Hejtmy Hejtmy komentáře u knih

Tma Tma Bernard Minier

Po výborném Mrazu a podle mě trochu slabším Kruhu je Tma prozatím vrcholem celé série. Ačkoliv je pravda, že komisař Servaz tentokrát příliš prostoru nedostane, tak příběh je velmi zajímavý a hlavně je napsaný takovým stylem, že se kniha čte téměř sama. V porovnání s Kruhem ubylo odboček, děj je přímočarý a směřuje ostrým tempem k závěrečnému (byť částečně očekávanému) rozuzlení. Zde bych viděl jedinou drobnou slabinu knihy, protože závěr je podle mě až příliš useknutý a padesát (a třeba i sto) stran navíc by neuškodilo, přičemž psychologie některých postav není úplně dovysvětlena. Naopak oceňuji to, že Minier tentokráte nekladl takový důraz na Servazovo soukromí, což mě u Kruhu místy až otravovalo. Takže za mě skvělá kniha a jedna z vůbec nejlepších detektivek, které jsem za posledních pár let četl.

12.07.2016 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Kniha sice není tak propracovaná jako pozdější autorův román 1984, ale i tak se jedná o velmi zdařilý rozbor praktik totalitních režimů podaný srozumitelnou formou bajky. Mým favoritem byl vždy osel Benjamín, který vším tak nějak nezúčastněně proplouvá, přitom je zřejmě nejinteligentnější ze všech zvířat na farmě.

17.04.2016 4 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Jedna z mých nejoblíbenějších knih. Orwell nejenže brilantně popisuje praktiky totalitních režimů (ať už komunistických, nebo jiných), ale hlavně píše knihu velmi čtivým stylem, takže ačkoliv jsem již 1984 četl několikrát a děj znám, vždy se u čtení bavím, jako bych ji četl poprvé. Zásluhu na tom mají hlavně postavy, které jsou prostě naprosto uvěřitelné a chovají se tak, jak byste od člověka v podobné situaci čekali. Mou nejoblíbenější částí knihy je úplný začátek, kdy se Winston ještě rozhoduje, zda se vydat cestou více či méně otevřeného odporu proti Straně.

17.04.2016 5 z 5

Ohnivé znamení Ohnivé znamení Juraj Červenák

Třetí příběh Steina, Barbariče a Jaroše, který se po Štiavnici a Praze odehrává v neméně zajímavých kulisách Bratislavy. Z autorů historických detektivek (Vondruška, Braun) je podle mě ve vylíčení historické atmosféry Červenák nejlepší a tato kniha je toho dalším důkazem. Příběh je zajímavý a na závěr je pro všechny čtenáře nachystán jeden velmi nečekaný a hodně zajímavý zvrat, který vlastně veškeré dění předtím uvede do trochu jiných souvislostí. Závěr mě přišel mírně odbytý, pár kapitol bych si ještě určitě dal říct, ale jinak nemám v podstatě žádné výtky a těším se na další zajímavé knihy.

23.07.2016 5 z 5

Kruh Kruh Bernard Minier

Druhou detektivní knihou od Miniera jsem byl upřímně řečeno zklamán. Možná to bylo tím, že se mi tolik líbil Mráz, protože kvůli tomu jsem očekával další skvělý temný detektivní příběh, který jsem ale nedostal. Celý děj je tentokrát až příliš překombinovaný, příběhy jednotlivých postav se téměř neprotínají (spousta postav je tam úplně zbytečně) a celým dějem prostupující postava Hirtmanna je sice zajímavá, ale bohužel dost nevyužitá. V Mrazu jsem měl postavu Servaze rád, ale v této knize mi nepřipadal nijak zajímavý a jeho náhlá totální obsese ženou, kterou spoustu let neviděl, byla příliš vykonstruovaná, ostatně jako téměř celý děj knihy. Ačkoliv se určitě nejedná o špatnou knihu, tak vzhledem k mým vysokým očekáváním jsem byl prostě zklamaný a u čtení jsem se chvílemi i nudil, což se mi u dobrých detektivek nestává.

