Hradčiatko Hradčiatko komentáře u knih

Lágr Lágr Angela Rohr

Vybrala som z domácej knižnice manžela na jeho doporučenie a bolo to silné, brutálne, iné - iný lágr než len väzenský, iný pohľad na bolesť a hrdinstvo, silu a schopnosť prežiť. Štýl rozprávania, ktorý mnohí zmieňujú, mne osobne nevadil, asi ma o to viac poznačilo čitateľsky, s akým vyrovnaním sa a odstupom už k tomu autorka pristupuje, pretože jej očividne iné nezostalo, aby si zachovala útržky zdravého rozumu, len si vytvoriť sklenenú stenu okolo seba a chrániť to vnútorné, čo ešte ostalo nerozbité. Veľa momentov by stálo za zmienku, ale nechcem prezrádzať...

02.05.2024 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

(SPOILER) Ľudia moji, toto bola sila... Čítali sme v rámci VŠ štúdia literatúry a politickej fikcie / distópie, dokonca som si ju vytiahla na štátniciach. Jedna z najmrazivejších kníh, aké som čítala (film bol ešte horší, ja som emočné puzzle, čiže sa mi sníva ešte dva týždne o myšiach a "Do it to Julia! Not to me!", ani nehovoriac o telesnom a duševnom rozklade hlavnej postave v tej osvetlenej miestnosti, mi je divne ešte teraz). Je to vynikajúce dielo, po stránke literárnej, myšlienkovej, upozornenia na strašlivosť vývoja, s prepracovaným systémom Big Brother is watching you, má milión kvalít a pred autorom klobúk aj parochňu dolu, ale na niektoré aspekty by som pre svoje duševné zdravie radšej zabudla...

Nepříliš šťastná rodina Nepříliš šťastná rodina Shari Lapena

Kniha s príbehom :D Kamarátka (už veľakrát zmieňovaná v mojich komentoch, kvôli jej zdravotným problémom jej knihy čítam ako audio) ma poprosila, aby som počas autogramiády autorky v Prahe kúpila a nechala podpísať s venovaním... Choroba zabránila, ale nakoniec sa signovaný výtlačok k nej dostal, lebo na rovnakej akcii mala autogramiádu kamarátka a autorka Vladana Gomez Adolgo (Na Afriku zapomeň, Vida) a situáciu zachránila. Dokiaľ som sa liečila a knižku poslala zadávateľke, neodolala som jej nadšeniu z autorky a prečítala ju :D No... nebolo to vôbec zlé, ale pridám sa k viacerým hodnotiacim v dvoch hlavných bodoch: príliš zmätené a záver ma sklamal (to však neznamená, že kniha nestojí za to! je to dobrá a možno pre niekoho iného bude guláš myslenia postáv lahôdka a so záverom spokojnosť).

Ďábel nosí Pradu Ďábel nosí Pradu Lauren Weisberger

Vďaka výzve som zistila, že autorka je novinárka a keďže som už v minulosti pomocou filmu vyučovala a ozvláštňovala anglické konverzácie na tému móda a oblečenie, povedala som si prečo nie. Knižné spracovanie sa mi v mnohom páčilo ešte viac než filmové (ale to nie je nič nové pod slnkom, je to dosť obvyklé :D), no videla som (ako aj mnohí iní čitatelia) pred sebou tváre filmových predstaviteľov. Hviezdičku som ubrala za niektoré (pre mňa osobne ako fashion ignoranta a vlastný tunel si kopajúceho, do rozpadnutia veci nosiaceho exota) nelogické rozhodnutia a zvraty a... a toto mi prepáčte, ja som si nemohla pomôcť, pretože osobná skúsenosť nepustí - nedať si opraviť boľavý zub kvôli práci???!!! Somarinka, ja viem, ale to ma dvihlo z gauča, pretože čo by iní za to dali, aby mali peniaze na naj zubára v meste a v knihe to síce neoľutuje, ale v bežnom živote by zaplakala nad výdělkom... (zub nepokladám za spoiler, lebo sa tam objaví v jednej vete ;)).

