Hory Hory komentáře u knih

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

King je prostě vždy vsázka na jistotu. Klidný rozjezd a zdánlivě idylický příběh není nic jiného, než předzvěstí o to silnějšího a hororovějšího konce. I když zhruba od půlky knihy tušíte, co musí na konci přijít, stále držíte hrdinům palce a říkáte si, co kdyby. A konec stejně nakonec není zas až takový, jakého se bojíte :)

01.04.2018 5 z 5

Palivo pro tělo Palivo pro tělo Maggie Greenwood-Robinson

Další počin Marka Laurena a jak je již u něj u zvykem, dobrý počin. Tentokrát se vrhl svým osobitým stylem do problematiky výživy a úpravy stravovacích návyků, což je téma pro některé blízké skoro pandořině skřínce. Mark ale vždy vše dokáže naprosto jednoduše a polopaticky vysvětlit, tak aby z toho nešla hrůza, k tomu přidá pořádnou dávku motivace, pozitivismu a okoření to tím, že udělá půl práce za čtenáře, tedy že jídelníček, tréninkový plán a samotné recepty naservíruje na stůl a vám stačí jen posbírat odvahu a jít na to. Mám pocit že v dnešní době není moc děl, která by tak jasně, jednoduše a srozumitelně popisovala co je třeba udělat, když chce člověk shodit těch pár kil, nasměrovat svůj životní styl směrem ZDRAVÍ a "hodit se tak celkově do formy". Knížka obsahuje krásný přehled všech druhů potravin a jejich rozdělení které je vhodné do jídelníčku zařadit, k tomu přesně sestavené jídelničky a dokonce...i nákupní seznamy co je třeba na ten daný týden a jídelníček zakoupit. Co víc ještě lidi chcete :) A nebyl by to Mark kdyby vše nebylo doplněno jednoduchým cvičebním programem s vlastní vahou, který bude pro ty, co již znají jeho dřívější tituly, starou známou. Z mého pohledu opět good job Mark a jen tak dál!

20.03.2018 5 z 5

Srdce v Atlantidě Srdce v Atlantidě Stephen King

Za mě pro Mistra opět 5*. Jeho styl psaní a vyprávění mi prostě sedí, má to děj, tempo, člověka to vtáhne a dost často má příběh mnohem hlubší význam, který si čtenář může i nemusí najít. Líbí se mi jak se jednotlivé povídky vzájemně doplňují a postupně dokreslují celý životní příběh všech hlavních hrdinů, který pravda, není ani u jednoho zrovna nejveselejší. Hlavně kontrast bezstarostného dětství, kdy má každý život před sebou a má nespočet možností jak ho nasměrovat na cestu ke "štěstí" a pak pohled na to, jak to doopravdy dopadlo, je tady hodně pěkně a podaný.

07.03.2016 5 z 5

15 let v legii - Příběh českého vojáka ve francouzské cizinecké legii 15 let v legii - Příběh českého vojáka ve francouzské cizinecké legii Stanislav Gazdik

Výborná kniha o neobyčejném člověku a jeho obdivuhodné vojenské a také životní cestě. Myslím že nejednoho čtenáře dokáže příběh pana Gazdíka zaujmout jeho neskutečnou vůlí jít si za svým snem, dostat se tam, kam si vytyčil že se dostat chce a schopností překonat na této cestě jakoukoliv překážku. Líbí se mi s jakou lehkostí a často humorem vypráví pan Gazdík svoji pouť Legií, plný dřiny, potu, napětí a i běžného vojenského života jazykem a stručností jemu vlastní. Kniha dává nahlídnout pod pokličku velice zajímavé a silné osobnosti, řídící se morálními pravidly a hodnotami, které v dnešní společnosti bohužel tolik chybí.

27.01.2016 5 z 5

Zbrojní průkaz: Právní předpisy a testy ke zkoušce odborné způsobilosti Zbrojní průkaz: Právní předpisy a testy ke zkoušce odborné způsobilosti Jiří Záruba

Výborný souhrn a přehled veškeré potřebné teorie ke zkouškám vyjma nauky o zbraních a střelivu doplněný soubor testových otázek. Ke studiu naprosto dostačující.