17.04.2016 3 z 5

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

Knihou jsem byl příjemně překvapený. Ze začátku je sice tempo velmi pomalé, ale poté, co jsem se prokousal méně záživným úvodem, jsem byl spokojen. V detektivkách je vždycky zásadní postava vyšetřovatele, a zde mi byl sympatický jak Cormoran (i když je to složitá osobnost), tak jeho asistentka Robin. Zaujalo mě i prostředí velkoměstského Londýna, protože ze svých oblíbených knih jsem zvyklý většinou na Skandinávii. Škoda, že závěr je téměř takový výstřel naslepo, kdy je prostě kniha v jednu chvíli utnutá tím, že zjistíme, kdo je vrah. Na druhou stranu odhalit vraha není zase tak složité, celou knihou jsou propleteny náznaky, takže pro mě závěr nebyl nijak šokující. Na to, že se jedná o první detektivku J. K. Rowlingové, je kniha velmi dobrá. Těším se na další příběhy, které si nenechám ujít.

13.04.2016 4 z 5

Povolání režisér Povolání režisér Miloš Forman

Kniha se čte velmi dobře, za jeden večer máte bez problémů přečteno, ale s postavou jako je pan Miloš Forman se dal určitě udělat mnohem zajímavější rozhovor. Pan Sláma Miloše Formane pořád tlačí k nějakým tématům, kdyby ho nechal vyprávět, udělal by určitě lépe.

18.05.2016 3 z 5

Slavná česká filmová klasika Slavná česká filmová klasika Ondřej Slanina

Ondřej Slanina předkládá docela vyvážený poměr faktických informací o filmech a různých zajímavostí. Kniha se díky tomu dobře čte a přináší i nějakou přidanou hodnotu, protože základní info o filmech si dnes každý zvládne najít na internetu. Výběr filmů si neodvážím hodnotit, protože je to ryze subjektivní záležitost, ale myslím si, že autor není nijak výrazně vedle.

Historické toulky Šumperskem Historické toulky Šumperskem Drahomír Polách

Výtečná kniha. Pro čtenáře bez vztahu k regionu Šumperska asi publikace nebude tak zajímavá, ale pro nás, kteří máme Šumperk a okolí rádi, je zde opravdu plno zajímavostí, přičemž spoustu informací jsem se dozvěděl poprvé. Přidanou hodnotou je inspirace k výletům po šumperském okolí, což jsem nejednou využil. Jen škoda, že nebyl věnován delší čas korektuře, protože množství chyb a očividných překlepů (např. i v důležitých letopočtech) je lehce přes zanedbatelnou míru.

04.05.2016 5 z 5

Vždyť je to jen film Vždyť je to jen film Charlotte Chandler

Velmi dobře napsaná biografie Alfreda Hitchcocka, která obsahuje jak zajímavé historky z jeho soukromí, tak zejména spoustu informací o jeho filmech. Knihu jsem četl dlouho zejména proto, že jsem v průběhu čtení sledoval téměř všechny Hitchovy filmy, o nichž se v knize pojednává. Četl jsem už docela hodně biografií filmových režisérů a tato patří k nejlepším.

17.04.2016 4 z 5

Hra o trůny Hra o trůny George R. R. Martin

První díl ságy od George R. R. Martina je můj vůbec nejoblíbenější. Asi to tak je proto, že zde mám rád v podstatě všechny vypravěče, což u dalších dílu ani zdaleka neplatí. Děj zde není výrazně roztříštěný (v podstatě jsou tu tři hlavní linie, a to Sever, Královo přístaviště, Daenerys), což mi u dalších dílu taktéž mírně vadilo. Prostě fenomenální začátek skvělého příběhu.

17.04.2016 5 z 5

Kmotr Kmotr Mario Puzo

Kniha je sice dobrá, ale přece jen se jedná o jeden z velmi mála případů, kdy mám film mnohem raději než knihu (mám na mysli prvního filmového Kmotra). Coppola dokázal děj knihy pojmout takovým způsobem, že odebral ty nejméně zajímavé pasáže (hlavně s Johnny Fontanem) a naopak se soustředil na děj okolo dona Corleoneho a Michaela. U čtení knihy jsem se chvílemi nudil. Možná kdybych nejprve přečetl knihu a až poté viděl film, tak bych měl jiné pocity, ale mě kniha prostě příliš nezaujala.

