Poslední kmotr

Napjatá atmosféra uvnitř italské enklávy v newyorském Bronxu. Neúnavní hazardní hráči v kasinech lasvegaského hotelu Xanadu. Kolotoč peněz a sexu ve filmových studiích Hollywoodu... Vládnoucí zločinecký klan rodiny Cleruziových se rozhodne skoncovat s násilím a obchodem s narkotiky a splynout s řádnou americkou společností. Dokážou však jeho bossové - muži poznamenaní smrtelnými hříchy - překročit svůj stín? Mario Puzo ve svém dalším příběhu z prostředí zločineckých ghett a organizovaných gangů úspěšně kombinuje napětí s romantickými prvky, vinu a hřích se satirou, zločin s "rodinnými hodnotami" a dovádí jej - téměř po třiceti letech - do strhujícího závěru....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/1546/kmotr-posledni-kmotr-wDq-1546.jpg 4.3362

Kmotr / Krstný otec 3.

Literatura světová, Detektivky, krimi, Romány
Vydáno, Knižní klub

The Last Don, 1996

Kniha Poslední kmotr

sharik

Svět italsko-americké mafie, tentokrát propojený s casiny Las Vegas a ještě o něco více se světem Hollywoodu. Není to špatné, ale po Kmotrovi už trochu vyčichlé. Na rozdíl od ostatních Puzových knih z tohoto prostředí (tedy Omerty, Siciliána a Corleone, přestože poslední zmiňovanou Puzo de facto nenapsal) trpí Poslední kmotr tím, že příliš opakuje postupy z Kmotra, čímž poněkud ztrácí na originalitě a ruku na srdce, příběh zde není tak silný, ani zajímavý, navíc v množství vedlejších postav a jejich vzájemných vztahů je - na rozdíl od Kmotra - poněkud zmatek. Dějová linka o natáčení trháku Mesallina (a s tím spojený příběh jeho největší hvězdy Atheny) mě bavila nejvíc, ostatní mi připadaly občas přetížené a někdy i zbytečné (ač jindy autorův bezbřehý popis historie postav oceňuji). Nicméně možná jsem se jen už Puzovým světem mafie přesytil. Komu Kmotr (případě další knihy) nestačil, bude asi spokojen. Ale za mě je Poslední kmotr ze všech Puzových mafiánských románů nejslabší, přestože času stráveného čtením rozhodně nelituji. Jen je to pro mě takové smutné loučení s autorovým hlavním tématem - myslel jsem, že až dočtu i Posledního kmotra, bude mě mrzet, že víc knih o italsko-americkém podsvětí nenapsal. Teď si říkám, že toho napsal tak akorát, a kdyby se tématu věnoval i v dalších knihách, váhal bych, zda je opravdu musím mít přečtené všechny.

Reacher
02.12.2020

Mario Puzo už napsal lepší knihy. Tento příběh mně přijde jako lepší červená knihovna, kde hlavní postavy jsou ze světa organizovaného zločinu. Puzo dle mého úsudku až příliš romantizuje zločince a dehonestuje policisty. Mafiáni až na vyjímky (Dante), jsou přestavováni coby úctihodní lidé, kteří si zakládají na cti a zásadách, zatímco policisté jsou zkorumpovaní, násilničtí a prolhaní pokrytci, kteří si bez skrupulí přizpůsobují situace ke svému prospěchu a neváhají ani vraždit...
Jen díky svému vypravěčskému talentu a smyslu pro vykreslení atmosféry to Puzo zvládnul alespoň tak, že čtenář nemá pocit ztraceného času, nebo vyhozených peněz.

el-zbych
14.11.2020

Skvela kniha

Eldar80
19.11.2019

Pro mě zklamání. Puzo se zde pokusil vstoupit podruhé do stejné řeky. A bohužel se mu to povedlo. Okopíroval mafiánský svět Kmotra tak moc, že nezbylo místo pro něco nového. A pokud se někdo těší na hrdiny předchozích knih, taky bude zklamaný. Zde vystupuje úplně jiná rodina.
Je to určené fanouškům ať už spisovatele nebo žánru. Komu se líbil Kmotr, tak se mu bude líbit i tohle. Objevují se zde pevné rodinné vztahy, které kontrastují se vztahy bohaté konzumní společnosti.
Na mě těch vztahů bylo příliš. Místy mi to připomínalo jakousi červenou knihovnu. Jenže to bude asi důvod, proč je to oblíbené i u žen. Dokážu ocenit dobrý děj nebo napětí, ale život hollywoodské smetánky mě míjí.
V tomto románě je stěžejní osou hazard a filmový průmysl. A sem tam nějaká mrtvola. Jenže autor mě nepřesvědčil, že právě takto by se to mohlo odehrát. A když příběhu nevěříte, mizí věrohodnost a napětí.
Právě ty důležité pasáže bych čekal promyšlenější. Jejich provedení však bylo poněkud laciné. U Kmotra vše dorovnal podařený závěr. Jenže zde dějové linie naznačí nevyhnutelný konec.
Působivost je pryč a děj už sledujete jen z odstupu. Nakonec to vyzní jako všední trochu smutné rodinné drama u mafiánů a jede se dál. Spousta překlepů dojem jen zhoršuje. Příjemná oddechovka. Jen trochu jednoduchá a pozvolná. Na to že jsem přečetl téměř 500 stran jsem čekal víc. 70%

ViktorieMars
08.04.2019

Podle mě naprostá paráda. Realita Puzova světa je ohromující. Chvílemi jsem dokonce přemýšlela nad tím, zda-li se tato kniha dá srovnávat i s legendárním Kmotrem. Příběh byl fantastický a závěr byl úžasný.

Forest66
01.02.2019

Ačkoliv mám Puzovi knihy rád - a nemyslím tím jen kmotra - je tahle kniha zklamáním. Má sice místy světlejší chvilky, ale jinak působí jako směska vzájemně nesouvisejících příběhů a situací, které se už nevešli do ostatních knih.

Nikey
26.01.2019

Stejně jako mnohem více známého Kmotra jsem si Posledního kmotra nesmírně užila. Po dočtení nemám slov. A snad nejlepší byl epilog z pohledu dona Domenica.

1bublina
30.12.2018

Knihu jsem náhodou dostala od kamarádky. Nečetla jsem tedy ani jeden z předchozích dílů, a tak nemám s čím srovnávat. Celkově se mi kniha líbila, i když byla někdy trochu zdlouhavá. Příběh byl hezky vymyšlený. Co mi ale vadilo, bylo množství jmen. O některých postavách se autor zmínil hned na začátku a pak znovu až po dalších 200 stránkách, takže jsem se několikrát musela vracet na začátek, abych si připomněla, kdo že to vlastně je.