Čísla nelžou

71 věcí, které byste měli vědět o světě Čísla nelžou. Ale jakou pravdu sdělují? Jakou pravdu čísla sdělují? A jak je interpretovat? Celosvětově uznávaný kanadský vědec českého původu Vaclav Smil nás ve své knize bere na faktografickou výpravu za poznáním, na níž pomocí překvapivých statistik a názorných grafů zpochybňuje naše mnohdy pohodlné myšlení a vyvrací novodobé mýty o tom, jak svět funguje. 71 tematických kapitol přináší kromě nových informací a fascinujících příkladů z energetiky, dopravy či ekologie také odpovědi na otázky typu: Proč elektrická auta zatím nejsou šetrná k životnímu prostředí? Proč je těžké předpovědět, jak zlá bude probíhající pandemie? A jak lidstvo a vynálezy moderního světa ovlivňují život na naší planetě?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/478845/big_cisla-nelzou-WuQ-478845.png 3.623
Literatura světová, Literatura faktu, Literatura naučná

Vydáno: , Kniha Zlín

Numbers Don't Lie. 71 Things You Need to Know About the World, 2020

Kniha Čísla nelžou

jaroiva

Některé kapitoly mě hodně zaujaly, jiné mě hodně nudily. Celkově se mi to líbilo, ale bylo to náročné a číselně ubíjející čtení.

Kopta

Čísla asi nelžou. Ale hlavně jsou pěkně ukecaná. Můj matikář tak výřečný nebyl. Proto jsem asi tak propadal. Tím chci asi i naznačit, že tato kniha není moc pro mě. Pokud jste absolutní troglodyt v oblastech ekonomiky a čehokoliv číslového, tak si zaděláváte na průser. Jako já. Kniha se zajímavým nápadem, která se čte ale záživně jako babiččin nekrolog. Kniha někdy působí jako výtah z novinových článků, která třeba Smil někdy publikoval
a vznikla z toho kniha. Kdo ví. Asi musím být 100% soustředěný nebo chytrý, abych si z něčeho něco vůbec vzal. Vlastně jsem si z celé knihy vzal jenom pár zajímavostí, které ani Smil přímo neříká, ale vy si je musíte vydedukovat. Porovnání cen automobilů. Stejně těžké i těžší auta v minulosti a dnes a mnohem dražší než dříve. Čím méně se zabýváme něčím až moc přírodovědeckým, tak tím je to záživnější. A Smil má i možnost to psát jako pro debily jako jsem já. Špatná kniha to není. Jen já ji prostě nepobral a jenom jsem před spaním u ní lépe usínal.

Kopta

Porovnání čísel automobilů. Stejně těžké i těžší jako dnes a mnohem dražší než dříve.

Kifa

V knize je plno zajímavostí a faktů, to ano. Jenže jakožto analyticky a statisticky zaměřený člověk mám zásadní problém s tím, že je to vše psané hrozně zkratkovitě a všude jen klouže po povrchu. Nechápejte mě špatně, co se týče "fun facts" tak je to super kniha. Dobře se čte, rychle uteče, u pár věcí jsme se zastavíte. Jenže přesně tu chvíli mě zajímal větší detail a ten tu zkrátka není. Určitě se tak nenaučíte interpretovat čísla a často dostanete i jen vytržený číselný kontext k danému faktu. Kniha tak ani náhodou není něčím, co vás donutí přemýšlet o světě jinak, spíše bych ji viděl jako sbírku neúplných číselných faktů, o kterých můžete následně debatovat u piva s kamarády...a to taky není špatné

MorriconeTheGod

Zajímavá kniha plná čísel a statistik. Autor v úvodu upozorňuje, že s čísly se dá různě mlžit, manipulovat, vybírat si... a přesně to taky občas dělá. Je nicméně jasné, že u tak krátkých a multioborových kapitol se nedá jít kdovíjak do hloubky. Jistě se v knize dá najít spousta zajímavých informací a dá se říct, že právě svou rozmanitostí si udržuje čtivost.

