Hobo Hobo komentáře u knih

Zdi iluzí Zdi iluzí * antologie

Osobně jsem se spíš přesvědčil, že "rozšíření vědomí" vlivem jakýchkoliv drog prostě končí u "zdi iluzí", takže název antologie je víc než přiléhavý. Vlastně skoro patřím do beatnické generace a prožíval jsem jejich představy a iluze v přímém dotyku, zejména šedesátá léta jsou ve mně zasutá velmi pevně.
A mám silný dojem, že medailonky o jednotlivých autorech byly vesměs zajímavější než jejich texty. A ať si říká kdo chce co chce, jsem ochoten přijmout pozitivní vliv fetu nanejvýš u "Sgt. Pepper's...", tohoto mého oblíbeného alba. Zřejmě Beatles zůstalo ještě dost rozumu... :-)

08.05.2024 3 z 5

Terry Pratchett: Život v poznámkách pod čarou Terry Pratchett: Život v poznámkách pod čarou Rob Wilkins

Ano, je to JÍZDA.
Knihu jsem charakterizoval jako nejúžasnější životopis člověka, který vlastně nic zvláštního nezažil. Pouze napsal velkou řadu báječných knih a báječně zbohatl. Ale nezpychl. Takový obyčejný život.

03.05.2024 5 z 5

Hlasy z hořících domů Hlasy z hořících domů Roman Cílek

Nesmazatelné příběhy z časů, které končívají, ale periodicky se vracejí. Neměli bychom na to nikdy zapomínat.

25.04.2024 5 z 5

Ubavit se k smrti Ubavit se k smrti Neil Postman

Tři skutečné revoluce: Jak změnil člověka vynález písma, vynález knihtisku a vynález televize? Žádná francouzská revoluce, žádná VŘSR. Toto jsou ty zásadní revoluční změny, přičemž v té poslední vězíme až po uši... A je absolutně nemožné se ubránit, neboť na rozdíl od uvedených příkladů tyto tři vycházejí z lidského nitra a těžko s nimi polemizovat. Chce snad někdo zrušit televizi, rozbít tiskařské stroje, či zakázat písmo?
Zřejmě nám nezbývá než se ubavit k smrti... Ale počkat, proč k smrti? Jaká smrt přišla po vynálezu abecedy? Ani s Gutenbergem to nevypadá na smrt. Co vlastně zemřelo? A byť sebe pokládám za člověka kultury tištěného slova a je mi trochu líto těch změn, jež kolem mne probíhají, věděl bych snad, jak vypadá Machu Picchu, nebýt televize?
A tak bych si možná rád počkal na tu další, posttelevizní revoluci. Jen vím, že to je dáno až nějaké jiné generaci. Budiž jí také země lehká...
[Osobně si nemyslím, že televize už je zastaralá a že ji vytlačilo online vysílání. Kdeže. To je jen televizní vývoj, asi tak, jako se zdokonaloval tiskařský stroj až po textové editory, jde o stále stejný rozměr. Tiskové editory pracují se slovem, televize i online videa pracují s obrazem. Čím dál pohyblivějším :-)]

17.04.2024 5 z 5

Tichý Don Tichý Don Michail Alexandrovič Šolochov

Od přečtení už uběhlo hodně vody i povodní, ale z hlavy mi kniha nevyběhla, vynořuje se pravidelně a tak si říkám, že je nejvyšší čas se k ní vrátit.

16.04.2024 5 z 5

„Člověče, bylo ti oznámeno, co je dobré...“ „Člověče, bylo ti oznámeno, co je dobré...“ Libor Ovečka

Byl bych dal hvězd víc, kdyby autor byl kritičtější k vývoji po 2. vatikánském koncilu.

12.04.2024 3 z 5

Kolaps západní civilizace Kolaps západní civilizace Eric M. Conway

Nebudu opakovat komentář jackketche. Prostě si ho přečtěte.

11.04.2024 odpad!

Tyrolské elegie Tyrolské elegie Karel Havlíček Borovský

V době vlasteneckých vzlyků tepá Havlíček bez okolků plnokrevnou satiru.

06.04.2024 5 z 5

Strana štěstí Strana štěstí Vlastimil Vondruška

Do Švejka tomu cosi chybělo, ale jinak celkem dobré...

01.04.2024 4 z 5

Bič boží Bič boží Jevgenij Ivanovič Zamjatin

Četba dá zabrat, to je pravda, ale nepospícháte-li a čtete pozorně, budete odměněni.

21.03.2024 5 z 5

Otevřená společnost a její nepřátelé II Otevřená společnost a její nepřátelé II Karl Raimund Popper

Jak už jsem napsal v komentáři k 1. dílu, tato práce zcela zásadně utvářela můj politologický a filozofický vývoj.

18.03.2024 5 z 5

Otevřená společnost a její nepřátelé I Otevřená společnost a její nepřátelé I Karl Raimund Popper

Ústřední a základní zdroj pro můj politologický a filozofický vývoj.
Dlouho jsem zápasil se Sorosovou propagací otevřené společnosti a jeho přihlášením se k Popperovi. Nutilo mě to k marnému hledání nelogičností a omylů v Popperově konceptu, až jsem se po letech dozvěděl o stálém sporu Karla Poppera se Sorosem. Fakt jsem si oddechl.

18.03.2024 5 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Velmi aktuální.

17.03.2024 5 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Na této knize jsem zrál. V mládí jsem poněkud nechápal její humor, docházel mi až časem. Dnes je pro mne bezesporu jedním z nejlepších.

17.03.2024 5 z 5

Skrytá tvář nepřítele Skrytá tvář nepřítele Nikolaj Nikolajevič Jakovlev

A srovnání stálo za to. Sice v době vydání jsem tuto drobnou knížku nečetl, ale dovedu si představit (pokud bych o ní vůbec zavadil okem), že bych jí opovrhl jako výplodem propagandy, dnes se zkušenostmi, kterými za těch 50 let prošel svět i já sám, jsem ji shledal jako zajímavou a v zásadě důvěryhodnou. Jsou to ale paradoxy!

14.03.2024 4 z 5

Chocky Chocky John Wyndham (p)

Početl jsem si.

12.03.2024 5 z 5

Skrytá tvář nepřítele Skrytá tvář nepřítele Nikolaj Nikolajevič Jakovlev

Shledal jsem zajímavým porovnat přístup ke knize z doby počínající normalizace v ČSSR s přístupem dnešním.

09.03.2024 4 z 5

Jak chutná moc Jak chutná moc Ladislav Mňačko

Jsou knihy, které, zdánlivě zapomenuty, se opět objevují na scéně. A vždy jen v dobách takříkajíc rozkolísaných...

09.03.2024

Machiavelli – Nepochopený muž Machiavelli – Nepochopený muž Michael White

Konečně jsem si k Vladaři doplnil i znalost o jeho životě a okolnostech, které ho tvořily.

02.03.2024 5 z 5

Za hranicí představivosti Za hranicí představivosti Jerry D. Thomas

Začátek, který mě zaujal, mne dovedl do ryze tradičních vod křesťanské víry...

27.02.2024 2 z 5