Gurtha Gurtha komentáře u knih

Mladí romantici Mladí romantici Daisy Hay

Kniha se mi dostala do ruky náhodou a nemohla jsem se od ní odtrhnout.
Životní příběhy okruhu básníků, které jsem dosud znala jen z učebnic literatury, jsou neuvěřitelně pohnuté. Autorka je líčí na základě dochované korespondence, pamětí a dalších výzkumů. Z těchto pramenů se jí podařilo poskládat velice barvitý příběh, který mě v mnohém překvapil. Přesto se zdržela bulvárnosti. Uvádí i některé domněnky, vždy je ale řádně podloží prameny a řadu z nich uvádí na pravou míru.
Líbilo se mi také její porozuměním k jednotlivým osobám, není zde žádný padouch byť mnozí z nich v průběhu let chybovali či se chovali špatně. Asi jako každý z nás.

25.10.2022 5 z 5

Chawtonské dopisy Chawtonské dopisy Jane Austen

Výběr několika málo dopisů je myslím dobrý start pro lidi, kteří váhají, zda číst větší edici korespondence Jane Austenové.
Na laiky je myšleno i při zpracováním - u každého dopisu je uveden kontex a vysvětlení několika obratů v textu, které normální smrtelník nerozlišuje.
Dopisů Jane Austen se dochovalo necelých 160. Zde jich je publikováno třináct v náhodném výběru - resp. jedná se o dopisy, které postupem doby skončily ve vlastnictví Muzea Jany Austenové.

19.10.2022 4 z 5

Finanční stráž v Čechách 1842 - 1918 Finanční stráž v Čechách 1842 - 1918 Marie Macková

Kniha obsahuje všechny údaje o organizaci a poslání financů, které jsem potřebovala, vše je podloženo rozsáhlým studiem jak archiválií tak dobové literatury. Navíc je kniha velmi čtivá a plná zajímavých příběhů z praxe finanční stráže. Děkuji za tak perfektní práci.

18.10.2022 5 z 5

Zvířata a rostliny v lese Zvířata a rostliny v lese Peter Wohlleben

Celkově zklamání, taková encyklopedie lesní fauny a flory pro začátečníky, trochu mě to připomnělo prvouku :). Čekala jsem kompaknější informace o životě v lese, ale moc nového jsem se nenaučila a to nejsem žádný odborník na určování květin a zvířat

Na s.175 je uvedeno, že mladé výhony náprstníku červeného lze jíst, vzhledem k jeho jedovatosti o tom dost pochybuji, stejná věta je u vrbovky úzkolisté, což je uvěřitelnější. Tiskařský šotek tedy asi řádil, jen doufám, že to nikdo nebude zkoušet.

15.10.2022 3 z 5

Handmade byznys Handmade byznys Hana Konečná

Handmade mě vždy zajímal, nechystám se ale v této branži podnikat, přesto mě kniha velice obohatila, dává nahlédnout do mozku tvůrce a žároveň poskytuje možnost něcemu se přiučit. Text je přesto svěží, kapitoly kratší a okořeněné příběhy jednotlivých tvůrkyň, které si svůj úspěch musely vybojovat.
Obdivuji všechny, kdo jdou do tohoto druhu podnikání a mnoho z uvedených tvořilek znám a u některých jsem stálým zákazníkem (což mě potěšilo přesně tak, jak je v knize uvedeno :).
Doufám, že si knihu přečtou všichni váhající tvůrci a uspějou díky ní natolik, že je v budoucnu objevím a budu i jejich zákaznicí. (I když bych je měla začít hledat teď, když knihu ještě nečetli a svou práci patrně podhodnocují).

30.09.2022 5 z 5

Divočina v zahradě: Inspirace pro přírodní zahradničení Divočina v zahradě: Inspirace pro přírodní zahradničení Dave Goulson

Autor miluje brouky všeho druhu, čtěte a rychle si taky zamilujete škvory, čmeláky, můry a jinou havěť.

Kniha je psaná lehce s typickým britským humorem, který vás překvapí i ve vědečtějších pasážích. Kniga je rozdělena na kapitoli, které představují jednotlivé zájmy autora (pěstování starých odrůd jablek, budování úkrytů pro čmeláky a vosičky či pozorování mravenců), na každém ale ukazuje další aspekty péče o zahradu i postupující ekologické problémy a co s nimi můžeme dělat. Do podrobna popisuje život hmyzu, jehož existenci ani nevnímáte a rychle ve vás probudí nutkání kleknout si někam do trávy a pozorovat. Kapitolka o sčítání můr je úplný bombonek, setká se zde hned několikjedinců se stejným postižením.
Po přečtení knihy všude chodím a trousím informace o broučcích a chci víc!

