honyczek honyczek komentáře u knih

Kronika života a vlády Karla IV., krále českého a císaře římského Kronika života a vlády Karla IV., krále českého a císaře římského František Kožík

Kniha popisuje život Karla IV. od mládí do smrti. Člověk se v ní brodí jako ve skutečnosti a společně s Karlem prožívá nelehké situace. Líbí se mi, že Karel byl pokorný a i přes velkou panovnickou moc zůstal věrný české zemi.

23.12.2018 5 z 5

Pohyblivé obrázky Pohyblivé obrázky Terry Pratchett

Příběh o životě před kamerami i za nimi přináší zábavné momenty založené na fantaskních představách o realitě. Na Zeměploše se však reality prolínají, takže je možné i to, co možné není. Ostatně tak je to i běžném filmu.

Knížka mě bavila a pobavila svojí originalitou. Super!

22.09.2020 5 z 5

Létající hospoda / Napoleon z Notting Hillu Létající hospoda / Napoleon z Notting Hillu Gilbert Keith Chesterton

Létající hospoda
Příběh vtipně a poučně zachycuje následky příkazů a zákazů politiků. Zároveň odhaluje lidskou vynalézavost, jak nařízení obcházet, což mi přijde typické pro českou společnost. Též se kniha dotýká přijímání muslimských zvyků, podporovaných vlivným šlechticem. To mi přijde poměrně aktuální i dnes. V příběhu se ukazuje, jak lidé tyto zvyky spíše odmítají a dokonce se proti nim bouří.

Napoleon z Nottinghillu
Příběh krále satirika, ve kterém se jeho vtipy obrátí proti němu. Fanatik, beroucí krále vážně, se obrátí proti světu rozumu a ukazuje sílu vlastenectví. S malou armádou se mu daří bránit svaté místo a úskoky odrazit útok armád s početní převahou. Autor však v humorném díle skrývá přesah platný dodnes, že ne vše se dá koupit penězi.

10.01.2018 4 z 5

Evangelii gaudium – Radost evangelia Evangelii gaudium – Radost evangelia Jorge Mario Bergoglio

Papež František ve své exhortaci zdůrazňuje výzvy, které jsou zmíněny v Novém Zákoně, a které by nás měly povzbudit v hlásání evangelia. První polovina šla přečíst relativně snadno, později už to vyžadovalo více pozornosti. Rád bych si tuto knihu/tento dokument přečetl znovu.

Tyto pasáže mě zvláště zaujaly:

33. Misijně pojatá pastorace vyžaduje, abychom opustili pohodlné pastorační kritérium „vždycky to tak bylo“. Vybízím všechny, aby při tomto úkolu odvážně a tvořivě promýšleli cíle, struktury, styl i evangelizační metody svých společenství

108. Jak jsem již řekl, nechtěl jsem nabízet kompletní analýzu, ale vybízím společenství, aby doplnila a obohatila tyto perspektivy poznáním výzev, které se jich přímo či zblízka dotýkají. Doufám, že učiní-li tak, budou mít na paměti, že pokaždé, když se snažíme chápat nynější realitu a znamení časů, je třeba vyslechnout mladé i staré lidi. Obojí jsou nadějí národů. Staří nesou paměť a moudrost zkušenosti, která vede k tomu, aby nebyly hloupě opakovány stejné chyby z minulosti. Mladí lidé nás vyzývají k tomu, abychom vzbuzovali a prohlubovali svou naději, protože oni v sobě nosí nové nasměrování lidstva a otevírají nás budoucnosti, abychom nezůstali připoutáni k nostalgii po strukturách a zvyklostech, které v nynějším světě už nejsou nositelkami života.

27.05.2016 4 z 5

Doba z druhé ruky Doba z druhé ruky Světlana Alexandrovna Alexijevič

Byly to všechno celkem uvěřitelné příběhy s velmi silnými okolnostmi. Zároveň autorka nijak na jejich základě netvoří závěry, jen poukazuje na logiku politiky současného ruského prezidenta Vladimira Putina. Člověk může jen domýšlet co a jak bude dál, pokud ví, jaké naděje si dělali vůdcové Sovětského svazu, a že lidé jsou nepoučitelní.