Chajda69

Velké zklamání, které asi přímo koresponduje s přehnanými očekávaními, které jsem od knihy měl. Byla to první kniha, kterou jsem od Smila četl, a protože jsem na něj slyšel chválu ze všech stran (zmíněný Gates, Tykač, Insider podcast), říkal jsem si, že jí musím zkusit.

Věděl jsem, že půjde o kratší texty a že se tedy nepůjde úplně do hloubky, ale tenhle formát mi vůbec nevyhovoval. Než se stačil tématu dodat kontext, už byl konec kapitoly a proto se mi zdálo, jako bych četl naprosto nesouvisející, vytržené a čísly podložené fragmenty něčeho většího... jenže mi to dohromady nedalo smysl.

Smil dokládal své závěry srovnáváním a korelací různých hodnot, z nichž spoustu z nich si zřejmě sám vymyslel, proti čemuž nic nemám, jen pak nedokážu říct, jak moc objektivní je srovnání určitých ukazatelů. A právě tady mám s vymyšlenými "jednotkami" problém - kdyby totiž někdo vymyslel korelaci jinou, s typově jinou hodnotou, mohl by dojít k úplně/částečně jinému výsledku.

Kvůli fragmentárnosti knihy mě její čtení ani příliš nebavilo a musel jsem se do něj nutit... Čísla nelžou mě tedy na další Smilovy knihy rozhodně nenalákaly, ale ještě asi nějakou zkusím s tím, že tohle byla co do formy výjimka.

absolutmachal
07.12.2021

„Čísla nelžou“ je prý ze všech Smilových knížek nejlepší a nejpřístupnější, říká to Bill Gates, jeho velký fanoušek.

Václav Smil je zajímavý člověk, pro našince nejen svým plzeňským původem. Zajímavý je tím, že se cíleně nevěnuje žádnému oboru zařaditelnému do akademických škatulek. Má rád čísla a zkoumá civilizaci. Z pohledu technologií, životního prostředí, ekonomiky nebo třeba stravování.

V téhle knížce je sada 71 esejů, které původně psal pro čtenáře ekonomického týdeníku. Často k sobě neladí, ale důležitý je celkový obrázek verze světa, ke které Smil během života došel. Tohle vám ta knížka předá a je to strašně zajímavé.

Někde jsem četl, že Smil podává dokonalý obrázek současného světa. To bych neřekl. Smilův největší problém je, že nevěří aktuálním technologiím. Nevlastní mobil, Facebook zásadně píše s malým „f“ a o sociálních sítích se vyjadřuje s despektem. O softwarovém boomu posledních let mlčí. Na wikipedii je parafrázován kus jeho rozhovoru, když „podle jeho soudu nebyla v minulých 50 letech žádná přelomová inovace“.

Smil si, jako asi každý, vytvořil vlastní verzi světa. Je dobré si uvědomit, že nemůže být kompletní a autor sám mezi řádky říká, co ze současného světa vynechává.

Pro mě, jako pro člověka silně zahleděného právě do technologií posledních pár desítek let, byla tahle knížka obzory rozšiřující.

Jenže… Čísla sice nelžou, ale záleží, jaká čísla do obrazu vašeho světa vyberete.

martin3683
15.11.2021

Moc fajn knížka, když si chcete udělat obrázek o komplexním a komplikovaném světě, ve kterém žijeme, z pohledu čísel. Potěšilo mne, že pan Smil umí napsat knihu i pro “normální” lidi, kdy při čtení nemusím mít tři doktoráty jako u jiných jeho knih.
Je to vlastně takový souhrn 71 sloupků či komentářů na dané téma, např. jak náročné a s jakými ekologickými dopady je vyrobit cement, nebo kolik betonu se vyrobí na světě, něco o žárovce, o (ne)úniku tepla ze třívrstvých oken, účinosti vakcín, bohatství různých zemí, kalorické spotřeby z jídla či kolik lidí bylo potřeba na stavbu pyramid. Šíře záběru a autorových vědomostí je neuvěřitelná.

Texty nejdou nijak do hloubky a jsou přesně tak dlouhé, že je dokážete ve zkratce zopakovat někde u piva a ohromit tím protistranu, když vám začne tvrdit, že vakcíny jsou naprd a nebo, že uhlí končí a brzy vše zachrání solární energie.