hanzmb hanzmb komentáře u knih

Přiznat vinu Přiznat vinu Martin Goffa

Nevím, kdo vyplňoval u této knihy žánr, ale vůbec to nesedí. Tak možná psychologický román s lehkým krimi pozadím. Zápletka bez mrtvoly vlastně žádná a nějakého vyšetřování si taky moc neužijete. Jako start up nové série se tohle zrovna moc nepovedlo. Zachraňuje je to jen popis Terencových začátků v novinařině. Asi působila spíš autorská krize. Je to totiž ze stejného roku jako Úhel pohledu, který považuji za nejslabší knihu s Mikem.

31.12.2023 3 z 5

Agent s cejchem smrti Agent s cejchem smrti Libor Machala

Bohužel tato série je už za zenitem. Doby, kdy jsem s napětím čekal na každého nového Kováře a proklínal autorku, která nebyla schopna včas dodat své pokračování, se už nevrátí. Tento díl je jen průměrná gangsterka, která sérii nikam neposunuje, nic nového nepřináší.

25.12.2023 3 z 5

Koniášův klíč Koniášův klíč Zuzana Koubková

Zapomeňte na Jiráska a Kaplického. A i na podstatně optimističtější Skláře. Tenhle Koňas není žádnou démonickou postavou. Je to normální, na svou dobu velmi inteligentní a sečtělý člověk. Žádná lidská touha mu není cizí. Bohužel alergie mu nedovoluje užívat si život naplno a tak má spoustu času věnovat se zajímavým případům. Ty většinou řeší s velkým nadhledem a hlavně je pak dokáže předvést ve "správném" světle svým představeným. Moc jsem se u těchto povídek bavil a zpříjemnily mi ten předvánoční shon. Myslím si, že ale nejvíc se bavila při jejich sepisování sama autorka. A nejspíš si přitom prozpěvovala Okoř nebo Bludičku Julii.
Pokud byste chtěli do této doby nahlédnout i z jiné strany, pak doporučuji Žáčkův Apokryf o hraběti Šporkovi.

25.12.2023 5 z 5

Černá raptořice Černá raptořice Ilona Ziková

Augustův Zavátý život patřil v dětství mezi mých 10 nejoblíbenějších knih. Proto jsem ani chvíli neváhal a zkusil se tam v této knize vrátit. První problém byl, jak utáhnout takto rozsáhlou knihu 1 hrdinkou. Augusta jich má na poloviční rozsah 9. Autorce se to docela dobře povedlo zavedením sci-fi prvku cca po 70 stranách. Fajn nápad, jak saurus nahradí homo. Tohle pořádně rozvést by byla bomba. Bohužel autorka začala natahovat stránky neustálými boji o potravu a s jinými predátory. Část z nich samozřejmě měla smysl a posouvala děj dál. Bohužel minimálně 50% je jen nic nepřinášející kopie. Druhou věcí, která mi kazila požitek z četby je to, jak tvor menší než člověk větví s kostěným hrotem ubíjí tunové dinosaury. A ani si tu zbraň prakticky nepoškodí. Na druhou stranu elegantní závěrečné řešení. Bohužel dost uštvané. Asi už nezbyl prostor z výše uvedeného důvodu x-krát opakovaných lovů.
Jinak doporučuji při čtení sedět vedle pc a každého nového tvora si hned nechat zobrazit. Najdete všechny. Tohle autorka nepodcenila a má naštudováno perfektně.

25.12.2023 4 z 5

Katův odkaz Katův odkaz Vlastimil Vondruška

Vypadá to velmi dobře, autor se zase vrací na úroveň, na kterou jsme byli u něj leta zvyklí. Měl jsem strach, že tak trochu "zbauerovatěl". Od ukončení Sklářů mě žádná jeho kniha až zas tak nenadchla. Tohle sice není vrchol jeho historických krimi, ale je to na velmi solidní úrovni. Jak zápletka, tak i akční pasáže. Fascinovalo mě prvních 20 stran. Co v nich autor dokázal sdělit a jak zatáhnul čtenáře do děje je krásný příklad špičkové literární profesionality.

21.12.2023 5 z 5

Dokonalá smrt Dokonalá smrt Helen Fields

Další skvělá kniha z této série. A zase vlastně 2 samostatné případy. Autorka zachovala vše výborné z minulých dílů a navíc dokázala perfektně vybruslit z možných problémů, které muselo přinést nadřízené postavení Avy. Tentokrát se naopak pohybuje na hraně zákona zase ona. Nejen zajímavá krimi zápletka, ale i poměrně akční. Jen ten návrat Lucovy potence se pořád nedaří :-).