27.01.2016 5 z 5

Svědectví Svědectví Stephen King

Moje durhá knížka od pana K. a musím uznat, že opět dostál své pověsti a jménu. Byl jsem docela zvědav, jak bude vypadat postapokalyptický svět očima mistra a musím uznat, že díky jeho schopnosti vykreslovat postavy a hlavně prostředí jsem se cítil, jako by se kapitán Trips proháněl přímo za mými okny. Strhující děj, sonda do společnosti které vezmete úplně všechno, postavíte ji zase na úplný začátek budování společnosti a k tomu všemu ještě přidáte odvěké téma boje mezi dobrem a zlem...to jsou prvky které vás musí zatáhnout do děje i kdyby jste nechtěli. A jako úplná třešnička na dortu autorův osobitý styl.

04.01.2016 5 z 5

Pacifik: Peklo za oceánem Pacifik: Peklo za oceánem Hugh Ambrose

Historické události podané prostřednictvím příběhů přímých účastníků jsou vždy mnohem zajímavějším a poutavějším čtením než čistá fakta a Pacifik je tomu jasným důkazem. Kromě "starých známých" ze seriálové minisérie HBO přináší knížka i osudy dvou dalších účastníků pacifického tažení a to neméně zajímavých.

10.11.2015 5 z 5

Schirmerovi zabijáci Schirmerovi zabijáci Leo Kessler (p)

Takové nenáročné čtení s lehce přitaženým příběhem za vlasy. Čas to ale ukrátí a přečíst se to dá :)

28.10.2015 3 z 5

Odstřelovači ve Vietnamu Odstřelovači ve Vietnamu Michael Lee Lanning

Zajímavá studie o působení US odstřelovačů ve válce ve Vietnamu a jejich vlivu na budoucí organizaci a výcvik odstřelovačů v armádě a u námořní pěchoty. Je docela překvapující, jak dlouho trvalo zavedení této často nedoceněné odbornosti do struktury armády USA v mírovém stavu a jak se toto dlouhé zavádění vždy negativně promítlo při nutnosti jejich rychlém použití v bojovém konfliktu.

10.10.2015 4 z 5

Tanec s draky Tanec s draky George R. R. Martin

Opět výborná knížka. Musel bych se opakovat od předchozích dílů, takže se už nějak víc rozepisovat nebudu, snad jen podotknu že si pan Martin i v Tanci s draky udržel to, čím je svým způsobem jedinečný a to, že si nedělá rozpaky s tím nám nechat zabít jednoho z hlavních hrdinů nebo někoho, koho jsme si zrovna oblíbili :) ...škoda jen že si teď budeme muset tak dlouho počkat na pokračování. Osobně doufám, že stihne tuhle ságu dotáhnout do konce protože mě opravdu hodně zajímá, jak to nakonec zakončí a kdo bude mít to štěstí, že to přežije až do konce...

13.09.2015 5 z 5

Hostina pro vrány Hostina pro vrány George R. R. Martin

Martin opět nezklamal, ikdyž musím souhlasit s ostatními komentáři, že zejména první půlka knížky byla dějově trošku nezáživná, respektive docela moc slov na tak málo děje. Druhá část byla už lepší a zejména konec měl opět ty správné "zvratové grády". Je jen škoda, že další (respektive ten po Tanci s draky) díl ještě není vydaný, natož přeložený a tak si budeme muset notnou chvíli počkat na to, jak to pan Martin rozvine dále. Neodpustím si na závěr jednu osobní poznámku: Cersei mě celou knihu neskutečně štvala, jak namyšleně a vychloubačně se všemi zametala až jsem si pro ni strašně přál něco moc ošklivého...no a najednou hle...že by mě mistr spisovatel přeci jen na konci knihy vyslyšel? :D

28.03.2015 5 z 5

Bouře mečů Bouře mečů George R. R. Martin

Nebudu zde opakovat to, co jsem napsal již u předchozích dílech (tedy samá chvála), protože to samé platí i tady. Zde mi přišlo, že se knížka drobně odlišuje již ve více bodech od seriálu (respektive seriál od ní :) ) než v předchozích dílech, což vidím jako pozitivum. Díky tomu i známý děj (díky seriálu) mě dokázal vždy něčím překvapit a hlavně opět hodně věcí dovysvětlit. Knížka je prostě dějově obsáhlejší, košatější a i znalcům seriálu může přinést něco nového. Za mě opět 5*

