1984

Jedno z najznámejších diel svetovej literatúry nášho storočia spája v sebe prvky spoločensko-politického a vedecko-fantastického románu. Je obžalobou komunistickej diktatúry, ktorá v roku 1984 ovládla všetko, vrátane ľudského myslenia. V centre románu sú osudy čestného, citlivého a uvažujúceho jedinca (Winstona Smitha), ktorý sa vzoprie systému, za čo platí krutú daň. Orwell touto knihou už v roku 1948 ponúkol svetu víziu, ktorá sa neskôr stala realitou. Podobne ako v ostatných krajinách nášho regiónu, ani u nás sa anglický spisovateľ George Orwell dlhé roky nesmel vydávať z ideologických dôvodov. Po novele Zvieracia farma má slovenský čitateľ konečne možnosť zoznámiť sa aj s Orwellovým vrcholným dielom, románom Tisíc deväťsto osemdesiatštyri. Komunistická diktatúra v roku 1984 ovládla všetko, vrátane ľudského myslenia. V centre románu, ako v celom diele tohto spisovateľa, sú osudy čestného jednotlivca (volá sa Winston Smith), ktorý sa spoločnosti vzoprie, za čo zaplatí krutú daň. Dielo je pochmúrnym, aj keď doslova vizionárskym obrazom odľudštenej spoločnosti, pod čo sa podpísal aj zdravotný stav autora, ktorý v čase, keď ho písal, umieral na tuberkulózu. Keďže slovenský čitateľ pozná z vlastnej skúsenosti spoločnosť, ktorú Orwell opisuje, bude jeho stretnutie s ňou nepochybne o to zaujímavejšie. George Orwell, vlastným menom Eric Arthur Blair (1903-1950) sa narodil v Indii a do Anglicka sa jeho rodina presťahovala, keď mal štyri roky. Prvé verše uverejnil v miestnej tlači už v roku 1914, knižne debutoval v roku 1933 dielom Bez peňazí a nádeje v Londýne a Paríži, v ktorom umelecky i dokumentárne opísal svoje zážitky zo života medzi nezamestnanými, žobrákmi, tulákmi a bezdomovcami. Aj keď vyšiel z prostredia, ktoré ho predurčovalo skôr k pravicovým ideám, hlásil sa k ľavici a pokladal sa za demokratického socialistu. Neskôr jeho doslova bytostný odpor k totalitným praktikám urobil z neho jedného z najväčších a najúdernejších kritikov komunistického režimu. Je autorom niekoľkých románov, početných zbierok esejí i reportáží. Za vrchol jeho umeleckej tvorby sa považuje novela Zvieracia farma (1945, v slovenčine v rámci edície MM v roku 1998) a najmä román Tisíc deväťsto osemdesiatštyri (1949)....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29295/1984-C6Q-29295.jpg 4.67589

Nineteen Eighty-Four (1949)

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Slovart (SK)

lenjak
dnes

Není co dodat, prostě děsivě nadčasové

Anie94
předevčírem

Kniha mě rozhodně nenadchla. Do čtení jsem se musela nutit a bylo to politické a nezáživné. Pořád to samé dokola, žádná zápletka, děj o ničem, ani nějaký hlubší smysl..

DuchDoby
15. prosince

Při čtení téhle knihy jsem si celou dobu říkal...sakra, jak takhle dokonale někdo může popsat totalitní, pro mě to znamená komunistický, systém, když ho sám nezažil??
Mrazivé, šedivé, beznadějné...tohle je Orwellova kniha 1984. Jedna z těch knih, kterou je nutné si přečíst.

SweetCake
15. prosince

Do čtení jsem se musela hodně nutit a popravdě, poměrně hodně textu jsem v knize přeskočila a nečetla ho, jinak bych knihu asi nikdy nedočetla. Kniha je poměrně náročná, hodně o politice a celkově to není můj šálek kávy. Před tím, než jsem knihu začala číst, jsme neměla velká očekávání. Tušila jsem, že mě to nebude bavit, a taky že mě to nebavilo. Přišlo mi, že se děj stále opakuje a neustále se tam řeší to samé. První část mě nebavila vůbec, druhá byla o něco lepší, třetí byla nejlepší, bylo tam alespoň trochu napětí, když Winstona vyslýchali a kompletně mu měnili paměť. Krásná ukázka toho, co všechno je člověk schopen udělat, jen aby ho přestali mučit. Kniha má určitě velké poselství, ale pro mě prostě tahle kniha není.

