Kronika života a vlády Karla IV., krále českého a císaře římského

Zkušený autor životopisných románů František Kožík císaře Karla IV. neidealizuje, ale barvitým způsobem líčí jeho úsilí dát Praze a českým krajům co nejvyšší úroveň mezi evropskými zeměmi. Neméně poutavě je zde popsán proces dobývání moci, během něhož člověk nutně musí opustit pravdu a upřímnost. Karel vládl v nesmírně složité době, kdy spolu nepřetržitě zápasily různé zájmy, tudíž se musel denně rozhodovat, jak jednat, aby zachránil hranice a postavení své země. A český král si počínal velmi zdatně během dlouhé doby svého panování dokázal uchránit českou zemi před válkou a dát jí klid k mírovému budování měst, církevních památek, mostů a především univerzity, nesoucí jeho jméno....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/20_/20241/kronika-zivota-a-vlady-karla-iv-krale-ceskeho-a-cisare-rimskeho-20241.jpg 4.5141
Romány, Literatura česká, Historie
Vydáno, Albatros (ČR)

Kniha Kronika života a vlády Karla IV., krále českého a císaře římského

honyczek
23.12.2018

Kniha popisuje život Karla IV. od mládí do smrti. Člověk se v ní brodí jako ve skutečnosti a společně s Karlem prožívá nelehké situace. Líbí se mi, že Karel byl pokorný a i přes velkou panovnickou moc zůstal věrný české zemi.

outzzo
10.12.2018

Vskutku nádherná kniha. Moc pěkně se čte.

Damato
29.08.2018

Úžasná kniha o Karlu IV, snad posledním vladařem a politikem který to s českou zemí myslel dobře a záleželo mu na ní.
A o jeho přirozené inteligenci snad ani nemluvě. Pokud jste byli na Karlštejně , určitě jste prošli jeho komnaty a všimli jste si- nebo vás upozornila průvodkyně, na trůn , umístěný mezi dvěma okny, kdy císař viděl na příchozího, viděl mimiku jeho obličeje , ovšem příchozí z císaře neviděl nic, protože ten byl mezi dvěma světelnými body - jednoduché a přitom tak dokonalé.....

grapas
02.04.2018

super kniha, nabitá informacemi a přitom velmi čtivá

niki-chan
16.03.2017

Úžasná kniha, která čtivě vypráví o životu Karla IV. A při popisu míst, která se mají zvelebovat, jako byste tam sami byli.

kara
08.12.2016

Zajímavá knížka. Tohle období mě baví.

Aroucaria
30.08.2016

Jako povinná školní četba na střední škole. Matně si vybavuji, že to nebylo úplně špatné (na ten věk), ale měla jsem po tom děsné sny a dost vyprávěla ze spaní (dle rodičů). Co to prý čtu za horory. Vytřeštěné oči, že se jedná o povinnou četbu, si pamatuji do dnes :-)

lapagerie
19.04.2016

Román o Karlu IV. mám doma mezi oblíbenými knihami. Období vlády posledních Přemyslovců a Lucemburků mě hodně baví a baví mě i Kožíkovo zpracování života Karla IV. Možná ho idealizuje, ale myslím, že u tak velké osobnosti to ani nevadí. Karel IV. musel být velmi inteligentní, obratný diplomat i zkušený válečník v jedné osobě. Knížka je fajn i pro ty, kteří si chtějí něco o Karlu IV. přečíst, ale neradi se pouští do klasických biografií