JohnnyBane - Profil

Poslat zprávu

(muž) · Ústecký kraj

Aktivní: dnes v 14:25 offline (poprvé: 29.04.2015)

112 bodů (přidáno 1 autorů a 3 knih)

Získané palce za komentáře: 38, udělené: 379

Právě čtené knihy

Úděl královský
26.03.2017
Úděl královský 2007, J. Hanibal

Velký král Přemysl Otakar I.
26.11.2016
Velký král Přemysl Otakar I. 2011, V. Vondruška

Král železný, král zlatý
07.11.2015
Král železný, král zlatý 1994, L. Vaňková

Kdo jsem

Jsem ten, jenž se bude honosit zdobeným zeleným rubášem lemovaným zlatem.. , odpočívat s maskou dvou obličejů s podivnými výrazy a v rukou dřímat zlomený meč jeleních pánů... 


Loupežnická jeskyně v pralese aneb První dům v Litoměřicích

Dubina v Litoměřicích byla původně pralesem. V tomto pralese se nalézala i jeskyně a skrýše, které si prý vyhrabali loupežníci, uchylovali se do nich i s kořistí před zákonem. Nelítostní lupiči zabíjeli pocestné i jejich zvířata, v jámách bylo nalezeno množství koňských koster. Z lesa Dubina pochází trámy v městské věži, jejíž zcela od základů stojící zvonová stolice prý dala podnět k litoměřickému rébusu: spadne li věž, zůstane věž stát, vyhoří-li věž, zůstane věž stát. 


Podle pověsti byla prvním domem v Litoměřicích myslivna, ve zmíněném pralese a pojmenovaná podivně: Kamenný jelen. Na svém místě stála zcela osamocena.


U Kamenného jelena


Na západní straně náměstí stojí rohový, dvoupatrový, původně renesanční dům ze 16 století č. p. 18/40m přecházející do Michalské ulice. V polovině 19 století byl dům empírově přestavěn. Stalo se tak ve vší citlivostí. Na průčelí stavitel zachoval původní renesanční domovní znamení, kamenný reliéf s jelenem a znáčkem s písmeny I. G.

Odtud název domu "U Kamenného jelena" (zum steinernen Hirschen) O parcele, na které je dům U kamenného Jelena situován, se traduje, že právě na ní stál nejstarší dům ve městě. 

Podle jistého Erilaze který ve městě také působil, nacházíme mezi dvěma písmeny označující dávného majitele domu rovněž dvě runy N a T, Nod a Týr dovedně spojené. Runa Týr, Tiwaz je symbolem odvahy pro ušlechtilé, drží pravdu i pod mraky noci, je ztělesněním spravedlivosti, práva a zákona, odvahy, cti a oddanosti vyšším principům. Bůh Týr je ovšem obdobou Boha Marta. Je tedy zvláštním řízením historických souvislostí, že v domě byl dlouhá léta právě vojenský soud. Runa N naproti tomu vyjadřuje "nouzi, těžké situace" jako když "nahý mrzne na mrazu" a "kovář musí často bušit." Spojení těchto znaků nejspíš vyjadřuje úsilí, překonávajíc přirozené a protikladné překážky.Nejraději čtu historické romány nejlépe z dob Přemyslovců. 


Potom jsou zde knihy zabývající se určitou katastrofou či snahou přežít v zimě. Za všechny například expedice Umberta Nobila ve vzducholodi Italia, potopení Titaniku a jiné. Když jsi to tak uvědomím nejraději mam knihy do začátku druhé světové války do doby, kdy svět ještě nebyl zcela prozkoumaný a technika nebyla dokonalá. 


Dále knihy od Howarda Lovecrafta jehož Kult Cthulhu mě nepřímo dovedl ke čtení 


V současnosti čtu a zajímám se historickou postavou Záviše z Falkenštejna snažím se sehnat veškeré knihy ve kterých se vyskytoval a porovnat jejich kvalitu :) Toto za mne nepřímo udělala