním ke snížení stresu a zvýšení výkonnosti Josephine Worseck

Velmi doporučuji! Komplexní příručka pojednávající o účincích chladu na stres, imunitní systém, regeneraci těla... ale dozvíte se i o tom, jak se chlad může využít v onkologii nebo při podpoře spalování tuku. Hodně obsáhlá knížka, navíc se mi líbil kvalitní papír stránek.

16.02.2023 5 z 5

Moderní marketingová komunikace Moderní marketingová komunikace Hana Jahodová

Pokud se marketingové komunikaci věnujete, tohle je učebnice, kterou byste si měli pořídit...

11.02.2023 5 z 5

Psychologie peněz Psychologie peněz Morgan Housel

(SPOILER) Název knihy může být pro někoho poněkud zavádějící.

Nejde tu primárně o psychologii peněz, tedy upřesním: dle názvu jsem čekala knihu nacucanou nejrůznějšími studiemi na bázi psychologie/ekonomie; například že zde bude autor rozebírat, jak mají peníze vliv na zvýrazněnou individualitu.

Což tedy není tématem této knihy. Jenom menší upozornění.

Knihu spíše ocení studenti ekonomie nebo lidi, kteří se o finance "jen" zajímají. Jde tu především o finance, investování, šetření.

Kniha mi také nepřišla nějak nadčasová, jako tvrdí obálka - byť nelituji, že jsem si jí přečetla.

Některá témata knihy = SPOILER !!!
- Jsme lidé, ne excelové tabulky. Máme emoce, rozhodujeme se na základě emocí, nejsme stroje.
- Když chceme vyhrát v loterii, toužíme především peníze utrácet a zapomínáme na to si je pak udržet.
- Když toužíme po luxusním zboží, chceme dávat najevo o našem statusu.
- Chudí lidé investují celkem dost peněz do loterií.
- Existují náhody, štěstí a smůla - faktory, které neovlivníme a je třeba s nimi počítat.
- Několik neúspěchů neznamená, že vaše investice skončí tragicky.
- Neporovnávejte se s ostatními, protože je v případě investování mohou vést jiné motivace, než vás. Očekávají od investicí něco jiného a to, co vy byste považovali za neúspěch, by třeba jim přišlo jako fajn investice.

05.02.2023 3 z 5

Pozornost - Skrytá cesta k dokonalosti Pozornost - Skrytá cesta k dokonalosti Daniel Goleman

(SPOILER) Kniha je zaměřena na překvapivě mnoho témat - jako prim bych zvolila fakt, že zaměření pozornosti souvisí s emocionální regulací - a některé kapitoly mohou působit více ze života (kdy jde třeba o reálné lidi) a jiné zase jako více popisné.

NEJDE tu o anatomii pozornosti nebo o vyloženě zabroušení do oblasti neurověd. Pokud máte ponětí o tom, kdo autor je a jaké knihy napsal + si vezmete v potaz samotné nakladatelství Jan Melvil, dojde vám, že tu nepůjde o to, jak se pozornost "projevuje v mozku".

Je to taková příjemná příručka do života a trocha přidání uvědomění ohledně důležitosti pozornosti jako takové. Ta má mj. co do činění jak s emocionální regulací, tak třeba s mezilidskou interakcí a tvorbou vzájemného kontaktu a blízkosti (raport).

02.02.2023 5 z 5

Jak se tvoří emoce: Lidský mozek pracuje jinak, než jsme mysleli Jak se tvoří emoce: Lidský mozek pracuje jinak, než jsme mysleli Lisa Feldman Barrett

(SPOILER) Upřímně jsem v rozpacích a nevím moc, jak knihu hodnotit.

Je plná informací, které jsou místy na sebe nacucanější a je náročnější je vstřebat.
Jiné kapitoly mě zas vyloženě nebavily, protože číst neustále o tom, jak si tvoříme koncepty ohledně emocí (upřímně, po téhle knize začínám být na slovo "koncepty" alergická) a opakovaně přicházet do styku s x příklady o konstruování emocí - je na mou pozornost zkrátka příliš.

Další části mě zase bavily, jako zajímavé mi přišly úvodní stránky knihy a pak třeba informace o tom, jak emoce ovlivňují naše zdraví, jak je jejich projevování pod vlivem kultury v níž vyrůstáme nebo proč je soudnictví v USA genderově zaujaté ("žena by neměla cítit vztek vůči pachateli násilí") nebo jak se americké soudnictví plytce dívá na problematiku emocí v prokazování viny nebo schopnosti se "ovládnout".

Troufám si říct, že velká část stránek přišla nazmar právě kvůli tomu nekonečnému vysvětlování toho, jak tvoříme koncepty emocí (upřímně, to by stačilo vysvětlit opravdu na pár stránek) - místy mi to přišlo takové tlachání do prázdna.

