hanzmb hanzmb komentáře u knih

Impérium Impérium Roman Bureš

Tento díl už mi nepřipadá tak skvělý jako předchozí díly. Nijak mi nevadí popisy bitev, ty s sebou nese základní nápad prolínání různých kultur. Ale především, jak už zaznělo v několika komentářích, zrychlení posledních cca 80 stránek. Přitom si autor připravil tou krátkou epizodou s objevením Ježíše námět a zápletku na další knihu. Tajně doufám, že se do 1-2 let objeví. V tom případě ale vůbec nemusel tak spěchat s tím závěrem a nechat to víc otevřené.

07.12.2018 4 z 5

Osudy a příhody stréčka Matěje Křópala a Jozéfka Melhobe Osudy a příhody stréčka Matěje Křópala a Jozéfka Melhobe Lubomír Chalupa

Stréček Křópal je tak známé jméno, že jsem neodolal, a když se na netu objevila tato publikace, musel jsem si ji hned přečíst, abych se konečně dozvěděl, o co přesně se jedná. Jde o fiktivní postavy ztvárňované od 20.let minulého století brněnskými herci a zpěváky bratry Šindlerovými. Tato vystoupení se postupně dostala do rozhlasu a i si zahráli menší role v několika filmech. Vrcholem pak byla revue Z Brna do Brna pod režií Oldřicha Nového, která se dočkala více jak 100 repríz. V této knize se autor pokouší (jak sám uvádí v závěru) vysvětlit původ těchto fiktivních postav. Takže kniha je poválečná, ale seriál předválečný. Po roce 1948 by určitě už nic podobného nepovolili. Kniha je to fantastická, už vzhledem k tomu, že se jedná asi o jediné dílo autora. Plná humoru a nádherného lidství, kterým se prolíná láska k Hané a úcta k lidem, kteří zde hospodaří. Až budete mít splín neváhejte. Stačí pár kapitol. Autor bude určitě Hanák, tohle by "cizinec - třeba Brňák" napsat nedokázal. Pokud má kniha nějaké slabší místo, tak v závěru, kdy hrdinové opouští Hanou a jedou do Brna do rozhlasu. Mimo své teritorium už autor sklouzává moc do zesměšňující grotesky.
Břóchovany jsou fiktivní obec, někdy se hovoří o Cholině, ale odtamtud jen pocházeli bří Šindlerové. Vzhledem k tomu, že postavy jezdily na dráhu do Senice, ale policajt chodil z Kostelce, lze to umístit někam jihovýchodně od Náměšti na Hané.

08.09.2020 5 z 5

Souboj kouzelníků Souboj kouzelníků Christian Jacq

Pokud je na této 4 dílné sérii něco pěkného, je to zhruba prvních 10 řádků. To povídání, jaké víno během dne pít a jak jeho pití pomáhá kondici a léčbě nemocí je nádherné. Taky se o to snažím, ale k této dokonalosti mi ještě mnoho chybí. Pak už bohužel není nic zajímavého. Zvládnout tuto tetralogii (de facto 1 kniha ve 4 svazcích) je jen pro tvrdé chlapy. Stálo mě to 2 dny života. Tak nevím, jestli je horší tohle nebo Jak se kalila ocel. U toho se čtenář alespoň zasměje.

18.08.2020 1 z 5

Stříbrná laň z Visby Stříbrná laň z Visby Andrzej Pilipiuk

Vandrovec je jen jeden a nepřekonatelný. Bohužel každá nová série s ním bude srovnávána. Tato série je trochu jiného ražení, něco mezi sci a historickým románem. A musím přiznat, že ty historické části se mi líbily víc. Navíc mezi díly u nás vydávanými je obrovský časový rozdíl. Přitom už je celá hexalogie v originále kompletní.

15.04.2020 4 z 5

Chrám devíti Múz Chrám devíti Múz John Maddox Roberts

Autor se rozhodl změnit prostředí a trochu mě tím zklamal. Právě v popisu Říma vidím jeho obrovský potenciál. Navíc to ani není čistá detektivka. Více méně od počátku víte, kdo jsou ti špatní hoši. Řemeslo je ale odvedené moc dobře. V napětí vás udrží po celou dobu. Rozhodně stojí za přečtení.