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

(SPOILER) Knihu mi v slovenskej verzii Polnočná knižnica poslala zdravotne postihnutá kamarátka s prosbou, aby som jej ju načítala ako amatérske audio, keďže sama už toľko očiam nevládne a veľmi ju túžila mať. Čítala som teda naozaj pozorne, nahlas a niektoré kapitoly opakovane, keď som sa breptla, alebo do obývačky vbehli decká :D Zas sa tu dostávam k osobnej tematike (takmer) samovraždy, na ktorú bude mať človek, čo v osobnom živote zažil, vždy iný pohľad než niekto, kto len čítal a videl v novinách, a tak som aj príbeh brala a túžila, aby mali všetci, ktorí uvažujú nad ukončením svojho života možnosť sa zastaviť, prezrieť si svoju knižnicu či videotéku, zažiť si pár životov a premyslieť svoje rozhodnutie... Rôzne príbehy hlavnej hrdinky boli vykreslené fakt dobre, chválim!

02.05.2024 5 z 5

Vida: Neobyčejné příběhy obyčejných Angolanů Vida: Neobyčejné příběhy obyčejných Angolanů Vladana Gomes Adolfo

Nemôžem byť úplne objektívna, keďže som Vidu videla a čítala už v prvej verzii pred jej "narodením" a za mňa je to veľmi dobrá, prepracovaná, premyslená kniha, ktorá čitateľa vovedie nenáročným spôsobom do angolskej kultúry. Akoby ste s kamarátkou (kým vďakabohu Vladana pre mňa je) išli na kávičku a porozprávali sa. Príbehy, ktoré prekladajú a doplňujú kultúrne a geografické reálie sú skutočné a fotografie podčiarknu atmosféru, takže za mňa veľká spokojnosť aj s finálnou verziu a Vide želám dlhý život! :)

Bretaňské tajemství Bretaňské tajemství Jörg Bong

Možno by som v porovnaní s inými prípadmi hviezdičku ubrala, ale knihu aj autora som objavila vďaka čitateľskej výzve, tak som si ju z knižnice priniesla domov s tým, že detektívky príliš nečítam, ale nie je nikdy neskoro začať (a páčilo sa mi, ako sa autor v názvoch svojich kníh drží slova "bretaňský", príde mi to sympatické a osobité). Skolila ma horúčka, a tak sme s komisárom Dupinom zaľahli do postele a veru som sa neodtrhla do rána, kým som to nedočítala do konca, pár kávičiek padlo, horúčka opadla, tým pádom spokojnosť na všetky strany!

Kým budeme žiť a dýchať Kým budeme žiť a dýchať Nicholas Sparks

Bola som výrazne ovplyvnená životným príbehom kamarátky (ak by ste si chceli prečítať v knihe: Na Afriku zapomeň), ktorá sa zamilovana a vydala do Angoly, tým pádom tento príbeh nepokladám za nemožný, vzhľadom k tomu, že ona je so svojím Truom / Ikom šťastná dodnes, im to proste vyšlo ostať spolu. Oceňujem veľkú snahu autora zarámovať príbeh aj zo strany Zimbabwe, roviny pred a po milostnom románe, dotiahnutie osudov ostatných postáv, je to obdivuhodné, ako sa to príbehu ponoril, takmer by som verila, že inšpirácia sa odohrala v reálnom živote (aj keď trebars len schematická) a že isté výskumné cesty podnikol, a to je samo o sebe pre účely romantickej knihy na hlbokú poklonu. Uverila som mu to, aj keď to bolo neuveriteľné :)

Krásna Catherine 5 Krásna Catherine 5 Juliette Benzoni

Musím jednoznačne súhlasiť s Janou, tento diel som prečítala len 2x a sama seba som presvedčila, že tu to skončilo a že to tak malo byť. Znova vidím paralelu so sériou Angelika, kde som už s hrdinami do Ameriky nepokračovala, tu som tiež 6. a 7. diel nečítala... Nikdy nehovor nikdy, ale za mňa tu príbeh končí...