17.04.2016 3 z 5

Teorie práva Teorie práva Viktor Knapp

Určitě nejlepší česká učebnice teorie práva, a to už jen proto, že tato kniha je jako jediná skutečnou učebnicí teorie práva a nikoliv pouze jakýmsi pochybným úvodem do studia práva. Kniha se navíc i velmi dobře čte v kombinaci s tím, že jsou v ní přehledně podány všechny důležité informace, které k tématu čtenář očekává. Jak obvykle učebnice příliš nečtu, tak zde nelituji, že jsem dal Knappovi šanci.

13.04.2016 4 z 5

Právo cenných papírů Právo cenných papírů Jarmila Pokorná

Kniha je vcelku dobrá a svému účelu, tedy zajistit úspěšné složení zkoušky, u mě posloužila. Nemůžu si ale odpustit poznámku k tomu, že jednotlivé kapitoly jsou kvalitativně dost rozdílné. Pasáže psané doc. Kotáskem jsou výborné, u ostatních autorů kvalita hodně kolísá a např. kapitoly akciového práva nebo investičních fondů jsou hodně slabé.

01.02.2017 3 z 5

Mezinárodní právo veřejné. Obecná část a poměr k jiným právním systémům Mezinárodní právo veřejné. Obecná část a poměr k jiným právním systémům Jiří Malenovský

Výborná kniha. O odbornosti prof. Malenovského asi není třeba psát, ale překvapilo mě, že je kniha velmi čtivá. Ačkoliv se jedná o výklad k obecné části, je teorie doplňována mnoha příklady z praxe a judikaturou. Kdyby tímto stylem byly psány všechny učebnice...

01.02.2017 4 z 5

Politické strany. Původ, ideologie a transformace politických stran v západní a střední Evropě Politické strany. Původ, ideologie a transformace politických stran v západní a střední Evropě Lubomír Kopeček

Velmi kvalitní publikace. Knihy doc. Kopečka mají obvykle tu výhodu, že i přes vysokou věděckou kvalitu jsou velmi čtivé, což platí i v tomto případě. navíc obsah knihy je velmi zajímavý, což dokazuje i mezinárodní význam této publikace.

18.05.2016 4 z 5

Za rudou oponou. Komunisté a jejich voliči po roce 1989 Za rudou oponou. Komunisté a jejich voliči po roce 1989 Daniel Kunštát

Na knihu jsem psal recenzi do Politologického časopisu. Publikace Daniela Kunštáta přináší mnoho zajímavých informací a zejména dat, s kterými se zájemci o problematiku vývoje českého komunismu dosud nemohli v takto ucelené podobě seznámit. Ačkoliv autor nepřináší žádná výrazně překvapivá a novátorská zjištění, publikace je zajímavá a velmi přínosná právě svým pokusem o komplexní analýzu současného českého komunismu, ať už pozice samotné KSČM ve stranickém systému nebo jejího elektorátu. Za účelem pochopení tohoto tématu lze publikaci zajisté doporučit.

Volební systémy Volební systémy Tomáš Lebeda

Komplexní učebnice volebních systému, bez které se při studiu této politologické problematiky v podstatě neobejdete, pokud tedy nechcete vyhledávat informace v desítkách knih a článků různých autorů.

Základy právní nauky Základy právní nauky Martin Škop

Dobrá publikace, která plně dostojí svému názvu. Obsahuje totiž opravdu základy právní teorie, ale zato velmi přehledně a kvalitně zpracované. Mně kniha hodně pomohla při učení se na zkoušku z Teorie práva.

Prokletí Salemu Prokletí Salemu Stephen King

Stephen King nikdy nebyl můj oblíbený spisovatel. Přečetl jsem od něj tři, maximálně čtyři knihy a k dalším se už nejspíše nedostanu, ale tato kniha mě jako jediná bavila. Klasické upírské téma sice není nic originálního, ale zpracováno je to dobře. Bohužel jsem se ale nebál, což bych od hororu očekával. Kniha se četla dobře, takže z toho mála, co jsem přečetl, je toto podle mě nejlepší Kingova kniha.