Trochu jsem měla problémy s kapitolou Jedovatý koktejl, třicet stran o pesticidech hned v úvodu (s.69-99) pro mě byl šok. Asi to potřebujeme, ale lépe by to na mě působilo v pozdějších pasážích. Např. závěrečná kapitola obsahovala podobné sdělení a byla o to pusobivější, že už o hmyzu tolik vím.

Zajímavá fakta:
S. 17 Nektar rododendronů obsahuje grayantoxiny v koncentraci, která může některé včely zabít. Včela medonosná z něj vyrábí med, který může u lidí navodit halucinace, nebo i způsobit smrt, pokud je konzumovaný v nadměrném množství.

S.18 ... můžete odstranit veškerý plevel ze své zahrádky ve zlomku sekundy tím, že mu dáte jiné označení a pojmenujete ho jako divoké květiny.

23.09.2022 5 z 5

Umění vnímat umění: Guerilla writing about art Umění vnímat umění: Guerilla writing about art Michael Třeštík

Nemohu knihu hodnotit neboť mě ubila nudou již po pár kapitolách. Navzdory slibnému úvodu mi nepříjde nijak uživatelsky přístupná (i když zde jistě závisí na uživateli - snad patřím mezi ty, kteří svobodně chodí po galeriích a užívají, aniž by řešili niterní konflikt, proč tak činí).

Knihu nijak nehaním - očividně si našla čtenáře, kteří přesně takovéto dílo hledali. Nemyslím ale že jde o knihu lehce čitelnou. Snad je zde v kostce, vše co potřebujeme vědět o vnímání umění, osobně mám ale raději knihy typu "Umění, kterému nikdo nerozumí: Historky z podsvětí výtvarné kultury" Jana Vitvara, které nejsou tak akademické.

22.08.2022

Aby po nás něco zůstalo: Zpověď novodobých zámeckých pánů Aby po nás něco zůstalo: Zpověď novodobých zámeckých pánů Anna Novotná

Fascinují kniha - zaujala mě poněkud surrealnými portréty a fotografiemi ze zámků. Díky tomu jsem si ji půjčila a byla oslněna znovu při čtení rozhovorů s majitely - ač se autorky snažily, aby šlo o různorodou skupinu lidí, opravdu je spojuje jakýsi druh bláznovství, které jim nejde než závidět. Možná za to můžou inscenované fotografie, které se zaměřují na určité absurdno života na (ne)rozpadajícím se zámku, každopádně jde o krásné a milé čtení, které vás přinutí věřit v lidi a jejich schopnost zvládnoutnemožné :)

Na čtení v dopravě je dosti těžká (vyzkoušeno), snad tím autorky chtěly zabránit destrukci takto krásné knihy - každopádně se bude vyjímat v každém (nejen zámeckém) salonu.

18.08.2022 5 z 5

Bezvětrné město. Kniha První Bezvětrné město. Kniha První Éléonore Devillepoix

Asi fakt stárnu... kniha je pěkná, ale nepřijde mi ničím výrazná. Další fantasy o učedníkovi, mistrovi a tajemných vraždách. Nikdo z postav mi zvlášť nepřirostl k srdci a pokud, tak začínající pan ministr Lastyanax. Jsou zde zajímavé nápady a přiznávám, rozuzlení Arčina původu by mě fakt nenapadlo, ale koho příčetného by to taky napadlo - autorka promine.

Pokud váháte, jděte do toho, kniha jistě nikoho neurazí a třeba budete oslněni, zvlášť pokud jste zatím nic podobného nečetli. Já vykopávka zůstanu u Nočních běžců :)

Co mi chybělo byl na konci seznam postav s popisem - některá ta jména jsou za trest ...ano, pro účel recenze jsem si musela dohledat jméno hlavního hrdiny.

Dotaz na francouštináře - je lemur lemur? Dočista mě to označení zmátlo (ty představy!) a nevím, zda to byl účel autorky či něco co vzniklo při překladu.

03.06.2022 3 z 5

Supi v hotelu Continental a další zápisky ředitele zoo Supi v hotelu Continental a další zápisky ředitele zoo Miroslav Bobek

Série krátkých poučných příběhů ze života Zoo a jejího ředitele. Bavili mě především ty obsahující zajímavosti o místních druzích. Jinak se, celkem logicky, jednotlivé články věnují především (ne)úspěchům chovu a záchraným misím organizovaných po celém světě.
Kniha se pěkně četla a obsahuje krásné fotografie, které tvoří dobrou půlku objemu knihy.

