Krásna Catherine 1/2

Krásna Catherine 1/2 https://www.databazeknih.cz/img/books/88_/88928/krasna-catherine-1-2-88928.jpg 4 31 7

V prvom a druhom dieli rozsiahleho sedemzväzkového cyklu známej francúzskej autorky historických románov Juliette Benzoniovej sa zoznamujeme s ústrednou postavou, krásnou Catherine Legoixovou, ktorej osudy na pozadí historických skutočností z dejín Francúzska upútali už milióny čitateľov v mnohých krajinách sveta.

Literatura světová , Romány , Pro ženy

Vydáno: , Tatran (Bratislava)

Catherine:Il suffit d´un amour ...., tom I-II , 1964

klmonkaa
klmonkaa
25.01.2023 5 z 5

Napriek záľube v žánroch postapo, sci-fi, dystopia a horor - k Juliette Benzoni a k jej Krásnej Kataríne sa vraciam stále.

TomuVer
TomuVer
06.10.2019 3 z 5

Prvé dve časti majú úroveň. Pekne opísaná daná doba, v ktorej sa dej odohráva. Bola tam akcia a vášeň. Kniha mala názor.

Adhara
Adhara
12.02.2018 2 z 5

Súhlasím s názorom, že Catherine je oveľa lepšie napísaná ako Angelika. No aj tak sa nad naivitou tohto diela musím pousmiať. Keď som ho čítala prvýkrát v trinástich, páčilo sa mi. Ako tridsiatnička však už nemôžem prehliadať nerealistickosť postáv. Do Catherine sa zamiluje takmer každý muž, ktorého stretne, ale ona chce práve toho, čo ju znenávidí. Zamilovala sa do neho na prvý pohľad a táto láska založená čisto na fyzickom vzhľade (keďže nemala príležitosť vyvoleného lepšie spoznať) je taká silná, že ňou neotrasie, ani keď ju jej drahý dá natiahnuť na mučidlá a znásilní ju… Čo je veľa, to je veľa. Malo to aj svetlé momenty, napríklad líniu s jej prvým manželom a jeho čudáctvom, ale inak prisladké. Nie prisladké v počte či opise erotických scén, ale práve v nerealistickom vykreslení milostných citov.

jana6258
jana6258
06.11.2017 4 z 5

Celý život som u nás doma vídavala tieto nevýrazné knihy, bez toho aby som vedela čo to vlastne máme v polici. Som šokovaná. Táto kniha bola miestami "strašná"! Po prečítaní obsahu na obálke som si pomyslela, že čo to idem čítať, vari ma už život omrzel? Dramatická historická milostná romanca, do ktorej významne zasiahne dokonca statočná Johanka. Len som čumela: a toto doteraz stálo v polici bez povšimnutia?! Na negatíva len podotknem: nie je na škodu mať aký-taký prehľad francúzskych dejín z 15. storočia. Inak dopadnete ako ja; s otáznikom nad hlavou sa budete predierať niektorými pasážami, kôpkou mien panovníkov, následníkov či vojvodov. Naštudovať!

Scarlett44
Scarlett44
05.04.2016 3 z 5

V prípade tejto knihy platí snáď väčšmi než v prípade akejkoľvek inej "nesúď knihu podľa obalu" (obal slovenského vydania je naozaj hrôzostrašný a pripomína mi vážny futuristicko-avantgardný prešľap). A ani podľa názvu. Skutočne.

Prv než som sa do tejto rozsiahlej série pustila, bola som mierne skeptická. Názov "Krásna Catherine" vo mne evokoval, priznám sa, trochu lacný námet, kde bude veľa telesného na úkor nejakej myšlienky či príbehu. Našťastie som sa veľmi mýlila.

Krásna Catherine je jedna z tých kníh, na ktoré budete ešte dlho spomínať aj napriek nedostatkom, ktoré vám mohli v príbehu prekážať. Aj ja som mala zopár výhrad, najmä v prvom a druhom dieli. Na počudovanie mne samej ma tieto dve časti neprinútili sériu zaklapnúť a odložiť a vo finále som veľmi šťastná, že som tak neurobila, pretože s neskoršími dielmi moje hodnotenie jednoznačne narastalo.