Lenka.Vílka
12. prosince

Koukám, že tady nemám komentář, tak napravuji. Četla jsem vydání z roku 1991 někdy před sedmi lety nebo tak.

Kniha se mi líbila. Ale myslím, že by se mi líbila víc, kdybych před ní nečetla knihu My od Zamjatina. Problém je v tom, že knihy si jsou dost podobné a dokonce jsem i někde četla komentář, jak ten Zamjatin od toho Orwella nestouďně opisuje. Ano, to je na WTF. Ale 1984 je prostě slavnější, protože obě knihy lze sice stále aplikovat do naší doby, ale Orwell trochu víc. Problém je ten, že když kouknete na historii knihy, Orwell neměl co ztratil. Chápu jeho větší údernost. Neodnesl to jako Zamjatin, aby mohl dál psát...
Jinak právě v tom mém vydání (nevím jak v ostatních) to bylo napsáno. Že se za to autor nestyděl a přiznal to. Že se inspiroval jak knihou My, tak knihou Brave new world. Na tom asi něco bude, protože za mě jsou obě knihy lepší. Ale dát knize kvůli tomu o hvězdu méně nemohu. I přes všechno by to nebylo fér...

nanana
12. prosince

"Zemřít, a přitom je nenávidět, to je svoboda."

"Svoboda znamená svobodně prohlásit, že dvě a dvě jsou čtyři. Jestliže toto je dáno, všechno ostatní z toho vyplyne."

"Kdo řídí minulost, řídí i budoucnost. Kdo řídí současnost, řídí minulost."

PPardinio
11. prosince

Mrazivé a pravdivé. Jak ovládnout lidské masy? Okleštíme slovní zásobu, aby nemohli obyvatelé logicky uvažovat a přemýšlet. Něco se nám nepovedlo? Změníme záznamy, aby se zdálo, že vše bylo v plánu. Jednoduše se přetvoříme minulost. Co není doloženo záznamy, se vlastně nikdy nestalo :-(
NEVĚDOMOST JE SÍLA!
Kniha plná neskutečných myšlenek.

StephenKingje
10. prosince

Po přečtení skvělého My od Zamjatina, muselo nenávratně nastoupit dílo, jež bylo právě Zamjatinem inspirováno; 1984. Tato kniha je nejspíš ještě známější než My a tvoří spolu s Farmou zvířat dvě nejznámější knihy George Orwella a obě knihy jsou taktéž na seznamu nejlepších knih zde na DK. Ale přiznávám, že zaslouženě.

Když jsem před pár měsíci Farmu zvířat četl, byl jsem nadšený. Atmosféra byla dokonalá a příběh přinášel velmi silné poselství. To jsem však tehdy netušil, jak mne 1984 zaujme. Již od prvních stránek mě příběh chytnul a na Winstona Smithe, Emanuela Goldsteina a Velkého bratra nikdy nezapomenu.

P. S.-A na zbytek knihy samozřejmě taky ne. :)

HODNOCENÍ: 10/10

thomascz84
10. prosince

Autor knihy byl asi génius, který viděl do budoucnosti. Z mého pohledu se jedná o zvrácenou realitu. Umím si představit že některé části knihy probíhají i v reálném světě. Super kniha. Doporučuji všem.

Crozz
06. prosince

Poměrně náročné čtení, ale zase tak moc mě to nezaujalo.

