Spiklenci obruče a kladiva

Spiklenci obruče a kladiva https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/407102/bmid_spiklenci-obruce-a-kladiva-tif-407102.jpg 4 18 5

Za vlády krále Václava IV. byla z prostředků bohatých měšťanů sdružených v Bratrstvu obruče a kladiva uprostřed Dobytčího trhu na Novém Městě pražském zbudována kaple Božího těla. Později přešla do vlastnictví pražské univerzity, a když byl v roce 1415 upálen Jan Hus, bylo právě zde obnoveno ono Bratrstvo, aby se řídilo Husovými myšlenkami a usilovalo o reformu církve a nápravu společnosti. V tomto tajném spolku se sdružili Husovi přátelé a příznivci z řad šlechty a univerzitních mistrů. Protestovali u kostnického koncilu, postavili se církvi, králi Václavovi IV. i jeho mladšímu bratrovi, římskému králi Zikmundovi. Zburcovali celou zemi, sami však nepředpokládali, že tak uvolní lavinu, která by mohla smést i je.... celý text

DraculasLady
28.09.2023 2 z 5

Lákavé názvem i obálkou, ale dlouho mě kniha takhle nezklamala... Bratrstvo jen nadhozeno, všechno se akorát točí okolo šu*ání... Možná jsem jen citlivá na dobu 15. století v literatuře a třeba to pan Bauer chtěl jen podat jinak, ale co je moc, je moc... Ale abych mu úplně nekřivdila - přinesl nový pohled na určité osoby z naší minulosti a člověka to vlastně donutilo se aspoň trochu zamyslet nad tím, že to, co známe z dějepisných učebnic, nemusí být vždycky tak, jak bylo napsáno. A že i lidé s dobrými úmysly mohly páchat jen zlo a násilí...

Dandulka
09.04.2020 5 z 5

Bauerová má klasika, která se čte jedním dechem. Tady prostě není co dodat.????

hanzmb
30.10.2019 5 z 5

Čeněk je třetím hrdinou Bauerových knih, se kterým jsem se setkal a asi tím nejlépe propracovaným. Po docela na svou dobu upjatém Protivovi a spíš supermanovi dominikánu Pavlovi je tohle opravdu živá postava, která si prochází postupným vývojem od spíše povrchního šlechtice přes manipulátora až po vývojem v Čechách zklamaného a zoufalého vlastence. Snad se s ním ještě setkáme. Bohužel jsme všichni většinou pod vlivem Nejedlého a Kopeckého výkladu husitství a asi každý viděl trilogii z 50.let se Zdeňkem Štěpánkem. Pak samozřejmě se tento nový pohled bude zdát rouhačský. Ale mně se moc líbil, včetně poselství v závěru o nebezpečí jakéhokoliv fanatismu, ať náboženského, sociálního nebo třeba ekologického.
Eduard Cupák ve filmu 5 mužů a 1 srdce pronáší pamětní větu o tom, že přerušovaný spánek je horší než přerušovaná soulož. Nevím, jestli by s ním Čeněk souhlasil po tom, co mu pan Bauer předepsal prožít v knize.

TeaPeter
14.07.2019

Tentokrát hvězdičky dávat nebudu. Prostě nevím, jak tuto rádoby historickou miniaturu z počátku asi nejhorší a celkově nejničivější občanské války na našem území uchopit. Historicky přesné to nebylo a literárně přitažlivé také ne. Z tohoto období daleko více oceňuji autorovj knihu https://www.databazeknih.cz/knihy/husitske-valky-podvrzena-legenda-20748.

martin9929
26.06.2019 5 z 5

Pan Bauer opět nezklamal. Kniha se mi četla velmi dobře, i když se striktně nedrží skutečnosti, jak předesílá sám autor. Děj má spád.

Kniha Spiklenci obruče a kladiva je v