Hebrey Hebrey komentáře u knih

Dobrá zpráva pro špatné lidi Dobrá zpráva pro špatné lidi Roy Hession

Žel jsem knihu nakonec spíš prolisotvala. Téma i pojetí toho, co chce autor říci, jsou velice dobré a myslím, že je to věc, kterou potřebuje hodně lidí slyšet. Problém je nešvar některých anglofonních autorů křesťanské literatury, který se naneštěstí objevuje i v této knize, a to je sklon často přeskakovat z jedné myšlenky na druhou a používání zdlouhavých až nepřehledných souvětí, což ještě mnohdy završí nekvalitní překlad. Díky tomu přestane být text srozumítelný.

22.11.2020 4 z 5

Veronika se rozhodla zemřít Veronika se rozhodla zemřít Paulo Coelho

Ale jo, dávám pět hvězd. Místy jsem váhala, jestli knize jednu nesebrat. Je tam pár detailů, které mi tak úplně nesedly. Ale v zásadě se mi kniha líbila, má děj i myšlenu a já mám ráda, když je kniha ještě o něčem jiném, než jen holý příběh. Veronika je tak trochu alegorií současného světa. Až na těch pár drobností skvělá kniha.

11.11.2020 5 z 5

Setkání s přírodou: 53 míst světa, která musíte vidět Setkání s přírodou: 53 míst světa, která musíte vidět Gianni Morelli

Nádherná publikace s krásnými fotografiemi, jen myslím, že z rady pro cestovatele tam asi budou jen pro těch pár dobrodruhů, kteří se dostanou kamkoliv chtějí a ne pro normální pozemšťany.

06.11.2020 5 z 5

Žádný sex, je úterý Žádný sex, je úterý Tracy Bloom

Knihu jsem četla vlastně jen kvůli výzvě, proto jsem od ní nic závratného nečekala - takové Všechno, nebo nic po britsku. Místy ale i pobavila.

06.11.2020 3 z 5

Psaníčko pro draka Psaníčko pro draka Václav Fischer

Básničky jsou pěkné, jen možná pro dětský věk poněkud ponuré.

05.11.2020 4 z 5

Pohádky a mýty Oceánie Pohádky a mýty Oceánie neznámý - neuveden

Zajímavé příběhy, nicméně je fakt, že kulturně asi hodně vzdálené a navíc jeden druhému hodně podobné.

12.09.2020 3 z 5

Etiopie Etiopie Lubor Mojdl

Drobná nenápadná knížka může pomoci jako průvodce, ale i jako základní pohled do historie a současnosti Etiopie. Na to, jak se snaží být stručná, je naproto skvěle napsaná. Nechybí v ní nic důežitého. Přiblížila mi zemi, kterou sice dokáže na mapě najít asi každý, ale málo kdo o ní víme něco víc.

23.07.2020 5 z 5

Židovka Ráchel Židovka Ráchel Frances Sherwood

Samotný příběh fiktivních postav, Ráchel, Zeva, Josela, Karla, Václava a dalších je nesmírně dojemný a čtivý. Zpočátku jsem se sice nemohla rozečíst, ale jak události nabíraly spád, začetla jsem se. Přesto příběhu chybí věrohodnost, a tento nedostatek ještě podtruhuje fakt, že se autorka až příliš "zakousla" do detailního výkladu dějin, událostí, zvyků a popisu města, které zjevně zase tak dobře neznala a ty které se jí nepodařilo nikde vyhledat, si prostě vymyslela. Jde o fikci, takže nějaký ten detail není důležitý, ale skutečné dějiny se z prstu vycucat nedají.

11.07.2020 3 z 5

Jane utíká Jane utíká Joy Fielding

Knihu jsem nedočetla, přesto dávám 4 hvězdičky. Napsaná je dobře a určitě má své kvality, jen to prostě nebyl můj šálek kávy.

05.05.2020 4 z 5

Politické myšlénky Františka Palackého Politické myšlénky Františka Palackého František Palacký

Bylo zajímavého nahlédnout do názorů jednoho z českých velikánů. Musím přiznat, že snad až na nápadný a neskrývaný antisemitismus, který byl ovšem poplatný jeho době, mne Palacký překvapil názory poměrně pokrokovými a nadčasový.

