hroneczek hroneczek komentáře u knih

Malá zebra ztratila svoje proužky Malá zebra ztratila svoje proužky Jedda Robaard

Krásné ilustrace, odchlipovací okénka. Dcera (2 roky) knihu úplně miluje.

Věř si Věř si Chris Saunders

Nádherné ilustrace, veršovaný text. Dcera (2 roky) knihu úplně miluje.

Hurá na řeku Hurá na řeku Nicholas Oldland

Poučné, jednoduše popsáno. Dcera (2 roky) knihu úplně miluje.

14.02.2024 5 z 5

Politická emigrace v atomovém věku Politická emigrace v atomovém věku Pavel Tigrid

Souhlasím, že je to zajímavá úvaha. Některé myšlenky jsou platné do dnes, nicméně se jedná z dnešního pohledu o celkem komplikované a těžkopádné čtení, na které se musíte hodně soustředit a i přesto mohou některé úvahy autora po těch letech zapadnout.
Znovu už číst nebudu, ale nelituji investovaného času.

23.01.2024 4 z 5

Chyba jejího manžela Chyba jejího manžela Sheila O'Flanagan

Skvělá oddechová kniha, která může být i s trochou nadhledu inspirací a průvodcem při krizi v manželství nebo při/po rozvodu.
Opět je to dobře napsaná kniha, která postupem času přidává další a další nevyřešené otazníky, postupně jim přicházíte na kloub a baví vás to.
PS: Také vás manžel hlavní hrdinky celou dobu tak štval? :-D

23.01.2024 5 z 5

Hodina psodava Hodina psodava Veronika Matysová

Já jsem naprosto nadšena. Vůbec nerozumím některým komentářům níže, které knihu kritizují.
Hodina psodava (HP) mi připomínala Pána prstenů (PP), avšak s tím rozdílem, že PP je dost rozvláčný, soustředí se na dlouhé popisy a některé zápletky nejsou až tak důležité pro děj, tudíž jsou jen jakousi výplní.
To ale ROZHODNĚ není případ HP - kniha vás nenechá ani chvíli v klidu - střídají se AHA momenty s chvílemi napětí. Neustále si říkáte: "Jak to bude? Uspěje? Povede se jim utéci? Najdou ji?" Atd.
Čtenářům akorát doporučím knihu číst uceleně a nedělat ve čtení velké přestávky (např. na týden, měsíc,...). Zpočátku je nutné se seznámit s novým světem a jeho různorodými obyvateli a při dlouhých přestávkách ve čtení pak můžete být zmatení.
Mě ale děj strhl, četla jsem jako divá a na konci mě mrzelo, že příběh končí a já zase musím hrdiny nechat jít.
Za mě je to skvělá práce!

23.01.2024 5 z 5

Politikové na útěku Politikové na útěku Zora Dvořáková

Kniha mne nakonec mile překvapila. Původně očekávaný nudný výčet jednotlivých útěků se nekonal a autorka krásně vykreslila osudy a příběhy emigrujících politiků. Příběhy jsou pospojovány tak, že si každý čtenář udělá přesvědčivý obrázek o tehdejší době i za předpokladu, že mu ze školního dějepisu chybí základní a zásadní informace.

30.09.2023 5 z 5

Šarlák Šarlák Petr Mano

Tato sbírka povídek mě bavila. Autor používá trefně úderný umělecký jazyk, který je stále čtivý a nezahltí. Přesto, že jsem v době, o které autor vypráví, ještě nežila, uměla jsem si vše živě představit. Tuto dobu mám vylíčenou mým otcem, jenž byl téměř stejně starý jako autor knihy. A dělal a zažil s kamarády dost podobné věci a shodou okolností i v Písku.
Navíc všechny ty putyky, hospůdky a ožralecká doupata z knihy vidím stále před sebou v jasných barvách - jako děti jsme kolem nich chodili skrz město a i v pravé poledne bylo některým radno se vyhýbat dostatečným obloukem.

18.09.2023 4 z 5

Sama sebou Sama sebou Jojo Moyes

Je mi smutno, že už jsem to dočetla. Fakt moc! Klidně bych četla dál a dál, protože Louisu Clarkovou prostě nejde nemilovat!
Těšila jsem se na každou další stránku.
A ke stranám 260 a 404 byl nutný i kapesník na osušení očí. :-)

17.08.2023 5 z 5

Život po tobě Život po tobě Jojo Moyes

Trochu mě mrzí, že na pořádné odhalení jsem musela čekat až do poloviny knížky, protože odhalení s Lily mi až tak šokující nepřišlo. Celá kniha byla trochu ve stylu natahování původního příběhu a jen letmé klouzání po povrchu s očekávanými zápletkami.
Ale - je to Jojo, která mě i těmito knihami umí zaujmout, navzdory výše uvedenému. Pokračování s Lou (Sama sebou) si přečtu a těším se na něj a jsem zvědavá, jestli dojde k něčemu závratnému nebo jen budeme pokračovat v jemném běžném, ale fajn vyprávění.
A dvojice Bernard-Josie mě baví víc a víc. O nich dvou by mohla klidně být celá jedna samostatná kniha.

06.08.2023 3 z 5

Alice in Wonderland / Alenka v říši divů A1-A2 Alice in Wonderland / Alenka v říši divů A1-A2 neznámý - neuveden

Pro začátečníky určitě skvělá volba (pro mě už trochu nuda).
Jednoduché věty, na konci spousta cvičení a úkolů k procvičování.

