Milenec královny vdovy

Milenec královny vdovy https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/109443/bmid_milenec-kralovny-vdovy-Yrr-109443.jpg 4 18 7

Vzestup a pád zemského správce Záviše z Falkenštejna z pohledu jeho současníka, rytíře Zdislava z Lemberka, nejvyššího purkrabího Pražského hradu. Záviše z Falkenštejna poznáváme nejen jako významnou osobnost českých dějin 13. století, ale i jako člověka z masa a kostí, který měl své přednosti i slabiny a jenž se vedle státnických rozhodnutí dopouštěl i omylů, z nichž ten poslední se mu stal osudným. Z učebnice dějepisu víme, jak to se Závišem z Falkenštejna dopadlo. Habsburské intriky proti němu vyvrcholily tím, že mladý český král Václav II. nechal svého poručníka Záviše dne 24. srpna 1290 popravit pod vítkovským hradem Hluboká jako zrádce.... celý text

Rony70
19.11.2021

Po přečtení knihy Král železný, král zlatý od Ludmily Vaňkové jsem si chtěl přečíst knihu o tom, jak to bylo po smrti Přemysla Otakara II. se Závišem z Falkenštejna. Tak jsem si vybral tuto knihu, ale po přečtení asi 20 stránek jsem zjistil, že mi vůbec nevyhovuje styl, jakým je kniha napsaná. Takže jsem knihu vrátil a půjčil si pokračování od paní Vaňkové s názvem Zlá léta.

hanzmb
04.03.2020 5 z 5

Kniha, která pohladí na duši. Nejedná se o žádnou velkou historickou literaturu, která by popisovala a rozebírala jedno z kritických období našich dějin. To rozsah spíš blížící se novele ani nedovoluje. Je to příběh člověka Záviše, ve kterém se dokonce ani moc osobně nevyskytuje. To vyprávění třetí osobou, která je skoro jeho protikladem, dodává další zajímavou dimenzi.

Mark
06.10.2017 4 z 5

Pěkná a zajímavá kniha.

JohnnyBane
24.06.2017 5 z 5

Výborná kniha. Takový buddy movie mezi knihami. Hlavní postavou je Zdislav z Lemberka mladý purkrabí pražského hradu. Příběh začíná několik měsíců před příjezdem Záviše z Falkenštejna na pražský hrad. Zdislav je zde líčen jako zdrženlivý při zemi se držící klaďas který má rád ve věcech Pořádek a má tak trochu smůlu na ženy. Jeho parťákem je nejdříve Zbyšek Zajíc z Valdeka poté Smil Ojíř na krátko Vítek z Krumlova a nakonec samotný Záviš. Postavám v knize opravdu nemám absolutně co vytknout. Samozřejmě Václav zde byl na začátku líčen jako extrémně velký spratek ale všechny postavy projdou v knize psychologickým vývojem. Vřele doporučuji.

Dandulka
23.04.2017 5 z 5

Věčné a vděčné téma lásky Kunhuty a Záviše..... Toto zpracování bylo moc hezké a jako oddechovka vynikající. Mohu jen doporučit.

Gaara1
31.01.2013 4 z 5

Kdo by neznal Záviše z Falkenštejna....? Moje oblíbená historická osobnost našich dějin. Co jiného dodat: Příběh nebyl složitý,autor šel rovnou k věci a kniha se četla sama

hamlet
03.07.2012

Chytré, vtipně napsané! Přiznávám, že jsem si vytvořil kontext k dnešku a proto se líbilo MOC!!!