haWranka haWranka komentáře u knih

Ted Bundy, vrah po mém boku Ted Bundy, vrah po mém boku Ann Rule

Každý, kdo se trochu zajímá o kriminalistiku a psychopatologii, slyšel o Tedu Bundym, a jeho případ alespoň tak nějak zná z různých zdrojů. Tohle ale bylo jiné. Protože autorka ho znala osobně. Takže kromě jeho životopisu a popisu vražd (psaných citlivě, bez bulvární snahy šokovat) se člověk seznámí i s rozpolcenými pocity kamarádky, která nechce uvěřit, že ten milý a obětavý kamarád je zrůda a jen ji zneužívá jako všechny ostatní. Bylo to zajímavé čtení. Jen mi vadil ten natahovaný dloooouhatánký epilog a dovětek, to už bylo dle mého zbytečně natahované a něco se i opakovalo.

12.06.2024 4 z 5

Tajná láska Tajná láska Lisa Kleypas

Kniha ani chvilku nenudí, vše odsýpá, i když se nedá mluvit o nějaké akčnosti. Myslím, že je skvělé, že vlastně jde o dva plnohodnotné příběhy obou sester, byť Aline je věnováno trochu více prostoru než Livii. Ale bavily mě obě linky. Navíc mám ráda sérii Čekanky a tohle je takový pěkný úvod.

12.06.2024 4 z 5

Z lásky k tobě Z lásky k tobě Lisa Kleypas

Lisa Kleypas je asi moje nejoblíbenější autorka tohoto žánru. Ale série Vallerandovi mi nějak nesedla. První díl vůbec, tenhle se tak nějak dal, ale místy mi opravdu překážel jak překombinovaný drsný děj, tak naopak extrémně přesládlé řeči těch drsných chlapů.

11.06.2024 2 z 5

Aport, Fousku! Aport, Fousku! Ester Stará

Náš dvouleťák při čtení dostává nezvladatelné záchvaty smíchu - pes je prý popleta. Ilustrace krásné, text jednoduchý, milý, vtipný, nemám co vytknout.

09.06.2024 5 z 5

Hříšné dopisy Hříšné dopisy Vi Keeland

První polovina knihy mě bavila hodně. Líbil se mi ten jemný humor i přes složité životní situace, které hrdiny potkávaly. Bohužel zhruba od poloviny mi děj přišel natahovaný, vadila mi ty až moc přeslazené a nereálné řeči a rozhovory a Griffinova dokonalost. Takže ano, jako oddechovka dobré, ale v žánru jsou i lepší knihy.

09.06.2024 3 z 5

Dinosauří pohádky Dinosauří pohádky Markéta Veselá

Moc milé, krátké příběhy, do kterých se podařilo napasovat velké množství nešvarů a trápení malých dětí, se kterými dinosauři vždy pomůžou. Náš prcek knížku miluje, nemám co vytknout.

08.06.2024 5 z 5

Na kuchyňské frontě Na kuchyňské frontě Jennifer Ryan

Nesmírně milá kniha, která mě pohladila po duši i přes množství závažných a smutných témat. Přestože jsem od určitého okamžiku tušila, jak se vše bude vyvíjet (a potvrdilo se mi to), vůbec nic mi to neubralo na potěšení z četby. Skvělé je také uvedení všech receptů, sbíhaly se mi sliny (většinou, velryba mě nenadchla:).

03.06.2024 4 z 5

Medvídek Míša a cesta kolem světa Medvídek Míša a cesta kolem světa Katja Reider

Moc milá a laskavá knížka pro nejmenší děti, ilustrace jsou krásné.

25.05.2024 5 z 5

Krámek se starožitnostmi Krámek se starožitnostmi Paula Brackston

Nemám moc ráda fantasy, cestování v čase apod. A taky mi nepřišlo, že by byl příběh kdovíjak složitý a nepředvídatelný. Ale když ono to je tak hezky napsané! Krásně to plyne, postavy jsou moc sympatické a popisy starých časů mě vtáhly do děje a doby, nemohla jsem se odtrhnout. Opravdu povedená oddechová četba.