05.05.2020 3 z 5

Bručko a Motilonský zázrak Bručko a Motilonský zázrak Bruce Olson

Kniha je naprosto úžasným svědectvím. Nenásilně a nevtíravě předává zprávu o věcech, které autor zažil a věřím, že v ničem nepřehání, spíše naopak. Mám nad čím přemýšlet, protože mnohé se z ní čloěk může naučit. Ani ne tak z toho, co píše sám Olson, ale ze způsobu myšlení a toho, jak věci vidí samotní Motiloni.

06.02.2020 5 z 5

Obětní beránek Obětní beránek Daphne du Maurier

Musím se přidet k těm, kdo zde už přede mnou vyjádřili, že kniha je zajisté čtivá a námět velice dobrý. Nicméně se s ním jistě dalo udělat mnohem více. Zajímavé je pojetí opravdu výhradně z pohledu hlavního hrdiny, tedy žádné vyprávění toho, co s dělo někde bokem, takže příběh čtenář prožívá autenticky tak, jako on. Děj nabírá postupně na čtivosti a místy je poměrně napínavý. Chybí mu však věrohodnost a je nakonec zůstává takový nedotažený.

02.02.2020 4 z 5

Angličan v Česku aneb Czech Me Out Angličan v Česku aneb Czech Me Out Alena Damijo

Mám jednu skvělou kamarádku a ta mě má tak ráda, že vždycky jednou za čas napíše knížku, která se mi hodí ke kafi a ještě se náhodou trefí do některého z témat čtenářské výzvy. Navíc se žádnou z těch knížek není nuda a člověk se u ní upřímně zasměje. ;)

29.01.2020 5 z 5

Roh bílé zdi Roh bílé zdi Arkadij Adamov (p)

Musím se přiznat, že jsem od sovětské detektivky neočekávala žádný ohromný literární ani krimi zážitek. O to víc mě asi mile překvapila. Příběh byl věrohodný, i napínavý, téma i prostředí svým způsobem neobvyklé oproti dnes běžným detektivkám. Celý dojem snad kazily jen některé formulace a obraty, které působily poněkud naivně nebo spíše tak, jakoby se autor snažil trochu "chodit kolem horké kaše", těžko říci, zda je tak autor napsal sám, může za ně překlad, nebo cenzura, ale na druhou stranu možná dodávaly i na autenticitě, protože v sovětském prostředí se asi o drogách a zločinu nemluvilo až tak na plno. ... a pak možná bylo na škodu příliš velké množství postav a zápletky, které byly skvělé, ale možná jich bylo také až moc. Jinak ovšem skvělá kniha.

25.01.2020 4 z 5

Večerní zprávy Večerní zprávy Arthur Hailey

Nebylo to špatné, ale od knihy na jejíž obálce se skví jméno Arthur Hailey, jsem asi čekala víc. Samotný únos a konečné osvobození zajatců byly rozhodně napínavé a tyto pasáže se i rychleji a lépe četly. Bohužel postrádaly ony i další úseky na přesvědčivosti, některé detaily vůbec jakoby nedávaly smysl . Navíc jsou proložené nudnými popisy různých jednání a toho, co si kdo dal k večeři, než vůbec začal jednat.