21.12.2023 5 z 5

1938 Neporaženi 1938 Neporaženi Jan Drnek

Samozřejmě se tato kniha krásně čte každému Čechovi. Nebo alespoň těm, co by se nikdy nejeli do Mnichova omluvit. Navíc je proti Žábám zpracována mnohem realističtěji, takže to opravdu působí jen jako drobné odbočení ze skutečných událostí. Tu jednu * ale musím strhnout za literární zpracování. Autor zpracoval úžasné množství podkladů. A bohužel je chce všechny detailně využít. Takže jste neustále zásobování kvantem informací jak 7.PD ve spolupráci s 45.PD zaujali prostor původně plánovaný pro 27.PD. V čistě odborné literatuře snad, ale v románu? Podobně už jsem měl s tím problémy v Maxmiliánovi.

17.12.2023 4 z 5

Konečne normálna vražda Konečne normálna vražda Dominik Dán

Je to skoro na chlup 4 roky, kdy jsem začal chronologicky číst tuto sérii. A najednou tu už je díl 37. Takže autor už překonal Jiráska (romány) a nejspíš brzy i Dumase. Bohužel to je trochu znát i na kvalitě. Není to špatné, ale ani vynikající. Takový solidní autorův průměr. (Co by samozřejmě jiný za to dal, psát na takové úrovni.) My čtenáři jsme ale zmlsaní. Kdy už si to například konečně vyřídí s Kowalskou?
Více než fórky v partě se mi tentokrát líbily ty manželčiny.

17.12.2023 5 z 5

1938: Věrni zůstaneme 1938: Věrni zůstaneme Jan Drnek

Nebylo mi jasné proč vlastně s posledním dílem Žab vyšla tato kniha zaměřená prakticky skoro na stejné období. Rozdíl je ve stylu. Žáby jsou dost jednoduché, prvoplánové. Spíše pro náctileté. Tady už se autor pokouší o složitější literaturu. Bohužel je ale kniha dvourychlostní. Prvních 60% je vysloveně ukecaných. X-krát se vysvětluje jedna a ta samá věc. K tomu i nějaké ty autorovy katolicko-monarchistické úlety. Navíc toto období bylo už vícekrát popsáno mnohem lépe. Třeba Šulcovi Zrádci. Tohle může zaujmout jen někoho, kdo se o toto období našich dějin nezajímá a má jen bídné školní znalosti.
Pak ale přijde mávnutí kouzelnou hůlkou a od okamžiku noční návštěvy generálů u Beneše je vše jinak. Najednou tu je tak skvělé čtení, že si ani neuvědomujete ta kvanta dat, která přejímáte a jsou vlastně historií 4 dní. Tohle už je opravdu Literatura, i když na fiktivním podkladu. Teď jen doufám, že 2. díl naváže na tuto část a nevrátí se k té počáteční.

11.12.2023 4 z 5

Poslední hodina Poslední hodina Harry Sidebottom

Po letech jsem zjistil, že má tato série i 7. díl. Bohužel. Ty 3* jsou spíš za ty díly minulé. Děj je opravdu složitý: Balista potřebuje varovat Caesara. Neustále ho někdo napadá aby mu v tom zabránil. Když to vypadá na zatčení nebo dokonce zabití, vždy se na poslední chvíli zachrání. A to se opakuje pořád dokola. Co myslíte? Povede se mu to? Chuck Norris starého Říma. V tomhle případě mi ani nevadí, že poslední 2 díly se nepřeložily.

08.12.2023 3 z 5

Zázračný medailon Zázračný medailon Zuzana Koubková

Dosud jsem byl všemi díly této série nadšen. Bohužel tento je z ní nejslabší. Jednoduchá krimi zápletka, minimum akce, spíš se jenom mluví a mluví. Vztah k Ulrichovi a jeho manželce taky moc zábavy nepřinese. Napojení na dobové reálie minimální. Nejhorší je ale závěr. To zdůvodnění proč se vraždilo je opravdu na vodě.

08.12.2023 4 z 5

Volavka Volavka František Kozmon

Po neukončeném Červovi jsem se okamžitě pustil do tohoto pokračování. Bohužel se jedná o zatím nejslabší autorovu knihu. Krimi složka zcela minimální, jen trochu rozvíjí předchozí případ. A pak přijde ten příšerný závěr. Nedat si den odstup, bylo by to ještě o hvězdičku méně. Úplně ztrácím chuť v této minimálně 3x nastavované kaši pokračovat.