Krásna Catherine 3/4 Krásna Catherine 3/4 Juliette Benzoni

(SPOILER) Rovnako ako prvé dva diely som čítala minimálne 4x a zakaždým objavovala nové a nové roviny, okrem romantiky a lásky aj obrovského utrpenia, (seba)obetovania, bojov, chorôb, hladu a nedostatku, triednych rozdielov, ktoré boli typické pre dobu, kedy sa príbeh odohráva, ale ani to neotupuje ich ostré hrany, keď to človek číta s uverením. Asi podobne ako na Angelike mi na Catherine vadilo, že svoje romantické avantúry mimo "toho-jediného-a-neopakovateľného" všemožne ospravedlňovala (jej okolie taktiež), ale aj tak si ich dopriala a u neho jej vadilo aj hodenie očkom na inú... no za znásilnenie som ju ľutovala (o to viac, keď človek sám v živote prejde vlastnou cestou). Ako mladá som mala najradšej cigánsku šarádu a skoro som plakala, keď si odrezala vlasy, aby ich venovala Arnaudovi na cestu do leprozória... Každopádne hodnotím veľmi vysoko!

Krásna Catherine 1/2 Krásna Catherine 1/2 Juliette Benzoni

(SPOILER) Krásna Catherine znova a znova od mojich 16-tich rokov a stále prekrásne, ale zakaždým v nej objavujem iné roviny, kdežto spočiatku som sa utápala v romantických scénach s Arnaudom (ktorého by som ale za partnera nechcela osobne), jeho záchrane na ceste, kedy jej pripomenul Michela, dramatickom zblížení pred popravou (tu by ma zaujímalo, AKO rozčesala a umyla stále tie vlasy, kedy mala na to čas a AKO je možné, že sa jej neštiepili končeky :D :D no áno, ja som nosievala extrémne dlhé za mlada, a tak jednoduché to nebolo :D); tak pribúdajúcimi rokmi sa to zmenilo... a viac som sa ponorila do historických súvislostí, putovania a zaujali ma omnoho viac osobnosti Johanky z Arcu, Garina a Filipa. Hlboko sa skláňam pred autorkou, ako dokázala zarámovať historicky veľmi vhodne tak košatý a komplikovaný príbeh s mnohými vyvíjajúcimi sa a prelínajúcimi sa hrdinami, ktorí sa v deji upozaďujú a znova objavujú (kamarát zo zlatníckych čias), prípadne nás nenápadne sprevádzajú celým dejom Čierna Sara. Jedna z mojich najmilších kníh.

Hvězda lásky Hvězda lásky Barbara Cartland

Mala som chuť na romantiku, takže som v knižnici rovno zamierila k poličke Barbary Cartlandovej, kde je stávka na istotu, že to bude milé, sladké, jednoduché a dobro to dopadne. Vlastne aj áno, ale výnimočne sa mi javilo málo cukru a búšiacich srdiečok :D Ale oceňujem trochu zmeny v podobe uprednostnenia negatívneho hrdinu a jeho zaháňania. Nezaškodilo ;)

Pýcha a predsudok Pýcha a predsudok Jane Austen

Nostalgické spomienky na moje literárno-kritické študijné začiatky a tiež prvé pokusy o čítanie v angličtine a hlavne prvý radostný úspech, kedy som dielo poberala a sledovala v tom cudzom jazyku ako celok, stíhala, užívala si a chápala, zabudla, že nečítam v rodnej reči. :))) Okrem toho sa mi akožto dievčaťu mladému príbeh veľmi páčil, mohla som sa trochu uvoľniť uprostred celej záplavy vážnych a náročných diel, ktoré sme museli z týždňa na týždeň čítať a detailne komplikovane rozoberať. Príjemné, upokojujúce, rada som sa k tomu vrátila v slovenčine pre výzvu a pre porovnanie - po tom ako som videla filmové adaptácie, vrátane jednej veľmi vtipnej bollywoodskej (Bride and Prejudice) :D

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Citovala by som šaška z rozprávky Popolvár najväčší na svete: "Bite ma, režte..." ale ja nie som princofil... Nehnevajte sa na mňa, odpusťte milovníci a zberatelia kníh, upomienkových predmetov, pokračovaní a úprav, mrzí ma to, snažila som sa, ma to nechytilo skrátka. Rozumiem, objektívne, krásnym obratom, citátom, morálnemu posolstvu atď., čo na tom generácie ospevujú, ale nie je to moja studňa kávy ani planéta slávy, no... Ale! Dala som tomu maximum, načítala som ho ako amatérske audio kamarátke a kamarátovi, ktorí ho zbožňujú :) Tak snáď mi to odoberie kameň u chystajúcich sa kameňujúcich...