06.03.2015 5 z 5

Střet králů Střet králů George R. R. Martin

Po přečtení druhého dílu jsem se jen utvrdil v tom, že film/seriál nikdy nemůže nabídnout to, co knížka. Opět se budu opakovat, když napíšu že seriál je výborný, ale knížka je minimálně stejně tak dobrá, ba dokonce i lepší. Líbí se mi ty drobné rozdíly oproti seriálu a zejména větší vykreslení postav (hle, opět se opakuji). Shrnuto podtrženo=přečteno, ohodnoceno 5*, zařazeno do doporučených knih a přesedlání na další díl.
A aby jsem jen pořád nechválil tak snad jediné co mě trošku ubíjelo byl seznam příslušníků rodu Freyů na konci knížky...v tom jsem se fakt ztrácel :D

25.01.2015 5 z 5

Hra o trůny Hra o trůny George R. R. Martin

Knížka je knížka. Ano, seriál od HBO je výborný, vždy jeho díly hltám jedním dechem a díky němu jsem s ke knižní předloze dostal, ale po přečtení 1. dílu musím konstatovat že pokud seriál je výborný, tak knížka je ještě o stupeň nad ním. Když člověk nejdřív vidí ty kvanta stránek, které pan Martin zatím stihl popsat, jímá ho trošku obava jestli si knížka udrží tempo a bude poutavá po celou její délku...a odpověď...ano, udrží! Martin je skvělý vypravěč který vytvořil promyšlený velký svět s ještě gigantičtější sítí intrik, zvratů a zákulisních pletich, než by jste dokázali najít v naší poslanecké sněmovně. Knížka mnohem více rozpracovává jednotlivé postavy, jejich myšlenkové pochody a postoje. Navíc díky svému objemu může oproti seriálu dovysvětlit, nebo spíše nastínit historii světa a proč se ta daná postava chová zrovna tak, jak se chová. Díky knížce jsem zkrátka dostal ucelenější pohled na celý příběh a všechny postavy. Shrnuto podtrženo, za mě 5* a vzhůru na další díl...(jak to asi všechno dopadne a kdy pan G.R.R.M. vydá poslední dva díly?)

06.12.2014 5 z 5

Poslední kmotr Poslední kmotr Mario Puzo

Knížka sice nedosahuje kvalit Kmotra, ale i tak se jedná podle mého názoru a dobrý, čtivý příběh z mafianského prostřední co má spád. Líbila se mi propracovanost popisu všech důležitých postav a líčení jejich minulosti a osobnosti (ikdyž občas to bylo trošičku zdlouhavé a zadrhávalo do plynulost děje). Jen si nedovolím menši kritiku na můj vkus až moc velkého happy endu, který mi nějak k Puzovi a především mafiánské tématice nesedí...ale za to asi může fakt, že ikdyž se člověk moc snaží, tak se stejně nevyhne podvědomému srovnávání s kmotrem.

01.11.2014 4 z 5

Zdivočelá země / Aukce Zdivočelá země / Aukce Jiří Stránský

Pěkná knížka s krásným a silným příběhem, který se navzdory zasazení příběhu ani tak netočí kolem politiky té doby, ale právě kolem života hlavního hrdiny a jeho "poválečné" široké rodiny. První díl měl asi větší spád, ve druhém jsem se také často ztrácel ve velkém množství postav dětí, vnoučat a pravnoučat, ale ani tohle celkově celé knížce na kvalitě neubralo. V neposlední řadě je román dalším svědedtvím o tom, že režim který vystřídal na našem území ten nacistický, byl co do chování a páchání zvěrstev naprosto srovnatelný s tím předchozím. Dodnes je mi líto generace lidí (a pro mě hrdinů), kteří odohodlaně bojovali po roky proti nacistickým okupantům, aby byli po svém vytouženém návratu do "svobodné vlasti" po zbytek života pronásledováni a zavíráni režimem, který nám tu nechali naši "osvoboditelé".