13.04.2020 4 z 5

Zemřít pro jediného boha Zemřít pro jediného boha Jan Bauer

Oproti 1.dílu této minisérie jde o krok vpřed. Kniha má nosnou myšlenku, zajímavou hrdinku. Solidní příběh. Samozřejmě se opakují blbosti z 1. dílu.
Tahle Ludmila se mi líbí a myslím, že je vzhledem k době mnohem reálnější než pozdější legendy o světici. Bohužel si autor zase neodpustil svůj "geniální " náhled na historii. Vratislav je u něj kulhavý skřet. To těžko mohl být, když dle kosterních nálezů měl 177 cm. Na tu dobu chlap jak hora.
Kulhavý skřet by těžko v té době ovládl neustále rozhádané české kmeny.

02.04.2020 3 z 5

Ve službách Svatoplukových Ve službách Svatoplukových Jan Bauer

Nevím, kdo přiřadil k této knize nálepku historie. To bylo hodně zavádějící. Nazval bych to snahou autora získat nějaké peníze na základě jména z lepších sérií o Protivovi a Karlu IV. Nijak se nebráním literární invenci autorů, ale iránský původ Mojmírovců a Bořivoj I. jako přihlouplý vikingský otrok je už opravdu hodně přes čáru. K tomu absolutně neexistující příběh, prokreslení postav či alespoň zajímavě popsané bitevní scény nebo nějaký ten milostný příběh :-) . Nikde nic.

29.03.2020 1 z 5

Ze života horolezce Ze života horolezce Julius Kugy

Autor popisuje své výstupy od 70. let 19.stol. až po 1.světovou válku. Začátek jsou Julské Alpy, potom přechází na ledovce ve Švýcarsku a Francii. V závěru se věnuje několika hezkým kopečkům okolo 1700 m. Není to bohužel moc o literatuře, zajímavých příběhů málo a ještě ořezané. Ve své době alpského boomu to muselo mít obrovskou hodnotu informativní. Ta je dnes už nulová. Pro ty, kteří se jako já se pohybuji převážně v Tyrolsku, to pak ztrácí na zajímavosti. Osobně jsme se "potkali "jen v Korutanech na Ankogelu, který ale odbyl 1 větou.

13.03.2020 3 z 5

Azték Azték Gary Jennings

Kniha dvou častí. Ten začátek je opravdu příšerný. Neustálé odbočování od hlavní linie děje. Spousta nic nepřinášejících vstupů. Detailní popisy věcí a zvyků, o kterých dnes nic nevíme, takže spíše fantasy. Tohle je tak **. Pak najednou přijde zlom ( jakoby i výměna autora) a najednou čtete vynikající historický román, od kterého se nedokážete odtrhnout. Správné by asi byly 3*, ale ten finiš a příslib dalšího pokračování mě přesvědčil.

04.03.2020 4 z 5

Milenec královny vdovy Milenec královny vdovy Vladimír Přibský (p)

Kniha, která pohladí na duši. Nejedná se o žádnou velkou historickou literaturu, která by popisovala a rozebírala jedno z kritických období našich dějin. To rozsah spíš blížící se novele ani nedovoluje. Je to příběh člověka Záviše, ve kterém se dokonce ani moc osobně nevyskytuje. To vyprávění třetí osobou, která je skoro jeho protikladem, dodává další zajímavou dimenzi.

04.03.2020 5 z 5

Doktor Mráz Doktor Mráz Denisa Fulmeková

Tahle kniha není o nějaké velké literatuře. Celkem jednoduchý příběh postupně plynoucí k předpokládanému závěru. Jde ale o strašně důležité svědectví o době, která byla léta tabu. Nesmělo se o ní psát, nebyla v učebnicích dějepisu. Ty začínaly až v srpnu 1944. Je dobré, že se podobné knihy začínají objevovat.

26.02.2020 5 z 5

Vichřice hněvu Vichřice hněvu František Josef Čečetka

Dnešnímu zmlsanému čtenáři již tento typ historické literatury mnoho neřekne. Autor je sice trochu víc čitelnější než Jirásek, ale zase mu chybí Jiráskovy historické znalosti. Povídky jsou černobílé, to je dané popisovaným obdobím - většinou husitství a před a po Bílé hoře. Poslední 2 jsou z doby Josefa II. Povolání učitel se nezapře v takovém tom mravokárném stylu. Na druhou stranu až na povídky Lipany a Červený vévoda je ve zbytku nějaký ten románek stylu Večery pod lampou.

12.01.2020 3 z 5

Bronzové stíny Bronzové stíny Lindsey Davis

Stejně jako 1. díl mi tahle kniha připadá jako 2 v jednom. Na jedné straně solidní historický román, plný dobových reálií a navíc okořeněný kriminální zápletkou. Detektivkou bych to přímo nenazval, od začátku jsou jasně rozdané karty. U mne tak 4,5 *. Do toho vstupuje bohužel popis vztahu Falca a Heleny. Dost zoufalý pokus o román pro ženy. Nebo je snad reálné, že se bude najednou drsňák a bývalý legionář Falco chovat jak zamilovaný vikomt?