20.05.2022 3 z 5

Maková válka Maková válka R. F. Kuang (p)

(SPOILER) Kdyby mě zajímalo válčení raději si přečtu literaturu faktu nebo memoáry (a že jsem jich povině dost přečetla), protože tohle je jen opsaná učebnice historie 20. století s podivně nesympatickou hlavní hrdinkou. Jediné co je tu navíc, je šamanismus – mix existujících náboženských praktik – který vlastně ve výsledku nemá moc smysl, neboť středobodem líčení je válka se vším co k ní patří.
Popravdě nechápu, co se autorka snažila sdělit – že je válka špatná asi těžko – všichni tu jsou posedlý bojem a pomstou – a pokud ano bojím, se že to málo kdo pochopí, vzhledem k tomu, že společným znakem všech rozumných postav je, že zemřou.

Jako hlavní problémy vidím:
1 - málo co v knize dává smysl, je zde spousta podivných náhod a ještě podivnějších pravidel
2 – hrdinné se nechovají jako lidé – nemyslím ani tak to, co se jim honí hlavou, jako že ignorují své tělo – myslím, že to je hlavní důvod, proč mi nikdo z nich nepřijde sympatický, příklad: hrdinka dny nejí, fyzicky i psychicky trpí a přitom je schopná okamžitě vést dlouhé a závažné rozhovory + hned na začátku, bez jakékoli hlubší úvahy (doslova při prvním krvácení, které nečekala) zlikviduje své reprodukční orgány, jen aby nemusela měsíc co měsíc krvácet a tak dále.
3 – jsou zde vylíčeny snad všechny typické válečné zločiny, život na frontě atp., přesto líčení postrádá jakoukoliv autentičnost, veškerá přátelství i antipatie působí vykonstruovaně
3 - část na akademii nedává vzhledem k zbytku textu smysl – je to takový rychlokurs historie neexistující země a pravidel vojenské akademie, která studenty učí všechno možné, jen ne to základní pro armádu – plnit rozkazy nadřízeného (ad bod č. 1)
4 – úvod je úplný žvást – hlavní hrdinka, sirotek kterého pěstounka vykořisťuje a zachází s ní, jak se psem, se rozhodne, že se neprovdá - což by pěstounce prospělo, ale bude studovat, aby udělala test na prestižní (!) školu, žádný problém. Asi nikoho nepřekvapí, že test udělá na jedničku s hvězdičkou – jak? Prostě se našprtá pár knih a pálí si ruce, aby náhodou při tom šrocení neusnula. Na škole se pak ukáže, že měla také trénovat boj (což je dost překvapení, když se chtěla dostat na vojenskou školu (!))
5 – na přebalu knihy je popsán prakticky celý děj, bez toho aby byl jasně stanoven žánr. Věřím, že někdo, koho zajímají válčení a hrdinské, víceméně sebevražedné mise, bude z knihy nadšen. Jako fantasy o statečné šamance, pro mě kniha pohořela. Kdybych ji psala já, jako první bych hrdinku zavřela do nápravného zařízení.

25.02.2022 1 z 5

Jal Jal Veronika Kutičková

Autorka čerpá z městských fantasy s badass hrdinkou. Vtipně vyřešila její věkové zařazení tím, že přináleží do dlouhověké rasy, která prochází několikrát pubertou (LOL), což ji umožňuje chovat se dětinsky, ale zároveň zcela neodradí ty, kteří vyžadují trochu vyspělejší chování. Steph si zkrátka může dovolit obojí.
Co činí knihu originální je především prostředí - město Jal je taková egyptská obdoba Wakandy - moderní město s chrámy staroegyptských bohů. Na druhou stranu, zde mám první problém, hrdinky prostě nejsou s městem spjaté, z mého pohledu jde jen o líbivou kulisu, město samotné zde žádnou roli nehraje.
Za druhou vadu na kráse považuji rytmus děje, dlouhé rozhovory se sestrou o tom, co bude k večeři, oproti rychlím dějovým zvratům, které mnohdy vyšumí do neurčita (tréning mládeže).
Zatím tedy zajímavé ale ne dokonalé dílo. Jsem ale zvědavá na další počin, myslím, že autorka to v sobě má a i když brblám, jsem zvědavá jak se posune dál.

18.02.2022 3 z 5

Bible vagíny Bible vagíny Jen Gunter

Perfektní čtení, dozvěděla jsem se mnohé nové a něco na víc. Pár kapitol jsem přeskočila, ale věřím, že se k nim časem vrátím.
Oceňuji čtivý a upřímný styl knihy.
Dala bych plné hodnocení, ale chyběly mi zde některé otázky. Kniha je navíc psaná pro americký trh, spoustu problémů zde probíraných vůbec neřešíme, autorka také často doporučuje produkty, které u nás prostě neseženete.