02.08.2023 5 z 5

Šumava… hranici přecházejte po půlnoci Šumava… hranici přecházejte po půlnoci Vilém Hrach

(SPOILER) Kniha se věnuje vyprávění o přechodech přes hranice ze Šumavy do Bavorska a zase zpět a to očima uprchlíků, převaděčů, členů StB, SNB, vojáků či jen lidí, kteří v této oblasti bydleli a pomáhali (ať už jedné nebo druhé straně). Každý z těchto pohledů je v knize pěkně zastoupen.
Rozdělena je do třech částí. První, která se věnuje Kiliánovi Nowotnému mě moc nebavila a myslela jsem, že knihu odložím. Ale neudělala jsem tak a nakonec nelituji. Další dvě části byly již o poznání čtivější.
Nejzajímavější mi přišla část o knězi Bohumilu Maroušovi, kterého se z nějakého důvodu tehdejší režim bál a potřeboval ho udržet pod zámkem. Kněz Marouš byl několikrát odsouzen i za věci, které neudělal, pouze na základě různých fabulací, domněnek a tezí, které se jen někomu "hodily do krámu". Pěkná ukázka tehdejší prohnilé doby.

30.07.2023 4 z 5

Naším snem byla Kanada Naším snem byla Kanada Eva Žídková

Skvělá kniha. Narazila jsem na ni úplnou náhodou a hodně mě překvapila.
Kniha popisuje odchod rodiny paní Evy z Československa, peripetie, které zažili v Německu při čekání na víza do Kanada a prvních pár let v Kanadě. Ani jedno z těchto období neměli jednoduché. Ale šli si za svým snem s pokorou a nadějí a nakonec se jim jejich sny vyplnily.

Knihu bych s klidem zařadila i mezi knihy seberozvojové, protože paní Eva s rodinou již před 40 lety žili přítomným okamžikem, radovali se z přítomnosti, maličkostí a všední každodennosti.

A navíc mám nyní další zemi na seznamu těch, které bych jednou ráda navštívila. Popisy divoké nespoutané kanadské přírody jsou skutečně nádherné a věru lákavé!

23.07.2023 5 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Kniha mě naprosto pohltila. Krásně se četla, neměla žádná hluchá místa. Hrozně mě bavil pan Bernard - otec Louisy. Doufám, že v dalších dílech dostane více prostoru.
A i když jsem čekala, jak to dopadne, stále jsem doufala, že to nakonec bude jinak.

22.07.2023 5 z 5

Na cestě Na cestě Věra Švach

Skvělé! DOPORUČUJI!!!
Jak část o pobytu v Šanghaji, tak část o zamýšlení se nad vlastním životem, jsou naprosto báječné.
Kniha se dobře čte, ale zároveň ve čtenáři zanechává (nevím, jak to nazvat) - takový hezký, lehký pocit a uvědomění.

22.07.2023 5 z 5

Znamenitá mrtvola Znamenitá mrtvola Agustina Bazterrica

Skvělé ALE!
Recenzi píšu až po delší době, protože jsem si to celé musela nechat projít hlavou. Takže: námět za 1, jazyk a styl psaní a popisů 1, ale napětí za 3, osudy a motivy postav 3 -, odpovědi na čtenářovy otázky za 5.
Rozhodně by mě více zajímalo, jakým způsobem byla vybrána první linie lidí určená k chovu, větší náhled do jejich chovu apod., než že hlavní hrdina uviděl po x letech psy až ho to dojalo.
Konec jsem nečekala, ale opět místo jednoduchého řešení mohlo být vše více propracované. Navíc, když už to vypadalo na chvilku napětí, byla situace mávnutím kouzelného proutku úspěšně vyřešena. Takže zase nic. Kdyby to autorka ještě doladila, alespoň by nemusela být před každou novou kapitolou volná strana a nová kapitola by nemusela začínat až na konci strany, pro nabobtnání počtu stran.

06.07.2023 3 z 5

Krysí ostrov a jiné povídky Krysí ostrov a jiné povídky Jo Nesbø

Povídková kniha Krysí ostrov mi přišla lepší než Žárlivost. Tyto povídky se mi lépe četly a přišly mi i více propracované.
Jen byla škoda, že jednu z povídek jsem již kdysi četla v jiné povídková knize, kam Nesbo přispěl. Tudíž jsem byla o jednu ochuzena.

06.07.2023 3 z 5

Vladař Vladař Niccolò Machiavelli

Asi jsem čekala něco jiného a záživného.
Pokud bych bývala kdysi knihu četla v rámci předmětu politologie, pak by mi určitě čtení něco dalo. Takto zůstalo bez jakékoli vnitřní odezvy a nadšení.

13.06.2023 3 z 5

E-maily a jejich (ne)pravidla E-maily a jejich (ne)pravidla Červená propiska

Skvěle napsané a zpracované. Už se těším až se po rodičovské vrátím do práce a aplikuji rady z knihy v praxi! :-)

08.06.2023 5 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Přesto, že nemám moc času na čtení, jsem knihu přelouskala za chvíli. Děj ubíhá, objeví se pár zvratů a propojení lesa a lesa mě zaujalo už po pár stranách.
Některé zvraty a zápletky jsem už předem očekávala, ale i tak byly doladěny do zajímavých, nečekaných detailů.

07.06.2023 5 z 5