Juliette Benzoni dokázala podať svoj svet turbulentnej francúzskej histórie 15-teho storočia naozaj veľkolepým spôsobom. Dozviete sa nielen o rôznych skutočných udalostiach, no tiež o spôsobe života vtedajších ľudí, o vtedajšej móde (jej opisy boli skutočne veľmi farbité a obrazné), navštívite staré hrady a pevnosti a nepochybne zažijete napínavé dobrodružstvo. V tomto smere dokázala autorka vytvoriť úžasné napätie a atmosféru, nútiacu pokračovať ďalej v príbehu azda aj vtedy, keď máte chuť skončiť.

Avšak pretrvávalo niekoľko vecí, ktoré ma iritovali, a najvýraznejšie boli práve v prvom a druhom dieli krásnej Kataríny.
V prvom rade mi prišla pritiahnutá za vlasy bezhlavá láska Catherine k Arnaudovi po tom, čo sa sotva dozvedela jeho meno a videla ho prvýkrát v živote. Možno je to tým, že ja osobne nerada zamieňam fyzické pobláznenie za hlboký a naozaj veľmi širokospektrálny pojem ako je láska, ktorá si podľa mňa vyžaduje dlhé spoznávanie, veľké rozhodnutia a zaručene neväzí v jednom vášnivom vzplanutí. Samozrejme, neskôr, ako séria pokračovala a Catherine sa s Arnaudom viac a viac zbližovala, bola jej láska uveriteľnejšia a ich príbeh vo mne napokon utkvel ako jeden z najpodmanivejších a ich dvojica ako jedna z najpríťažlivejších.

Druhý problém, opäť najmä prvého a druhého dielu, bola relatívna pomalosť deja, kde sa azda autorka zamerala väčšmi na podrobnú deskriptívnosť okolia a šiat na úkor príbehu.
A ďalej - neprestajné chválospevy na Catherininu krásu začnú byť po čase naozaj zbytočne excesívne a otravné. Áno, všetci vieme už hneď podľa názvu samotnej knihy, že ide o výnimočne príťažlivú ženu, ale naozaj som o tom nepotrebovala čítať na každej druhej strane. Bolo to zbytočné a odrádzajúce, pretože potom som miestami mala pocit, akoby vo všetkom šlo väčšmi o jej fyzický pôvab než vnútornú silu, ktorej mala nepochybne veľmi veľa.

Catherine vo mne tak či onak veľmi utkvela. Bola hrdá a odvážna, a hoci som mnoho z jej činov neschvaľovala (toľko nevery a pritom na každej druhej strane narieka za Arnaudom et vice versa), v mnohom bola obdivuhodná, najmä v posledných dieloch.
Pre mňa najkrajším a najnezabudnuteľnejším bol piaty, ku ktorému sa rozhodne rada vrátim, aj keby som si zbytok série už nemala zopakovať.

Po Kataríne som čítala Angeliku a musím povedať, že sa nedá porovnať. Úroveň Angeliky podľa mňa zďaleka nedosahuje Katarínu - ani osobnostne ani dejovo. Angelika bola napísaná omnoho "primitívnejšie", nie s toľkým umeleckým vkusom, aký vyčarila Juliette Benzoni, a tiež ma jej postava osobne vôbec nepriťahovala. Hoci bola Catherine údajne napísaná na žiadosť čitateľov po ďalšej "Angelike-podobnej" sérii, u mňa je Catherine rozhodne na oveľa, oveľa vyššej priečke.

P.S.: V tejto recenzii hodnotím nepriamo už prakticky celú sériu, preto tá dĺžka, ale tri hviezdičky patria len 1. a 2. dielu.

MAXA71
MAXA71
17.02.2016 4 z 5

Po sérii Angeliky som čítala Katarínu. ďalšia skvelá séria.

monte
monte
21.10.2012 5 z 5

Krásný příběh lásky, historie na pozadí, moc dobře se čte. Bohužel v češtině byly vydány pouze první tři díly.

láska láska neopětovaná

Juliette Benzoni