18.05.2024 4 z 5

Příhody Bořka Stavitele 5 Příhody Bořka Stavitele 5 Emma Fogden

Seriál jsem nikdy pořádně neviděla, ale prcek po knize sáhl v knihovně. Je to hrůza. Příběhy nemají hlavu ani patu, myšlenky přeskakují tak, že kolikrát nevím, co chtěl autor říct. A velký problém vidím i v tom, že nikde v knize se nedozvíte, jak se která postava jmenuje. Jména lítají, ale obrázky tomu často neodpovídají a bez znalosti seriálu jsme byli úplně mimo. Nakonec jsem si musela postavy najít na netu. Když porovnám s podobně laděnými knížkami o mašince Tomášovi, ty vyhrávají na plné čáře.

17.05.2024 1 z 5

Prvních sedm pohádek Prvních sedm pohádek Petr Staníček

Naprosto nádherná záležitost. Pohádky jsou nezvykle zveršované, občas je děj mírně pozměněný (ne výrazně), po jazykové stránce jsou velmi bohaté. A ty krásné ilustrace! Trochu jsem se bála, že na našeho prcka bude jazyk moc složitý a rozsah dlouhý, ale on to ani ne ve třech letech hltá a vnímá. Opravdu jsem nadšená.

11.05.2024 5 z 5

Lesní příběhy Lesní příběhy Lucy Kincaid

Moc hezká knížka pro menší děti. Příběhy jsou milé, bez nějakého násilí a zbytečností. Možná jsou občas použitá zbytečně dlouhá souvětí, ale dá se to když tak trochu ořezat při předčítání. Obrovským plusem jsou krásné ilustrace, díky kterým vydrží text poslouchat i opravdu malé děti. Náš dvouleťák si příběhy zamiloval a vydrží ji celou na jeden zátah.

04.05.2024 4 z 5

Tajnůstkáři Tajnůstkáři Sandra Brown

Zase jedna skvělá knížka od Sandry Brown. Zhltla jsem ji za 2 dny a nenudila se ani chvilku. Jsem ráda, že tam nebylo přehnaně romantiky ani nechutného násilí (jako v některých jejích jiných knihách). Hvězdu ubírám za ten drobet přestřelený konec a snahu za každou cenu šokovat, trochu už to pak zkazilo pocit z knihy.

03.05.2024 4 z 5

Domek v Irsku Domek v Irsku Julie Caplin

Tak tady jdu naprosto proti proudu. Už jsem dvě knihy ze série četla a byly fajn, nenáročné oddechovky, ale zábavné. Tady jsem dostala stejný koncept (skupinka různých lidí na určitém místě), ale byla to taková nuda! Jako by autorka měla nápad s umístěním a kuchařskou školou, ale nedokázala dát dohromady žádný děj, logický zvrat, nic. Jen tvořila naprosto zbytečné “problémy, nedorozumění naprosto nehodné alespoň průměrně inteligentních osob. Vedlejší postavy mě na rozdíl od předchozích knih nijak nezaujaly. Do toho bylo všude plno myšlenkových pochodů hlavní hrdinky, které se neustále opakovaly a od půlky už to bylo vyloženě otravné. A co mi lezlo na nervy šíleně, to bylo to, jak hlavní hrdinka oslovovala Connora i příjmením. To bylo snad na každé stránce! Takhle někdo v reálu mluví?! Uf, jsem se rozčílila. Dvě hvězdy jen za milované Irsko a skvělou audiointerpretaci. Kdybych četla papírovou verzi, asi bych dost přeskakovala…

29.04.2024 2 z 5

Nevlastní sestra Nevlastní sestra Jennifer Donnelly

Tomu říkám nápad! Bavila jsem se od začátku do konce, nevlastním sestrám jsem fandila a doufala v pohádkový konec. Moc se mi líbilo, že nebylo vše roztomilé a pohádkové jako v Popelce, ani samotná Popelka. Jinak bych knihu zařadila hlavně do literatury pro mládež (se snahou hodně emancipovat čtenářky:-).