B-artX
02. prosince

Politika mě vždycky brala, takže jsem od začátku věděl, že žánr této knihy mi sedne. Kniha mě bavila, jak dlouho nic předtím. Celé napětí ohledně Strany bylo po stránce atmosféry provedeno naprosto bravurně, dokonale jsem se vžil do příběhu a s Wilsonem prožíval jeho strasti a úspěchy. Nejvíce na mě zapůsobily části- kde Wilson četl Knihu a jeho rozhovory s O'Brienem. Tyto dvě části měly náboj a Orwell si na nich dal neuvěřitelně záležet. Příběh 1984 je neuvěřitelně silný, celá myšlenka Velkého bratra, který neustále sleduje, vaporizace, Angsocu a doublethinku mi nedala ještě pár dnů spát. Orwell musel být ohromně inteligentní, protože toto nedokáže vymyslet každý.

Kniha je mimo to také velmi krásně napsána. Nechával jsem si ji vždy na nějaké příležitosti, protože na čtení večer v polospánku mi to přišlo jako škoda. Co odstavec, to nějaká zajímavá myšlenka nebo krásná věta. Citát "Kdo ovládá minulost ovládá i budoucnost. Kdo ovládá současnost ovládá minulost." si budu pamatovat do konce života.

Dlouho jsem považoval Farmu zvířat za nejkvalitnější knížku, co jsem kdy četl. A pak jsem si přečetl toto. A říkám, že 1984 je nejlepší knížka, co jsem kdy četl. Nepředpokládám, že by toto veledílo mohlo něco někdy překonat. Orwell byl génius. Magnus opus světové literatury.

esterkucerova
28. listopadu

Jako nejděsivější fakt tohoto futuristického díla shledávám ten, že autor zemřel už v roce 1950.
Tudíž všechny ty obrazy, kdy lidé jsou odposloucháváni a děti udávají své vlastní rodiče popisuje pouze jako fikci...
Kdyby jen věděl...

RenkaB
25. listopadu

Uff, hrozné a děsivé čtení, protkané momenty, kdy jsem sotva lapala po dechu, chvíle čiré hrůzy. Myslím, že nikdy nebudu schopna napsat k této knize obsáhlejší komentář, až mě mrazí, když se mi vybavují úryvky a jako bych je viděla ve svém životě. Nikdy nepůjde zapomenout...

Tanja00
24. listopadu

Tuto knihu si musí přečíst každý! Je důležité přemýšlet...

anna0480
22. listopadu

Klasické antiutopické dílo, které by si měl podle mě přečíst každý. Víc k němu podle mě ani není nutné psát. (Každopádně Farma zvířat se mi ale líbila ještě o chlup víc)

markéta783
22. listopadu

Mrazivá kniha, která se těžko čte a neustále nutí k zamyšlení. Dlouho jsem nad ní přemýšlela a bylo mi dost zle po duši. Vyvolává v člověku pocity smutku a beznaděje takže nečíst, když člověk není úplně ve formě. Pak vás to psychicky dorazí což není nic příjemného. Chce to honem nějakou oddychovku.

todilka
22. listopadu

Chvilku mi trvalo, než jsem se do této "klasiky" začetla, ale chápu, že tak trochu výkladový úvod byl nutný. Potom mě naprosto chytla a hltala jsem každé slovíčko, i když konec mi přišel velmi rychlý, byť to byl nejspíš záměr. Přesto hodnotím vysoko, žánr je mi blízký i styl vyprávění mi sedl, a ta nadčasovost a v mnohém podoba s realitou je až děsivá! Važme si toho, že žijeme v takové zemi a režimu, v jakém žijeme, protože by mohlo být hůř....mnohem hůř! Ta bezútěšnost a zoufalost se z knihy občas přenesla i na mě, po zaklapnutí mi do smíchu nebývalo, ale vždycky nakonec převážila radost z toho, co oproti hlavnímu hrdinovi můžu a mám, a jak jsem za to vděčná.
*čtenářská výzva 2018: Poslední kniha (již nežijícího autora)

Alex_Jura
21. listopadu

Je to zvláštní. Když se ve skupině poměrně vzdělaných lidí zeptáte, kdo zná 1984, znají ji všichni. Četl tak každý 10. V lepším případě. (Dlouhodobý průzkum, kniha se tematicky dotýká jedné kapitoly mé přednášky, takže na ni dojde de facto pokaždé.)
Musím se přiznat, že z prvního čtení ještě na SŠ jsem si pamatovala hlavně tu scénu, kdy je hrdina ochoten i obětovat Julii... a tím pro mě končila. Po druhém a třetím čtení mám pochopitelně trochu jiné vzpomínky. Rozhodně doporučuji. A nejen kvůli "newspeaku".

barca7361
19. listopadu

Neuvěřitelně poutavá kniha, při které jsem cítila nespravedlnost a krev se mi vařila v žilách.