07.02.2022 4 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

Čas plyne, ale děj stojí. Ač je svět sklenářů zajímavý, přestávám mít motivaci proč číst dál - žádná z postav si mě nezískala a jejich osud, stejně jako další vymyšlené legendy, mě nechávají chladnou. Pětadvacítka by byla zajímavá, kdyby se nechovala zcela náhodně - přijdou mi trochu jako zbloudilí rytíři s alzheimerem. A Illan je zkrátka příliš zázračné dítě - umí všechno, od svých pěti let nedělá nic jiného než že řeší neřešitelné. Navíc mě irituje její chování i naprosto zbytečné skrývání - ano důvod zněl logicky, ale autorce prostě tu diktaturu nížin nevěřím a příjde mi to jako zbytečný motiv.
Celý děj dvou knih bych dokázala popsat pár větami: Ilan, dívka převlečená za chlapce, se stane vyhlášeným brusičem pětadvacítky, což jsou drsní otrokáři, kteří se o ní starají jak o vlastní. Za to tyto chrabré válečníky hrdinka neustále zachraňuje. Mimochodem jsou ji vyjevena dávná tajemství, ale mnohé zústává zatajeno, komunikuje však s tajemnými stvořeními, které na ně pravidelně útočí, tak věřím, že se od nich časem něco dozví.
A mě je vlastně jedno, co to bude.

04.02.2022 2 z 5

Jane Austenová Jane Austenová Lucy Worsley

Lucy Worsley mě nadchla dokumenty pro bbc ve kterých přibližuje minulost podrobným a praktickým studiem každodennosti.
Mám ráda její pohled na historii, není bulvární, nehledá skandál, ale i ve větě o přešívání šatů je schopna najít skryté informace. V knize pracuje s dopisy, vzpomínkami i zmínkami zdánlivě s Austenovými nesouvisejícími, ale právě tím, že osud Jane Austenové zasadila do širokého kontextu dodala mu na životě. Dozvíme se mnohé o její rodině, přítelkyních, dobovém způsobu cestování a samozřejmě o jejích románech. Jednotlivé osoby díky tomu lépe chápeme, známe jejich radosti, starosti i očekávání, která na ně byla kladena. Navzdory tomu, že rodina část dopisů cíleně zničila, v knize najdeme mnoho nečekaných podrobností.
Čtení knihy pro mě byl zážitek, dozvěděla jsem se spoustu zajímavých informací nejen o Jane Austen ale i o životě na přelomu 18. a 19. století.

Jediné co knize mohu vytknout je velice špatná redakce a překlad. Často jsou zde chybně uváděny názvy románů či jména, některé věty takřka nedávají smysl. Překládat "call on" jako volat místo navštívit, je fakt vtipné. Považuji za opravdu smutné, že takto skvělá knížka o světově proslulé autorce obsahuje takové šílenosti.

26.01.2022 5 z 5

Zamilujte se do angličtiny Zamilujte se do angličtiny Bronislav Sobotka

Youtubový Bróňa mě vytáčí svou afektovaností a nedokážu ho proto poslouchat delší dobu, v knize je tahle jeho stránka tlumena, takže hurá do toho :)

Kniha přináší přehledně uspořádané základní rady, jak se učit jazyku a především, jak v tomto úsílí setrvat. Veskrz se jedná o poučky "vykradené" z motivačních knih, Bróňa jim ale dává konkrétní podobu a především svůj příběh, kterým dokazuje že to jde.  Tyhle mikropříběhy jsou chytře dávkované tak, že první půlka kapitolu zahajuje, rozuzlení pak čtenář získá po dočtení kapitoly. Čtení tak získává na dynamice. Bróňa rovněž vhodně dávkuje seznamy odkazů a celkově mi dílko projde vyvážené.
Jediné co mě mrzí je, že ani zde si neodpustil propagaci merche, chápu, že propaguje své výukové stránky, ale proč čtenáři vnucuje i trička je už mimo mě.

Na závěr je nutné zmínit, že číst tuto knihu nikoho nespasí, jediné co jazykuchtivý člověk musí udělat je studovat, tak neztrácejte čas a do toho!

27.11.2021 4 z 5

Prázdniny v Česku Prázdniny v Česku Ladislav Zibura

Putování po Čechách rozhodně pobaví a poučí i zcestovalého turistu.
Autor mi ale tentokrát nepřijde tak autentický - často si vypomahá různými berličkami - kostýmem cestovatele počínaje, příručním Japoncem konče.
Jako by měl málo času něco opravu prožít.
Možná je to i tím, že tentokrát cíleně volí místa zájmu, na řadu z nich dorazí, pronese vtip a zase spěchá dál, aniž by bylo jasné, proč sem vážil cestu (Severka, ale podobný pocit jsem měla z řady míst).
Čas s knihou strávený byl rozhodně příjemný a myslím, že nikoho vysloveně nezklame, ale ...

27.11.2021 3 z 5