26.04.2024 4 z 5

Pat a Mat Pat a Mat Marek Beneš

Moje dítě je ohromným milovníkem a fanouškem těchto dvou týpků, takže jsme na vydání knihy čekali jako na smilování. Inu, co napsat. Je fajn, že je tam i text, ale je ho tak nějak moc. Je tam z dílu vždy popsáno naprosto všechno do posledního detailu, takže se až člověk chvílemi nudí. Jde vlastně o takovou slohovku na téma “popis pracovního postupu. Na druhou stranu je to dobré jako čtení před spaním, ukolébá dobře i rodiče. Ale provedení je moc hezké, obrázků plno, prcek je nadšen a to je důležité. Taky zná ještě před nástupem do školky slova jako sikovky, takže přínos do života tu máme!

24.04.2024 3 z 5

Ranhojič Ranhojič Noah Gordon

Marně hledám hluché místo. Příběh Roberta byl plný všeho, ale zároveň ne přeplácaný. Zajímaly mě všechny historické události a každodenní strasti. Moc jsem mu držela palce, aby došel klidu a štěstí. Nejvíc se mi líbila první cca čtvrtina, kdy Rob cestoval s bradýřem, ty popisy jídel mě fascinovaly a sbíhaly se mi sliny. Poslouchala jsem jako audioknihu a ta byla provedením perfektní.

09.04.2024 5 z 5

Cizí dluh Cizí dluh Kinga Litkowiec

Tohle bylo bizarní. Jednoduché erotické romance si přečtu na odreagování ráda, drsnější alfa samci jsou v literatuře někdy fajn (čau, pane Greyi). Ale tohle? Do čeho se jako hrdinka měla zamilovat? Do vraha, který rád škrtí ženský a podplácí a ovlivňuje policii? A to je jako v pořádku? Ať se na mě nikdo nezlobí, ale tohle se snad nemůže líbit nikomu normálnímu ani v knížce. Ten chlap byl prostě prase, který si zaslouží kriminál, hlavní hrdinka nána bez charakteru a příběh extrémně jednoduchý až pitomý, opravdu jsem to dočetla jen silou vůle a s nadějí, že se to někam posune. A ono ne. Odpady často nedávám, ale tohle si ho zaslouží.

07.04.2024 odpad!

Duch domu Ashburnů Duch domu Ashburnů Darcy Coates

No, co napsat. Horor není mým oblíbeným žánrem, ale chtěla jsem změnu. Nadšená nejsem. Začátek mě celkem navnadil a zjistila jsem, že při čtení mám na rtech pobavený, shovívavý úsměv, ale nenudila jsem se. Atmosféra taky nebyla špatná. Jenže pak už se vše moc opakovalo, třeba to neustálé připomínání blížícího se večera. Hlavní hrdinka byla taková bez osobnosti a chovala se divně. A co mi vadilo hodně, to byly nesmysly, jako že hlavní hrdinka nemá mobil. Haha. Už po této sérii určitě nesáhnu. Jako oddechovka fajn, ale na horor to nebylo vůbec děsivé a nic jiného kniha nepřinesla.

02.04.2024 3 z 5

Vraní oko Vraní oko Michaela Klevisová

Marně přemýšlím, co bych vytkla, nenapadá mě naprosto nic. Kniha byla ohromně čtivá, zhltla jsem ji za 3 dny a neprokoukla jsem skoro nic. Prostě paní Klevisová je paní Spisovatelka a já se těším na další její počin.

24.03.2024 5 z 5