03.12.2023 4 z 5

Červ Červ František Kozmon

Marek se vrátil zpět na Slovensko a je to jenom dobře. Tady mu to sedí víc než nějaké mafiánské akce v Kanadě. Mrtvol je tolik, že by to jinému stačilo na 10 dílů série, přitom bych to ale jako typickou detektivku tak úplně nechápal. Je tam velmi silná psychologická stránka. To co prožívají Marek a Karol už běžnou detektivku hodně přesahuje. Jen ten závěr. Naštěstí mám Volavku po ruce a tak mohu plynule navázat.

03.12.2023 5 z 5

Temné blues v New Orleans Temné blues v New Orleans František Kotleta (p)

Po 1. povídce jsem myslel, že se jedná o jasných 5*. Docela mě bavila i ta následující. S každou další mé nadšení klesalo a klesalo. Šlo jen o neustálé omílání základního schématu bez toho, že by autor přinášel něco nového. Nakonec jsem přidal 1* po přečtení informace, že touto knihou série končí. Taková odměna za sebereflexi.

03.12.2023 4 z 5

Útok Útok Anthony Riches

Bohužel autor už nepřichází proti 1.dílu s ničím novým. Nijak příběh nerozvíjí, jen nechává šedě plynout. Navíc nejdramatičtější bitvu utne v polovině a jen z pár zpětných poznámek se dozvíte výsledek. Zcela nepochopitelné.

03.12.2023 3 z 5

Země v troskách Země v troskách Kristýna Sněgoňová

Stále je to vynikající česká sci-fi, která se přečte pomalu na 1 zátah. Nejsou v ní žádné logické zádrhele. Bohužel ale kvalit 1. dílu nedosahuje. Prakticky na něj jen navazuje, trochu rozvíjí, ale nepřináší žádné nové nápady, žádné velké dějové zlomy. Snad příště.

30.11.2023 5 z 5

Zlatá růže Zlatá růže Zuzana Koubková

Už je to několik let, co jsem četl první 4 díly této série, ale vůbec mi to nevadilo. Také díky autorčině krátké sumarizaci Zdislavova života pro čtenáře, kteří náhodně začínají touto knihou. Přitom to je decentní a nijak to nezasahuje do zápletek minulých dílů a klidně se k nim můžete vrátit. Potvrdil se mi můj tehdejší názor, že se jedná o špičkovou autorku historické detektivky. Když bych srovnával jen se současnou tvorbou Vondrušky a Bauera, tak určitě nejlepší. A jak to vypadá, zahlcení kvantitou na úkor kvality, tady na rozdíl od výše uvedených pánů nehrozí. Bohužel to je spíš naopak.

Sestry Sestry Bernard Minier

Nejprve jsem si myslel, že autor, jak bývá častým zvykem, se vrátil na úplný počátek Martinovy kariery. Ale je to jen taková chuťovka a brzy jste zpátky v plynulé návaznosti na minulé díly. Jak je standardní v této sérii, vydržíte číst jedním dechem až po závěrečné finále. A to se to tentokrát vše obešlo bez Hirtmana i Mahlera. Jen nevím, jakou hodnost, pokud nějakou, bude mít Martin v příštím dílu.

Dokonalá kořist Dokonalá kořist Helen Fields

Už z 1.dílu jsem byl nadšený, ale tenhle je snad ještě lepší. Bohužel těch * můžeme dávat jen 5. Prakticky jsem nenašel jedinou slabinu. Počínaje zápletkou, která je zcela originální, přes zajímavé postavy hlavních detektivů, až po postup vyšetřování. Na policii místy dost nestandardní. Pozvánkou do dalšího dílu, která se nedá odmítnout, pak bude navíc nové zařazení hrdinů.

23.11.2023 5 z 5

Operace Petragun Operace Petragun František Kotleta (p)

Podstatně zajímavější, než poslední 2 díly od Kristýny. Ano, pořád se jedná o střílečku s emzáky, ale prostředí i důvod akce to dostávají o level výš. A rozhodně o třídu lepší hlášky. Nemluvě o odborech a pokusu o rozšíření komunismu v cizích galaxiích. Jsem zvědav, jak s takhle nahozenou udičkou se srovná druhá půlka autorské dvojice.

15.11.2023 5 z 5