05.12.2015 5 z 5

Stát se moudrým mužem Stát se moudrým mužem Richard Rohr

Dobrá kniha pro lepší pochopení života muže ve všech jeho fázích. Vhodné jako příprava pro Iniciaci v rámci společenství Chlapů (viz www.chlapi.cz). Hodně zajímavých myšlenek, ne všemu však člověk v danou chvíli rozumí.

26.12.2022 5 z 5

Několik lidí, různé příběhy, různé pohledy na svět. Rozhodně to bylo zajímavé.

30.01.2020 3 z 5

Stopařem na této zemi Stopařem na této zemi Ladislav Heryán

Autor v knize předkládá několik příběhů ze života a vnáší do nich pohled evangelia. Osobně jsem občas měl pocit, že to spolu nesouvisí. Ale ve výsledku na mě každý příběh silně působil. Rozhodně to stálo za přečtení a následné zamyšlení.

30.01.2020 4 z 5

Amoris laetitia = Radost z lásky Amoris laetitia = Radost z lásky Jorge Mario Bergoglio

Povzbuzující exhortace o rodině, která člověka vede k zamyšlení, jakým způsobem jedná s lidmi v rodině a ve svém okolí.

Jak je napsáno i v úvodu, je to kniha, kterou člověk nemá jen přečíst, ale má ji vzít do hloubky. Proto jsem si knihu četl dlouho a jednotlivé pasáže několikrát znovu.

Našel jsem tam spoustu zajímavým myšlenek, které jsem si zapsal. Sem uvedu jen jednu:
》Láska vyžaduje čas, který daruje jeden druhému a v němž je mu plně k dispozici, přičemž jiné věci klade na druhé místo. Je třeba udělat si čas na rozhovor, na neuspěchané objetí, na společné tvoření plánů, na naslouchání si, na hledění jeden na druhého, na vzájemné oceňování se, na upevňování vztahu.《
(Str. 152., kapitola VI. Některé pastorační perspektivy, podnadpis Doprovázení v prvních letech života – Některé zdroje pomoci, odstavec 224.)

20.12.2019 5 z 5

Vesmír Vesmír Stuart Clark

Fascinující kniha o vesmíru, která problematikou provází od jeho počátku až do zániku. Je psána poutavou formou, takže i ty obtížnější pasáže, kde jsem se v teorii trochu ztrácel, mě neodradily a dočetl jsem knihu až do konce. Doporučuji každému, koho vesmír alespoň trochu zajímá.

10.05.2017 5 z 5

Pět jazyků lásky Pět jazyků lásky Gary Chapman

Kniha pomáhá odhalit pět principů, kterými lidé přijímají lásku druhého. Každý člověk je jiný a pořadí těchto principů má v jiném pořadí. Pokud partner dokáže projevovat náklonnost svému protějšku těmi důležitými principy lásky, postupně plní citovou nádrž. Pokud je tato nádrž plná, je soužití manželů funkční. V případě, že je citová nádrž prázdná, dochází ke konfliktům a často i k rozpadu vztahu. Věřím, že to, o čem autor píše, funguje. Kniha se dobře čte a doporučil bych ji každému, kdo chce udržet v manželství dobrý vztah.

30.01.2017 5 z 5

Vychováváme děti a rosteme s nimi Vychováváme děti a rosteme s nimi Naomi Aldort

Jako mladý rodič 3 leté dcery jsem si říkal: „Dnes na ni domluva platí, ale jaké to bude, až si postaví hlavu a nebude chtít spolupracovat? Jaká stanovit pravidla, aby byla srozumitelná i pro tak malé dítě?“

Kniha Vychováváme děti a rosteme s nimi, se podle názvu zdála být správným vodítkem. Autorka odhaluje metodu, která rodičům ale i dětem může pomoci v udržení komunikace v nepříjemných a zvláště v krizových situacích. Vše je založeno na dialogu.

Nabízená metoda mě v některých ohledech zaujala, především tím, jak pomoci dítěti přesně vyjádřit to, co cítí. Dále pak ukazuje, že s mnoha problémy se dítě dokáže vypořádat samo, což se zdá být poměrně překvapivé.