Ve zkratce: to, jak vznikají emoce, závisí dost na našem vnímání reality nebo na našem tělesném stavu. Když zčervenáte a buší vám srdce, můžete to v závislosti na situaci, ve které se nacházíte, vnímat jako projevy nervozity, vzteku, nebo pocit že jste něco špatného snědli. Stejně tak ani projevy emocí nejsou úplně univerzální a přichází i s odlišnými výsledky ohledně studie univerzálnosti emocí. Náš mozek neustále předvídá, tvoří si vlastní realitu a interpretace událostí, ale i našich tělesných stavů.

Na konci knihy jsou i některé přílohy, ta nejobsáhlejší o tom, jak funguje lidský mozek, z čeho je složen apod.

Přišlo mi škoda, že se místo toho nekonečného uvažování o konceptech emocí autorka nezaměřila na exaktnější stránku věci, třeba na čistá fakta. Mohla třeba zmínit více zdravotních rizik spojených s potlačovanými emocemi - oblast emocí je zajímavostí plná. Zkrátka se na problematiku emocí mohla podívat více doširoka.

Nesouhlasím se všemi autorčiny názory ohledně emocí a některé argumenty ohledně emocí mi nepřijdou příliš silné - ale je to nový přístup k emocím, moderní a má něco do sebe.

Velmi chválím paní překladatelku! Odvedla skvělou práci a věřím, že překládat tuto knihu nebyl žádný med. Oceňuji i poznámky pod čarou, které místy vysvětlují nebo doplňují pasáže z knihy. Třeba že zmínila špatnou definici lítosti, kterou autorka uvedla.

26.01.2023 3 z 5

Ekonomika života a smrti: Proč úsporná opatření zabíjí Ekonomika života a smrti: Proč úsporná opatření zabíjí David Stuckler

Je třeba dodat, že kniha je celkem úzce zaměřená a asi ne pro každého to bude ten pravý šálek kávy. Pro mě byla kniha velmi přínosná a k zamyšlení ohledně témat psychologie a ekonomiky.

22.01.2023 4 z 5

Morálka lidské mysli Morálka lidské mysli Jonathan Haidt

(SPOILER) Hutná bichle, ve které se mísí úvahy o morálce jako takové a jak např. souvisí s politickým přesvědčením. Jako mimořádně zajímavé vnímám to, jakého psa by ideálně chtěli liberálové a konzervativci - jak to krásně souvisí s jejich přesvědčeními a proč konzervativci silněji reagují na nejednoznačnost či nejistotu.

Morálka také velmi závisí na dané kultuře, ze které člověk pochází.

Jsme společenské bytosti a třeba takový oxytocin má za úkol nás jakoby stmelovat. Tento hormon mj. zahajuje děložní stahy a uvolňuje se při fyzickém doteku (i s neznámým člověkem, který nám má de facto jen podrbat záda), ale také se uvolňuje - nejspíš překvapivě - při sledování videí, kde dotyční lidé trpí (což má nejspíš posilovat jakýsi soucit a touhu pomoci?).

Liberálové hodně dají na "boj" proti nerovnosti a podporování vzájemné pomoci, konzervativci zase v průměru více dbají na osobní svobodu a to, "co člověk zaseje, to sklidí" - což tkví v nekonečné dohady mezi těmito tábory.

Za mě velmi podnětná, obsáhlá a místy vyčerpávající kniha.

20.01.2023 5 z 5

Proč volíme psychopaty a jak to zastavit Proč volíme psychopaty a jak to zastavit Bill Eddy

(SPOILER) Srozumitelně sepsané dílo, kterému se, tuším (bohužel) nedostane tolik pozornosti, jako by mělo. Protože to, o čem se tu píše, je neskutečně aktuální a ukazuje to, k čemu máme my lidi tendence.

Aktuální hlavně kvůli válce na Ukrajině nebo pro příznivce Trumpa či Orbána (a dalších - teoreticky i Zemana).

20.01.2023 5 z 5

Ukrajina: Rozhovory, mýty a fakta Ukrajina: Rozhovory, mýty a fakta Petr Horký

(SPOILER) Kniha, která si klade za cíl objasnit (nejen) současnou situaci na Ukrajině, je zpracovaná na základě rozhovorů s různými osobnostmi. Některé kapitoly jsou více zaměřené na historii (i třeba osobní informace o Putinovi nebo Zelenském, ale informace o druhém jmenovaném mi osobně přišly lépe a čtivěji zpracované), jiné více na současnost (např. něco málo o jaderných zbraních nebo svědectví ženy, která se na bombardované Ukrajině nachází a denně přichází do styku se zraněnými apod).

Je zde plno informací, jmen a datumů. Ne všechno se mi podařilo vstřebat, ocenila bych více kapitol z tzv. současnosti.
Přesto je to kvalitní dílo, zaměřené převážně na historických faktech a dávání těchto faktů do souvislostí.

