Jane Austenová

Nové a neotřelé vyprávění o životě Jane Austenové osvětluje, jak autorka žila, proč si zvolila svou cestu a jaké prostředí ji ovlivňovalo. Nešlo jen o venkovská sídla a taneční sály, šlo o život často plný bolestných bojů. Austenová zdánlivě proplouvala „životem bez událostí“, ale díky novým výzkumům a náhledům nám historička Lucy Worsleyová odhaluje vášnivou ženu bojující za svou svobodu. Ženu, která neodpovídala obrazu osamělé staré panny (ve skutečnosti dostala pětkrát nabídku k sňatku) a odmítala se usadit s kýmkoli menším, než byl její pan Darcy....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/393714/big_jane-austenova-OXf-393714.jpg 4.425
Literatura světová, Biografie a memoáry, Historie

Vydáno: , Slovart (ČR)

Jane Austen at Home: A Biography, 2017

Kniha Jane Austenová

Gurtha
včera

Lucy Worsley mě nadchla dokumenty pro bbc ve kterých přibližuje minulost podrobným a praktickým studiem každodennosti.
Mám ráda její pohled na historii, není bulvární, nehledá skandál, ale i ve větě o přešívání šatů je schopna najít skryté informace. V knize pracuje s dopisy, vzpomínkami i zmínkami zdánlivě s Austenovými nesouvisejícími, ale právě tím, že osud Jane Austenové zasadila do širokého kontextu dodala mu na životě. Dozvíme se mnohé o její rodině, přítelkyních, dobovém způsobu cestování a samozřejmě o jejích románech. Jednotlivé osoby díky tomu lépe chápeme, známe jejich radosti, starosti i očekávání, která na ně byla kladena. Navzdory tomu, že rodina část dopisů cíleně zničila, v knize najdeme mnoho nečekaných podrobností.
Čtení knihy pro mě byl zážitek, dozvěděla jsem se spoustu zajímavých informací nejen o Jane Austen ale i o životě na přelomu 18. a 19. století.

Jediné co knize mohu vytknout je velice špatná redakce a překlad. Často jsou zde chybně uváděny názvy románů či jména, některé věty takřka nedávají smysl. Překládat "call on" jako volat místo navštívit, je fakt vtipné. Považuji za opravdu smutné, že takto skvělá knížka o světově proslulé autorce obsahuje takové šílenosti.

AlicaN
20.12.2021

(+ SPOILER) Kniha o živote Jane Austen, je v nej veľa zaujímavých informácií. Koniec knihy je ale dosť depresívny, mala som problém to dočítať...

Knihozrout177
25.11.2021

Výborně napsaná studie, čtivá, s úžasným vhledem do světa žen venkovské vyšší střední vrstvy na přelomu 18. a 19. století. Pomáhá zbavit autorku romantického nánosu filmových zpracování a lépe pochopit a ocenit její smysl pro humor a zaobalenou kritiku. Kniha mě trochu zklamala v oblasti redakční práce na českém překladu - obsahuje překlepy dokonce ve jménech (např. str. 101 Bartram místo Bertram, str. 195 Anna Alliotová místo Elliotová) a faktické chyby (např. str. 47 pro hojnou četbu žen horuje samotný pan Darcy, záměna hrdinek a díla např. str. 98 a str. 162 Marianne vystupuje v knize Rozum a cit nikoliv Pýcha a předsudek).

Vojslava
30.10.2020

Popularizační studie, ale velmi čtivá a myslím, že mne donutí vzít Austenové díla znovu do ruky a pustit se do nich. Tolik konotací a odkazů na vlastní život, jimiž Jane prokládala své romány, jsem nečekala. Při příští četbě si jich budu rozhodně víc všímat a knihu všem autorčiným milovníkům doporučuju!

Lucy2211
24.02.2020

Na tuto knihu jsem narazila úplnou náhodou. Dívala jsem se na dokumentární pořad, který provázela známá historička Lucy Worsley (mimochodem jedna z mých nejoblíbenějších historiček) a pořad pojednával o životě a době Jane Austenové. Napadlo mě se podívat, zda u nás nevyšla nějaká kniha od této britské historičky a k mému štěstí jediná česky vydaná je právě o mé oblíbené autorce románů - o Jane Austenové. Ihned jsem si ji musela koupit a jen co mi přišla, jsem se dala do čtení. Přečteno jsem měla za tři dny a ještě nyní na četbu vzpomínám s velmi příjemnými pocity. Dozvěděla jsem se mnoho zajímavých informací, které jsem předtím vůbec netušila.
Asi každý si při vyslovení jména Jane Austenové okamžitě spojí její nejslavnější romány - Rozum a cit či Pýchu a předsudek. Popřípadě jména jako Elizabeth, pan Darcy nebo Elinor a Marianne.
V této knize nahlížíme do soukromí slavné spisovatelky a jsme svědky jejích pocitů, spisovatelských začátků i všemožných situací, které prožila.
Vřele ji doporučuji všem příznivcům Jane Austenové či Anglie na přelomu 18. a 19.století.
Ráda si ji v budoucnu přečtu znovu.

lark77
11.01.2020

Je to moja najobľúbenejšia autorka a musím priznať, že som posadnutá jej knihami a tiež voľnými pokračovaniami na jej knihy. Čakala som, že sa s touto knihou budem trochu trápiť, že bude samé fakty a dátumy, no nakoniec som ju čítala ako výborný román kde hlavnou postavou je moja Jane. Tiež si myslím, že by som si mala zase prečítať jej knihy, lebo teraz na ne budem pozerať v inom svetle.

cérka
22.09.2019

Velmi dobře zpracovaný, osobní, pohled na "obyčejný" život žen v osmnáctém a devatenáctém století. A hlavně působivá kniha o neobyčejné ženě, skvělé spisovatelce a mé oblíbené autorce!
Myslím, že teď si četbu jejích knih užiju mnohem víc a taky, že to bude jako bych je četla poprvé.
Knihu hodnotím velmi pozitivně, jen musím podotknout, že jsem se místy ztrácela a trápila nad velkým počtem příbuzných a jejích vztahem k Jane, proto hvězdičku ubírám.

lusila
09.09.2019

Na obálke je napísané: fascinujúci pohľad do súkromia najobľúbenejšej anglickej spisovateľky. Musím súhlasiť.