Černá raptořice

Černá raptořice https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/519831/mid_cerna-raptorice-RkJ-519831.jpg 4 1 1

Číst Černou raptořici Ilony Zíkové znamená ponořit se do oživených velkoformátových obrazů Zdeňka Buriana z hlubin pravěku. Autorka nás zavádí mezi teropody – masožravé druhohorní dinosaury v podobě dravých ptáků, známých z filmu Jurský park. Titulní hrdinka napínavého příběhu je raptoří mutant, obdařený jako jediný mezi všemi tvory rozumem, což jí dá nevídané schopnosti. Uchopovací spáry jí umožní pomocí oštěpu lovit i mnohem větší tvory, ba dokonce se naučí ovládat i oheň. Co budou lidé pracně objevovat po celé generace, to si ona dokázala osvojit během svého mládí. A později úspěšně vedla svou raptoří tlupu na její cestě za dennodenní kořistí a převedla ji přes všechny nástrahy tehdejšího světa. Kniha se rozhodně nehodí jako četba pro mladší školáky. Její podtitul by mohl znít Jak se dinosauři naučili zabíjet.... celý text

hanzmb
25.12.2023 4 z 5

Augustův Zavátý život patřil v dětství mezi mých 10 nejoblíbenějších knih. Proto jsem ani chvíli neváhal a zkusil se tam v této knize vrátit. První problém byl, jak utáhnout takto rozsáhlou knihu 1 hrdinkou. Augusta jich má na poloviční rozsah 9. Autorce se to docela dobře povedlo zavedením sci-fi prvku cca po 70 stranách. Fajn nápad, jak saurus nahradí homo. Tohle pořádně rozvést by byla bomba. Bohužel autorka začala natahovat stránky neustálými boji o potravu a s jinými predátory. Část z nich samozřejmě měla smysl a posouvala děj dál. Bohužel minimálně 50% je jen nic nepřinášející kopie. Druhou věcí, která mi kazila požitek z četby je to, jak tvor menší než člověk větví s kostěným hrotem ubíjí tunové dinosaury. A ani si tu zbraň prakticky nepoškodí. Na druhou stranu elegantní závěrečné řešení. Bohužel dost uštvané. Asi už nezbyl prostor z výše uvedeného důvodu x-krát opakovaných lovů.
Jinak doporučuji při čtení sedět vedle pc a každého nového tvora si hned nechat zobrazit. Najdete všechny. Tohle autorka nepodcenila a má naštudováno perfektně.

2012  55%Fénix
2006  60%V nenávisti člověka