10.01.2023 4 z 5

S rozumem v koncích: Proč se stáváme méně inteligentními a co to znamená pro budoucnost S rozumem v koncích: Proč se stáváme méně inteligentními a co to znamená pro budoucnost Edward Dutton

(SPOILER) Kniha s celkem zajímavým a úzce zaměřeným tématem. Autoři rozvádí mnoho myšlenek a důkazů, na základě kterých se snaží dokázat, že tzv. všeobecná inteligence má tendenci postupem času klesat.

Zajímavé informace, o kterých zamyšlenějšího člověka možná napadlo přemýšlet: například, jak souvisí inteligence s počtem dětí, které dotyčný(á) má nebo jak souvisí inteligence s přijímáním spíše demokratických názorů. Nebo, jak inteligence souvisí s reakční dobou.

Někteří budou některými fakty nejspíše nadzviženi ze židle - asi to chce hodně nezaujatosti, když bude někdo číst o souvislosti zmíněné výše - autoři sami zmiňují, že podávají surová fakta, případně korelace bez ohledu na emoční zaujatost - a kniha je velmi zajímavá. Přesto se mi zhruba první polovina četla o dost lépe a druhou půlkou jsem se prokousávala podstatně hůře.

10.01.2023 5 z 5

Freakonomie : skrytá ekonomie všeho Freakonomie : skrytá ekonomie všeho Stephen J. Dubner

Neotřelé pohledy na různé problematiky, z mého pohledu se často jednalo o přílišné rozebírání nějakých detailů na úkor těch zajímavých faktů, které by se do celé knihy teoreticky vešly. Kniha je jinak celkem fajn, čte se taky fajn. Více než 3 hvězdy však dát nemohu.

01.01.2023 3 z 5

Bible vagíny Bible vagíny Jen Gunter

(SPOILER) Mně se knížka líbí. Je napsána odborně (pro někoho možná překvapivě - psala jí gynekoložka) a jsou zde užitečné informace, na které třeba běžně nenarazíte, protože vás o nich třeba napadne přemýšlet, ale mávnete nad nimi rukou. Zajímavé informace, od menstruace a menstruačních pomůcek, po rozebírání toho, zda vagína opravdu "dýchá". Plus některé patologie, kvasinky, bakterie apod.

30.12.2022 5 z 5

Čísla nelžou Čísla nelžou Václav Smil

(SPOILER) Jako zásadní chybu vnímám 2 věci.
1.) 71 kapitol je prostě moc a logicky se počet stránek na každou kapitolu musí zcvrknout na to nejnutnější minimum, což je případ i této knížky. Některá fakta, která by vás třeba zaujala, jsou tak probrána velmi stručně a ne do hloubky.

2.) Velké rozpětí témat. Skutečně. Nač v knize probírat témata od dětské úmrtnosti po tom, kdy započal věk automobilů? Osobně by se mi líbilo, kdyby byla kniha zaměřena mnohem více třeba demograficky nebo ekonomicky, třeba informace typu proč vedou potraty k nižší míře kriminality apod. Nečekala jsem, že tu budou kapitoly o motorech nebo o vytápění. Takhle to na mě působí akorát tím stylem, že autor už nevěděl, jaká témata do těch 71 kapitol zahrnout a skončili jsme i u motorů.

Jakoby, pozitivní na tom všem je, že nadšenci do opravdu všeobecné vzdělanosti si zde najdou své, avšak mě osobně zaujalo pouze několik kapitol a ten zbytek jsem jenom prolétla. Ještě, že jsem si knihu nekoupila, jak jsem původně zamýšlela...

30.12.2022 3 z 5

(SPOILER) Populárně naučná knížka pojednávající o dýchání: něčem, co bereme jako samozřejmost, zapomínáme na dýchání nosem a na fakt, že se nám v důsledku měkké stravy zakrněly čelisti, což vedlo např. ke zmenšení prostoru pro zuby. Myslíte si, že pacienti s panickou poruchou by měli zhluboka dýchat? Možná omyl, protože se ukazuje, že by měli dech spíše zadržet.

Osobně by se mi líbilo mnohem více faktických informací, na druhou stranu, u těchto knížek je zvykem přidávat ještě více té "omáčky okolo" (což neznamená, že by se mi nelíbilo, kdyby jí bylo méně).

30.12.2022 4 z 5

Feminismy: Globální dějiny Feminismy: Globální dějiny Lucy Delap

Je to velmi obsáhlá, historicky zaměřená kniha nabitá informacemi.
Dát jí 2 hvězdy a zbytečně tím snižovat hodnocení mi přijde padlé na hlavu - prostě se nejedná o knihu, kterou si půjčíte v knihovně a za měsíc jí budete mít s přehledem přečtenou.
DOPORUČUJI pořídit, pokud vás téma zajímá - tím spíš, pokud vám do hlavy snadno nelezou historické informace.

28.12.2022 5 z 5