hana8062 hana8062 komentáře u knih

Něco víc Něco víc Patrick Ness

Další dílo od Patricka Nesse... Něco víc. Tak trochu zvláštní počin rozdělený na několik částí, přičemž některé se mi líbily mnohem víc než jiné. Na začátku příběhu se topí chlapec, teenager, Seth. Sledujeme jak prohrává svůj zápas o život a ihned pak procitá na jiném místě. Povědomém, ale přesto cizím. Nahý a slabý se snaží zorientovat v okolí svého někdejšího bydliště. Jeho rodný dům je opuštěný a zchátral, nikde ani živáčka. Náš hlavní hrdina je přesvědčen, že tohle je peklo. Ustrnout na tak bezútěšném místě, docela sám, jen s vlastními démony minulých chyb a selhání. Zní to depresivně? Docela ano, ale i tak můžu dílo doručit, z filozofického začátku se vyklube celkem slušná scifárna s takovou Metrixovou příchutí:). Za mě dobrý. 75%

14.10.2018 3 z 5

Den co den Den co den David Levithan

Den co den je ne tak úplně typická YA záležitost. Pohybuje se někde na pomezí sci-fi a young adult romance. Hlavní hrdina se už od malička každý den probouzí v jiném těle. Denně má novou rodinu, novou identitu, koníčky, známky, vzhled i přátele. Je to jakási bloudící duše, nikde nemá kotvu, ani zázemí, každé ráno začíná nanovo. Už se v tom naučil chodit, umí být natolik neutrální a přizpůsobivý, že proplouvá bez poznání. Vše se změní, když potká Rhiannon, dívku kvůli které si přeje zůstat jedním člověkem. Tím pravým, kterého si zamiluje. Od té chvíle přestává být obezřetný, způsobuje chaos v životech svých hostitelů a začíná být nápadným. Je to vlastně velmi smutná knížka, při jejím čtení si uvědomíte, kolik věcí...i lidí považujete za samozřejmost. Víte, že zítra se s nimi zase uvidíte, že bude nový den, další šance napravit svoje chyby. Náš hlavní představitel žádné takové jistoty nemá, jen tu, že ráno bude zase v jiném životě. Mně se to docela líbilo, dokonce i závěr byl asi nejelegantnější jaký mohl být. 75%

06.07.2018 4 z 5

O dívce Grace O dívce Grace Anthony Doerr

Román O dívce Grace konečně dočten. Zvláštní dílo, jen co je pravda. Hlavní hrdina David mívá od dětství věštecké sny, někdy jsou to banality, jindy ale závažné události, které se pak vyplní. Stejně tak si "vysní" svou velkou lásku a potká ji přesně stejným způsobem, jakým se mu o setkání zdálo. Zamilují se a mají krásnou dceru. Grace. Jenže i o ní se Davidovi začne zdát, bohužel však v jeho snech malá Grace umírá při záplavách. David se bude snažit ze všech sil vyplnění snu zabránit.... Zdálo se to jako ideální rychlé čtení, aneb když nepochopím anotaci. Tohle není strhující drama, jaké jsem čekala. Jedná se spíš o velmi pomalu plynoucí cestu Davidovým životem, o hledání odpovědí, sama sebe i místa v životě. Román zachycuje desítky let Davidova pátrání, stagnací, pátrání, nadějí, beznadějí a pátrání :). Literární jazyk autora je skvostný, některé věty jsou poetičtější než kdejaká báseň, zpočátku jsem z toho byla nadšená. Ale postupem času na mě bylo poetiky příliš na úkor děje. Zdá se, že já nejsem tak docela cílovou skupinou, ale jestli jsou vám blízké filozoficko-meditativní romány, budete nadšeni. Za mě 65%