Lucissia
12. listopadu

Uf... Tak docela nářez. Děsivá kniha. O to víc, že si při ní můžu představit takový konec víceméně jakéhokoliv režimu. Od Orwella jsem nikdy nic nečetla a víceméně ho ani neznám, takže jsem si říkala, že ta kniha je stará tak deset let max. Četla jsem to v mobilu a v tom pdf datum vydání nebylo. No když jsem si na netu vyhledala, že je ta kniha stará sedmdesát let, vyrazilo mi to dech. Opravdu dobře napsaná a dobře přeložená, jako by sám autor seděl vedle mne a ty hrůzy mi vyprávěl... Na některé pasáže z knihy v životě nezapomenu...

Kristy78
11. listopadu

Napsáno 1949?? Neuvěřitelné, silné. Kniha mě zasáhla svým přesahem do dnešních dní. Resp. připomínala léta nedávná, ve kterých jsme žili pod jednou vládou a bohužel se prolíná i do dnešních dní a připomíná některé jejich fragmenty. Doufejme, že půjde jen o minulost a přítomnost a budoucnost bude jiná ;) Opět děkuji P. za tip na čtení!

Sklenička
10. listopadu

Vzkaz pro politiky. Tohle je varování, ne návod...

Whitecat
04. listopadu

Tak tohle jsem fakt nedočetla. Začátek byl super, mazec, wow, ale v půli jsem zjistila, že už mě to ani trochu nebaví. Možná, kdybych to četla před třiceti lety asi bych to hltala. Teď jsem v tom ale nenašla nic, co by mě překvapilo.

Vé_
02. listopadu

Naprosto geniální. Pokud se člověku podaří najít něco z těch dílčích témat, kterými je kniha přímo prošpikovaná, může z toho chytnout slušnou depku.

Frupet
01. listopadu

Přemýšlím jen, jak by asi vypadala tato kniha, kdyby Orwell znal google, facebook, mobilní telefony ... je to děsivé. A poslední část knihy... mučení, vymývání mozku... wou. Těžko pochopitelné, uvěřitelné - i když historií popsané. Kde se bere v lidech tolik krutosti?

Monika_cz

Zvláštní kniha...chvíli jsem vůbec nevěděla, jestli je to minulost, přítomnost, sen, představa, lež, pravda, zda existuje děj knihy, kniha, člověk...ale to ani Winston nevěděl...

Terez9119

Orwell je praotec antiutopie. Všichni ostatní už staví na základech, které on postavil. Mrazivé, nepříjemné, dokonalé.

Placi

George Orwell svým 1984 stvořil bibli antiutopického, respektive dystopického žánru. Skvěle a s tím samozřejmě i děsivě podaný příběh. Se zkušenostmi s totalitními režimy 20. století nám Orwell ukazuje prototyp takového režimu dovedeného až do krajnosti. Bohužel to necítím na 5 hvězd. Asi to bude tím, že jsem kdysi poslouchal mluvené slovo, i když jen někam do poloviny, a závěr byl víceméně předem jasný. To samozřejmě nic nemění na kvalitě románu.
Neodpustím si drobný příměr k našim poměrům. Je až děsivé, kolik lidí dnes vkládá důvěru ve stranu, která se prakticky nezříká své krvavé minulosti, kdy byla řada lidí mučena, i umučena k smrti. Nebudu tady Komunistickou stranu Čech a Moravy jmenovat, ale zamysleme se, lidi.

Allla9

Kniha nutí k zamyšlení, kam až může vést totalitní režim.

Zuziiik

...ani nevím, co napsat....jedinou myšlenkou,která mi po přečtení zaměstnává hlavu, je "jak je to jednoduché někoho zmanipulovat.....a jak je jednoduché zmanipulovat dav"....ještě o tom budu muset hodně přemýšlet