12.01.2020 2 z 5

Breviář pozitivní anarchie Breviář pozitivní anarchie Vlastimil Vondruška

No, tak tohle se, alespoň z mého pohledu, panu Vondruškovi moc nepovedlo. Abych nezačínala hned kritikou, kniha je psaná velmi dobrou češtinou a díky tomu, i přes hutnost a věci, které mi nesednou, relativně dobře čtivá. Nicméně k ní mám určité výhrady. Nejde ani tak o názory. (S některými, například s kapitolou "Poručíme větru, dešti", osobně souhlasím téměř bez výhrad.) Kdyby se kniha rozdělila na jednotlivé kapitoly - eseje, dalo by se s některými souhlasit či nesouhlasit, polemizovat či diskutovat o nich. Jako celek ale kniha působí poněkud chaoticky. Kdyby čtenář neznal Vondruškovy názory a z recenzí a komentářů nevěděl, co nám hodlá autor říci, musel by se při čtení občas trochu leknout. Zvlášť, když na něj z témat jako je postavení žen ve středověku, korupce, zákaz kouření v retauracích a jiná, najednou z ničeho nic vyskočí "migranti" jako čertík z krabičky. Asi aby v záplavě informací o všem možném čtenář neztratil pojem o tom, o čem vlastně autor doopravdy chce psát. O tom se ovšem autor rozepíše až v poslední pětině knihy. Co se týče vhledů do historie, ačkoliv mi některé z nich přijdou také dost zjednodušené a vím, že je Vondruška občas kritizován i svými kolegy, nebudu se s historikem přít o historii, poněvadž jsem naprostý laik. Co mne však zaráží jsou jeho komnetáře současnosti a pokus o to stavět se do role proroka. Nejde mi ani tak o autorův názor jako takový, ale spíš o to, o co jej opírá, o různé protimluvy a především o způsob podání. Na jednu stranu se považuje za hrdého Čecha, ale nezdráhá se až glorifikovat Habsburky a jiné, kteří v minulosti naše češství spíše podrývali. A ačkoliv komunisty moc nevychválil, zároveň staví do negativ jakoukoliv vzpouru proti socialismu. Na jednu stranu napomíná toho, kdo všelijak nehezky nálepkují ty, kdo nemají rádi EU a uprchlíky, ale nezdráhá se nazývat evropským nohsledem a patolízalem všechny ostatní (bez ohledu na to, co si o EU či migrantech opravdu myslíme). "Hájí" křesťanské tradice, ale podobně jako většina lidí z jeho názorové bubliny, které jsem potkala, je v podstatě odmítá, právě proto, že jsou postavené na křesťanství a tedy mají nějakou spojitost s církví. O migrantech nejpve napíše (jako že cituje film), že se za nimi "táhne jako páchnoucí stopa vrstva slizu" a vidí v nich strůjce našeho konce, ale o kousek dál se to snaží zmírnit tím, že mu jich vlastně líto a vidí v nich oběti. V neposlední řadě mě překvapilo, že jako jediný zdroj "pravdivých" informací o současném dění používá nejspíš výhradně média á la Parlamentní listy. Nevím totiž, jak jinak vysvětlit jeho informaci o tom, že Británie se chystá k brexitu hlavně kvůli migraci. Ta je až tím nejposlednějším důvodem, a navíc Britům víc vadí přistěhovalci z východu Evropy, než ti námi "obávaní". Stejně tak mě překvapuje, že člověk, který píše na téma úzce se týkající muslimů a snaží se vysvětlovat jejich stěhování do Evropy, si nezjistí něco více o islámu a opakuje jen zažité formulace. Na druhou stranu z knihy tak nějak chápu, že nemá ani moc velký přehled o křesťanství a judaismu, což u českého historika zabolí ještě o něco víc. O co panu Vondruškovi tedy vlastně jde? V té poslední pětině knihy jsem čekala, že autor po všem tom dlouhém výkladu minulosti, přítomnosti a apokalyptických vizích, přijde s nějakým návrhem, jak migrační krizi tedy řešit. Co bychom tedy my, respektive naši politici, měli konkrétně dělat a jak věc řešit. Tedy pokud nemáme zabíhat do extrémů od přijímání každého, kdo přijde, po střílení. Namísto toho se mi ale dostalo jen eseje o pádu Říma a barbarech na hranicích. Pana Vondrušku si ponechám jako skvělého autora historických detektivních románů. V románu trocha té fikce nevadí, naopak, ale pokud si budu chtít přečíst objektivní názor na islám, muslimy, migraci a krizi Evropy, budu muset sáhnout po díle někoho jiného.

23.12.2019 1 z 5

Tajemné príbehy Tajemné príbehy Oskar Panizza

Nechci hodnotit úplně negativně, protože hodně věcí, které mi vadily byly nejspíš dány dobou, kdy knížka vznikla. V té době mohly možná zaujmout a sklidit obdiv nebo alespoň souhlas. Z pohledu člověka 21. století je to spíš soubor rasistických statí - ačkoliv, i dnes je dost takových lidí, kteří by názory autora sdíleli.

21.10.2019 3 z 5

Tankový prapor Tankový prapor Josef Škvorecký

Kniha je přečtitelná, ale film je lepší. Můj šálek kávy asi není ani filmová ani knižní podoba, ale ve filmu tak nějak víc vyniká humor, který mi v knize připajde slabší.

14.10.2019 3 z 5

Římanka Římanka Alberto Moravia (p)

Nějak jsem nebyla schopná se začíst. Nezaujala. Ale možná se k ní jednou vrátím a uvidím.

28.09.2019 1 z 5