17.05.2018 3 z 5

Dívka jménem Sus Dívka jménem Sus Jonas T. Bengtsson

Dívka jménem Sus zdolána! Ehm, na to, že je to taková tenoučká jednohubka, jsem se s ní crcala 3 týdny nejmíň. Tohle je totiž pravý kritický realismus se vším všudy. Dánské ghetto, drogově závislí teenageři, nefunkční rodinné vztahy, rvačky, beznaděj a hašiš na každé stránce. Na každé! Autor píše nezaujatě, civilně, v krátkých jednoduchých větách. I díky tomu nevytváří citové vazby k hlavní hrdince. Sus to nemá snadné, se špatným základem z rodiny se těžko hledá správný směr a tak se přirozeně jejím hlavním motorem a motivem stává pomsta. Trénuje, cvičí psychickou a fyzickou odolnost, prodává drogy dětem, aby si mohla pořídit vytoužený vražedný nástroj. Četba je to pro čtenáře nepříjemná, syrová, zneklidňující, ale .... má co říct a z hlavy ji jen tak nepustíte. PS: jste-li tak jako já, outlocitní ke zvířatům, tohle možná nebude čtení pro vás.

19.03.2018 3 z 5

Všechny malé zázraky Všechny malé zázraky Jennifer Niven

Ne, že by to bylo špatné. Knížka se četla jako po másle. Postavy mi byly celkem sympatické. Ale ta duševní porucha, okolo které se chodilo po špičkách jako kolem horké kaše mě byla jasná cca od třetiny knihy.
Líbil se mi závěr a celkově myšlenka knihy, ale mám dojem, že napsat by se to dalo lépe.

26.10.2016 4 z 5

Opak věčnosti Opak věčnosti Justin A. Reynolds

Jack potká Kate, padnou si do oka a sblíží se. Všechno se zdá krásné. Vlastně až na to, že Jack začne dost péct na svoje nejlepší přátele i sliby dané rodičům, ale co už. Jenže ouha, po čtyřech měsících Kate umírá. Mohl by to být konec příběhu, ale není. Jack se z leknutí nad tou smutnou zprávou flákne do hlavy a hop! Rázem se ocitne zpět v čase do chvíle jejich prvního setkání. Pojme tedy pocit, že se vrátil, aby ji mohl zachránit. A vrací se stále, a znovu a znovu. Romantika, co? Kate však zemře vlivem neléčitelné choroby, nikoli následkem nehody nebo úrazu. Jak by ji mohl asi zachránit? Ale kdo ví, třeba na něco přijde.
Cestování časem, moje oblíbené téma. Ale zpracované tak, že jsem trochu trpěla. Nejen těmi zbytečnými závorkami, které snad musel autor koupit někde ve slevě v XXL balení. Ale i tou samotnou myšlenkou. A taky přeromantizovanou teorií, kterou hlavní hrdina jednu chvíli vysloví. A to, že by se raději navždy motal jako šestnáctiletý v té čtyřměsíční smyčce naplněné schůzkami s Kate, nežli žít zbytek života bez ní. Ale no tak! Vážně, kámo? :-), na tohle mě nějak neužije.

31.05.2021 3 z 5

Království Dutců Království Dutců Kira Jane Buxton

Už vás někdy napadlo, co se stane s domácími mazlíčky, když přijde (zombie) apokalypsa? Co si sami počnou a budou jim vlastně vůbec lidé scházet? Velký Jim, majitel našeho hlavního hrdiny, vraního samce jménem ST (Srač*otrus), se chová fakt neobvykle. Nejí, nekomunikuje, o nic se nestará, chřadne, ani pivo nepije. Brzy začne být zřejmé, že se něco děje, nejen s Jimem, ale i se světem. A tak se ST se psem Dennisem vydávají ven, vstříc nebezpečí, kde už lidé nejsou lidmi, ale stvůrami. Hledají svou budoucnost a možná i budoucnost všech ostatních.

Poznámka na zadní straně, že se jedná o mix Živých mrtvých a Tajného života mazlíčků je velmi trefná! Líp by se to popsat nedalo. Zvláštní, nebojím se říct až divná kniha, místy velmi vtipná, akční a jindy dojemná i přemýšlivá.