01.01.2020 3 z 5

Conan Destilátor Conan Destilátor Andrzej Pilipiuk

Určitě nejznámější a taky nejlepší autorova série. U 8. knihy už člověk ví na co se těšit a co může očekávat. Bohužel mi připadlo, že v 2. části knihy už začíná ztrácet dech. Především většině povídek začala chybět vtipná pointa. Navíc si autor začal pomáhat různými sci-fi pomůckami, které mi k špinavým ponožkám neseděly. Tak na 2/3 zkrácená verze by byla za 5*. Ale díky alespoň za tohle. U upírů byl ten propad už u 2.dílu mnohem horší.

18.11.2019 4 z 5

Spiklenci obruče a kladiva Spiklenci obruče a kladiva Jan Bauer

Čeněk je třetím hrdinou Bauerových knih, se kterým jsem se setkal a asi tím nejlépe propracovaným. Po docela na svou dobu upjatém Protivovi a spíš supermanovi dominikánu Pavlovi je tohle opravdu živá postava, která si prochází postupným vývojem od spíše povrchního šlechtice přes manipulátora až po vývojem v Čechách zklamaného a zoufalého vlastence. Snad se s ním ještě setkáme. Bohužel jsme všichni většinou pod vlivem Nejedlého a Kopeckého výkladu husitství a asi každý viděl trilogii z 50.let se Zdeňkem Štěpánkem. Pak samozřejmě se tento nový pohled bude zdát rouhačský. Ale mně se moc líbil, včetně poselství v závěru o nebezpečí jakéhokoliv fanatismu, ať náboženského, sociálního nebo třeba ekologického.
Eduard Cupák ve filmu 5 mužů a 1 srdce pronáší pamětní větu o tom, že přerušovaný spánek je horší než přerušovaná soulož. Nevím, jestli by s ním Čeněk souhlasil po tom, co mu pan Bauer předepsal prožít v knize.

30.10.2019 5 z 5

Muž leží a sní Muž leží a sní Lavie Tidhar

Hitler v roce 1933 prohrál volby a k moci se dostali komunisti. Bezvadný nápad na paralelní historii. Bohužel tím končí veškeré plusy, které se k této knize dají říct. Pak už přijde jen plácání jednotlivých obrazů tak, aby z toho vzniklo dost stran pro knihu. Mám rád paralelní historie, ale tohle je zoufalé a směšné.

07.10.2019 2 z 5

Rtuť Rtuť Neal Stephenson

Mám rád dlouhé knihy a od autora jsem četl několik děl, která se mi moc líbila. Bohužel to není tento případ. Absolutně jsem se nedokázal na delší dobu začíst. Přeskakování stylů od klasického příběhu přes dopisy, scénáře apod. vysloveně narušuje soustředění. Na to co autor ve skutečnosti řekl by stačilo 300 stránek. Tohle je grafomanie.

09.09.2019 3 z 5

Rozervané království Rozervané království James Aitcheson

Bohužel proti 1.dílu se vytratilo kompletně všechno kromě soubojů a bitev. Samozřejmě to se musí v rytířském románu čekat, tady ale bohužel už není nic dalšího. Alespoň to je poutavě popsané bez hluchých míst.

05.09.2019 3 z 5

Podivná záležitost se Skákajícím Jackem Podivná záležitost se Skákajícím Jackem Mark Hodder

Nádherný úlet. Při čtení jsem si perfektně odpočinul a jen se nechal unášet spoustou fantastických nápadů z této paralelní reality. Jediné co mi kazí celkový dojem je strach, zda další díly udrží tuhle laťku.

27.08.2019 5 z 5

1356 1356 Bernard Cornwell

Co se týče řemesla, jde o profesionálně napsanou knihu. Do rytířského románu a po 8 letech vydaného dalšího dílu série se automaticky pustí spousta čtenářů. A peníze jsou na kontě. Tohle je jediné logické zdůvodnění vzniku této knihy. Tenhle díl je jen paběrek těch předcházejících 3, které byly přitom zcela logicky ukončeny. Z 1 dílu vytáhnu bitvu, z dalšího problémy s bohatým feudálem atd. Smutný pád od vynikajícího Lučištníka po tuhle směsku.

27.08.2019 3 z 5