01.05.2024 3 z 5

Jak je důležité míti Filipa Jak je důležité míti Filipa Oscar Wilde

Čítalo sa to samo! A na rozdiel od Doriana (možno zvláštne, že je to ten istý autor a predsa...) môžem vrelo doporučiť aj začínajúcim v origináli-chcejúcim-to-skúsiť-dať čitateľom, lebo jazykovo je to vyvážené, primerane náročné a súčasne zábavné, vrátane literárnych hĺbok, ktoré s prekladom na Filipa za mňa trošku stratili na symbolike a hĺbke (prekladateľ za to nemôže, tie slovné hračky a situačný slovný humor sa nedal lepšie vystihnúť). Čiže určite všetkými desiatimi The Importance of Being Ernest brať!

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Bojovala som, bojovala, lebo som čítala po anglicky a na výške pre štúdium, a toto teda nie je angličtinársky čitateľský čajíček, aspoň teda pre moje znalosti slovnej zásoby a schopnosti udržať pozornosť, robiť si literárno-kritické poznámky, premýšľať viac nad rozborom než nad "o čom to preboha je, keď sú tie slovné spojenia tak zložité a popisy kvetnaté" (buďte milostiví ku mne, čítala som originál mrňavým písmom a pod tlakom termínu), nakoniec som si blahoželala, že som do zvládla :D Ale Wilde za to rozhodne nemôže!

František Ferdinand František Ferdinand Friedrich Weissensteiner

V niektorých pasážach sa nečítalo úplne ľahko, keďže mne čím novšia história, tým menší prirodzený záujem a vcítenia sa (ale to má každý nastavené úplne inak, samozrejme ;)), no napriek tomu sa mi dielo mimoriadne páčilo, otvorilo mi iné perspektívy a priviedlo ma k zamysleniu, že novodobá rozprávka veru nekončí hlaholmi svadobných zvonov, že mnohokrát sa princ musí ešte len stretnúť s väčšinou drakov a princezná čeliť čarodejniciam a útlaku "škaredých sestier"...

01.05.2024 5 z 5

Mária Terézia. Medzi trónom a láskou Mária Terézia. Medzi trónom a láskou Gabriele Marie Cristen (p)

Veľmi pekne podané dielo, málinko svojím charakterom odlišné od ostatných v tejto "hnedej" sérii, ale čítalo sa doslova samo, vzhľadom na to, že autorka sa nebála dať slovo samotnej Márii Terézii, ktorá svoj príbeh úprimným tónom rozpráva a veľmi pekne sa aj na tej forme a výbere slov vyvíja a dozrieva osobnosti panovníčky, čo pokladám za veľkú autorskú zrelosť a nadanie. Kapitoly sú prehľadne rozdelené v rámci času a dátumu s motivujúcim citátom. Zo srdca doporučujem znalcom tohto obdobia a osobností, ako aj úplným začiatočníkom na poli historických beletrizovaných životopisov.

O moc a štěstí O moc a štěstí Sigrid-Maria Größing

Grossingová je moja najobľúbenejšia autorka tohto žánru, priviedla ma k jeho čítaniu a stále ma nesmierne baví. Tu som jednu hviezdičku ubrala (v súhlase s keselylenkou) za prílišnú stručnosť príbehov, mala som dojem neukončenia, nedotiahnutia deja, akurát keď som sa namlsala :)

Biskup a kráľ Biskup a kráľ Ivan Izakovič

Veľmi silné spomienky na pútavú knihu - sériu som si začala kupovať a dostávať darom od príbuzných, keď prišli na to, že sa mi tak páči, asi od 15-tich rokov. K príbehu Bartolomého de las Casas som sa dostala na vysokej škole a akurát ho dočítala, keď prišiel na špeciálnu prednášku o Latinskej Amerike profesor zo zahraničia. Bolo nás tam málinko prítomných (dobrovoľná prednáška, čo si budeme...) a on mal chuť diskutovať, nadhodil tému, kde sa dal Bartolomé prihodiť a zrazu boli spolužiaci zachránený, profesor ohúrený mojimi "širokými" znalosťami (píšem to v úvodzovkách, lebo po dočítaní knihy je každý mudrlant a odborník), do konca štúdia ho toto presvedčenie o mojej inteligencii nepustilo a pomohol mi vybaviť úžasné študijné pobyty na Kube, čo mi zmenilo život k lepšiemu. Za tým stála táto kniha :)