Na druhou stranu se nemůžu ztotožnit s potlačováním emocí ze strany dospělého. Mám za to, že někdy je prostě potřeba emoce uvolnit a také ne každý se dokáže, dříve než promluví, zastavit a zhodnotit situaci. Každý jsme jiný. Potlačování emocí se mi zdá být proti přirozenosti člověka a myslím, že bez nich by člověk nebyl tím, čím je.

V každém případě je tato kniha zajímavým pohledem na věc. Ačkoliv mi nedokázala uspokojivě odpovědět na mé otázky, našel jsem pár podnětů, které se mi líbí a zkusím je aplikovat.

18.05.2016 3 z 5

Po dobrém, nebo po zlém? Po dobrém, nebo po zlém? Zdeněk Matějček

Autor, zkušený psycholog, popisuje na praktických příkladech typy chování dětí a cesty, které k těmto stavům vedou. Do textu se promítají jeho hluboké znalosti zdraví a poruch vývoje dětí. Teprve až v druhé polovině knihy se člověk dozvídá rady, jak má s dítětem jednat. Spíš mi přijde, že kniha říká, na co si dát pozor, ukazuje důsledky špatného jednání, odstrašující případy. Ocenil bych více praktických návodů jak to DĚLAT, než NEdělat. To si ale musím přečíst jinou knihu.

05.12.2015 4 z 5

Život elfů Život elfů Muriel Barbery

Hodně zasněná kniha. Na konci knihy si říkám, zda ještě má příběh nějaké pokračování, něco by to ještě chtělo.

05.02.2024 4 z 5

Listy Nikodemovy Listy Nikodemovy Jan Dobraczyński

Kniha je v podstatě něco jako evangelium podle Nikodéma. Beletricky podaný příběh Ježíše Nazaretského z pohledu "dokonalého" učitele a farizea. Líbí se mi, že je ten příběh takový lidský.

07.03.2020 4 z 5

Klan Rudé lišky Klan Rudé lišky John Flanagan

Jako vždy rychlé a napínavé čtení. Vadil mi špatný překlad některých slovních obratů a frází. Nicméně jak jsem se více začetl, tak už jsem to tolik nevnímal.

20.12.2019 3 z 5

Následování Krista Následování Krista Tomáš Kempenský

Kniha Následování Krista je dílem, které se snaží člověka nasměřovat v duchovním životě, ve víře v Boha. Motivuje k tomu, aby se věřící nebál svěřit Boží Prozřetelnosti, vyhýbal se hříchu či zbytečně se nezaplétal do světských záležitostí.

Osobně mě zaujala až čtvrtá část nazvaná O svátosti oltářní, která by se dala použít k meditaci. Jinak mě přišlo, že dle sepsaných pravidel by člověk musel žít možná tak v klášteře, aby se jimi mohl inspirovat a řídit.

01.11.2017 3 z 5

Dobrodružná kniha plná přetvářky a lsti. Občas se to dost zamotává, ale nakonec se to rozuzlovalo ani nevím jak. Kniha mě moc nezaujala.

09.04.2017

Pekařský učedník ze Znojma Pekařský učedník ze Znojma Wilhelm Hünermann

Románový příběh o vytrvalém knězi, který pomáhal chudým lidem a těšil vídeňskou společnost v době Napoleonských válek. Kromě fyzické pomoci se věnoval i vzdělávání a duchovnímu doprovázení. Jeho život byl plný nejen radosti, ale i důsledků zla, bídy a intrik. Krásné na něm bylo to, jak se snažil si stále udržovat dobrou náladu a jak se vždycky dokázal rozdělit s potřebnými, ač sám měl málo. Není divu, že byl prohlášen za svatého.

12.02.2017 5 z 5

Karikatury Boha Karikatury Boha Kateřina Lachmanová

Autorka knihy představuje několik typů pokřivených obrazů Boha. Tyto obrazy si tvoří každý člověk sám na základě životních zkušeností, vztahů a nároků na sebe sama. Kniha mě zaujala, ale mám pocit, že by se téma dalo více rozvinout tak, aby se člověk nad danými karikaturami mohl lépe zamyslet a případně identifikovat tu svou vlastní.

12.01.2017 4 z 5