Zemřít pro jediného boha

Zemřít pro jediného boha https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/3559/bmid_zemrit-pro-jedineho-boha-4MQ-3559.jpg 4 34 8

Příběh první české světice a matky zakladatelky dynastie Přemyslovců volně navazuje na román Ve službách Svatoplukových. Kněžna Ludmila je po smrti svého manžela Bořivoje spoluvladařkou svých synů Spytihněva a Vratislava. Po jejich předčasném skonu však narazí na stejně energickou a vládychtivou ženu jako je ona sama, na svou snachu Drahomíru. Mezi nimi propuká boj na život a na smrt, v němž je v sázce český knížecí stolec.... celý text

Ahink3105
23.01.2021

Tohle byla nejhorší knížka, kterou jsem od Jana Bauera četla. Děj nic moc, všechno vyřeší "bláznivá třešnička", postavy mluví současnou řečí, používají slovní obraty a spojení 20. a 21. století. Vrchlem je spousta pravopisných chyb na úrovni prvního stupně základní školy... Za mě palec dolů.

hanzmb
02.04.2020 3 z 5

Oproti 1.dílu této minisérie jde o krok vpřed. Kniha má nosnou myšlenku, zajímavou hrdinku. Solidní příběh. Samozřejmě se opakují blbosti z 1. dílu.
Tahle Ludmila se mi líbí a myslím, že je vzhledem k době mnohem reálnější než pozdější legendy o světici. Bohužel si autor zase neodpustil svůj "geniální " náhled na historii. Vratislav je u něj kulhavý skřet. To těžko mohl být, když dle kosterních nálezů měl 177 cm. Na tu dobu chlap jak hora.
Kulhavý skřet by těžko v té době ovládl neustále rozhádané české kmeny.

jannik
28.07.2019 3 z 5

Pěkná, čtivá kniha, na historii hledí bez příkras a vysvětluje vznik některých pověstí.

JPBelmondo
09.04.2017 4 z 5

Zde je krásně zpracován příběh Ludmily, Spytihněva, Vratislava, Drahomíry i Václava. V boji o moc i trůn, se Ludmila nezastavila před ničím ani před otravou nepohodlných lidí, které jí stály v cestě o trůn. Pokud je toto nějak skutečně historicky podloženo, nechápu jak mohla být církví prohlášena za svatou? Že by církvi nevadilo porušení pátého přikázání? Že by to hříšník smazal či se vykoupil z toho hříchu tím, že postaví kláštery či kostely a žije v Bohu? Opravdu by stačilo tak málo? Ve škole se děti učí, že dobrá byla Ludmila, protože ji Drahomíra chtěla připravit o moc. Kde je tedy skutečná pravda? Zřejmě si církev vybírá jen to, co se jí hodí...

čef
14.02.2017 5 z 5

Dozvěděl jsem se spoustu nových detailů z té doby - věřím, že tyto detaily nejsou pouze autorova licence, ale jsou podloženy podrobným studiem české historie. V podstatě je to však jedno - pobavil jsem se a zase někdy si od autora něco přečtu.

tenax
28.07.2013 4 z 5

Výborné čtení. Vzhledem k minimu věrohodných historických pramenů je to ale spíš apokryf, podobně jako předchozí kniha Ve službách Svatoplukových.

Dandulka
24.02.2013 5 z 5

Bořivoj, Ludmila, Vratislav, Drahomíra, Václav, Boleslav..... a počátek našich dějin. Co říct více? Krásně zpracováno, jako vždy.

vitavita
03.08.2012 4 z 5

Tradičně výborná kniha od J.B. Mistrovsky vylíčil boj mezi Ludmilou a Drahomírou.