19.10.2014 4 z 5

Němci v Normandii Němci v Normandii Richard Hargreaves

Dobře napsaná knížka o části dějin 2.sv, která přináší pohled na operaci Overlord i z té druhé strany, strany německé armády. Přináší celkem podrobný pohled na chaos, který vládl po 6. červnu v Normandii v německých řadách a ukazuje jaký byl, díky bohu, Hitler ve věcech velení moula. Kdy i přes zcela jasné zprávy o neudržitelnosti západní fronty v Normandii vydával neustále nesmyslné rozkazy a úkoloval napolo nebojeschopné divize urputnou obranou toho či onoho...za což mu tedy zpětně patří v jistém slova smyslu i díky, protože bůh ví, kolik dalších lidí by zemřelo, kdyby říši vele někdo trošku prozíravější :) ... po přečtení knihy si člověk uvědomí, že i německý voják zažíval při vylodění spojenců opravdové peklo a že materiální a vzdušná převaha, kreré museli zpočátku odhodlané německé jednotky čelit, byla až gigantická.

06.09.2014 4 z 5

Francouzská suita Francouzská suita Irène Némirovsky

Pěkně psaná knížka která se doopravdy četla sama. Autorka měla opravdu dar pro lehké psaní při kterém stránky ubíhají skoro samy. Velkou škodou je, že historické okolnosti nedovolily autorce dokončit tenhle počin. Už jen z poznámek je vidět, že to mohl být silný příběh. Z toho, co stihla napsat, sálá velký potenciál pro budoucí děj, ale bohužel osud tentokrát napsal tečku sám, a podstatně dřív, než autorka zamýšlela. Nicméně i na tom, co napsat stihla je až neuvěřitelné, že i přes to, v jaké době, v jakém prostředí a v jaké osobní situaci román psala, tak si dokázala zachovat i lidský pohled na neměcké okupanty a neopoměla fakt, že ne všichni byli zvěří.

16.07.2014 4 z 5

Dexterův poslední záběr Dexterův poslední záběr Jeff Lindsay (p)

Přád se snažím přijít na to, jak na mě vlastně tenhle díl působil. Těžko říct. Rozhodně mi přišel úplně jiný, než všechny předchozí. Ale narozdíl od předešlého komentujícího v tom nespatřuji chybu, ale plus. Popravdě poslední díly mi vždy přišli na jedno brdo (Dexter honí druhého "magora", ten ho obelstí a uniká, Dexter tápe, neví a nakonec ho stejně dostane). Tentokrát se autor pokusil přijít s něčím novým a myslím, že se mu to rozhodně povedlo (popravdě kdo by čekal, že Dexter najde zpřízněnou duši). I všechny předchozí díly se mi líbily, ale nikdy mě moc nepřekvapily. Tehle to však dokázal. Jediné, ale pro mě velké mínus je ten nedotažený konec s až moc velkým otazníkem. Pokud je toto poslední díl série, tak asi neznám otevřenšjší konec, který by si zasloužil trošku více vysvětlení. A pokud ne, tak jsem opravdu hodně zvědav, o čem bude ten další.

26.05.2014 5 z 5

Dallas 63 Dallas 63 Stephen King

Moje první knížka, kterou jsem od Kinga četl a rozhodně nebude poslední. Díky ní je mi naprosto jasné, proč ho lidé titulují jako "Mistr"! Výborná knížka, čtivá, vtipná, promyšlená. King v ní dokázal dokonale navodit prostředí USA 50. a 60. let včetně krás i problémů dané doby. Myslím, že plně využil potenciál románu "co kdyby?" a sci-fi tématu cestování v čase uchopil pěkně netradičně a originálně. I přes délku knížky si dle mého názoru udržela dějové tempo po celou dobu, takže jsem hltal stránky stejným způsobem bez rozdílu, zda jsem zrovna brejlil na stranu č. 10, 350 nebo 640. Za mě 5* a už teď se těším, až si přečtu Mistrovu další knížku!

04.05.2014 5 z 5