Těžko říci, kdo je cílovou skupinou. Ano, jsou tu roztomilá zvířátka, ale taky zombíci, lité boje, krev, úmrtí a docela spousta vulgarit (nejen ve jméně hlavního hrdiny).
Mě to bavilo. Líbil se mi ST, Dennis, chobotnice Onida, malá statečná fenka Skořice. Ale nejvíc povýšený kocour Kocourchán a jeho snobské myšlenkové pochody ;). Ale upřímně nevím, komu bych tak tuhle knihu doporučila, pro děti je moc násilná a přisprostlá, pro většinu dospělých, které znám asi bude zkrátka ulítlá. Uvidí v tom ekologickou agitku schovanou za zombie nářezem, a možná to tak vážně je. Ale třeba je to dobře :)

13.03.2021 3 z 5

Kavárnička v Kábulu Kavárnička v Kábulu Deborah Rodriguez

Takové holčičí čtení s přesahem, to bylo. Američanka Sunny vede kavárnu v rušném a nebezpečném Kábulu. Snaží se (v rámci velmi přísných afghánských společenských pravidel) pomoci těhotné dívce Jasmině, udržet nad vodou svůj podnik a v něm práci pro sebe i své svérázné, i některé velice tradičně smýšlející místní přátele. Láska, naděje, tajemství, drobné změny k lepšímu, ale i exploze a smutek v jedné knize. Příběh o tom, že všude lidé touží vlastně po tom samém. 80%

13.03.2019 4 z 5

Slunce je také hvězda Slunce je také hvězda Nicola Yoon

Slunce je také hvězda. Další kousek z YA soudku ;). Natasha původem Jamaičanka má velké starosti, její rodina má být deportována, protože žijí v USA bez platného víza a její otec se navíc dostal do křížku s rukou zákona. Teeanger Daniel má korejské kořeny, ale narodil se a vyrostl v Americe. Jeho rodiče vyvíjejí velký tlak na jeho vzdělání, tak aby si zasloužil své místo ve státech a měl v dospělosti zajištěný příjem a solidní postavení. Daniel však chce být básníkem a ti prý mnoho nevydělávají

23.08.2018 4 z 5

Morrigan má pech, podle všeho je zrozena k tomu, přinášet svému okolí smůlu. A je to dokonce oficiální, od útlého věku nese označení prokleté dítě a za vše špatné v okolí může ona, ať už je to rozbitá sklenka, výpadek proudu, zlomená noha dočista cizí stařenky či mrtvý kocour, vše jde na její účet. Jako všechny prokleté děti, musí ve svých jedenácti letech zemřít a nejhorší na tom je, že se toho téměř všichni z jejího okolí už nemohou dočkat. Věří, že pak smůla zmizí. Jenže Morrigan umřít nechce, není to fér. A tak velmi uvítá ochranná křídla tajemného, okouzlujícího Jupitera, který jak se zdá, dokáže obelstít i smrtící narozeniny. Vezme ji do neznámé, kouzelné země Nikdyuš, kde smí zůstat navždy pokud ovšem dokáže složit náročné a tajuplné zkoušky. Tohle byla knížka pro mne, ne náhodou je zbožňována HP fanoušky, je na velmi podobné vlně, čte se jedna báseň, hlavní hrdinka je sympatická a budete jí držet palce. Dočkala jsem se i magických zvířat a temných sil. 90%

15.08.2018 4 z 5

Měsíční drak Měsíční drak Cornelia Funke

Příjemná dětská kniha. Zápletka je sice velmi jednoduchá, ale tak je to koneckonců knížka pro malé děti. Chválím krásné ilustrace. Pro mě je však knížka kratičká. Máme ji přečtenu na jedno uspávání :-(

16.03.2016 4 z 5

Zimní oběť Zimní oběť Mons Kallentoft

U této knihy jsem měla problém se začíst. Přes slibnou zápletku a notnou dávku napětí jsem pořád ne a ne chytit tempo. Hrozně mi vadily takové ty hluché řečnické otázky, které kladou policisté, zejména Malin sami sobě: "Co tu sakra děláme?" nebo "Má to nějaký smysl?" případně má nejoblíbenější "Proč musí být furt taková zima?". Ale zvykla jsem si a nelituju. Nakonec to bylo docela dobré :-)

30.10.2015 3 z 5